Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#1351
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostRSFan, on 29 martie 2018 - 02:32, said:

aici nu prea ai dreptate. daca te uiti acum la cursul revolut, o sa vezi o diferenta de vreo 2-3 bani fata de cursul BNR
eh, ei castiga mai putin din asta, au si cheltuieli mai mici, nu au asa renume ca si leupay, nu ofera aceeasi calitate a serviciilor, cer bani pentru varianta pro care e mult sub leupay si isi scot diferenta.
Leupay s-a ridicat mult ca a fost pana sa apara Revolut cam singurul cu iban, si era pana acum 1 an offshore in Malta.
Intr-adevar pentru cine il incarca el cu bani cu alt card e mai ok Revolut daca are taxe zero pentru asta, si daca nu este folosit prea intens.
LE: casele de schimb valutar in tara cam toate ofera pe un euro de la 5 bani in sus sub BNR, deci eu il consider un lucru normal.

Edited by bogdan_popescu, 29 March 2018 - 07:07.


#1352
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am primit si eu cardul VISA Revolut si facut conturi in diverse monede, de curiozitate.

1. Cont local pe numele tau pentru UK (GBP), dar Local account, nu IBAN!
2. Cont RON in Germania, dar nu pe numele tau, ci pe baza de reference nr.
3. Cont in USD, TRY, CHF in UK, dar nu pe numele tau, ci pe baza de reference nr.
4. Daca alimentezi de pe cardul tau in lei, apoi sa faci exchange, exista o taxa de prost de 5 lei, desi mesajul spune ca daca esti in UE, ar trebui sa fie gratis (ei zic European Economic Area)
Desigur, nu exista suport!
Aparent e legat de directiva PSD2, pe care Romania nu a transpus-o in legislatia nationala (si la cum merge lupta cu Justitia...)

5. Daca nu rulezi multi bani/calatoresti, nu stiu daca merita diferenta de comisioane.

Calcule:

Top-up 400 lei -> comision 5.5 lei
Conversie 400 lei -> 105.84 USD
Platit 100 USD la eBay, dar mi-a luat GBP de pe cardul Revolut => mi-a luat 104.18 USD!

Doar afaceri proaste azi!

#1353
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
la Top-up - cine ti-a luat comision, banca ?
La pay pal s-a mai discutat, inainte sa confirmi plata, trebuie sa alegi optiune de a iti face conversia banca emitenta a cardului si nu paypal ( cei drept eu in aplicatia iOS de ebay nu am descoperit optiunea, doar in cea de web apare ).

#1354
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
@adm, nu înțeleg despre ce comisioane vorbești tu acolo.

#1355
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Aici gasesti cum schimbi modul in care se face conversia in Paypal, este mai convenabil sa lasi Revolut sa faca decat Paypal.
Si eu m-am lovit de acelasi lucru dar m-a luminat Catean.
https://www.pointhac...ency-in-paypal/

#1356
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca eu nu aveam setat in payPal Revolut, ci am platit by CC si mi-a luat default in moneda dorita de PayPal.
Am studiat acum, am pus Revolut la PayPal, chiar am adaugat si contul de LEI de la banca din Romania!

Am setat sa foloseasca Seller Invoice Currency pt Revolut.

Aparent mi-a luat comision pt ca al meu Mastercard Gold e considerat Comercial Card, nu debit card, desi e Debit card, nu CC.

In mod normal cardurile Gold sunt considerate default CC.

Vor hartie de la banca care sa spuna clar ca al meu card nu e "Commercial Card"

In fine, o sa incerc pe viitor sa folosesc cardul ala cel mai "ieftin"posibil.

O sa fac tutoriale dupa ce ma lovesc de toate mizeriile.

#1357
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
ADM, cardul Mastercard Gold e deschis pe firma sau PFA in Ro? Daca da, e comercial clar, nu ai ce ii face. Exact acelasi lucru am patit cu un card Visa deschis la o banca din UK, dar deschis pe companie. Mi-au explicat clar ca aceste carduri deschise pe companie sunt considerate ca si comercial.

Plus ca anumite banci din Romania iau un comision la top up, era o mica lista cu bancile care NU iau comision la top up revolut (pe moment imi amintesc de Libra si ING)

In rest....topicul Revolut e un imens review, mai multe mizerii desre Revolut decat gasesti aici, nu ai ce sa mai descoperi...cred.

#1358
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E card Persoana Fizica!

Attached Files



#1359
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
poate banca ta emite cu acelasi BIN carduri comerciale si personale, suna si intreaba la banca. Sunt banci care emit -de exemplu- carduri de credit in regim de debit, cardul functioneaza exact ca un debit card dar BIN ul e de credit card.

#1360
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
@Adm, cardul tau e vazut ca "commercial card", asa am patit si eu cu un card Mastercard de la Raiffeisen. Acum folosesc VISA, tot de la Raiffeisen si este OK.

#1361
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postbogdan_popescu, on 29 martie 2018 - 00:56, said:

In Romania, primesc prin IBAN euro, arata-mi tu unde schimbi tu in lumea asta valuta la cursul BNR, ia verifica si la revolut si vezi ce curs are, sau verifica la orice banca din Romania si ai sa vezi ca toate dau cu aproximativ 10 bani sub BNR, dar astea sunt chestii care in mod normal trebuia sa le stii Posted Image nu exista banca sau e-wallet care sa lucreze voluntar, cu ceva trebuie sa traiasca si ei, si pe acestia i-am gasit cel mai convenabil dupa ce am fugit de la skrill si neteller, skrill a fost cumparat de neteller si au ridicat amandoi taxele la cer, aia pe langa un comision fix de retragere au si 4% comision de conversie valutara.
Nu inteleg ceva...primesti E in contul de E si scoti de la ATM tot E sau scoti lei?? Cat se plateste la fiecare transfer? Dar la retragere de la ATM?

#1362
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Observ ca pe ultimele pagini s-au tot reluat teme despre care s-a tot vorbit de la inceputul topicului.
Singura recomandare pe care pot sa o am e ca mai bine nu va faceti cardul asta daca nu va uitati putin peste termeni conditii, tarife si cum functioneaza in combinatiie cu unele banci/carduri de la noi.

Daca nu aveti timpul sau dispozitia necesara, atunci fiti pregatiti sa pierdeti bani.

In alta ordine de idei, am observat in ultimele luni si niste articole (pur intamplator) pe blogurile romanesti despre cardul acesta.
Nu pot sa nu remarc decat faptul ca multi au preluat cu nerusinare informatii din acest topic, fara sa lase nici macar un link.
Nu e forumul meu, putin imi pasa de trafic, dar trebuie sa fii de-a dreptul mizerabil sa te apuci sa dai cu copy/paste nesimtit si sa pui la tine pe blog ca si cum ai fi descoperit gaura la covrig.
Am deschis topicul asta in septembrie 2017, stiam de revolut cu vreo cateva luni bune inainte sa-l deschid, doar ca eram sceptic in a-mi face cont. Nu scria nimeni pe site-urile din Romania despre el.
Ca drept dovada, topicul a adunat de la deschidere 1360 postari, 58,318 vizualizari.

Cu toate astea, blogarasii de la noi s-au pus pe ciordeala, bineinteles, fara link, pentru ca nu se face sa mentionezi ca ti-a spus gigel de pe forumul anonim despre el.
Da mai bine la audienta sa spui ca l-ai descoperit tu singur pe Mesia si da si al-dracului de bine la burtica, cand bagi 15 reclame langa el.
N-am vreo pretentie sa-mi ridice nimeni statuie, am lasat pe topic doar un link amarat ca sa-mi pot debloca crypto si mi-a fost sters si acela.

Nu e nici singura data cand remarc ca se intampla lucrul asta.
Cu parere de rau, tin sa va anunt ca o sa reduc la minimum numarul postarilor/topicurilor pe orice subiect de interes ce are sanse mari de ciordeala.
La naiba, poate ma pun si imi fac si blog si preiau si preiau si eu de la ei integral articole.

Edited by gumball3000, 29 March 2018 - 10:36.


#1363
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postanducoj, on 29 martie 2018 - 10:09, said:

Nu inteleg ceva...primesti E in contul de E si scoti de la ATM tot E sau scoti lei?? Cat se plateste la fiecare transfer? Dar la retragere de la ATM?
Aaaa...nuu...iar o luam d ela capt cu aceleasi explicatii. ce naiba, ai raspunsul la intrebarile astea in paginile anterioare

#1364
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Continuati aici despre LeuPay: https://forum.softpe...it-multivaluta/

#1365
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am Mastercard Gold CC de la Libra si pot alimenta fara comision, in aplicatia Revolut apare ca Commercial Bank Mastercard.

Edited by Catean, 29 March 2018 - 11:02.


#1366
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
eu vad ca la fiecare alimentare, sunt ciupit de banca cu 2-4 lei, depinde de suma. In general alimentez cu 450-500 intr-o tranzactie si vad ca pe extrasul bancii apare: de ex transfer 500 ron spre revolut , apoi imi apare o suma in euro la un curs iar apoi imi apare suma de 500 ron cea care am efectuat-o de fapt. Asta desi in contul revolut imi apare cu 0 fee.
Deci asta inseamna ca de fapt eu schimb lei in euro si inapoi in lei sa ajunga la revolut...
Nu inteleg de ce imi vede tranzactia ca fiind ceruta in euro cand eu platesc cu un card de lei in contul de lei al revolut.
Precizez ca banca este Alpha bank si cardul este unul de debit Visa atasat contului curent de lei .
S-a mai intamplat cuiva?

#1367
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da.

#1368
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
ADM (suna-ma), eu nu am probleme (comisioane) la mutarea banilor din RON ING in Revolut. Am platit ceva luat de pe ebay (dupa ce am setat ce trebuie in PayPal) si a fost mai ieftin decat daca plateam cu cardul ING. Nu mult, dar se aduna ....

Singura "problema" la Revolut sunt platile in weekend, au un curs mai prost.

Apropos, stie cineva ce partener de curierat (posta, dhl, etc) au cei de la Revolut ? Astept sa imi vina cardul si sa stiu la cine sa il caut ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate