Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nu mai merge tastatura - tasta Shift

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am tinut apasat tasta Shift si a aparut prostia aia de anunt. Nu stiu pe ce am apasat, ca dintr-o data nu mai pot sa scriu.
Nici Ctrl+Alt-Del nu merge. Am scos tastatura si am bagat-o in Thin Client ... ciuciu.

Exista vreo rezolvare, inainte de a da restart?
Am scris aici ca am Win 7, si probabil e o setare de undeva.
Pentru a evita off topic: scriu de pe telefon, merge mouse-ul

Edited by Bursul, 08 September 2017 - 09:48.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Te referi la Sticky Keys?
In mod normal se activeaza sau dezactiveaza apasand tasta Shift de 5 ori consecutiv.
Cand este activat trebuie sa ridici degetul de pe tasta Shift sau Ctrl sau Alt inainte de apasarea altei taste. Se utilizeaza doar o tasta o data, nu se apasa simultan.
Setarile pentru Sticky Keys le gasesti in CP. Eu nu mai folosesc de multi ani Windows 7 ca sa iti spun exact unde gasesti setarile, dar poti incerca o cautare in CP sau sa iei la rand optiunile din Ease Of Access Center (nu mai retin cum se numea pe versiuni foarte vechi de Windows).

La simpla mentinere apasata a tastei Shift nu ar trebui sa se intample nimic, decat daca ai vreun software pentru remaparea tastaturii. Tastatura a venit cu un software care suprascrie setarile din sistem cu privire la utilizarea tastaturii?

Nu este exclus nici sa fie tastatura defecta.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am gasit. Ce prostie. Deci sa activat nu stiu ce, ca trebuie sa tii apasat mai mult timp (1 sec) o tasta ca sa scrie.
Rezolvare: Am apasat de 5 ori consecutiv tasta Shift, dar tinand de fiecare data apasat mai mult de 1 Sec. Si a aparut iar mesajul ala. Am reusit sa dezactivez.
Nu ma intrebati cum ca am OSul in germana Posted Image

Multumesc pentru atentie si ajutor.

Edited by Bursul, 08 September 2017 - 09:59.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca zici ca si pe Thin Client se comporta la fel (nu stiu la ce te referi prin "ciuciu"), atunci problema este independenta de OS. Posibil sa fie o tastatura mai speciala la care anumite functii se activeaza sau dezactiveaza nu prin butoane distincte, ci prin utilizarea intr-un anumit fel al tastelor clasice. Daca despre aceasta este vorba, atunci cu siguranta gasesti detalii in manualul tastaturii.

Totusi mi se pare ciudata implementarea unei asemenea functii care obliga la apasarea prelungita a tastei Shift pentru a putea tasta o litera mare s.a.m.d. Mai curand tastatura are o defectiune sau a patruns mizerie pe la vreun contact.

#5
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013

 Bursul, on 08 septembrie 2017 - 09:58, said:

Am gasit. Ce prostie. Deci sa activat nu stiu ce, ca trebuie sa tii apasat mai mult timp (1 sec) o tasta ca sa scrie.
Rezolvare: Am apasat de 5 ori consecutiv tasta Shift, dar tinand de fiecare data apasat mai mult de 1 Sec. Si a aparut iar mesajul ala. Am reusit sa dezactivez.
Nu ma intrebati cum ca am OSul in germana Posted Image

Multumesc pentru atentie si ajutor.
Ufff, WOT-ul asta !!! Modifica si tu din setari sa nu mai apesi pe Shift cand faci zoom :D

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 sas1975, on 08 septembrie 2017 - 10:50, said:

Ufff, WOT-ul asta !!! Modifica si tu din setari sa nu mai apesi pe Shift cand faci zoom Posted Image
Sunt la lucru, iar la lucru fara jocuri.

 _-_, on 08 septembrie 2017 - 10:07, said:

Daca zici ca si pe Thin Client se comporta la fel (nu stiu la ce te referi prin "ciuciu"), atunci problema este independenta de OS. Posibil sa fie o tastatura mai speciala la care anumite functii se activeaza sau dezactiveaza nu prin butoane distincte, ci prin utilizarea intr-un anumit fel al tastelor clasice. Daca despre aceasta este vorba, atunci cu siguranta gasesti detalii in manualul tastaturii.

Totusi mi se pare ciudata implementarea unei asemenea functii care obliga la apasarea prelungita a tastei Shift pentru a putea tasta o litera mare s.a.m.d. Mai curand tastatura are o defectiune sau a patruns mizerie pe la vreun contact.
Este o functie in System - Accesibility, ii zice slow keys. Cel putin asa am vazut pe un alt forum. De acolo m-am inspirat sa merg in Accesibility si sa dau disable la tot ce am prins.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Habar n-aveam de Slow Keys. Credeam ca te referi la typematic rate. Acum observ pentru prima oara (cred) treaba asta la Filter Keys ("Turn on Repeat Keys and Slow Keys"). Se pare ca functia este activata implicit la apasarea timp de 8 secunde a tastei Shift, cel putin pe Windows 10. Probabil ca pe 7 este asemanator. Eu n-am activat chestia asta nici macar din greseala.

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Sticky Keys se nnumeste,o poti dezactiva si apoi poti apasa de cate ori vrei Shift,eu mereu dezactivez acele functii pentru Tastatura din Accesibilty,numai cauta mai atent si o sa gasesti casuta care trebuie doar debifata.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sticky Keys este altceva. La asta credeam si eu ca se refera cand i-am raspuns in postul #2.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate