Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Credit Prima Casa versus Credit Ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008
Depinde pana la urma si de rata dobanzii si de DAE, care la un credit ipotecar sunt mai mari cu pana la 2% din cate am observat. Impact in rata lunara , sensibil mai mare, plus la final dai mult mai mult.
Acuma nah. pe mine m-ar tenta sa platesc creditul cat mai repede posibil, poate multi dintre voi vor face la fel. Ma "bate rau in spate" gandul sa fiu dator 30 de ani !
De exemplu la 50.000 E pe 30 de ani la credit ipotecar ai avea o rata de 1134 / luna.
La prima casa rata ar fi 931, deci vorbim de o diferenta de 200 RON / luna. Asta ca sa nu mai luam in calcul 7500 E avans versus 2500 E.

#2
Silviu19917

Silviu19917

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2015

 raul_bucatos21, on 05 septembrie 2017 - 15:55, said:

Depinde pana la urma si de rata dobanzii si de DAE, care la un credit ipotecar sunt mai mari cu pana la 2% din cate am observat. Impact in rata lunara , sensibil mai mare, plus la final dai mult mai mult.
Acuma nah. pe mine m-ar tenta sa platesc creditul cat mai repede posibil, poate multi dintre voi vor face la fel. Ma "bate rau in spate" gandul sa fiu dator 30 de ani !
De exemplu la 50.000 E pe 30 de ani la credit ipotecar ai avea o rata de 1134 / luna.
La prima casa rata ar fi 931, deci vorbim de o diferenta de 200 RON / luna. Asta ca sa nu mai luam in calcul 7500 E avans versus 2500 E.

La prima casa mai pune si comisionul de gestiune anual care mai este aproape inca o rata.

Edited by Silviu19917, 05 September 2017 - 15:59.


#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

 Silviu19917, on 05 septembrie 2017 - 15:58, said:

La prima casa mai pune si comisionul de gestiune anual care mai este aproape inca o rata.

Nu e chiar atat de mult. La exemplul lui, iese oricum mai bine cu Prima Casa.
2500 eur avans (prima casa) vs 7500 eur avans (credit ipotecar)
931*~13=12103 (prima casa) vs 1134*12=13608 (ipotecar)

Nu mai pui ca multi fac imprumut de nevoi personale sa acopere avansul... mai pui, deci, 500 lei lejer.

Dupa batai de cap cu Prima casa, am ajuns la concluzia ca aceste credite imobiliare nu sunt pentru cei "saraci" financiar. Fiecare credit impune un efort financiar destul de mare in prima faza...si mult timp de asteptare si nervi.

Bine ca n-am probleme cu nervii cum, spre exemplu, au multi dintre noi. Chiar au, pe buna dreptate. Sa astepti 6-10 luni e lucru mare.

Edited by paso87, 05 September 2017 - 16:05.


#4
Silviu19917

Silviu19917

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2015

 paso87, on 05 septembrie 2017 - 16:05, said:

Nu e chiar atat de mult. La exemplul lui, iese oricum mai bine cu Prima Casa.
2500 eur avans (prima casa) vs 7500 eur avans (credit ipotecar)
931*~13=12103 (prima casa) vs 1134*12=13608 (ipotecar)

Nu mai pui ca multi fac imprumut de nevoi personale sa acopere avansul... mai pui, deci, 500 lei lejer.

Dupa batai de cap cu Prima casa, am ajuns la concluzia ca aceste credite imobiliare nu sunt pentru cei "saraci" financiar. Fiecare credit impune un efort financiar destul de mare in prima faza...si mult timp de asteptare si nervi.

Bine ca n-am probleme cu nervii cum, spre exemplu, au multi dintre noi. Chiar au, pe buna dreptate. Sa astepti 6-10 luni e lucru mare.
Brd are avans de 15% si dobanda ROBOR 3 luni + 2,25% pe ipotecar . Daca o sa refaci calcul asa o sa vezi ca iesi mai bine cu ipotecar la BRD decat prima casa.

#5
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

 Silviu19917, on 05 septembrie 2017 - 16:17, said:

Brd are avans de 15% si dobanda ROBOR 3 luni + 2,25% pe ipotecar . Daca o sa refaci calcul asa o sa vezi ca iesi mai bine cu ipotecar la BRD decat prima casa.
chiar??? cand am aplicat eu la prima casa nu aveau 2.25. nicio banca nu avea sub 3%

#6
katyasweet13

katyasweet13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2017
Eu cand am inceput nebunia, ipotecar am vrut la BRD si am facut toate actele astfel. Din pacate am o garsoniera pe numele meu iar ca si conditie pt ipotecar era sa nu ai nici o locuinta pe numele tau. Chiar in ziua cand sa primesc aprobarea m-a sunat consiliera ca mi se cere sa trec pe Prima Casa din cauza garsonierei. Actele au fost aceleasi, doar cererile le-am schimbat, iar ca si rata calculata, pt Prima Casa mi-a iesit mai scump cu 20 lei rata lunara fata de ipotecar, si am stat din sfarsitul lui iulie pana acum si sper ca sapt viitoare sa terminam actele.

#7
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Va rog sa continuati discutiile cu privire la aceste 2 variante de creditare aici.

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 Silviu19917, on 05 septembrie 2017 - 15:58, said:

La prima casa mai pune si comisionul de gestiune anual care mai este aproape inca o rata.

tot nu se compara, cu tot cu comisionul fondului ajungi la un DAE de ~3,4% la PC. Nu am mai studiat ofertele, dar nu cred ca exista un ipotecar la ora actuala sa ajunga la dobanda asta.

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

 Silviu19917, on 05 septembrie 2017 - 16:17, said:

Brd are avans de 15% si dobanda ROBOR 3 luni + 2,25% pe ipotecar . Daca o sa refaci calcul asa o sa vezi ca iesi mai bine cu ipotecar la BRD decat prima casa.

Cum ai ajuns la concluzia asta, avand in vedere faptul ca pentru prima casa BRD are 5% si ROBOR 3M + 2%?

#10
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008
La cam toate bancile la care m-am uitat online, calculatorul de rate credit prima casa era net inferior ca suma rata fata de orice credit ipotecar, cel putin asa am gasit eu.
As fi curios care sunt pasii si cam ce acte/ce trebuie facut ca sa ajungi la un credit prima casa ( asta dupa ce stii sigur ca sunt bani alocati).
Zicea un coleg ca poti sa faci antecontract , etc si sa vorbesti cu proprietarul apartamentului din timp .
Pai tocmai asta intrebam, ca cine te asteapta 8-10 luni de zile ( calculand de pe acum, considerand ca in primavara sunt fonduri) in conditiile in care NU este bloc in constructie?
La o constructie noua, dar finalizata nu cred ca accepta nimeni sa-i dai acum 2500 E si apoi in .... luna mai/iunie restul de 47500 E.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In afara de avans (5% prima casa si 15% ipotecar) si plus de DAE(dar nu mult) nu sunt diferente (notabile) intre cele doua. Ratele, desi au dobanzi diferite, sunt sensibil egale, date de avansul mai mare, dar si taxele neincluse in prima casa (depinde de banca, unele includ asigurarea in rata lunara, altele "dubleaza" una din rate si alte taxe minuscule ca procente).

La ING, de exemplu, diferenta DAE e de 0.4% pe an (am un card de credit la ei si toate taxele si comisioanele sunt incluse in DAE).

#12
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Mai e un aspect de luat în calcul, darea în plata. Normal ca nu te gândești ca iei creditul și nu mai poți sa plătești, dar la PC nu ai opțiunea dării în plata.

Eu am mers pe ING ipotecar și cam tot procesul a durat vreo 2 saptamani fata de PC unde poate sa dureze și 3-4 luni.

#13
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Parca la Prima Casa se plateste si o rata anuala la FNIGMM... care la creditele normale nu exista.

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 ApostolulAndrei, on 06 septembrie 2017 - 09:26, said:

Mai e un aspect de luat în calcul, darea în plata. Normal ca nu te gândești ca iei creditul și nu mai poți sa plătești, dar la PC nu ai opțiunea dării în plata.

Ai o sursa oficiala privind darea in plata prin PC? Pentru ca e un aspect controversat inca.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, dar "a 13-a rata" se diminueaza proportional cu valoarea creditului ramas. Intr-adevar, la Prima Casa ai DAE mai mica si avans mai mic, dar "recuperezi" pe parcurs (depinzand de banca, ori o rata in plus, separat de restul, ori se inglobeaza in celelalte 12). Prima casa a fost gandit, teoretic, pentru cei ce nu dispun de prea multi bani la inceput, dar pot sustine o rata similara cu un credit ipotecar traditional.

Din experienta mea (am dosarul facut pentru Prima Casa, dar trebuie sa astept ca firma sa faca un an de activitate pentru a fi depus, data care coincide cu predarea constructiilor catre dezvoltator), la Prima Casa cand depune dosarul, se verifica de banca (pentru eligibilitatea costurilor), dar si la Ministerul Finantelor (fiind garant la credit) si de aici timpul mare de asteptare (din moment ce garanteaza pentru toata tara, e normal...)

#16
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 paco rabanne, on 06 septembrie 2017 - 09:40, said:



Ai o sursa oficiala privind darea in plata prin PC? Pentru ca e un aspect controversat inca.

E in lege: http://www.dreptonli...ate_credite.php

Art. 1

(4) Prevederile prezentei legi nu se aplica creditelor acordate prin programul "Prima Casa" aprobat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului "Prima Casa", aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 368/2009, cu modificarile si completarile ulterioare.

#17
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Cel mai probabil, legile se vor schimba. Poate PC va fi inclus in Darea in plata, iar la fel de bine Darea in plata poate fi eliminata total. Intr-o tara atat de predictibla precum Romania, muuulte se pot intampla in 20-30 de ani.

#18
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Initiator, la ipotecar mai baga si asigurarea de viata! Asa-dar mai adauga 80-100 lei pe luna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate