Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Internet SEE

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ig94

Ig94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2013
Bună, momentan sunt in Anglia cu cartelă de România și utilizez internetul de pe opțiunea internațională de 7 euro de la Orange care are internet limitat la 1.9gb pe lună în roaming SEE. Asta înseamnă că sunt limitat la 1.9gb indiferent de câte ori reactivez opțiunea?
Semnalul la Orange aici este de 2 ori mai bun decât orice altă rețea de a lor și de aceea vreau să folosesc numai cartela Orange.

#2
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
asta e tare cu e mai bun ca la oricare retea :) numa ca musai una din cele englezesti tre sa te gazduiasca. nu esti limitat. mai poti pune inca 7 euro si iar ai 1.9 gb. sau credit da nu cred ca eerentabil pe tarif standard. perceptia ca ai semnal mai ok ca la restul e ca indiferent unde mergi te vagzdui reteau cu cea mai buna acoperire pe acea zona.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Ig94, on 06 septembrie 2017 - 16:12, said:

Semnalul la Orange aici este de 2 ori mai bun decât orice altă rețea de a lor
e vb. de roaming :)
vezi si optiunile locale

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vezi ca o sa-ti taie macaroana [cit de curind].
Folosirea internet national in roaming SEE se face in limite rezonabile, scrie foarte clar in termenii tuturor companiilor de telefonie mobila.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Ig94, on 06 septembrie 2017 - 16:12, said:

Semnalul la Orange aici este de 2 ori mai bun decât orice altă rețea de a lor
:lol:
Stii cum functioneaza serviciu de roaming?

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
https://www.orange.r...oaming-see-6828

A fost greu?

 alexx1402, on 06 septembrie 2017 - 16:37, said:

Posted Image
Stii cum functioneaza serviciu de roaming?
Pai ce, nu bate pana in Romania semnalul? Posted Image

#7
Ig94

Ig94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2013
Locuiesc într-o zonă cu semnal foarte slab, pe coasta de est, și pe Lyca sau Three unde lucrez astia nici măcar nu știu ce e aia 3G, că numai G sau foarte slab 4G prind, pe când cu cartela luată din Romania nu scade semnalul mai jos de 75% 4G. Așa că să mă pupați undeva, eu vorbesc aici de fapte reale nu de teoria tâmpită a roamingului. Plus e mult mai ieftin să cumperi în euro decât opțiunile de la rețelele de aici în lire. Ms de informații oricum

#8
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Si ce viteze ai? Eu in roaming in Grecia nu am prins mai mult de 10Mb/down 1Mb/sec upload.

Extraoptiune de 10 euro oro.
Am consumat 2GB de net in 7 zile. Au mai ramas 700 mb...

#9
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Inca un inteligent la depozite in anglia... intreaba colegii mai batrani de vectone... ei folosesc reteaua EE pe care o folosesti si tu cu orange...

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Na, el o văzut „orange” acolo sus, în stînga, și-o zis că-s ai lui, de-acas'...Posted Image
Attached File  Screenshot_20170811-210409.png   1.08MB   50 downloads

Edited by crislacor, 07 September 2017 - 08:52.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
era bine daca ne specifica la ce retea se conecteaza orange in zona lui plus ca orange e prezent si in uk

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
În UK, Orange se conectează automat pe EE/orange, așa cum se vede în printscreen-ul de la mine (făcut luna trecută). Și, indiferent de puterea și calitatea semnalului, telefonul nu a părăsit această rețea pe toată perioada cît am stat acolo.
Ce a spus el despre Lyca și Three, ăștia sînt MVNO-uri și da, nu stau foarte bine la acoperire, nici chiar în UK. Fiică-mea are Three și nu o dată a luat telefonu' meu sau a lu' mamă-sa ca să intre pe net...Posted Image

#13
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Lyca e MVNO pe reteaua O2 si da, razbate la el in depozit pt ca au LTE pe 800mhz... EE au implementat si ei 800mhz pe la cucuietii din deal si d'aia are semnal maxim pe orange oriunde... Three are propria retea si nu-i MVNO cu oferte chiar bune la internet...
Intrebare pt tanarul "hard worker" a reusit sa treaca de 2 mbps viteza cu orange-ul de romanika sau e fascinat doar ca-i scrie 4G in coltisor?

#14
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Cand mai vi in RO iti iei mai multe cartele prepay si le incarci cu 7 euro cand ai nevoie de 1.9 GB net. Daca folosesti o singura cartela o sa iti fie blocata daca stai mai mult de 3 sau 4 luni in Roaming.

INFO: IN UK sunt 4 retele: EE(formata din antenele fostelor orange si T-Mobile), Vodafone, O2 si Three. Restul ca Virgin, Lycamobile, Lebara etc sunt MVNO.

Edited by ovtd, 07 September 2017 - 10:05.


#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

 khristian78, on 07 septembrie 2017 - 09:39, said:

(...)Three are propria retea si nu-i MVNO, cu oferte chiar bune la internet...
(...)
Da, ai dreptate, nu e MVNO. Citisem mai demult de un parteneriat cu EE și am rămas cu impresia (proastă) că e vorba de închiriere, de fapt e sharing. Sorry...Posted Image

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 unic635, on 06 septembrie 2017 - 16:14, said:

asta e tare cu e mai bun ca la oricare retea Posted Image numa ca musai una din cele englezesti tre sa te gazduiasca. nu esti limitat. mai poti pune inca 7 euro si iar ai 1.9 gb. sau credit da nu cred ca eerentabil pe tarif standard. perceptia ca ai semnal mai ok ca la restul e ca indiferent unde mergi te vagzdui reteau cu cea mai buna acoperire pe acea zona.

De aia 7 euro iti reactivezi optiunea de fapt si ai din nou resursele (toate) pentru 30 de zile. Se adauga si cei 1.9Gb de trafic in roaming din nou.
Tariful standard in SEE e 0.0077EUR/MB, deci 7.7 EUR/GB (nu e greseala, pentru legiuitori 1GB are 1000MB).
E decizia fiecaruia daca merge pe tarif standard sau isi reactiveaza optiunea.

#17
Ig94

Ig94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2013

 khristian78, on 07 septembrie 2017 - 08:21, said:

Inca un inteligent la depozite in anglia... intreaba colegii mai batrani de vectone... ei folosesc reteaua EE pe care o folosesti si tu cu orange...
Vorbești din experiență nu? Află că nu lucrez la depozite dar fac mai mult decât face mă-ta cu taică-tu la un loc pe lună într-o singură săptămână

#18
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Aaa.... suntem "la furat pe anglia"... da, am vazut multi "mieji" ca tine... ii recunosc de la o mila...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate