Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

telefon 2Gb, 4G, dualsim

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Salut!

Dacă se poate încă un sfat pentru un telefon la 500 lei, dual-sim, cu Ram cat mai mare (2Gb, mai mare ar fi super, dar greu de găsit la prețul ăsta), să aibă 4G (benzile folosite de DIGI) și... restul cât mai bun. Mă interesează ram mult pentru că se întâmplă de multe ori să folosesc des mai multe aplicații odată, însă contează bineînțeles și restul: sunet bun, semnal, ecran, cameră, baterie etc etc. Nu-mi trebuie brand consacrat, dar sa aibă garanție (reală) în România.

Ce părere aveți de Allview P7 Pro, găsesc ceva mai bun?

#2
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Salut , eu pe viitor imi iau asta, e compatibil cu DIGI 4G:

https://www.ihunt.ro/vargo-ivargo-gold
Retea
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz |
3G: WCDMA 900/1900/2100MHz |
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz |
4G: TDD-LTE B38/B39/B40/41MHz

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
2GB, nu Gb

Uită-te la Xiaomi

sau Nokia

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Xiaomi Redmi 4A

#5
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Vargo Ivargo Gold: n-am auzit de firma asta până acum, dar nu ar fi o problemă dacă e bun, însă nu se încadrează (single-sim şi mai scump).
Kykykyky, red46: Nokia e cam scump pentru ce oferă, Xiaomi nu ştiu cum e cu garanţie, am citit prin alte topicuri că sunt riscuri la garanţie, încerc să mă feresc de complicaţii...

Edited by logosu, 09 September 2017 - 20:15.


#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
+1 Xiaomi Redmi 4A https://www.price.ro...d=1582584&asc=1

Cu garantie: Lenovo K5 https://altex.ro/sma...ta-core-4g-grey

Ambele au 4G B38 https://www.devicesp...rison/4cb2bd919

#7
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ori asta http://www.cel.ro/te...ld-pMis7PTUv-l/, ori asta http://www.cel.ro/te...ey-pNSE1PTcr-l/ . Spor la cumparat ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 09 September 2017 - 20:34.


#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Garantie reala la ihunt?

Edited by alexa32, 09 September 2017 - 20:42.


#9
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Redmi 4X:
http://www.cel.ro/te...ck-pNSAyNDQt-l/

#10
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Cubot e doar 3G.
Xiaomi Redmi 4A/X s-a notat, e cel mai recomandat. O să mă interesez dacă nu sunt probleme cu garanţia, devine prima opţiune. Mersi.
Dacă mai aveţi alte recomandari, puteţi să scrieţi.

P.S. Am început să mă gândesc dacă nu ar fi mai avantajoasă o variantă cu 3GB pentru o 100 lei în plus, dar nu se mai încadrează în topic. :D

#11
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
2GB RAM e puțin pentru 2017.Eu zic că gândești bine,doar te 'gândești' pe banii tăi.Chiar dacă riști să faci Off-Topic pe propriul tău thread.

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postlogosu, on 09 septembrie 2017 - 19:56, said:

Salut!
Nu-mi trebuie brand consacrat, dar sa aibă garanţie (reală) în România.

Asta cu garantia reala e o chestiune iluzorie !

Conform legii 449/2003, vanzatorul este obligat sa elibereze un certificat de conformitate valabil 2 ani si cam atat.
Garanția de conformitate – perioada în care produsul trebuie să respecte specificațiile sale inițiale.Această garanție este, prin lege, de 2 ani.Garantia de conformitate este actul care atesta faptul ca produsul cumparat de tine este identic cu cel specificat in contractul de vanzare-cumparare.Atat si nimic mai mult !
Daca descoperi neconformitatea in primele 6 luni de la data achizitiei se presupune ca aceasta neconformitate a existat in momentul achizitiei. Daca trec mai mult de 6 luni va trebui sa dovedesti vanzatorului ca problema a existat in momentul achizitiei. In plus, ai 2 luni la dispozitie in care trebuie sa anunti vanzatorul ca ai sesizat o neconformitate, dar data anuntarii propriu-zise este cea de la care se determina daca trebuie sau nu sa dovedesti cand a aparut neconformitatea.

Garantia tehnica e cu totul altceva !
Garanția tehnică – perioada în care, dacă produsul se defectează, acesta va fi reparat (sau înlocuit, dacă nu-i posibilă reparația) fără nici un cost din partea cumpărătorului. Garanția tehnica nu este obligatorie, ci este oferita voluntar de vanzator sau producator.Poate fi oricât, de la 1luna, 6luni.. 10ani, sau poate lipsi cu totul, este decizia producătorului.

Si ca sa raman on-topic, recomand si eu un model Motorola Moto E 4 . E putin mai scump, dar isi merita banii ! Dual Sim, display de 5in, Android 7.1 curat, fara bloatware, 2GB RAM

Edited by primuministru, 10 September 2017 - 20:47.


#13
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postlogosu, on 09 septembrie 2017 - 19:56, said:

Salut!

Dacă se poate Ăźncă un sfat pentru un telefon la 500 lei, dual-sim, cu Ram cat mai mare (2Gb, mai mare ar fi super, dar greu de găsit la prețul ăsta), să aibă 4G (benzile folosite de DIGI) și... restul cĂąt mai bun. Mă interesează ram mult pentru că se ĂźntĂąmplă de multe ori să folosesc des mai multe aplicații odată, Ăźnsă contează bineĂźnțeles și restul: sunet bun, semnal, ecran, cameră, baterie etc etc. Nu-mi trebuie brand consacrat, dar sa aibă garanție (reală) Ăźn RomĂąnia.

Ce părere aveți de Allview P7 Pro, găsesc ceva mai bun?
P7 PRO sau P8 Life. P8 Life are camera de 13mpx in rest sunt cam la fel. Ai garantie la el, nu-ti fa griji. Garantie reala.
Daca vrei poti risca si cu un xiaomi, au un raport pret-specificatii foarte bun. Problema o sa fie daca ti ses strica sau daca il strici. E destul de greu de reparat, nu se gasesc piese de schimb.

View Postprimuministru, on 10 septembrie 2017 - 20:46, said:



Asta cu garantia reala e o chestiune iluzorie !

Conform legii 449/2003, vanzatorul este obligat sa elibereze un certificat de conformitate valabil 2 ani si cam atat.
Garanția de conformitate – perioada Ăźn care produsul trebuie să respecte specificațiile sale inițiale.Această garanție este, prin lege, de 2 ani.Garantia de conformitate este actul care atesta faptul ca produsul cumparat de tine este identic cu cel specificat in contractul de vanzare-cumparare.Atat si nimic mai mult !
Daca descoperi neconformitatea in primele 6 luni de la data achizitiei se presupune ca aceasta neconformitate a existat in momentul achizitiei. Daca trec mai mult de 6 luni va trebui sa dovedesti vanzatorului ca problema a existat in momentul achizitiei. In plus, ai 2 luni la dispozitie in care trebuie sa anunti vanzatorul ca ai sesizat o neconformitate, dar data anuntarii propriu-zise este cea de la care se determina daca trebuie sau nu sa dovedesti cand a aparut neconformitatea.

Garantia tehnica e cu totul altceva !
Garanția tehnică – perioada Ăźn care, dacă produsul se defectează, acesta va fi reparat (sau Ăźnlocuit, dacă nu-i posibilă reparația) fără nici un cost din partea cumpărătorului. Garanția tehnica nu este obligatorie, ci este oferita voluntar de vanzator sau producator.Poate fi oricĂąt, de la 1luna, 6luni.. 10ani, sau poate lipsi cu totul, este decizia producătorului.

Si ca sa raman on-topic, recomand si eu un model Motorola Moto E 4 . E putin mai scump, dar isi merita banii ! Dual Sim, display de 5in, Android 7.1 curat, fara bloatware, 2GB RAM
Nu mai spune balarii pe aici ca nu-i asa! La majoritatea telefoanelor (alea cumparate prin cai oficiale) au garantie. Comerciala , de conformitate, cum vrei tu sa-i zici. Conteaza ca iti repara telefonul in perioada aia.

#14
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postheinz, on 11 septembrie 2017 - 11:25, said:


Nu mai spune balarii pe aici ca nu-i asa! La majoritatea telefoanelor (alea cumparate prin cai oficiale) au garantie. Comerciala , de conformitate, cum vrei tu sa-i zici. Conteaza ca iti repara telefonul in perioada aia.


Daca tu nu faci diferenta dintre garantia de conformitate si garantia tehnica, e problema ta ! Mai informeaza-te, mai citeste pe net legislatia, poate te lamuresti.

#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Si tu daca stii legislatia dar n-o intelegi cu ce te-ai ales?
Daca pui putin creierul la contributie afli ca garantia de conformitate=garantia tehnica.

Zici tu ca garantia de conformitate inseamna ca produsul trebuie sa respecte specificatiile sale initiale, da?

Pai uite, iti dau un exemplu:
Eu imi iau un telefon. Producatorul mentioneaza ca are Display HD. Display-ul se arde => telefonul nu mai are display HD, prin urmare intervine garantia de conformitate. Produsul nu mai este conform specificatiilor initiale, prin urmare producatorul trebuie sa-mi repare telefonul cum scrie in lege!


Deci garantia de conformitate = garantia tehnica in majoritatea cazurilor!

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Zău că n-ai înțeles nimic ! Si nu-mi mai pierd timpul cu explicații că n-are rost. Las-o așa, tu crezi ce vrei, i-ați telefon cu garanție reală și nu-ți doresc să te lovești de situația în care să vezi cu ochii tăi care-i diferența dintre cele 2 garanții și cum te zbați să demonstrezi că e vorba de un defect de fabricație (defectele produsului cauzate de manopera sau de materialele de constructie) sau urmare a unor defecte sau deteriorări rezultate din accidente, neglijenta, utilizări incorecte sau anormale; condiții anormale sau depozitare necorespunzătoare; expunerea la lichide, umezeală, igrasie, nisip sau murdarie; expunerea la stres electric sau electromecanic sau fizic neobisnuit.
Ca nu cred că ai cumva pretenția să beneficiezi de garanție tehnică ptr 2 ani la un telefon de 500 lei.Dacă era vorba de un telefon din gama premium (800-1000€) nici nu mai discutam acest aspect acum.


#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Am avut de-a face cu garantia unor produse, telefoane mai exact. Unul de 400 de lei (LG KP501-prin 2011-2012) si unul de 300 de lei (Allview impera i). Ambele au fost reparate in garantie, la LG chiar am primit banii inapoi dupa 3 reparatii consecutive.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate