Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Casa P+1 la rosu cu dorinta pasiva

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Buna ziua,

Dupa ce am citit in ultimele luni cateva jurnale pe aici, am ajuns la concluzia ca sunt foarte benefice sfarturile primite prin urmare deschis si eu un topic.
De curand am achizitionat o casa la rosu langa Bucuresti si vreau sa o fac sa "consume" cat mai putin, pasiva cred ca e prea mult spus.
Date tehnice:
Teren : 10m x 50m
Casa: caramida 30 cm, suprafata locuibila aproximativ 170mp, casa este ridicata in anul 2008, are acoperisul pus
Utilitati: curent, apa iar gazele sunt in fata terenului.
Atasez planurile cu scuzele de riguare, sunt facute de mine, fostul propietar nu le avea in format digital si oricum au suferit cateva modificari, o sa revin si cu niste poze.

In momentul de fata primii pasi sunt:
1. hidroizolarea si termoizolarea fundatiei / soclu ( nu a fost facuta si nu stiu exact cat de adanca ar trebui sa fie, cat toata adancimea fundatiei ) -  as vrea sa o fac eu, desi nu sunt de meserie, sunt o persoana tehnica.
2 Termoizolarea casei cu: sistemul RedArt de la Rockwool, vata bazaltica de 10 cm.
   - prima firma care a venit sa-mi faca un deviz a spus ca trebuie data o tencuiala inainte sa puna vata ca pereti nu sunt chiar drepti.
Termoizolatie + finisajul exterior costa cam 14.000 euro ( aproximativ 400mp ), daca mai adaug si tencuiala initiala vro 4000 euro, deja mi se pare cam mult.
3. Geamuri: m-am hotarat la Salamander Bluevolution 92 cu geam de 44mm : Le-Flat-Le, pe sud o sa am rulouri, aproximativ 4000 euro + 1000 euro rulouri si diferite accesorii ( banda precomprimata, bagheta Warm edge ).
Sper sa reusesc sa le fac pana vine frigul.

Pe viitor:
- incalzire in pardoseala
- ventilatie cu recuperare de caldura
- rigips pe profile + vata

Astept sfaturi, pareri in special pentru tencuiala si izolatie si daca ar merita sa angajez un manager de proiect in constructii.

Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Succes !
Nu prea stiu cum ai sa faci "hidroizolarea si termoizolarea fundatiei / soclu" , fara costuri "exorbitante".
Si terenul ala cu 10 m pe o latura......

Edited by pasilla, 07 September 2017 - 22:43.


#3
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Multumesc.
Poti sa detaliezi de ce ar fi costuri mari?
Povestea cu terenul este putin mai complexa....in principiu mai este un teren identic langa pe care o sa-l achizitionez in viitorul apropiat.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca este foarte complicat sa faci acum hidroizolatia fundatiei. Nici nu prea stiu cum faci, de ex., sa rupi capilaritatea.

#5
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Ruperea capilaritatii cred ca este deja facuta...este un carton cu bitum intre fundatie si primul rand de caramizi, din cate am inteles trebuie sa sap pe langa ea, sa dau cu o hidroizolatie ( Sika ) nu stiu cum se numeste lichidul ala bituminos dupa care sa pun polistiren extrudat desi nu stiu cum fac sa ies la acelasi nivel avand in vedere ca vata este de 10cm.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul asta, nu te mai preocupa sa faci ceva la fundatie- este cam inutil si nu prea mai ai ce imbunatati.
Ai grija pe unde merge apa de ploaie.

#7
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Daca nu sunt costuri prea mari as vrea totusi sa fac si cele enumerate mai sus, solutia bituminoasa de la Sika am vazut ca nu e prea scumpa, sau cel putin nu-mi trebuie prea multa iar 40 mp de extrudat nu e foarte mult, doar ca nu stiu cat de adanc sa ma duc.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 xeonboy, on 07 septembrie 2017 - 22:28, said:

Date tehnice:
Teren : 10m x 50m
Banuiesc ca latimea casei de 8 m este sa se inscrie in latimea terenului de 10 m. In fata, unde ai trecuta cota de 2 m, vad ca sunt ceva geamuri si un balcon. Pe spate, in schimb, sunt geamuri atat la parter, cat si la etaj. Cum le faci, ca nu ai distanta fata de gard. Sa zicem ca cel de pe casa scarii este de iluminare, dar cele de la living si bucatarie sunt si cu vedere, ar mai trebui si acolo 2 m distanta pana la gard.
Te-ai gandit ce o sa faci cu balcoanele alea mici, cel putin cel spre gard, la 2 m, unde te uiti din balcon? In curtea vecinului? Iar cel de deasupra intrarii ai deja o mica terasa retrasa, nu ploua pe usa.
Ce mai zic eu ca nu este OK este faptul ca la atatea dormitoare la etaj este numai o baie. Sot, sotie, eventual copii, ocazional musafiri, cine prinde primul si care sta la coada? De ce nu il faci matrimonial dormitorul de desupra intrarii, cu baie proprie + dressing (si asa dressingul este exagerat de mare, aproape cat jumatate din dormitor), + o baie cu acces de pe hol pentru celelalte 2 dormitoare. Sau fa o baie in locul terasei de 7 mp, ca tot poti urca tevi de la bucatarie si cobora canalizare, si il faci pe ala matrimonial.
Mi se pare ciudat peretele dintre dormitoarele de 25 si 16 mp. As face peretele de la cel de 16 drept, chit ca o sa ajunga de 14-15 mp. Nu prea este OK sa intri intr-un incapere si sa dai de un zid la 1 m sau 1,1 m.  

Despre tencuire inainte de aplicare termoizolatie... la mine nu au facut, au lipit-o direct.

Altfel, procedezi cum crezi, o faci cum iti place, sa stai cu drag in ea, mai sus sunt doar niste pareri.

Succes.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
Folosirea cuvantului pasiv la 10 cm izolatie este blasfemie :lol:. Cunosc oameni care te-ar batea pentru asta.

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Inaltimea parterului cat e? Iti permite o izolatie suficienta pentru incalzire in pardoseala? Banuiesc ca sub placa nu exista izolatie.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu numai inaltimea, ci si modul cum a fost calculata scara (prima si ultima treapta), daca golurile de usi si inaltimea la parapet a ferestrrelor au fost executate luand in considerare aceasta inaltime necesara pt IPAT.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 xeonboy, on 07 septembrie 2017 - 22:28, said:

Termoizolatie + finisajul exterior costa cam 14.000 euro ( aproximativ 400mp ), daca mai adaug si tencuiala initiala vro 4000 euro, deja mi se pare cam mult.

Banuiesc ca in pretul asta intra si materialele, nu?

 xeonboy, on 07 septembrie 2017 - 22:28, said:

1. hidroizolarea si termoizolarea fundatiei / soclu ( nu a fost facuta si nu stiu exact cat de adanca ar trebui sa fie, cat toata adancimea fundatiei ) -  as vrea sa o fac eu, desi nu sunt de meserie, sunt o persoana tehnica.
pui  mana si sapi frumusel pe langa fundatie pana o dezvelesti toata...apoi te bagi la izolat si la final astupi la loc...vezi sa pui si o membrana Tefond inainte de a face umplutura....ajuta la protejarea izolatiei..

 xeonboy, on 07 septembrie 2017 - 22:28, said:

2 Termoizolarea casei cu: sistemul RedArt de la Rockwool, vata bazaltica de 10 cm.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
"pasiva" zici ? la 10 cm de vata....glumesti nu-i asa? la planseul de peste ultimul nivel cat ti-ai propus sa pui?
PS: Cu 10 cm de vata nu vei fi nici macar peste mede ..pana la pasiva e cale lungaaaa de tot.

 xeonboy, on 07 septembrie 2017 - 22:28, said:

3. Geamuri: m-am hotarat la Salamander Bluevolution 92 cu geam de 44mm : Le-Flat-Le, pe sud o sa am rulouri, aproximativ 4000 euro + 1000 euro rulouri si diferite accesorii ( banda precomprimata, bagheta Warm edge ).
Pe Bluevolution 92 poti sa pui pachetul de geam de 52 mm grosime......cine ti-a facut configuratia de Blue92 cu pachet de 44mm e la furat...de banii tai...bine ca ti-a pus banda precomprimata :)

cat despre tencuirea pe exterior daca trebuie, trebuie... la vata trebuie sa fie peretii drepti...

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
posteaza aici oferta pe bluevolution. brawnie a postat exact ce voiam eu sa iti spun

#14
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
In primul rand multumesc pentru sfaturi, acum sa o luam pe rand:

Quote

Banuiesc ca latimea casei de 8 m este sa se inscrie in latimea terenului de 10 m. In fata, unde ai trecuta cota de 2 m, vad ca sunt ceva geamuri si un balcon. Pe spate, in schimb, sunt geamuri atat la parter, cat si la etaj. Cum le faci, ca nu ai distanta fata de gard. Sa zicem ca cel de pe casa scarii este de iluminare, dar cele de la living si bucatarie sunt si cu vedere, ar mai trebui si acolo 2 m distanta pana la gard.
Te-ai gandit ce o sa faci cu balcoanele alea mici, cel putin cel spre gard, la 2 m, unde te uiti din balcon? In curtea vecinului? Iar cel de deasupra intrarii ai deja o mica terasa retrasa, nu ploua pe usa.
Ce mai zic eu ca nu este OK este faptul ca la atatea dormitoare la etaj este numai o baie. Sot, sotie, eventual copii, ocazional musafiri, cine prinde primul si care sta la coada? De ce nu il faci matrimonial dormitorul de desupra intrarii, cu baie proprie + dressing (si asa dressingul este exagerat de mare, aproape cat jumatate din dormitor), + o baie cu acces de pe hol pentru celelalte 2 dormitoare. Sau fa o baie in locul terasei de 7 mp, ca tot poti urca tevi de la bucatarie si cobora canalizare, si il faci pe ala matrimonial.
Mi se pare ciudat peretele dintre dormitoarele de 25 si 16 mp. As face peretele de la cel de 16 drept, chit ca o sa ajunga de 14-15 mp. Nu prea este OK sa intri intr-un incapere si sa dai de un zid la 1 m sau 1,1 m.
Despre tencuire inainte de aplicare termoizolatie... la mine nu au facut, au lipit-o direct.
Altfel, procedezi cum crezi, o faci cum iti place, sa stai cu drag in ea, mai sus sunt doar niste pareri.
Succes.
claudiu1: In plan este si achizitionarea terenului de langa, cel de la calcanul casei, desi problema cu geamurile spre vecin se rezolva. Intradevar balcoanele respective nu isi au rostul dar nu stiu daca ma costa mai mult sa le "tai" sau sa le izolez. Nu sunt adeptul baii matrimoniale, eu am copilarit in apartament cu 4 camere si 2 bai, 4 oameni + musafiri din cand in cand si a fost ok cu doua bai. Sfaturile tale sunt practice, dar nu stau asa mult la wc incat sa nu ne ajunga doua.
Intradevar peretele respectiv este foarte ciudat dar avand in vedere ca si grinda vine pe el nu prea am cum sa-l modific, cel putin fara costuri foarte mari.
Problema cu tencuiala este data de cat de prost este pusa caramida, la tine probabil a fost pusa bine si nu a fost nevoie de tencuiala.

Quote

Folosirea cuvantului pasiv la 10 cm izolatie este blasfemie :lol:. Cunosc oameni care te-ar batea pentru asta.
laffin: Off, in primul rand tocmai de asta topicul se numeste cu dorinta pasiva, sa fie mai clar vreau o casa care sa consume cat mai putin.
In al doilea rand: Din cercetarile mele izolatie este doar o mica parte din pasivitatea unei case, totusi: 10cm vata bazaltica + 30 cm caramida porotherm + vata la interior + 2 placi de rigips cred ca o sa izoleze suficient chiar daca nu la standarde de casa pasiva.
Am gasit la un moment dat pe internet o curba a eficientei izolatiei in functie de grosime si undeva peste 8 cm isi pierdea din eficenta/cm, corectati-ma daca gresesc.
Nu zic ca daca ar fi mai multa ar strica dar scopul meu este sa gasesc functul in care investitia....cum se zice in popor "merita". Nu vreau sa investesc 10.000 euro in plus in izolatie pentru o reducere de 100 lei pe iarna la gaze.
Oricum eficenta energetica vreau sa o scot din: incalzire in pardoseala, ventilatie cu recuperare de caldura, geamuri pe sud, cat mai putine geamuri pe nord.

Quote

Inaltimea parterului cat e? Iti permite o izolatie suficienta pentru incalzire in pardoseala? Banuiesc ca sub placa nu exista izolatie.
andbozo: Din cate am masurat inaltimea este de 2,70 m, din calculele mele sper ca da, dar o sa am nevoie de un inginer sa-mi spuna exact, nu exista izolatie sub placa.
the_lion: Mai mult ca sigur casa nu a fost construita pentru IPAT, dar o sa ma adaptez cum pot, stiu ca nu este ideal dar nu am ce face.

Quote

Banuiesc ca in pretul asta intra si materialele, nu?
brawnie: Da intra si materialele dar mie tot mi se pare cam mult, ( preturi la firma nu cu nea ).
Multumesc pentru sfatul cu hidroizolatia...deci trebuie sapat in adancime cat tine fundatia...dar cum fac sa ajunga la acelasi nivel cu vata, ca sa pun 10cm de extrudat cred ca o sa ma coste cam mult.
Pentru geamuri intradevar furnizorul mi-a dat cu geamuri de 52mm, dar am primit niste sfaturi ca cel de 44mm ar fi ideal, ca la 52mm golul este prea mare si se formeaza curenti de aer

#15
xeonboy

xeonboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.09.2016
Atasez oferta, am sters furnizorul ca nu vrea sa fac reclama.

Ma gandesc ca as putea taia cele doua balcoane mentionat de claudiu1 mai sus, cred ca as economisi si la geamuri ( usile pentru balcoane ) si chiar si la izolatia exterioara.
PS: nu mi-au pus banda precomprima si warm edge...a trebui sa ii intreb eu daca au asa ceva.

Attached Files



#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Renunta la izolatia pe interior.

Problema 1: Pierzi din inertia termica a peretilor, iar inertia termica e un lucru util intr-o casa locuita permanent.

Problema 2: Daca izolatia nu este aplicata corect (cu bariera de vapori etanşă pe partea caldă a izolatiei) s-ar putea sa ai probleme de condens si mucegai intre izolatie si perete.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
Adica vorbesti de eficienta energetila la incalzirea in pardoseala dar soclul nu vrei sa-l izolezi cu 10 cm xps? :(

#18
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
vad ca ai doua usi cu cheie si au uitat solbancul. in rest este ok oferta. trebuie sa fii putin atent la montaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate