Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Faianta pe tencuiala ipsos

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Buna ziua!
Am dat jos faianta din bucatarie pentru a o inlocui, iar la recomandarile unui nene am tencuit peretele cu tencuiala pe baza de ipsos. Acum am aflat ca nu prea prinde adezivul peste ipsos. Ce pot sa fac? Exista ceva material care ar putea fi aplicat peste tencuiala de ipsos pentru ca ulterior sa se placheze cu faianta?

Si o alta intrebare: Cat de grav este faptul ca am uitat sa amorsez primul strat de tencuiala atunci cand l-am aplicat pe al doilea? Primul a fost dat ieri, iar al doilea astazi, ambele de aprox. 5 mm, primul nefiind complet uscat.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
5mm?
jos si daca trebuie sa incarci dai cu multibat

#3
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Decat sa ma apuc acum de spart mai bine renunt la faianta si gletuiesc, si apoi pun un panou de sticla deasupra de mobila/chiuveta. Eu intrebam daca se poate veni cu un strat de alt material peste cel de ipsos si apoi pusa faianta? As putea sa trag un strat de tencuila pe baza de ciment peste cea de ipsos, sau nici aia nu tine? Ori za montez faianta pe tencuiala inca umeda, poate asa face priza?

#4
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Poti tencui cu un mortar pe baza de ciment pe care il armezi cu plasa de fibra de sticla . Poti apoi aplica linistit faianta .

#5
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012

View PostDexter Dude, on 08 septembrie 2017 - 16:50, said:

Poti tencui cu un mortar pe baza de ciment pe care il armezi cu plasa de fibra de sticla . Poti apoi aplica linistit faianta .
Are o priza mai buna mortarul decat adezivul pt. Faianta? Pt. Ca daca adezivul nu prinde din cauza ipsosului care suge apa foarte repede, ma gandeam ca si la mortar apare aceasi problema.

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Nu are aderenta mai buna, nu are rost cu ciment. Daca nu a mers cu adeziv de faianta, nu merge nici cu ciment, tenco, multibat etc.

#7
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Merge si cu adeziv pentru faianta ( tot pe baza de ciment este ) insa foarte importanta este folosirea plasei de fibra de sticla  care face ca sa obtii un suport unitar . Poti eventual sa aplici mai intai o amorsa din lapte de ciment care sa patrunda bine in porii ipsosului  .

Edited by Dexter Dude, 08 September 2017 - 17:29.


#8
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012

View PostDexter Dude, on 08 septembrie 2017 - 17:28, said:

Merge si cu adeziv pentru faianta ( tot pe baza de ciment este ) insa foarte importanta este folosirea plasei de fibra de sticla  care face ca sa obtii un suport unitar . Poti eventual sa aplici mai intai o amorsa din lapte de ciment care sa patrunda bine in porii ipsosului  .
Ți-am urmat sfatul si in seara asta am dat cu ciment peste. Se poate monta faianță la 24 de ore distanta, in condițiile in care cele 2 straturi de tencuiala au fost date joi, respectiv vineri dimineața? Menționez ca pe sac scria ca se poate gletui când tencuiala s-a intarit, dar nu stiu daca este valabil si pentru placarea cu faianță.

#9
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Verifica mai intai rezistenta stratului de tencuiala nou depus . Daca nu poti sa il zgarii cu degetul atunci poti trece la aplicarea adezivului pentru faianta si a faiantei . 24h cred ca este arhisuficient pentru intarirea statului de maxim 0.5mm  de tencuiala .

#10
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Astazi a inceput sa transpire peretele destul de bine pe suprafata aia de amorsa din ciment. Practic daca dau cu degetul imi ramane umed, parca unsuros. Suprafata tencuielii era intarita bine chiar de ieri, dar sunt 2 straturi de cam 5 mm, + zone mici unde a intrat mai mult material ( intre caramizi). E normal sa transpire peretele asa?

#11
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
5mm+5mm o sa dureze cam o saptamana pana se usuca complet si scapi de umezeala .Pentru placarea cu faianta eu as lasa cam 48h de la ultima aplicare a tencuielii ( sa mai iasa din umezeala dar nu complet  ) iar apoi as aplica faianta ( inmuiata in apa cu circa 3-4h inainte de aplicare ) .

Edited by Dexter Dude, 09 September 2017 - 13:53.


#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
E un topic vechi dar vin cu informații posibil utile.
Folosesc rimano uni /ten.

Din motive de timp, am renovat o baie pereți de cărămidă cu rimano uni/ten.
Procedura :
1.spart pana la cărămidă unde s-a putut
2.Amorsa ct17
3. Instalații
4. Tencuiala cu profile unde a permis, sau stâlpișori tot din rimano unde era mai razant(pereții erau strâmbi)
5.Amorsa
6. Hidroizolație CL 51 (pt zone de dus recomand schluter kerdi 200
7. Faianță cu adeziv flexibil cm 17 sau echivalent(primul rand se montează pe o riglă lipită, nu am băgat cuie în hidroizolație)

Lucrarea este făcută de peste 7 ani, a supraviețuit și unei inundații de la scurgerea comună.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate