Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ajutor pentru o minge de fotbal

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dtoma

dtoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2013
Bună seara
Am nevoie de o minge de fotbal clasica cu cele 20 de hex. si 12 penta. construită în acad. Cer ajutorul pentru ca nu ma pricep si spun doar ce vreau sa fac. Eu am construit una din placaj , dar numai ca un icosaedru trunchiat , cu fete hexagonale si pentagonale si  as dori sa am acest model pe calculator, si sa ma joc cu el schimbând dimensiunile. Adică: sa-i pun undeva unde are o comanda diametrul sferei(spre ex  1m) si sa vad undeva celelalte dimensiuni. Pe mine ma intereseaza latura sau muchia cum sa-i spun, si înălțimea calotei de pe   fiecare poligon. Vreau s-o fac rotundă, ca mingea, dar nu stiu ce înălțime are această calota. Imi cer scuze pentru neștiință mea, si multumesc anticipat pentru orice informatie. Nu stiu nici regulile acestui site, daca pot sa cer o oferta, ma gandesc ca este ceva de lucru si eu oricum nu vreau degeaba.
Toma Dobre

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce vrei tu se face in programe de modelare CAD, acadul e mai mult pe 2D, dar nu exclusiv.

deci tu vrei ceva parametrizat pt a putea modifica pe urma dimensiunile si sa incepi sa masori fiecare latura?

#3
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Ii multumesti astuia:

https://grabcad.com/...l-soccer-ball-2

Iei modelul de acolo, sau te multumesti cu informatia in imagine ca sa-ti calculezi ce vrei.

Attached File  Capture.PNG   144.57K   60 downloads

#4
dtoma

dtoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSIR, on 07 septembrie 2017 - 20:06, said:

Ii multumesti astuia:

https://grabcad.com/...l-soccer-ball-2

Iei modelul de acolo, sau te multumesti cu informatia in imagine ca sa-ti calculezi ce vrei.

Attachment Capture.PNG
Multumesc frumos.

#5
dtoma

dtoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2013

View PostDany_Darke, on 07 septembrie 2017 - 18:58, said:

ce vrei tu se face in programe de modelare CAD, acadul e mai mult pe 2D, dar nu exclusiv.

deci tu vrei ceva parametrizat pt a putea modifica pe urma dimensiunile si sa incepi sa masori fiecare latura?
Nu, as vrea sa am modelul tridimensional, si undeva sa schimb doar diametrul mingii și sa se transforme . In acelasi timp sa pot observa la diametrul respectiv ce dimensiune are o  muchie, si ce inaltime are o calota (de la forma de icosaedron truncat la sfera). Aceste doua dimensiuni imi trebuie pentru a confectiona mingea dupa ce hotarasc diametrul.  Apoi as mai avea nevoie de niste unghiuri cand confectionez hexagoanele si pentagoanele in funcrie de grosimea materialului. Dar asta mai tarziu.

#6
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Raza sferei 120mm, cu regula de 3 simple și valorile din poza de mai jos poți calcula ce te interesează la orice raza.

Attached File  p1.png   92.11K   21 downloads

Edited by SIR, 10 September 2017 - 09:40.


#7
dtoma

dtoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSIR, on 10 septembrie 2017 - 09:25, said:

Raza sferei 120mm, cu regula de 3 simple și valorile din poza de mai jos poți calcula ce te interesează la orice raza.

Attachment p1.png
Multumesc frumos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate