Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se face cu smartphoneurile de ultima generatie vandute de angajati?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
Cum se face ca de fiecare data cand apare cate un smartphone din gama Iphone sau Samsung Galaxy S intra o gramada la vanzare pe OLX sau pe alte site-uri de vanzari si sunt vandute de angajatii companiilor de telefonie mobila cu O? Daca sunt angajati li se fac fidelizari si primesc mai multe la aparitie? Daca baga pe gat la prostii de abonati jafuri de smartphoneuri la abonamente atunci ei primesc aceste telefoane? Am auzit si eu la diversi ca si-au luat anul trecut Iphone de la niste baieti care lucreaza la O si era de abia aparut. Cand l-am intrebat de pret a evitat dar din ce cred e ca l-au luat cu mai putin decat era in magazin. Care e smenul?

Edited by Fatihh, 06 September 2017 - 19:13.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Angajatii au reduceri la produsele din magazin, uneori semnificative.
Si eu mi-am luat un telefon de la cineva care il luase din magazin la jumatate de pret.
Am vazut pe factura.

#3
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Angajatii au extrasubventie (pe categorii, in functie de ce pozitie ocupa, cu cat mai sus, cu atat mai mare, in unele cazuri de ex. directorii au moca la jumatate de an un flagship), si de ce sa nu faca oamenii un ban gramada?

#4
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017

View PostOnan_Barbaru, on 06 septembrie 2017 - 19:25, said:

Suge-o si nu mai deschide  subiecte tampite!


Nu "se" merita sa raspuzi unor astfel de indivizi...
Esti cumva angajat si faci chestii din astea?

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View PostOnan_Barbaru, on 06 septembrie 2017 - 19:25, said:


Suge-o si nu mai deschide  subiecte tampite!


Nu "se" merita sa raspuzi unor astfel de indivizi...
Cum te numeşti pe OLX?

#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostFatihh, on 06 septembrie 2017 - 19:28, said:

Esti cumva angajat si faci chestii din astea?
Nu, dar nu ma freaca grija de ce fac cei din jurul meu. Cumpar numai cu factura, asa ca nu ma afecteaza "business-urile" angajatilor de la companiile de telefonie. Probabil ca tu ti-ai luat o teapa si acum vrei sa te razbuni.

#7
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Păi și dacă nu te freacă grija de restu, atunci de omu ăsta de ce te freacă grija? A pus o întrebare, n-aveai nicio obligație să-i răspunzi, darămite să citești acest subiect. Atâta frustrare, apără-mă.

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostOnan_Barbaru, on 06 septembrie 2017 - 19:39, said:

Nu, dar nu ma freaca grija de ce fac cei din jurul meu. Cumpar numai cu factura, asa ca nu ma afecteaza "business-urile" angajatilor de la companiile de telefonie. Probabil ca tu ti-ai luat o teapa si acum vrei sa te razbuni.
Aparent te freaca din moment ce esti atat de iritat de acest topic.. Chiar nu inteleg ce te deranjeaza asa de tare ca omul vrea sa afle. e treaba lui ca e curios.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Norocul lor şi a celor care-i cunosc.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Mare scula, fiecare loc de munca este si cu beneficii, in aviatie ai bilete gratis sau foarte ieftin, business class aproape moca sau pe jump seat in cockpit. Asa ca la telecom mi se pare normal sa beneficieze de reduceri, doar omul ala produce mult mai multi bani decat valoreaza acel telefon.

Edited by connectorxp, 06 September 2017 - 19:58.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFatihh, on 06 septembrie 2017 - 19:07, said:

Care e smenul?
Ce smen?

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostOnan_Barbaru, on 06 septembrie 2017 - 19:25, said:


Bre onanistule!
Dacă subiectul nu se ridică la înălţimea falicelor tale aspiraţii... fă paşi! Da' iute!

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Smenul e ca angajatii au discounturi, unii chiar primesc gratuit telefoane, cum spunea cineva mai sus, in functie de situatia angajatului.
Si in mod evident ei profita de asta sa faca un ban pe langa salariu, ca nu strica niciodata.

Desigur mai sunt si din categoria teparilor, angajati care au filiera de abonamente facute in fals (cu date false sau pe numele unor diversi oameni care habar nu au) si apoi vand ei telefoanele.
Chiar recent era cineva pe forum care a cazut victima unei astfel de tehnica...

#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Ce nedreapta e viata.

#15
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sper doar ca esti ironic, de parca asta ar conta ...

LE: Sau te refereai la cei pe numele carora s-au facut abonamente ...

#16
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Pana la urma toti trebuie sa traim nu ? Fiecare cu ce poate, altii se descurca altii nu ..

Pana la urma , ai luat teapa sau ceva de ai deschis topicul asta , ca nu inteleg rostul ?

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E curios omul... de ce va duce repede gandul la teapa?
Vrea sa stie si el cum functioneaza sistemul.

View PostFatihh, on 06 septembrie 2017 - 19:07, said:

Am auzit si eu la diversi ca si-au luat anul trecut Iphone de la niste baieti care lucreaza la O si era de abia aparut. Cand l-am intrebat de pret a evitat dar din ce cred e ca l-au luat cu mai putin decat era in magazin. Care e smenul?
Acum si tu naiv rau, in mod evident l-a luat mai ieftin de la baieti decat din magazine... De ce crezi ca ar cumpara cineva un produs la acelasi pret ca in magazine? Care ar mai fi avantajul? De ce nu s-ar duce direct in magazine sa cumpere?
Ca principiu pe siteurile de anunturi la sigilate se practica reduceri intre 10-33%, depinde de model, de cat de nou aparut e, etc... si depinde si cat de prost e cumparatorul... sunt unii care reusesc sa gaseasca cate un prost la care sa le vanda cu pret mai mare decat in magazine :D

#18
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
De fapt directorii sau cei care le revand le cumpara sau primesc la adevarata valoare si adevaratul pret. Pretul este evident la banda in China adica 0,25 dolari bucata.
Ca comerciantii dau apoi caramida de 0,25 dolari bucatul cu 700 dolari bucata e doar specula.

Ar trebui efectiv sa nu cumparati niciodata telefoane mai scumpe de 300 lei, bugetul alocat telefonului nu poate depasi 0,5 % din salariul pe luna. Sunt multe altele de acoperit cu acel salariu, chirii, mancare, haine, transport, taxe la stat, credite, achizitii de masini si aparate electrocasnice, jucarii, medicamente, dulciuri, mobilier.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate