Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tablete Windows OS

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De ce nu il v-ei deschide tu?

View Postnick5roo, on 06 septembrie 2017 - 12:45, said:

Provizoriu am mutat subiectul aici până un administrator v-a deschide subiect nou cu tablete windows, atunci voi edita și postările!


#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Poate nu are "drept de administrator" (e "problema interna" de forum) asa ca asteapta si (probabil) se va rezolva.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tabletele Windows tind sa fie substituite de notebook-uri hibride, deoarece sub Windows se folosesc si aplicatii neoptimizate pentru touchscreen care necesita, de regula, utilizarea unor dispozitive fizice de intrare mai frecvent decat in cazul unui iPad sau a unei tablete Android.

De exemplu, eu pe tableta Windows foloseam aplicatia TouchMousePointer care simuleaza un touchpad si face posibila aparitia cursorului de mouse. Dar era destul de incomoda si am sfarsit prin a cumpara o tastatura fizica si un mouse pentru tableta (ambele se conecteaza prin BlueTooth). Astfel nu mai trebuie sa mut de colo-colo tastatura virtuala pe ecran in interfata desktop ca sa vad ce editez si pot controla mai bine cursorul de mouse in aplicatii care nu functioneaza cu penul activ (stylusul activ)/ care nu recunosc tap-urile s.a.m.d.
Problema este ca tableta + tastatura + mouse + mousepad ocupa spatiu mai mare decat un notebook hibrid si mi se pare firesc sa optam mai curand pentru hibride (care sunt, in plus, mai usoare decat tableta si toate accesoriile enumerate).

Cine cumpara o tableta Windows, de regula, nu o cumpara ca sa ruleze pe ea doar acele aplicatii care se gasesc pentru iOS sau Android, ci si aplicatii Windows clasice care chiar daca sunt bine optimizate pentru touchscreen, tot cu tastatura si mouse (fizice) sunt mai usor de utilizat. Deci viitorul probabil ca va apartine hibridelor (tablete vor exista mai putine) si atunci ar fi utila o arie comuna pentru tablete si notebook-uri hibride cu Windows.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Probabil (cum am sugerat) titlul ariei ar trebui sa fie dispozitive (tablete) cu windows OS pentru ca si cel prezentat nu este numai o tableta.
Paranteza ar fi doar o idee ca nu sunt dispozitive (doar) pentru entertainment (xbox) sau smartphone-uri sau tablete.

Edited by breitner, 06 September 2017 - 13:57.


#23
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Ma uit la tv cu tableta si softul lui red :D

#24
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Ce ziceam

Attached Files



#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru partea de mobilitate folosim la serviciu 3 modele de tablete cu Windows:
HP 612, HP ElitePad X2 si Microsoft Surface 4. Cumparate pe banii corespunzatori!
La toate exista dockinguri, tastaturi, mouse ce se pot conecta fie fizic, fie wireless, facilitand si lucrul la birou, devenind un laptop andocat, cu o tastaura clasica, mouse clasic, legatura la retea prin cablu, monitor clasic...
Pleci la plimbare, ai tableta cu touchpad, conectare la internet prin provider cu SIM sau wireless. Conectarea la reteaua de serviciu se face prin diferite metode SECURE, care nu fac obiectul discutiei.
Sisteme de operare folosite: Windows 8.1 si Windows 10. Functioneaza MSOffice si aplicatiile uzuale, fara probleme.
Nimeni nu va cumpara tableta pentru prelucrari video/foto sau pentru jocuri de ultima generatie.
Nu spun ca toti utilizatorii sunt super multumiti, dar tabletele isi fac treaba pentru care au fost dedicate. Cel putin la noi la serviciu.
Ai conexiune cu mail-ul de serviciu, ai acces la documentele partajate in cloud-ul de seviciu, ai acces la aplicatiile de monitorizare. Adica poti sa lucrezi de acasa.
Cine vrea sa compare tableta cu laptop-ul, desktop-ul sau telefonul, parerea mea ca greseste.
Tableta se adreseaza unui anumit segment si alegerea ei, inclusiv sistem de operare se face in functie de necesitatile reale si de restrictiile posibile.
Avem si iPad-uri, dar sunt folosite doar " de moft", nu corespund cerintelor de securitate ale firmei si nu se pot conecta in reteaua interna. Dar un FB, Tweeter, youtube...

#26
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Cum spuneam , tabletele se folosesc preponderent in interes de serviciu...si utilizarea lor ca dispozitiv personal pt consum media este in scadere.
Personal , nu ma pot uita la filme/seriale pe un ecran atat de mic. Pe un 80+ cm da..

#27
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
A mea am luat-o pentru sotie. Prefera asta in locul telefonului. Chestie de dioptrii.

#28
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Posteiffel, on 06 septembrie 2017 - 11:41, said:

A fost arie dedicata ptr Tablete.
Cineva a modificat titlul in Tablete Android si a mutat-o pe Android.

Problema e insa alta, tabletele cu Windows 10 sunt de toata jena.

Am un ASUS Transformer T101 cu Quad Atom la 1,44GHz, 4 Gb ram si 128Gb eMMc. Se misca oribil de lent.

Probabil vor dispare si astea in curand cum dispar telefoanele.
Tabletele  Asus in general sunt niste petarde/pocnitori.Am avut ,sa nu mai aud de firma asta de tepari cu service-ul lor de toata cacao.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Transformerul nu e tableta normala - e 2 in 1 ( laptop si tableta ). Nu se compara cu celelalte, nici la pret nici la calitate.
Specificatiile erau oricum similare sau mai bune decat cea din primul post.

Si in general daca ai noroc sa nu ai probleme cu service-ul din Romania, atunci chiar nu ai probleme.

#30
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
@viceroy56 - un punct pertinent . Recent am devenit si eu posesor de tableta . Aveam cu Android dar i-am dat-o celui mic ! Utilitatea se apropie de zero, pe cand la cele cu Windows poti face orice, suita Office Mobile , VPN connect si alte cele te pot ajuta sa ai un pc portabil oriunde e cazul . Autonomia tabletei mele e de 6 ore full load ceea ce imi pare impecabil . Atom X5 / 2GB/32GB se numeste LINX Vision8.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate