Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ascundere "running in the background" Notification Android 8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Pe Android 8, e posibil ca o notificare sa devina enervanta. E vorba de aplicatiile care lucreaza in background care e posibil sa genereze o notificare permanenta de la OS...

Si pentru ca e Android, exista deja un app pt a ascunde aceasta notificare enervanta pentru cei care s-au lovit de ea. Posted Image

https://play.google.....sysnotifsnooze

E free, se poate dona daca va e utila. Enjoy! Posted Image

Am atasat si apk-ul. Cateodata, nu stiu de ce, e posibil sa nu il gasiti usor in store, probabil de la denumire.

Functioneaza perfect pe Pixel. Se activeaza automat odata ce primiti o notificare si dupa asta puteti uita de app.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Eu m-am obisnuit cu notificarea aia acolo... Asa ca nu m-am obosit sa mai testez aplicatia.:)

Articol de pe XDA (de acum 2 zile), pe aceeasi tema, in care este inclusa si aplicatia asta.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai android 8 ar fi trebuit sa aiba optiune de a ascunde din start acea notificare. e clar si nu de o versiune sau 2 ca aplicatiile ruleaza si-n fundal. pe la v4 aveau optiune si de limitare a aplicatiilor de background, acum ce fac?

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Special au facut, ca sa vezi ce aplicatii ruleaza in fundal si consuma baterie. Dar... sunt o multime de aplicatii (folositoare pentru utilizatori) care chiar trebuie sa ruleze in fundal!
Cine vrea "sa le omoare" ca sa faca economie de baterie, o face. Cine are nevoie de ele sta cu notificarea, sau asteapta o aplicatie sau o modalitate sa scape de notificare. Posted Image

Eu sunt din a 3 a categorie, care s-a obisnuit cu notificarea acolo! :lol:

Edited by Lesbianu, 08 September 2017 - 07:04.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai da, dar pot face optiune de a alege daca vreo notificare de la aceste aplicatiii, daca vrei sa ti le arate doar pe cele de sistem de exemplu sau pe toate, ori doar cele 3rd party. daca tot spun ei ca au optimizat noua versiune, asta nu face parte din?

adica trebuie lasat ceva loc si pt utilizator, nu sal bombardezi cu info care poate nici nu-l intereseaza.

#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă în Android 7.1 există posibilitatea ținând apăsat pe acea notificare și stabilind prioritatea, de ce nu s-ar putea și pe 8? Nu am încă, nu știu. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170908/66ef857d4eb3d282ebec4ab7289f3f68.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170908/007585a85edf228e86b10fc17b970ec7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu toti sunt avizi dupa grafice de baterie, consumuri, aplicatii de nu stiu ce fel, etc. poate esti om de afaceri, iti iei un tel cu android 8 pt ca-ti permiti ceva nou, dar te notifica constant ca ai aplicatii in fundal. cu ce-l ajuta? el vrea sa foloseasca telefonul, nu sa fie tester de aplicatii.

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Poate or sa ofere in viitor si optiunea sa anulezi notificarile astea... Momentan, stai cu ele sau folosesti "metode alternative", metode care se inmultesc pe zi ce trece. :)

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 nick5roo, on 08 septembrie 2017 - 07:05, said:

Dacă în Android 7.1 există posibilitatea ținând apăsat pe acea notificare și stabilind prioritatea, de ce nu s-ar putea și pe 8? Nu am încă, nu știu.

La orice se poate numai la asta nu.

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Of, sper să nu mă lovesc de problema asta când primesc oreo luna asta pe oneplus 3 :D Avem totuși aplicația! :cheers:

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
posibil sa fi facut un experiment cu asta si sa testeze reactia majoritatii. la un update vor actiona.

cei ce nu au android curat, mai au o sansa cu producatorul lor care modeaza androidul si nu-l lasa asa, poate au noroc si introduc ei optiunile de genul.

#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Din contra, cei care au Android curat au șansă sa primesca update reparator, cei gen Samsung, Sony, Huawei mai greu.

#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu cred ca va veni un "update reparator", Google nu considera treaba asta bug ci un feature! :lol:
Ramane de vazut cum vor proceda ceilalti "producatori"...

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 nick5roo, on 08 septembrie 2017 - 07:10, said:

Of, sper să nu mă lovesc de problema asta când primesc oreo luna asta pe oneplus 3 Posted Image Avem totuși aplicația! Posted Image

Fiind alta implementare, cu siguranta nu se va manifesta problema la fel. Asta e probabil doar pe Pixel care ruleaza 8 curat. Oricum o sa vina 8.1 luna viitoare si cu siguranta va corecta eventualele mici neajunsuri... :)

#15
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Idem și oneplus au Android curat, @Lesbianu știe, are ambele telefoane (oneplus și nexus parcă)

#16
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 Monitoxus, on 08 septembrie 2017 - 07:19, said:

Asta e probabil doar pe Pixel care ruleaza 8 curat.
Si pe Nexus 5X & 6P, chiar daca sunt la sfarsitul perioadei de upgrade-uri... :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate