Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Casa P+1 la rosu cu dorinta pasiva

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Parerea mea este sa vorbesti cu echipa. Daca aia lucreaza cu plasa, mai bine pune plasa decat sa le ceri ceva cu care nu sunt obisnuiti.
Chiar aici pe forum s-a intamplat o chestie de genul asta Nu mai stiu care e topicul, dar a trebuit sa refaca imbinarile.
Eu de exemplu am pus plasa.

Edited by cumparator, 10 April 2019 - 16:49.


#110
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Danutza cred ca a avut un pic de furca. Eu am pus tot plasa. Nu am zis nimic pentru ca lucrarea e destul de recenta, nu e relevant ca nu sunt probleme pana acum.

#111
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 xeonboy, on 09 aprilie 2019 - 11:49, said:

[...]Vreau sa ma apuc de interior dar nu stiu exact daca la rosturile dintre placile de gips-carton sa pun banda de hartie, de fibra de sticla sau plasa?
Nu prea spune nimeni care sunt avantajele si dezavantajele.[...]

Pentru o lucrare noua, folosesti banda de hartie.
Pasta de mortar nu trebuie intinsa in afara zonei de imbinare, ci doar atat cat sa ajunga la planeitate cu rigipsul din jur.
Banda din fibra si plasa din fibra se folosesc pentru reparatii.

Cele doua, din urma, se pot folosi si la imbinarea dintre pereti noi dar, fiind materiale mai groase, ca sa obtii planeitatea, ajungi sa dai cu pasta de mortar ... pe tot peretele.

Uite ca Leroy Merlin zice ca mine Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nj0fCQIW2pY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Note in legatura cu filmuletul:
1. Eu pun banda de hartie si la colturile exterioare, peste coltarul din metal. Se vopseste mai usor, rezista mai bine si ... se repara mai usor.
2. Dupa smirgheluire si periaj, eu "spal" zona cu pricina cu o carpa umeda.
3. Nu las un spatiu mai mare de 0,3-0,5cm intre perete si tavan. In caz contrar (ca in film) unghiul acela nu mai are cum sa iasa perfect; ramane un pic rotunjit.

#112
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Multumesc de sfaturi, problema e ca echipa sunt eu :)
@DIY: Cred ca metoda ta e cea mai ok, dar de ce unii ud hartia si altii nu? In schimb in clipul de la Leroy, se da mana peste banda dupa ce se usuca prima, mai in toate filmuletele de pe net am vazut ca a doua mana ( cea care inglobeaza banda ) se da fix imediat dupa ce se pune banda si mi se pare mai logic.
Am gasit banda tot de la Siniat, de hartie microforata, pentru umplerea rosturilor si a doua mana o sa folosesc Nida Profesional iar pentru finisar ( o mana, doua pe toata placa ) Adera Liss.
Pentru lipit pe XPS la glafuri Nida Boardfix.
La smigheruit mi-a comandat o girafa, sper sa nu fie overkill dar macar nu fac praf si merge repede. dupa expresia baietii nu se maturizeaza doar jucariile sunt mai mari si mai scumpe :))

#113
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Am inceput documentatia pentru tencuiala decorativa, alba sau aproape alba :) ( silicatica, sa se simta si vata bine).
Oscilez intre urmatoarele:
DEKO T8700 ( Policolor )
-miu = 60 g/m^2 zi ( clasa V2 )
-abosrbtia de apa ~ 0.42 kg/m^2h*0.5 ( clasa W2 )
CAPATECT SI-RILLENPUTZ
-nu am reusit sa gasesc informatiile in fisa tehnica dar spune permeabilitate mare va vapori...
Weber.pas Silicate
-miu = 40 g/m^2 zi ( clasa V1 )
-abosrbtia de apa  clasa W2 dar nu spune cat
Weber.pas Topdry
-miu = 40 g/m^2 zi ( clasa V1 )
-abosrbtia de apa  clasa W2 dar nu spune cat
- cica ultrapermeabila, mai scumpa...dar miu-ul este identic.

Astept pareri pro / contra si la ce alte informatii ar trebui sa mai fiu atent.

PS: Gletuirea pe interior merge binisor, timp sa fie, revin si cu poze cand pot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate