Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ajutor cazare spania(erasmus)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
Salutare colegi
Prietena mea si o colega au plecat cu Erasmus in spania in Ciudad Real si desi aveau planificata o locuinta in care sa se cazeze in urma unor neintelegeri cu proprietarul nu s-au mai cazat si acum sunt in cautare de locuinta
Momentan stau la hotel dar situatia este destul de critica intrucat camera de hotel este destul de scumpa
Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un numar de telefon sau poate a fost cineva acolo si cunoaste
Multumesc anticipat

#2
-Zina-

-Zina-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.09.2017
Hm, încearcă să găsești ceva familie gazdă dacă se poate.
Dă un search pe Google, poate ai noroc.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi trebuit sa aibe acces la cazare in campus.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
https://www.milanunc...en-ciudad_real/

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postandreistefan24, on 06 septembrie 2017 - 22:50, said:

Salutare colegi
Prietena mea si o colega au plecat cu Erasmus in spania in Ciudad Real si desi aveau planificata o locuinta in care sa se cazeze in urma unor neintelegeri cu proprietarul nu s-au mai cazat si acum sunt in cautare de locuinta
Momentan stau la hotel dar situatia este destul de critica intrucat camera de hotel este destul de scumpa
Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un numar de telefon sau poate a fost cineva acolo si cunoaste
Multumesc anticipat
apreciez capacitatea ta de a nu pune absolut niciun semn de punctuatie in fraza, sunteti studenti?

Edited by alexpet, 06 September 2017 - 23:21.


#6
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postandreistefan24, on 06 septembrie 2017 - 22:50, said:

Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un numar de telefon sau poate a fost cineva acolo si cunoaste
Multumesc anticipat
Pana gasiti mergeti la hosteluri, erau cateva la vreo 20-25 de euro pe zi camera. Hotelurile sunt foarte scumpe. Sau rugati vreun coleg sa va tina cateva zile.

Ai avea cateva metode la dispozitie:
1. intrebati colegii
2. avizierul facultatii: vezi ca-s cateva campusuri, mergeti prin toate (industriales, chimie, idiomas, caminul de studenti, rectorat etc.). Eventual lasati si voi un anunt ca doriti sa inchiriati.
3. va plimbati pe strada (e mic orasul) si e imposibil sa nu gasiti un anunt cu apartament disponibil in tot orasul. Incepeti cu strazile principale: Calle Toledo si Calle Calatrava.
4. mica publicitate: ori ziar ori pe internet.
5. agentie de imobiliare: ai avantajul ca poti gasit un apartament mai pe gustul tau relativ repede si fara sa faci multe drumuri.

Am fost si eu in situatia descrisa de tine si mi-am gasit apartament prin agentie (vroiam intr-o anumita zona).

View Postpasilla, on 06 septembrie 2017 - 22:57, said:

Ar fi trebuit sa aibe acces la cazare in campus.
E mai complicata cazarea in campus, trebuie facuta cerere din timp si depinde mult de disponibilitate. Au niste camere de oaspeti, poate reusesc sa se cazeze temporar acolo pana gasesc definitiv.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsoarce, on 06 septembrie 2017 - 23:44, said:


E mai complicata cazarea in campus, trebuie facuta cerere din timp si depinde mult de disponibilitate. Au niste camere de oaspeti, poate reusesc sa se cazeze temporar acolo pana gasesc definitiv.
De regula, exista locuri special rezervate pentru studentii Erasmus, dar, intradevar, trebuie sa ceri..Din cate stiu, primesti si un "ghid", care te poate ajuta cu acomodarea.

#8
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postpasilla, on 06 septembrie 2017 - 23:51, said:

De regula, exista locuri special rezervate pentru studentii Erasmus, dar, intradevar, trebuie sa ceri..Din cate stiu, primesti si un "ghid", care te poate ajuta cu acomodarea.
Poate s-au mai schimat lucrurile. Ca sa-ti faci o idee, Ciudad Real era acum 10 ani un fel de Targoviste sau Targul Jiu :) Caminul de studenti era destul de restrans si de asta multi preferau sa locuiasca intr-un apartament inchiriat. Probabil ii avantaja si pretul, nu-mi mai aduc aminte.

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Prgramul Erasmus trebuie sa aiba coordonatori sau contacte de legatura. Sa-i sune pe ei sa le ceara ajutor.

Edited by bluesnake, 07 September 2017 - 18:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate