Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Notificare declaratii de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Primesc scrisoare de la ANAF (semnata de primire de un vecin binevoitor Posted Image ) cum ca am realizat venituri din activitati independente / jocuri noroc in 2016 si nu le-am declarat.

Am castigat o singura data 80 de lei si i-am retras pe cont. In scrisoare mi se spune ca e groasa daca nu declar in termen de 10 zile, ca ma ridica mascatii, etc.

Bun, m-am inregistrat online, trebuie sa fac un drum pana la fisc sa pot sa activez contul (:facepalm:). Inteleg din ce-am citit pe-aici ca termenul limita pentru declaratia de venit pe 2016 era 25 mai. Evident, a fost depasit.

Ce urmeaza sa platesc drept urmare?

Inca ceva, in scrisoare se specifica exact Activitati Independente / Jocuri de Noroc. Eu mai sunt platit ocazional pentru articole pe care le scriu, in general sume mici. Notificarea face referire si la acestea?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Un prieten a patit ceva identic, doar ca suma castigata a fost mai mare.
Trebuie sa mergi pana la ANAF.
Amicul meu a avut de plata 8 lei, dar a lipsit o zi de la munca pentru suma aia colosala.

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
1% din incasari, aia platesti.

Depinzand de ce functionar gasesti pe acolo, iti da si o amenda (pentru depasirea termenului de depunere a declaratiei) sau nu. Amenda era de maxim 500 de lei, parca.

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2017 - 16:33, said:

Eu mai sunt platit ocazional pentru articole pe care le scriu, in general sume mici. Notificarea face referire si la acestea?
Cum esti platit (paypal/cont bancar/etc) si de catre cine (persoane fizice/juridice)?

Edited by baliosss, 06 September 2017 - 16:48.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbaliosss, on 06 septembrie 2017 - 16:48, said:

Cum esti platit (paypal/cont bancar/etc) si de catre cine (persoane fizice/juridice)?
Prin Bitcoini Posted Image

Edited by YourFan, 06 September 2017 - 16:51.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbaliosss, on 06 septembrie 2017 - 16:48, said:

Cum esti platit (paypal/cont bancar/etc) si de catre cine (persoane fizice/juridice)?

De cele mai multe ori prin Paypal, rareori prin cont bancar, si cel mai des de persoane juridice din afara tarii.

Edited by Ann0nyym0us, 06 September 2017 - 16:55.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Hmm, nu stiu daca ANAF-ul lucreaza cu Paypal. Daca nu lucreaza, poti sa nu mentionezi de sumele alea.

Operatorii jocurilor de noroc sunt obligati sa predea ANAF-ului o lista cu toti jucatorii romani care au retras bani si de acolo te-au luat.

Edited by baliosss, 06 September 2017 - 17:00.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mergi la ANAF si te lamuresc ei ce si cum.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2017 - 16:33, said:

Primesc scrisoare de la ANAF (semnata de primire de un vecin binevoitor Posted Image ) cum ca am realizat venituri din activitati independente / jocuri noroc in 2016 si nu le-am declarat.

Am castigat o singura data 80 de lei si i-am retras pe cont. In scrisoare mi se spune ca e groasa daca nu declar in termen de 10 zile, ca ma ridica mascatii, etc.

Bun, m-am inregistrat online, trebuie sa fac un drum pana la fisc sa pot sa activez contul (:facepalm:). Inteleg din ce-am citit pe-aici ca termenul limita pentru declaratia de venit pe 2016 era 25 mai. Evident, a fost depasit.

Ce urmeaza sa platesc drept urmare?

Inca ceva, in scrisoare se specifica exact Activitati Independente / Jocuri de Noroc. Eu mai sunt platit ocazional pentru articole pe care le scriu, in general sume mici. Notificarea face referire si la acestea?
Stai chill. Eu nici dupa 6 luni nu m-am sinchisit cu onanistii aia.  Cand m-am dus la ei, figuram "curat"  si ca se calculeaza in alt judet  decat cel de referinta.  In cazul meu se calcula la Valcea pentru jud Timis.
Eu am tradus online pentru o universitate finlandeza , un curs,  finantat cu niste fonduri europene, in fine,  vreo 700 de cocos, pentru sub 50 de ore de munca, in timpul liber.
Am indicat contul sa-mi trimita banii, si dupa niste luni am primit si un document prin care  eram anuntat ca am fost platit cu o suma  si care nu a fost taxata in tara platitoare.

Anafu voia sa vin 'sa clarific" ce am muncit eu in finlanda.  
Cand m-am dus, nu figuram cu nimic. Abia dupa aproape un an, a venit o alta hartie prin care mi-au calculat nenorocitii  ca am de plata  vreo 500 de lei, deja tocasem demult banii.   Curat murdar, mai ales ca statul nu mi-a dat nimic in schimb pe tru acei bani, sa simteam ultra revoltat.

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Castigurile alea nu sunt deja impozitate atunci cand castigi ? Parca aveau regimul de la Loto, unde iti jepcareste statul deja 25% din premiu, mai vor si un extra bonus?  Si mie mi se pare aberant sa castig 80 de lei si sa pierd o zi de munca, paote 100 de euro ca sa platesc 80 de bani, traim intr-o tara ciudata...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
NU.

Tot ce se castiga la casele de pariuri stradale se impoziteaza acolo, tot ce se incaseaza (retrage) drept castiguri pe net, trebuie declarate la ANAF (le declara centralizat si casele de pariuri online).

Edited by rosix, 06 September 2017 - 20:09.


#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2017 - 16:33, said:

Inca ceva, in scrisoare se specifica exact Activitati Independente / Jocuri de Noroc. Eu mai sunt platit ocazional pentru articole pe care le scriu, in general sume mici. Notificarea face referire si la acestea?

E foarte posibil sa fie si alea, cu atat mai mult cu cat incasezi de la PJ care au obiceiul sa declare tot...
Esti editor partener la un site sau mai multe?

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt editor la un singur site, in mod direct. Restul banilor sunt de pe platforme de freelancing (de ex Fiverr).

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca esti la un site, atunci mai mult ca sigur au ajuns rapoartele de la incasarile avute de la firma ce detine siteul ala.
De la Fiverr slabe sanse... deocamdata.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pai, site-ul respectiv (si firma) este din TelAviv, si banii ii primesc prin Paypal.

Edited by Ann0nyym0us, 06 September 2017 - 21:57.


#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Au ei niste mecanisme de raportare, din motive fiscale.
E ciudat cum au unii impresia ca daca e plata prin paypal nu se supune fiscalizarii :D
Pana si Bitcoinul nu e atat de anonym precum cred unii ;)

Totul are legatura cu metoda prin care "angajatorul" raporteaza acele plati.
Sunt unii care le mascheaza in rapoarte ca fiind altceva, dar altii sunt cinstiti si le raporteaza ca ceea ce sunt.

#16
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Am castigat in ultimul an de 4 ori la Loto cate 30 de lei. Culmea, nici nu joc foarte des. Doamna de la ghiseu mi-a zis ca pana in 50 de lei nu intra la categoria impozitabile, adica nici macar nu se aplica la sursa, sa zici ca sunt 30 de lei dupa aplicare impozitare. Acum, daca tu ai primit notificare pt 80 de lei, sa ma astept si eu la necurate pt castigul cumulat?
Macar daca as castiga in fiecare joi sau duminica, sa simt ceva la buzunar. Problema e ca nu joc... :D

#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu se impoziteaza pe cumulat ci pe fiecare retragere.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pe veniturile viitoare, se poate plati impozitul pe loc, cand incasez banii, un fel de plata anticipata? Adica nu prea-mi place ideea sa platesc o suma mare la final de an, cumulata, la final de an. Si pe langa asta ce platesc mai exact? Doar impozit 16%?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate