Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

România țepelor

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
dar de ce te sunase ala cu accidentul? ce dorea de la tine, bandaje, medicamente ce trebuia sa ii oferi?

Cea mai mare teapa din istorie am trait-o de doua ori in Romania si in Anglia, ambele la alba neagra. In Bucuresti la Dr. Taberei la Favorit, la inceput aniilor 90'. Cand vedeau ca se strang oameni in statia de autobuz, scoteau rapid masutele si incepeau sa joace alba neagra. Aveau oamenii lor care tot castigau, cand oamenii, prosti pe vremea aia, observau ca se  castiga bine, se bagau si ei cu un leu, doi, trei. Dar a venit una care avea 27 de milioane la ea, pe vremea aia o caruta de bani. Proasta a pierdut toti banii, a lesinat si a luat-o salvarea. Aia in 5 secunde disparusera pana sa vina politia, logic.

Cam aceasi poveste in Manchester. Un grup de rromi (banuiesc ca romani) jucau alba neagra in mijlocul strazii. La fel jucatorii din partea lor castigau, atrageau publicul, erau si o gramada de turisti. Unu a pierdut vreo 4000 de lire sterline, asta acum vreo 4-5 ani.

Si mi-am dat seama cat de naivi mai sunt oamenii inca.

** si la faza cu telefonul, vezi ca prin Austria providerii de telefonie au anuntat ca in ultima vreme au fost sesizate multe telefonate din strainatate, daca raspunzi te taxeaza automat cu vreo 3€ pe minut. Pe mina ma tot suna unu din Belarus.

Edited by business11, 07 September 2017 - 10:37.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
@Karhu
Ce folos sa ai telefon daca nu raspunzi?
Foloseste o aplicatie black list ce nu permite alte apeluri ce nu sunt in agenda.
Dar sa iti zbarnie telefonul, sa te uiti ca e un anumit numar si sa nu raspunzi... mi se pare aiurea.

View Postbusiness11, on 07 septembrie 2017 - 10:36, said:

si la faza cu telefonul, vezi ca prin Austria providerii de telefonie au anuntat ca in ultima vreme au fost sesizate multe telefonate din strainatate, daca raspunzi te taxeaza automat cu vreo 3€ pe minut. Pe mina ma tot suna unu din Belarus.
Asta ai scos-o din burta ta?
Nu te taxeaza nimeni daca doar raspunzi. (bine inteles sa nu fii TU in roaming non EU).
E pacaleala pt copii faza ca te taxeaza daca doar raspunzi la apel.

Edited by dorin_2k, 07 September 2017 - 10:40.


#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdorin_2k, on 07 septembrie 2017 - 10:39, said:

Foloseste o aplicatie black list ce nu permite alte apeluri ce nu sunt in agenda.

Asta e o prostie. Adica sa ma izolez de frica teparilor?

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMKdens24kw, on 07 septembrie 2017 - 09:33, said:

25.000 lei e teapa data mamei unui bun prieten de-al meu acum cateva luni in urma prin metoda "accidentul".

Tinea 5000 de euroi in casa ?!

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postoverseas, on 07 septembrie 2017 - 10:40, said:


Tinea 5000 de euroi in casa ?!
Am un vecin (pensionar) care a muscat-o cu metoda accidentul cu fix 5000 euro.
Crezi ca pensionarii tin banii la banca?

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostVelaxa, on 07 septembrie 2017 - 09:08, said:

Azi noapte, (sunt rupt de somn) m-o sunat un gunoi pe fix,


Woooow, tu (mai) ai telefon fix  ???  Esti tare :)

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

View Postericmario, on 07 septembrie 2017 - 10:40, said:

Asta e o prostie. Adica sa ma izolez de frica teparilor?
Asta daca NU vrea sa raspunda la alte apeluri. Si ii e frica si chiar nu raspunde daca vede alt numar. Pt ei m-am referit. Pt "iepuri".

#44
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Multe persoane folosesc inca tel.fix...nu numai persoanele in varsta !

#45
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbusiness11, on 07 septembrie 2017 - 10:36, said:


** si la faza cu telefonul, vezi ca prin Austria providerii de telefonie au anuntat ca in ultima vreme au fost sesizate multe telefonate din strainatate, daca raspunzi te taxeaza automat cu vreo 3€ pe minut. Pe mina ma tot suna unu din Belarus.


Stiu ca exista apeluri cu taxa inversa, dar nu cred ca functioneaza fara acordul tau prealabil.O fi vreun sambure de adevar in treaba asta, nu zic nu, probabil cu operatorul acela de telefonie.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Niciun sambure de adevar. Cand raspunzi (si nu esti in roamning) NU esti taxat.

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
acum am citit mai exact anuntul, sunt asa numitele PING-Calls. Te suna odata, de doua, de trei ori, tu esti merita cine este si cand suni inapoi esti taxat.

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Romania tepelor poate fi tradus lejer cu lumea capitalista a tepelor.Puteai la fel de bine sa intitulezi topicul Nigeria tepelor,avand in vedere ca "teparul" este din Nigeria,nu din Romania,nu-i asa?
Magarii de astea se intampla peste tot in lume.
Pe de alta parte,societatea capitalista reprezinta o lupta continuua intre stat,care fura legal cat mai mult din buzunarul cetateanului si platitorul de taxe care apeleaza la toate tertipurile pentru a fura cat mai mult statul.Acolo-s tepele adevarate si se petrec intr-un perpetuum mobile real.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

View Postbusiness11, on 07 septembrie 2017 - 11:06, said:

acum am citit mai exact anuntul, sunt asa numitele PING-Calls. Te suna odata, de doua, de trei ori, tu esti merita cine este si cand suni inapoi esti taxat.
Asta e cu totul altceva. Dar sa iti fie frica sa raspunzi cand esti sunat e paranoia curata.
Cand raspunzi doar, NU esti taxat. Exceptie daca esti in roaming non EU. Dar nu e cazul aici. Toti suntem in Ro cu provider din Ro. In acest caz NU se face nicio taxare cand raspunzi.

Eu tel fix il tin doar pt sa imi gasesc mobilul uitat prin casa. Nu am primit niciun apel pe el de 1 an. Nici macar 1.

#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postericmario, on 07 septembrie 2017 - 10:40, said:

Asta e o prostie. Adica sa ma izolez de frica teparilor?
Depinde cum privesti lucrurile. Ai putea spune ca tu ii izolezi pe ei, si atunci parca suna altfel. :)

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 07 septembrie 2017 - 11:18, said:



Eu tel fix il tin doar pt sa imi gasesc mobilul uitat prin casa.
Asta inseamna sa fii mafiot

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Nu stie nimeni nr meu de fix. Nici macar eu. Nici cand l-au instalat nu mi l-au spus.
A fost si e gratis. De asta l-am pus. Bonus de la UPC. Am avut si de la T dar era si in cartea de telefoane si primeam si eu oferte pe el si de asta am renuntat la T.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdorin_2k, on 07 septembrie 2017 - 10:39, said:

@Karhu
Ce folos sa ai telefon daca nu raspunzi?
Foloseste o aplicatie black list ce nu permite alte apeluri ce nu sunt in agenda.
De ce? Ca sa pierd apeluri din partea pacientilor, a institutiilor statului, etc etc?

#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postbaliosss, on 07 septembrie 2017 - 10:21, said:

Tu ai d'ala cu disc? Posted Image
Nope, d-ala cu centralista si manivela Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate