Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Problemă administrator bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
da ce gaze ti-a mai bagat daca ai centrala,automat debransat

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postceanu1980, on 08 septembrie 2017 - 10:19, said:

da ce gaze ti-a mai bagat daca ai centrala,automat debransat

gaze ca si cum nu s-ar fi debransat inca. practic, nu s-a tinut cont nici de hotararea adunarii generale, nici de cererea initiatorului, nici de notificarea ca si-a montat centrala si nu mai este nevoit sa plateasca gaze, apa calda si canalizare apa calda. din luna iunie nu trebuia sa i se mai calculeze gaze, apa calda, canalizare apa calda, pierderi apa calda - deoarece si-a montat centrala, iar din iulie trebuia scos si copilul de la intretinere, deci scazute cheltuielile pentru o persoana, ma refer la acele cheltuieli care se repartizeaza pe numar de persoane.

practic lui trebuie sa i se refaca tot calculul intretinerii, pe doua luni -iunie si iulie,  iar sumele care i s-au pus in plus - cheltuieli pe persoane ptr o persoana - copilul sub 3 ani, gazele la comun, apa calda la comun, canalizare apa calda la comun, pierderi apa calda la comun - trebuie redistribuite catre ceilalti locatari, care sunt la comun cu gazele si la furnizorul de apa calda.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
daca e asa atunci este rea vointa
pt a te debransa tre sa pierzi ceva timp si o caruta de acte,semnaturi acorduri vecini,etc.
dupa tot taraboiul asta nesimtitul de administrator se face ca uita cine ce si cum
eu faceam nasu lu ala sfreder

#22
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
După un sms in care am mentionat ca mai am doua zile termen în care pot contesta lista afișată, am primit răspuns ca se reface calculul.astep cu interes pana duminica, în caz contrar depun hârtia și îl pun la munca. Multumesc de sfaturi

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu zic sa nu intarzii nu hartia, o depui si astepti recalcularea. ca daca stai asa o mai taraganeste ca de fapt nu mai merge pc-ul si nu poate printa, tocmai s-a terminat tusul, etc. aveti parghiile necesare, pai utilizati-le

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdrq, on 08 septembrie 2017 - 15:25, said:

După un sms in care am mentionat ca mai am doua zile termen în care pot contesta lista afișată, am primit răspuns ca se reface calculul.astep cu interes pana duminica, în caz contrar depun hârtia și îl pun la munca. Multumesc de sfaturi

asigura-te ca se reface pentru ambele luni, iunie si iulie !

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdrq, on 07 septembrie 2017 - 23:08, said:

Sedinta fiind în iunie, am decis sa se înceapă cu 1 iulie scutirea. Pentru ca întreținerea se plătește cu doua luni în urma, acum doua zile s-a afisat lista și cu toate astea apar inclusiv copiii.

nu are ce sa calculeze pe iunie la aspectul copiilor, restul cu plata la comun el stie de cand trebuia scazut.

#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postcorinadaniela, on 08 septembrie 2017 - 13:22, said:

.. canalizare apa calda ..
E prima data cand aud de asa ceva . Sa calculezi canalizare apa calda diferit de canalizare apa rece ??  Conteaza ce apa a curs pe teava de canalizare ?

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
M-am exprimat eu eliptic. Daca un apartament are un consum lunar de 5 mc apa rece si 5 mc apa calda, plateste canalizare pentru aproape 10 mc de apa evacuata. Procentul de calcul pentru apa canal este 80-100% din consumul total de apa. La noi la avizier canalizarea este evidentiata separat la apa rece si calda, deoarece cei cu centrala termica nu platesc, logic, canalizare ptr apa calda ( ma refer la cea furnizata de furnizorul de apa calda si caldura), platesc doar ptr apa rece consumata, deci si evacuata, ca atare sau incalzita de centrala. Probabil a fost mai usor de defalcat si calculat in acest mod, in tabelul excel sau programul folosit de contabila asociatiei.

Edited by corinadaniela, 08 September 2017 - 19:06.


#28
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
Sa ma bag si eu in ciorba, copiii sub 3 ani genereaza o cantitate mare de gunoi (pampersi, 3-4 pe zi daca nu-l tii imputit si oparit) si consum de gaze (gatit supe, ciorbe, piureuri, lapte etc). Stiu, ca detin unul.

Romulanca care naste pe al 3-lea in 5 ani, umple un cos numai ea. Al doilea, saracul student care locuieste langa ea (cu sticle).

Din experienta cei tineri sunt MULT mai rai decat ai batrani. Cei batrani sunt clevetitori, uneltitori dar cat de cat isi platesc darile (catre regii, via bloc). Cei tineri, stau claie peste gramada cu prietene sau "rude" in vizita, se declara o persoana si 0.75mc/apa pe luna si traiesc pe spinarea altora fara greturi.

Edited by althea, 12 September 2017 - 16:16.
totusi...


#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
asa o fi, dar aia 3 ani trec repede si copilul va fi bagat la plata intretinerii odata si odata.
plus ca e la latitudinea fiecarei asociatii, prin hotararea adunarii generale, daca aplica sau nu aceasta scutire.

despre tinerii din ziua de azi, nu ma bag. nici eu n-am o impresie prea buna despre marea lor majoritate. dar astea sunt vremurile si timpurile.

Edited by corinadaniela, 12 September 2017 - 15:19.


#30
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View PostRookie_2, on 12 septembrie 2017 - 13:29, said:

Sa ma bag si eu in ciorba, copiii sub 3 ani genereaza o cantitate mare de gunoi (pampersi, 3-4 pe zi daca nu-l tii imputit si oparit) si consum de gaze (gatit supe, ciorbe, piureuri, lapte etc). Stiu, ca detin unul.

Romulanca care naste pe al 3-lea in 5 ani, umple un cos numai ea. Al doilea, saracul student care locuieste langa ea (cu sticle).

Din experienta cei tineri sunt MULT mai rai decat ai batrani. Cei batrani sunt clevetitori, uneltitori dar cat de cat isi platesc darile (catre regii, via bloc). Cei tineri, stau claie peste gramada cu prietene sau "rude" in vizita, se declara o persoana si 0.75mc/apa pe luna si traiesc pe spinarea altora fara greturi.
Asa e cu gunoiul generat de un bebeluș. Gaze, apa căldură consuma de la centrala proprie. Plus ca nu e obligatoriu sa accepte asociația. Dacă sunt 10-15 într-un bloc, cine știe ce decizie se ia. În schimb la noi sunt doar 2 si n-a fost nicio problema. Legat de problema de la început, administratorul a refăcut hârtiile în 24 de ore după ce i-am menționat ca o să-i contest tabelul. Totul ok acum.

#31
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si doar a scazut la tine sau a crescut si la restul? adica a repartizat din nou cheltuielile?

#32
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcorinadaniela, on 08 septembrie 2017 - 19:00, said:

M-am exprimat eu eliptic. Daca un apartament are un consum lunar de 5 mc apa rece si 5 mc apa calda, plateste canalizare pentru aproape 10 mc de apa evacuata. Procentul de calcul pentru apa canal este 80-100% din consumul total de apa. La noi la avizier canalizarea este evidentiata separat la apa rece si calda, deoarece cei cu centrala termica nu platesc, logic, canalizare ptr apa calda ( ma refer la cea furnizata de furnizorul de apa calda si caldura), platesc doar ptr apa rece consumata, deci si evacuata, ca atare sau incalzita de centrala. Probabil a fost mai usor de defalcat si calculat in acest mod, in tabelul excel sau programul folosit de contabila asociatiei.
Canalizarea în mod normal nu trebuie evidențiată separat. Intră în costul apei și vine la asociație pe aceeași factură cu apa. E un cost pe metrul cub de apă, plătești o dată că ți se aduce apa la robinet și încă o dată că apoi apa e evacuată prin canalizare. Nu se repartizează după număr de persoane ci după consum, care e calculat după apometre. Dacă se repartizează după număr de persoane e greșit.
Adică, dacă ai 10 mc de apă consumați, plătești și canalizare pentru ei (poate fi un coeficient din consum, valabil pentru tot orașul și care-l folosește furnizorul cînd facturează asociația), nu poți zice că deși ai consumat 10 mc apă plătești doar 2 mc de canalizare că ești o singură persoană. Ăia care sînt 3 persoane dar au consumat doar 3 mc de apă, plătesc tot pentru 3 mc canalizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate