Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Este legal? - refuz demisie și ilegalitãți

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 08:05, said:

Problema este ca acum am aflat ca pe cartea de munca am trecute doar 2 ore deci undeva la 1 an si ceva vechime.

Stiam ca au "disparut" cartile de munca si nu se mai fac inregistrari pe ele.

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poveste/Lege data prin 2006, cu aplicare obligatorie prin 2011 - cand au fost transferate toate in format electronic (decât amu vreo 6).

Cam cum e cu increderea in ceea ce spune initiatorul? Sau in ceea ce intelege din diverse locuri? Posted Image

Edited by dexterash, 09 September 2017 - 09:19.


#39
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postslai, on 09 septembrie 2017 - 09:12, said:

pai tu ce lege vrei, una in care articolul 1 e "angajatul nu isi poate verifica situatia"?

tot ce nu e prevazut de lege, e permis. cat timp nu exista o lege/norma/procedura "angajatul se duce la institutia cutare si isi verifica situatia", asta e.
1.Ai zis ca este legal, deci trebuie sa fie și litera de lege, punct.
2.Daca exista un contract semnat trebuie respectat, altfel nu vad cum ar fi legal sa fie altfel.
3. Sper ca-ți dai seama ce inepție ai scris, tu fiind user incredibil.

#40
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postxxvirusxx, on 09 septembrie 2017 - 09:14, said:

Stiam ca au "disparut" cartile de munca si nu se mai fac inregistrari pe ele.
adevarat ! ... din 2003, s-a inlocuit cu registru la casa de Asigurari ! ...
Cartile de munca, nu au disparut, dar au devenit "un accesoriu inutil" !
atentie la neatentie: cei care au muncit dupa revolutie, pana in 2003, si nu au carte
de munca (cazul meu) trebuie sa aduca dovada semnata de firmele unde a lucrat !
cum exista multe firme in Ro care s-au desfiintat, este greu sa dovedesti ca ai lucrat
fo' 6-7 ani, (in cazul meu) !
desi am o varsta, Romania continua sa ma uimeasca ! Posted Image

Edited by realduc, 09 September 2017 - 09:29.


#41
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Eu stiu ca lumea functioneaza dupa 2 legi: legea bunului simt si legea junglei!
daca patronu'si-a batut joc de tine, ar trebui sa-l faci sa regrete asta!
cum?.. asta depinde doar de tine(poate si de colegii tai)
PS: cam asa s-a cladit celebra democratie americana, care astazi e un model pentru lumea intreaga! ;)

#42
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 08:05, said:

... Problema este ca acum am aflat ca pe cartea de munca am trecute doar 2 ore deci undeva la 1 an si ceva vechime...


Se mai opereaza cartile de munca in Romania??? Stiam ca se ofera obligatoriu la incetarea oricarui CIM o adeverinta care sa ateste vechimea in munca, respectiv cuantumul salarial....
Tu daca ai lucrat 3-4 luni la fiecare firma, in acesti 3 ani trebuia sa primesti cel putin 10 astfel de adeverinte, pe care sa le pastrezi astfel incat la batranete sa ai cu ce sa adeveresti vechimea in munca, respectiv veniturile salariale.

Fara acele adeverinte ai de fapt 0 vechime.

P.S. Daca s-a tot schimbat doar denumirea firme, iar contractul a ramas acelasi, respectiv s-a tot adaugat o anexa la contract care sa stipuleze acest lucru, tot ce am zis pana acum nu are relevanta.



Referitor la incetarea CIM fara perioada de preaviz, eu zic sa mai faci o cerere de demisie, motivata corespunzator , in care sa stipulezi ca nu mai ramai in preaviz deoarece, conform legii "Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca."

Daca nu iti primesti toti banutii, inclusiv pentru zilele de concediu, faci o plangere la ITM, iar eu zic ca se va rezolva.

PS2. Totusi, esti 100% sigur ca ti se platesc contributiile aferente pt un contract de 2 ore?

#43
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Daca ai dovezi sa demonstrezi asta, poti scoate bani cacalau de la patronasul ala.
Il vei lasa in curul gol la cate daune ii poti cere, si amenzi fara numar de la autoritati

#44
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 08:05, said:

Buna ziua. Am si eu o problema si doresc niste sfaturi. Lucrez la o firma de 3ani si4 luni cu contract de 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana. Firma la 3-4luni isi schimba denumirea si fac un contract nou adica incetarea contractului la denumirea veche si contract nou pe noua firma. Problema este ca acum am aflat ca pe cartea de munca am trecute doar 2 ore deci undeva la 1 an si ceva vechime. Am fost sa imi dau demisia si am fost bagat in preaviz numai ca nu mai doresc sa stau in el si angajatorul nu vrea astfel. Daca nu ma duc la munca in perioada preavizului cum ma va afecta pe viitor?  Ce pot face sa nu ma mai duc  ?

p.s. toti angajati care pleaca din firma nu mai primesc ultimul salariu orice ar face(plangere itm etc)

Multumesc anticipat.
Mergi in continuare la munca si concomitent, dupa ce reclami la ITM, sa contactezi un avocat care sa-ti compileze o actiune ca sa poti demara in instanta, ai sanse sa castigi deoarece problemele astea relatate de dumneata sunt prevazute in Codul Muncii.

Edited by doxan, 09 September 2017 - 10:18.


#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
aberezi.
in cel mai bun caz pentru el, isi primeste salariul si plata retroactiva a contributiilor (cu tot cu recunoasterea contractului de 8 ore/zi).

#46
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostAstute, on 09 septembrie 2017 - 10:05, said:

Daca ai dovezi sa demonstrezi asta, poti scoate bani cacalau de la patronasul ala.
Il vei lasa in curul gol la cate daune ii poti cere, si amenzi fara numar de la autoritati
Nu are cum, nu ai văzut ce a zis ca firma se schimba regulat?
Se falimentează actuala se deschide una noua și tot asa la nesfârșit.
Autoritățile ar trebui sa se autosesizeze la astfel de practici, dar la noi....

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAstute, on 09 septembrie 2017 - 10:05, said:

Daca ai dovezi sa demonstrezi asta, poti scoate bani cacalau de la patronasul ala.
Il vei lasa in curul gol la cate daune ii poti cere, si amenzi fara numar de la autoritati
SIGUR, sunt convins ca ai si vazut multi angajati care au facut avere din procese de astea... Posted Image

#48
Joejegosu

Joejegosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2017
Urmeaza sa ajung la itm. Dar se pare ca au mai fost si altii la itm dar fara mare succes. Patronul stie unde sa dea spaga si asa sunt implicati si altii. Singura solutie este sa actionz in instanta. Se poate inchide topicul. Multumesc tuturor de sfaturi.

#49
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 08:05, said:

Firma la 3-4luni isi schimba denumirea

p.s. toti angajati care pleaca din firma nu mai primesc ultimul salariu orice ar face(plangere itm etc)


Ceea ce demonstreaza ca patronii sunt niste pacalici si se bazeaza doar pe spaga data la control.Nici o firma cu cineva "tare" in spate nu recurge la asa ceva.

#50
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostRCmake, on 09 septembrie 2017 - 09:30, said:

Daca nu iti primesti toti banutii, inclusiv pentru zilele de concediu, faci o plangere la ITM, iar eu zic ca se va rezolva.
ITM-ul nu-i da niciun ban. Tot ce face e un control. Banii ii obtine in instanta.

#51
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostMichidoo, on 09 septembrie 2017 - 22:18, said:

ITM-ul nu-i da niciun ban. Tot ce face e un control. Banii ii obtine in instanta.
Corect, nu primeste banii de la ITM, dar ITM-ul are parghiile necesare pentru a constrange firma sa ii plateasca salariile restante.

Eu am apelat la ITM de doua ori.
Prima data, firma refuza sa imi plateasca zilele de CO la incetarea contractului, iar ulterior a insistat sa ne vedem cat mai urgent sa imi dea banutii. Ironia sortii face ca dupa circa 2 ani, cand am avut nevoie de un credit sa aflu ca in ultimul an lucrat la acea firma am fost trecut la program de 2 ore, bineinteles fara acceptul si stiinta mea. Si in acest caz, doar in instanta se poate face ceva.

A 2-a oara am apelat pentru recuperarea a 9 salarii restante de la alta firma, au venit in control la firma dar fara vre-un efect pentru mine personal. Ulterior am dat firma in judecata, am castigat procesul dar firma a intrat in insolventa, si sta bine merci asa de vreo 4 ani. In concluzie m-am judecat degeaba, iar salarii din 2013-2014 nici in ziua de azi nu le-am primit.

Asta e Romania...

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View Postddaannii, on 09 septembrie 2017 - 08:23, said:

Cum adică cu contract de 8 ore au plătit doar pentru 2 ore contribuții?
Care cuvinte nu le intelegi, sau aduni postari?

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 08:33, said:

Am luat legatura cu un contabil care mi-a spus ca: daca nu stau in preaviz  imi poate desface contractul de munca si ma pot da in judecata(tot ei) sau pt evitarea preavizului in cererea de demisie sa scriu motivul nerespectarea contractului de munca si asta a fost. Pt restul bani de primit etc sa merg la itm sau sa ii dau in judecata.
Daca e cum spui, aia nu e firma sa umble prin tribunale! Nu te mai duci si gata, iti desfac contractul de munca dupa care iti iau boii de la bicicleta! Povestile pe care le spun colegii nostri se refera la alt fel de firme si alt fel de angajati!

View Postrealduc, on 09 septembrie 2017 - 08:48, said:

Romania (membra UE) este inca "tara tuturor posibilitatilor" ! ...
insa ptr asta, iti trebe tupeu si pile !
yo am plecat sa traiesc "afara" in 1999 ! ... asta fiind unul din motive !
si tu aduni postari? altfel cu ce ai contribuit? (ca si mine dealtfel, cum vor zice unii!)

View Postdexterash, on 09 septembrie 2017 - 09:18, said:

Poveste/Lege data prin 2006, cu aplicare obligatorie prin 2011 - cand au fost transferate toate in format electronic (decât amu vreo 6).

Cam cum e cu increderea in ceea ce spune initiatorul? Sau in ceea ce intelege din diverse locuri? Posted Image
Va puteti faca con la casa de pensii si dupa activarea acestuia puteti vedea contributiile, punctele acumulate, perioada lucrata, este relativ banal, dar implica un drum pina la respectiva institutie!
La cit de jegos e patronake roman, merita facut contul acesta!

View PostJoejegosu, on 09 septembrie 2017 - 10:49, said:

Urmeaza sa ajung la itm. Dar se pare ca au mai fost si altii la itm dar fara mare succes. Patronul stie unde sa dea spaga si asa sunt implicati si altii. Singura solutie este sa actionz in instanta. Se poate inchide topicul. Multumesc tuturor de sfaturi.
Mergi la ITM, aia cu spaga e bagata in general de patronake jegos pentru a descuraja reclamatiile. Ii arde ITm-ul de nu se vad!

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
N-ai ce șpagă să dai la ITM cât timp există o plângere făcută de angajat/fost angajat. Dacă nu i-ai făcut contract de muncă și l-ai plătit la negru, poți fi și Țiriac, nu scapi. Există documente înregistrate, chiar nu se pot face măgării.

Poți sta liniștit acasă. Ar fi culmea să te cheme firma care te plătea la negru în instanță, să le plătești despăgubiri pentru munca pe care n-ai prestat-o.

Tu pe contract aveai 8 ore iar în carte 2 ore? Dacă așa este, e o problemă foarte gravă. Înseamnă că la ITM tu ai înregistrat un contract cu 2 ore pe care tu nu l-ai semnat, ci altcineva, un fals. Vorbim de faptă penală aici. Te poți duce inclusiv la Parchet să depui plângere penală împotriva firmei. Acolo altă distracție, când îi iau toate hârțoagele și-l verifică la toate, la angajați, TVA, ce măgării mai face el, pentru că ăștia care-și plătesc oamenii la negru fac și altele.


Dacă ai de recuperat bani, acolo trebuie să te duci în instanța civilă. Dar n-are rost să te duci acum. Aștepți să vezi ce decide ITM-ul, Parchetul, pe urmă ai toate dovezile necesare din deciziile instanțelor și ale organelor de control.


Acum, eu îmi tocesc degetele de pomană, pentru că angajatul român nu face niciodată ce ar trebui să facă. Plânge puțin, după care îi trece. Dacă-i mai plătește firma și ultimul salariu, nici o șansă să mai facă ceva. Și se angajează din nou la unul de-ăsta, își mai bate și ăla joc de el vreo 3-4 ani, mai plânge puțin și-o ia de la capăt. Pe urmă se pensionează cu 200 de lei pe lună și se plânge că ce nașpa e statul că nu-i dă pensie mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate