Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Alegere smartwatch (urgent )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Salut , sunt în căutarea unui smartwatch . Puteți să îmi oferiți câteva variante ? Trebuie să îl achiți exact astăzi sau mâine , deci sunt puțin in criza de timp și nu prea am timp sa mă informez .
Buget : 1200 lei
Am văzut variante că Huawei w1/w2 ; moto 360 2 / Samsung S2/3 . Puteți să mai veniți cu idei . Mulțumesc !

#2
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007
ASUS ZenWatch 3

#3
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Este la reducere https://altex.ro/sma...ack-sport-strap sau o a doua varianta destul de buna este si http://www.cel.ro/sm...ru-pMis3MjEp-l/ . Succes cu achizitia ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 08 September 2017 - 18:06.


#4
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
E simplu.Depinde ce vrei sa faci cu el.
Eu  S3 Gear si sunt multumit.
Am dezactivat tot ce era legat de fitness si alte prostii si il folosesc strict pentru notificari si apeluri deoarece merg mult pe bicicleta sau tin telefonul in buzunar si cand conduc si ma ajuta enorm sa vad ce primesc,cine suna.
Daca vrei pentru activitati strict sportive,probabil exista alte modele mai performante.
Daca le vrei combinate,la fel.
Depinde ce asteptari ai tu de la el.

#5
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Nu sunt interesat foarte mult de fitness . Mă interesează în utilizare zilnica , să mă țină bateria , și să aibe un ecran ok : luminos, rezoluție cat mai mare . Și nu vreau o versiune cu curea piele , cat mai casual ( metal / silicon )

#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
S2 pare cel mai sport/dragut. totusi par mai folositoare chestiile de genul fitbit charge sau fitbit ionic etc..

totusi sunt prea scumpe avand in vedere ca la anul probabil apar tehnologii noi si mai usoare. eu inca am un puma unisex digital. mi-as lua un fitbit gen ieftin doar pt monitorizare cand am chef desi nu-s asa precise cele ieftine.

Edited by 41ex, 08 September 2017 - 18:20.


#7
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Dintre Huawei W2(1100 lei ) vs Samsung S3( 1400 lei) pe ce ați merge ? Se merită diferența de 300 lei ? Și o mica comparație între cele 2 modele ?

#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postchiri091, on 08 septembrie 2017 - 18:33, said:

Dintre Huawei W2(1100 lei ) vs Samsung S3( 1400 lei) pe ce ați merge ? Se merită diferența de 300 lei ? Și o mica comparație între cele 2 modele ?
Nu e neaparata nevoie sa mai dai 300 de lei in plus pt. Samsung, este ok si acel Huawei pt. ce ai tu nevoie si chiar are un aspect placut !
Vezi aici http://newatlas.com/...mparison/48355/ o comparatie intre cele doua modele.

Edited by EmyBoss7, 08 September 2017 - 18:37.


#9
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Am rămas hotărât pe Huawei W2 . Eram in Mediagalaxy , surprins de prețul de 1100 , îl iau și când ajung acasă preț actualizat :1300 . Se pare că băieții nu au scos hârtia cu prețul de 1100 ( era o oferă care a fost valabilă până pe 06.09) mai era și primul stand cum intri magazin .
În concluzie , mai am la dispoziție 1,2 zile ( până luni  ) . Deci sunt inca in cautare

Edited by chiri091, 08 September 2017 - 19:29.


#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Android Wear e superb ca ceas dar praf pe sport, monitorizare etc. Praf e putin spus. Bonus? Bateria daca duce O ZI e ceva SF. Valabil la orice ceas cu AW 1 sau 2. Am testat cam orice...
Samsung S3 tine mai bine bateria, probabil maxim MAXIM 2 zile cu ceva noroc dar e oarecum limitat daca nu ai un Samsung ca telefon.

Din ce ai aratat tu, Huawei (cu un ecran MIC!!! de 1.2") sau S3 (1.3") will do the job dar sincer, as lua un Fitbit Blaze la oferta...il gasesti si la cateva milioane pe OLX (nou) si iti raman si bani. Da, nu o sa fii cool sa poti sa "vorbesti de pe ceas" dar macar ai pulsul corect 24/24 si monitorizare cat de corecta se poate cu tehnologia de acum la miscare, calorii etc etc. Plus o baterie care te duce usor 4-5 zile, un ecran foarte lizibil in soare, notificari de la orice app de pe telefon vrei etc.

Apoi pentru el gasesti pe Amazon orice curele vrei la preturi super ok si se cheama ca ai facut o achizitie smart si mult mai ieftina. Dupa ce intri in randul celor ce nu mai renunta la Fitbit, o sa dai 300 usd si o sa iei Ionic. Dar momentan, e mult mai OK ca bani un Blaze (probabil 100 usd) si nu merita sa te arunci mai sus.

Daca ai iPhone, nici nu te gandi sa iei altceva decat Apple Watch sau Fitbit. Restul merg f limitat sau prost pe un iPhone.

#11
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Posesor de Samsung Gear S3 Frontier. Eu il folosesc in tandem cu un Samsung S5 deocamdata. Cu ecranul always-on, auto heart rate, legat la tel non-stop, dormit cu el (timp in care iti monitorizeaza somnul) ma tine bateria 48 de ore fara nici o problema. Fara ecran setat pe always-on si auto heart rate, bateria m-a tinut 72 de ore. Poti sa-i pui orice curea compatibila de 22mm. Sunt foarte multumit de ceas din toate punctele de vedere.

#12
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Mersi de părere .Dețin un telefon Samsung , deci ar fi ok . Legat de partea de fitness , nu țin neapărat ultimele tehnologii pe el ... Da, fac sport , și mi-ar face plăcere să văd din când în când un heart rate dar nu este ceva obligatoriu; daca vreau sa fac sport o fac fara sa am nevoie neapărat de un ceas .

M-ar interesa mai mult partea de design ( personal nu mă dau în vânt după acel fitbit blaze ; îmi place designul de la ionic dar nu am văzut la noi in tara la vânzare ) , ecran ok in soare ,ceva funcții : să mai răspund la telefon , controler pentru music playerul telefonul , mesaje( am înțeles că pot răspunde la ele cu funcția vocala ) , Google maps  . Menționez că ar fi primul smartwatch pe care îl voi avea în posesie ...sper să-mi fie util.
Întrebare legată de cele 2 sisteme de operare atât de pe Huawei W2 cât și Samsung S3 : unul merge pe acel stock android să îi zic așa și celelalt pe un sistem de operare Samsung;  ( Tiz...care cred că e tot un android modificat , să mă contraziceți daca mă înșel , nu m-am documentat deloc) . Tind sa cred că băieții de la Google se ocupă ceva mai bine de sistemul lor de operare și beneficiaza de un număr mai mare de aplicații asta in cazul in care acel Gear S3 are alt soft , alt market și o gama mai redusă de aplicații

Edited by chiri091, 08 September 2017 - 20:53.


#13
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Gear s3 are microfon si difuzor, decente amandoua, eu l-am folosit la volan pe post de handsfree. Poti sa dai telefon de pe el. Poti sa citesti sms-urile si sa raspunzi direct. La fel cu mesajele primite pe facebook mess. Poti controla muzica de pe tel cu el. Ca luminozitate eu il tin pe nivelul 8 din 10 si nu am probleme cand e soare afara. Are si senzor de luminozitate si ii scade intensitatea pe intuneric. Pe partea de fitness eu il folosesc doar sa-mi numere pasii, in rest nu stiu cum se comporta desi are destule activitati pe care le poate monitoriza. Heart rate-ul mi s-a parut precis comparandu-l cu cel aratat de un tensiometru. Ca navigatie l-am folosit o singura data cu Here We Go. S-a comportat decent, m-a dus unde trebuie.
L.E. ca sistem de operare nu am cu ce sa-l compar, tot la primul smartwatch sunt si eu. Am inteles ca o sa primeasca Tizen 3...ce o fi aducand nou sistemul asta de operare, nu stiu.

Edited by Seraph, 08 September 2017 - 21:04.


#14
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Am înțeles.  Mersi de informații ... Inca sunt in dilema

#15
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Daca terminalul are IOS un Apple Watch ar fi perfect. Daca nu cele de la huawei mi se par cele mai bune

#16
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postchiri091, on 08 septembrie 2017 - 21:35, said:

Am înțeles.  Mersi de informații ... Inca sunt in dilema
Vezi recomandarile mele de mai sus ! Daca vrei ceva mai ieftin si foarte ok, mai asteapta poate or sa mai fie reduceri ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 08 September 2017 - 22:07.


#17
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015

View PostEmyBoss7, on 08 septembrie 2017 - 22:05, said:


Vezi recomandarile mele de mai sus ! Daca vrei ceva mai ieftin si foarte ok, mai asteapta poate or sa mai fie reduceri ! Posted Image
Le-am citit , mulțumesc pentru recomandări . În final am rămas intre acel Huawei W2 și S3 -ul de la Samsung.
Incerc să-mi dau seama daca merita sa dau 300 lei in plus pe un ecran cu o idee mai mare, acea rotita prin care umbli prin aplicații a celor de la Samsung și softul ( nu știu dacă e mai bun tizerul sau androidul). Că în rest e cam același lucru zic eu

View Postutopias, on 08 septembrie 2017 - 21:53, said:

Daca terminalul are IOS un Apple Watch ar fi perfect. Daca nu cele de la huawei mi se par cele mai bune
Dețin un S7 Edge

Edited by chiri091, 08 September 2017 - 22:17.


#18
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postchiri091, on 08 septembrie 2017 - 22:16, said:

Le-am citit , mulțumesc pentru recomandări . În final am rămas intre acel Huawei W2 și S3 -ul de la Samsung.
Incerc să-mi dau seama daca merita sa dau 300 lei in plus pe un ecran cu o idee mai mare, acea rotita prin care umbli prin aplicații a celor de la Samsung și softul ( nu știu dacă e mai bun tizerul sau androidul). Că în rest e cam același lucru zic eu


Dețin un S7 Edge
Gandeste si la bugetul tau, dar si la calitatea produsului . Spor la trb. ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate