Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#1189
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008

View PostLex404, on 18 martie 2018 - 12:10, said:



Unde, in România?

Eu nu am înțeles niciodată mania asta a romanilor de a face credite sau a plăti sume consirabila in valuta IN CARE NU ÎNCASEAZĂ VENITURI. Pana și in tari mai prost dezvoltate oamenii își folosesc propria moneda (Moldova, Georgia, etc).


Simplu: ai venituri in RON, plătești in RON in România.

Încă ma bucur de aia care și-au luat-o cu CHF. Sa le fie învățătura de mine :)
Este doar un exemplu pentru ce ai mai putea folosi euro. Nu este cazul meu decat cel cu chiria. Ma sunt si alte cazuri cum sunt cei care pleaca prin EU sa aduca diverse masini/mobila/etc

#1190
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Eu mereu am plătit chiria in RON la o suma stabilită la data încheierii contractului (chiar dacă pe net apărea in ER, pe contract de ex scria 1200 RON deci atât plăteam).

Cu creditele in valuta in care nu ii încasezi salariul nu am fost niciodată de acord.
La fel nu sunt de acord cu orange/ vdf si politica lor in euro deși tu trebuie sa plătești in lei.

Cei care pleacă in afara pot liniștit scoate EUR de la ATM-urile de acolo. Ca dacă pleacă in tari care folosesc altceva (Leva, coroane și alte) aia nu o sa ceara euro ci moneda naționala.


România cred ca e și gura țara din EU zona non EUR in care oamenii au fetișul asta dubios cu plăti in alta valuta decât cea a salarului.

#1191
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Fetiș acceptat inclusiv de stat. De exemplu acciza la combustibil se calculează în funcție de un curs valutar inventat aiurea. Tarom vinde în EUR. Mno, asta dovedește ce stat slab e România, dar deja o dăm Off-topic.

#1192
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Daca nu ești clientul unei bănci clasice sa mergi la ghișeu ești cam mâncat. Euro mai scoti dibtr-un bancomat Euronet, dolari de nicăieri. Cel mai apropiat atm e in Rep. Moldova.

#1193
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
La euronet te mănâncă ei cu schimbul lor.

Accepta doar carduri non EUR, la revolut vede cardul in GBP după BIN însă te forțează sa aplici cursul lor de schimb.


PS. Se poate scoate de la ghișeu BRD dar costa 2%

Edited by Lex404, 18 March 2018 - 14:42.


#1194
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
E avantajos si posibil să transferi lei de pe card in Revolut,sa ii schimbi in Euro si apoi sa ii trimiti in cont Euro de la o bancă clasică din România?!

#1195
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Da...normal că da.

#1196
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostLex404, on 18 martie 2018 - 12:10, said:

Unde, in România?

Eu nu am înțeles niciodată mania asta a romanilor de a face credite sau a plăti sume consirabila in valuta IN CARE NU ÎNCASEAZĂ VENITURI. Pana și in tari mai prost dezvoltate oamenii își folosesc propria moneda (Moldova, Georgia, etc).


Simplu: ai venituri in RON, plătești in RON in România.

Încă ma bucur de aia care și-au luat-o cu CHF. Sa le fie învățătura de mine Posted Image
poate esti in urma dar sunt si oameni care traiesc in Romania si au salarii platite in EURO sau chiar alte valute pe care le negociaza la semnare. Nu or fi foarte multi dar destui :). Variante sunt (daca iti pui problema contabila)....

#1197
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nu există așa ceva.

#1198
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
ce nu exista?

#1199
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
În România salariile se plătesc în lei.

#1200
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Unii încă visează la Italia...

Legal, salariile in România sunt plătite in RON.

Restul sunt mânării și fraude. Știu și eu pe cineva care lucra la Cluj in support pentru companii italiene care plăteau minimul pe economie in RON și restul in EUR. Dar asta nu e legal btw pentru ca ar trebui tot salariul plătit in România, inclusiv taxele.

In România moneda naționala este RON.
Restul e poveste, vise umede și fetiș valutar.

#1201
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Del

Edited by maiorukaki, 19 March 2018 - 07:43.


#1202
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 03:36, said:

Unii încă visează la Italia...

Legal, salariile in România sunt plătite in RON. -- partial adevarat -- pe langa salariu se pot face contracte de colaborare (unde persoana respectiva sa fie reprezentanta unei companii de afara printr-o firma off)

Restul sunt mânării și fraude. Știu și eu pe cineva care lucra la Cluj in support pentru companii italiene care plăteau minimul pe economie in RON și restul in EUR. Dar asta nu e legal btw pentru ca ar trebui tot salariul plătit in România, inclusiv taxele.--- pai singur spui ca are salariul minim pe economie la care se platesc toate taxele si impozitele deci ...unde e ilegalitatea?

In România moneda naționala este RON.-- corect
Restul e poveste, vise umede și fetiș valutar.   realitate
Sunt anumite pozitii in companii la care se prefera "colaborarea" si nu angajarea directa.Consultanta inca este posibila si nu este cu nimic ilegala. Asa ca nu inteleg de ce se crampomeaza unii de detalii...

View Postbv01, on 18 martie 2018 - 23:55, said:

În România salariile se plătesc în lei.
Corect , eu m-am exprimat gresit.
Era vorba de venituri, scuze. Pe langa salarii , poti avea alte venituri in orice valuta (la aceeasi companie care iti da un salariu minim pe economie sau mai mare...Posted Image )

Plus ca mai sunt si alte categorii de angajati care chiar nu au nevoie de subterfugii . Gandeste-te la personalul navigant aerian , cei care sunt angajati la companii straine dar traiesc in RO. Aia nu au nici o treaba cu angajator roman deci sunt platiti direct in valuta negociata.
Exemple mai sunt , cred ca e nu e greu de aflat.

Edited by flp014, 19 March 2018 - 09:48.


#1203
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

pai singur spui ca are salariul minim pe economie la care se platesc toate taxele si impozitele deci ...unde e ilegalitatea?

Firma nu plateste toate taxele catre statul roman desi angajatul lucreaza in permanenta in Romania.
O manarie similara cu "colaboratorii" inregistrati prin alte parti.

Tipul lua 1400 RON si 1200 EUR. Impozitati erau 1400 RON, restul leafa intreaga fara niciun impozit.

Am lucrat si eu colaborator "via o insula din AC": Plateam impozit "daca voiam", eram platit in USD si era fix morcovul meu daca ma duc sau nu la ANAF sa ii declar.

Companiile aeriene, cu exceptia cutiilor de portocale (wizz/ ryan) isi muta tot personalul in tara de bastina a companiei, cu tot cu rezidenta fiscala.
Wizz si Ryan pare-mi-se muta doar rezidenta fiscala, sau nici aia.

Insa in Romania salariile se platesc in RON si cand te duci la magazin platesti tot in RON. Venituri pot fi in orice alta valuta din afara Romaniei insa alea nu ar trebui sa creeze nicio problema in Romania, de genul "cum scot euro in Romania ca sa platesc tot in Euro in Romania".

#1204
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 10:35, said:

Firma nu plateste toate taxele catre statul roman desi angajatul lucreaza in permanenta in Romania.
O manarie similara cu "colaboratorii" inregistrati prin alte parti.

Tipul lua 1400 RON si 1200 EUR. Impozitati erau 1400 RON, restul leafa intreaga fara niciun impozit.

Am lucrat si eu colaborator "via o insula din AC": Plateam impozit "daca voiam", eram platit in USD si era fix morcovul meu daca ma duc sau nu la ANAF sa ii declar.

Companiile aeriene, cu exceptia cutiilor de portocale (wizz/ ryan) isi muta tot personalul in tara de bastina a companiei, cu tot cu rezidenta fiscala.
Wizz si Ryan pare-mi-se muta doar rezidenta fiscala, sau nici aia.

Insa in Romania salariile se platesc in RON si cand te duci la magazin platesti tot in RON. Venituri pot fi in orice alta valuta din afara Romaniei insa alea nu ar trebui sa creeze nicio problema in Romania, de genul "cum scot euro in Romania ca sa platesc tot in Euro in Romania".
corect ca nu ar trebui sa existe problema spusa de tine.
Doar subliniam faptul ca sunt categorii care pot castiga si valuta chiar daca traiesc in RO. Si Sunt persoane care platesc sau primesc plati pentru bunuri in valuta(in limita sumei de 10000 euro/usd/etc cash in valuta iar restul prin virament bancar).

Si apropo de ce spui mai sus cu exemplul dat, tot nu iti dau dreptate deoarece daca recitesti partea subliniata , salariul era impozitat corect. Restul de bani nu aveau legatura cu statul roman, fiind sa zicem "bonusul" ageat intre o persoana si o entitate juridica. In fata legii , si angajatul si angajatorul sunt perfect acoperiti deoarece exista un contract de munca cu un salariu precizat pentru prestatia efectuata.

#1205
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Daca dau ca nu mi-am primit cardul si mi-l retrimite, va fi acelasi card, cu aceleasi date pe el? Sau imi va genera altul?

#1206
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Iti vor genera alt card. Eu zic sa mai astepti cateva zile.

La mine trebuia sa ajunga pe 14 martie si pana la urma a ajuns astazi, pe 19 martie. :)

E Mastercard albastru-mov, foarte misto si ambalajul in care l-au trimis si modul in care se deschide si iti iese cardul din el. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate