Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Se poate merge în instanță? - contract asigurare muzică pentru nuntă nerespectat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua. Va rog niste sfaturi in legatura cu urmatoarea experienta.
O mizerie de "profesor", asa cum se autointituleaza, s-a angajat sa-mi asigure muzica la nunta. In ziua evenimentului m-am trezit cu alti oameni fata de ce discutasem si semnasem. La sfarsitul serii dandu-se "obosit" a incercat sa ne insele cu banii si a reusit in mica masura. Dupa cateva zile l-am sunat sa-mi dea lamuriri dar precum un adolescent nu mai raspunde la telefon. Am o chitanta semnata de ambele parti, ce pot face in acesta situatie? Poate fi instanta o solutie?

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poti sa mergi in instanta, bineinteles, este un drept al tau.
Sa castigi, asta e alta intrebare si alta mancare de peste.
Ai DOAR chitanta ?!
Si ZERO martori ai aranjamentului prealabil ?
In acest caz, zero sanse de reusita.
Dar poti sa incerci, nu te tine nimeni.
Daca situatia este altfel, cu atit mai bine.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pe ce sumă e chitanța, ca stabilită inițial sau cea care ai plătit-o la sfârșit?
Oricum, slabe speranțe - spre 0 -  în lipsa unui contract. Zici că s-a angajat să-ți asigure muzica, nu că ați semnat ceva.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 buyonevideo, on 10 septembrie 2017 - 16:51, said:

Ai DOAR chitanta ?!
Si ZERO martori ai aranjamentului prealabil?
Pe acea chitanta a scris  cu mana lui ce trebuia sa-mi asigure si a semnat

Edited by Swerige, 10 September 2017 - 16:56.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Aia nu-i chitanță... seamănă a contract. Fă-i o poză, șterge datele și pune-o aici.

Și mai dă niște detalii că nu ghicim în pixeli :)  Scria pe contract ce formație aduce, ce n-a respectat? Și ce înseamnă a incercat sa ne insele cu banii si a reusit in mica masura?

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 althea, on 10 septembrie 2017 - 17:01, said:

Aia nu-i chitanță... seamănă a contract. Fă-i o poză, șterge datele și pune-o aici.

Și mai dă niște detalii că nu ghicim în pixeli Posted Image  Scria pe contract ce formație aduce, ce n-a respectat? Și ce înseamnă a incercat sa ne insele cu banii si a reusit in mica masura?
A scris componenta formatiei pentru care am semnat si s-a prezentat cu altceva. Am sa atasez hartia semnata.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pune.
Și dup-aia spune la ce te-ai gândit când ai întrebat dacă poți să mergi în instanță. Ce vrei să obții, despăgubiri? Și dacă da, la ce sumă te-ai gândit?

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu stiu ce ai tu , dar in cazuri de genul asta se face un contract cu clauze bine definite si penalitati deasemenea.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din păcate cred că n-are mare lucru.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este doar sangele fierbinte al romanului cand isi da seama ca a facut o afacere proasta si vrea ca statul sa o faca buna pentru el. Astfel de invoieli intre persoane fizice nu prea au ce cauta in instante. Data viitoare fii mai atent cui dai banii tai . " Adolescent " ai fost tu cand i-ai permis sa te insele cu banii. Adolescent ai fost tu  cand ai sunat " a doua zi " dupa ce deja i-ai dat bani . Te-a fortat ? Te-a amenintat ? Ti-a bagat mana in buzunar ? Te-a facut din vorbe . Crezi ca vreo instanta pedepseste o persoana pentru ca o alta persoana s-a lasat fraierita ?

Edited by JurasikMan, 10 September 2017 - 17:30.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 JurasikMan, on 10 septembrie 2017 - 17:25, said:

Crezi ca vreo instanta pedepseste o persoana pentru ca o alta persoana s-a lasat fraierita ?
Se mai întâmplă și de-astea dacă se poate dovedi fraiereala :)

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai deja i-a dat banii de buna voie . Unde apare fraiereala ? Daca fugea " noaptea ca hotii " cu darul de la nunta intelegeam . Ala a cerut , initatorul nu a avut tupeu sa zica nu , peste noapte s-a trezit orgoliul masculin si acum vrea sa-i rezolve instanta lipsa de atitudine . La fel de bine poate sa doreasca sa il divorteze instanta pentru ca in dimineata de dupa nunta , sotia nu mai era asa atragatoare .
Sa ne lamurim , nu am o problema cu initiatorul dar sunt milioane de procese cu motiv real care stau ani la coada pentru judecare si apar persoane care sufoca instantele cu astfel de tampenii .

Edited by JurasikMan, 10 September 2017 - 17:54.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Până vine el cu detalii poate ar fi bine să nu mai croșetăm speța. Până acum pare că a fost oarecum înșelat de un neserios. Tâmpenie sau nu, e firesc să încerce să afle dacă poate repara cumva asta.

#14
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Aceasta este hartia cu pricina

Attached Files



#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Acum spune ce n-a respectat, pe hârtia aia nu scrie niciun nume ca să zici că n-a venit cu cine ți-a spus.
Nu i-a adus nici pe ăia toți, sau cum? Și ți-a cerut mai mulți bani decât era scris?
Dacă nu dai detalii ne pierdem timpul și tu și noi.

#16
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Pe hartie scrie acordeon si s-a prezentat cu saxofon. Si la bani a cerut mai mult decat am convenit.

Edited by Swerige, 10 September 2017 - 18:56.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Părerea mea că n-ai nicio șansă să obții despăgubiri. Dacă nu erai de acord cu schimbarea instrumentistului puteai să refuzi să-l lași să cânte. Ai dat peste un nesimțit care știa că n-ai ce face în momentele alea.
Apoi, dacă nu voiai nu-i dădeai bani mai mulți... nu te putea obliga.

LE
Ai putea să-i spui că mergi la ANAF să depui copie după așa-zisul contract, pare că e un formular din anii trecuți. S-ar putea să-l sperie.
Cu siguranță nu-și declară veniturile din activitatea asta la modul real.

Edited by althea, 10 September 2017 - 19:12.
completare


#18
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 althea, on 10 septembrie 2017 - 19:04, said:

Dacă nu erai de acord cu schimbarea instrumentistului puteai să refuzi să-l lași să cânte. Ai dat peste un nesimțit care știa că n-ai ce face în momentele alea.
Apoi, dacă nu voiai nu-i dădeai bani mai mulți... nu te putea obliga.
Multumesc! Cu siguranta a profitat de faptul ca nu aveam cum sai trimit la plimbare pentru ca aveam nevoie de muzica. Daca avea caracter putea sa ma anunte chiar si in ziua nuntii ca nu mai vine cel de la acordeon.  O sa-i dau numele poate ajuta si pe altii pe viitor sa evite acest impostor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate