Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

2000kw consum, merita panouri fotovoltaice on-grid

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La ce folosesti acea energie? Care sunt consumatorii si care e ponderea fiecaruia din consumul total?
Cum sunt impartiti acei consumatori? Sunt cumva centralizati astfel incat sa-i separi dupa tipul lor sau sunt descentralizati gen cum sunt apartamentele la bloc unde la fiecare apartament ai mai multe tipuri de consumatori pe nu-i poti separa dupa tipul lor adica sa faci de ex iluminatul separat pt toata cladirea.
Deci ii poti separa pe caprarii ca sa zic asa sau?

Edited by underb, 06 September 2017 - 08:08.


#20
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Petre a fost destul de clar in cerinte : toata productia de energie va fi injectata in retea. Asa ca n-are a face reteaua electrica a imobilului existent cu viitoarea instalatie de panouri fotovoltaice . Aia va fi una noua ( instalatia ) + contorul aferent .

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu am inteles asta dar discutia a deviat si spre utilizarea energiei produse direct pt consum, fara stocare si fara injectare.
Injectarea in retea nu e asa simpla.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Injectarea se face pe scara larga la altii, deci indrznesc sa cred ca din pdv tehnic e relativ simpla.
Acum ramine de vazut daca accepta distribuitorul/producatorul, ca daca nu-i obliga legea de obicei refuza.
Care e situatia in Romania?

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 06 septembrie 2017 - 03:32, said:


Evident era preferabil sa fie in ziona mai calda, si te cam legi la cap cu reparatii, spalat, deszapezit etc. Fii sigur ca merita bataia de cap, nu numai banii.
nu frate , nu vreau sa curat sau sa spal nimic
panourile vor fi pe casa , le spala ploaia , cat de reparat banuiesc ca nu prea ai ce sa repari la ele
deci eu vreau sa le pun sus pe casa si sa uit de ele , cat vor produce vor produce , cat nu , nu........nu vreau sa imi fac o meserie din asta ci doar sa le instalez si apoi usor usor recuperez investitia sio poate voi iesi si pe plus

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum ziceam, nu e asa simplu. De ce crezi ca cei mai multi care au panouri isi bat capul cu baterii desi au acces la retea?

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postunderb, on 06 septembrie 2017 - 08:06, said:

La ce folosesti acea energie? Care sunt consumatorii si care e ponderea fiecaruia din consumul total?

nu am cum sa separ consumatorii , ei sunt impartiti in asa fel incat sa echilibrez istalatia cat mai bine , deci nu am o faza pe becuri , una pe nu stiu ce

View Postggelu, on 06 septembrie 2017 - 08:27, said:

Petre a fost destul de clar in cerinte : toata productia de energie va fi injectata in retea. Asa ca n-are a face reteaua electrica a imobilului existent cu viitoarea instalatie de panouri fotovoltaice . Aia va fi una noua ( instalatia ) + contorul aferent .
Exact asa am zis , multumesc
cu alt contor sau cu contor dublu sens

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu ai o faza doar pt becuri dar ai toate becurile pe o faza?

#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postunderb, on 06 septembrie 2017 - 08:33, said:

Eu am inteles asta dar discutia a deviat si spre utilizarea energiei produse direct pt consum, fara stocare si fara injectare.
Injectarea in retea nu e asa simpla.
eu nu inteleg cum se poate folosi energia pentru consum fara o stocare in baterii
exista asa ceva , daca da te rog explica-mi si mie asa in mare cum se procedeaza

View Postunderb, on 06 septembrie 2017 - 09:02, said:

Nu ai o faza doar pt becuri dar ai toate becurile pe o faza?
nu
nu am cum sa impart fazele sub nici o forma si nici nu am cum sa renunt la o faza ca sa o trec exclusiv pe solar

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
El spune să programezi în aşa fel consumul principal (spălat, călcat, eventual gătit) în perioada când panouirle generează energie maximă, între orele 11 şi 15.

Edited by mihaicozac, 06 September 2017 - 09:06.


#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In plus, folosesti energia electrica si la prepararea apei calde menajere sau incalzire? Pt astea poti face o (pre)incalzire a apei direct cu panouri solare la un randament mult mai mare.
Alta chestie, mai poti adauga niste corpuri de iluminat sau poti lega o parte din becuri din corpurile existente direct la panourile solare.
Ma gandeam la alimentarea direct de la panouri a unor consumatori dar poate e prea complicat sau nu e chiar ceea ce-ti doresti.

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmihaicozac, on 06 septembrie 2017 - 09:05, said:

El spune să programezi în aşa fel consumul principal (spălat, călcat, eventual gătit) în perioada când panouirle generează energie maximă, între orele 11 şi 15.
am inteles acum
asta ar insemna sa am o dracie de aparat care sa ma deconecteze de la enel intre anumite ore si sa intru pe panouri
daca DA , nici asta nu se poate
intrebare ca sa ma lamuresc cu injectarea directa - se poate folosi energia de la panouri fara a te deconecta de la enel , adica sa fie un aparat care sa zica , ba panourile produc si eu te deconectez de la enel..................cred ca intreb prostii

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu trebuie deconenctat nimic, sistemul funcţionează paralel. Pe măsură ce panourile produc tot mai mult, energia consumată din reţea scade, practic vezi pe contor cum încetineşte, deşi aparatele funcţionează normal.

Edited by mihaicozac, 06 September 2017 - 09:15.


#32
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postunderb, on 06 septembrie 2017 - 09:11, said:

In plus, folosesti energia electrica si la prepararea apei calde menajere sau incalzire? Pt astea poti face o (pre)incalzire a apei direct cu panouri solare la un randament mult mai mare.
la apa calda am panou solar si vad ca se descurca bine , deci asta cade , ca nu stiu daca as mai complica instalatia de incalzire cu alte nebunii ca si asa am bagat o gramada in ea

View Postmihaicozac, on 06 septembrie 2017 - 09:14, said:

Nu trebuie deconenctat nimic, sistemul funcţionează paralel. Pe măsură ce panourile produc tot mai mult, energia consumată din reţea scade, practic vezi pe contor cum încetineşte, deşi aparatele funcţionează normal.
pai daca e asa e perfect
legaturile de la panouri se fac inainte sau dupa contorul de la enel ?
iar daca zici ca totul functioneaza normal , fara intreruperi si fara swich-uri de on of  , e mare mare meserie
cum se numeste chestia asta , ca sa caut si eu o schema sau ceva ca sa-mi fac o idee, sau daca ai tu sa imi dai ceva

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
E clar că invertorul îl legi la tabloul tău de siguranţe, după contor, doar dacă nu vrei să dai curent gratis la Enel.
Dacă invertorul este omologat în UE are toate protecţiile necesare şi nu e nevoie decât de un separator şi o protecţie la trăznet în plus.
Schema de legături e banală, de la invertor mergi prin separator pe bara de legături de după contor şi gata.

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
protectia asta la traznet e pentru ce ? adica ce crapa daca trazneste instalatia ?\
eu am impamantare facuta sub 1 ohm(daca tin bine minte) tocmai ca sa bag si paratraznetul in ea dar nu am montat nici un paratrasnet

#35
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
@petre69,

Exista invertoare ongrid hibride care pot functiona in paralel cu grid si au ca backup baterii. Se pot configura in mai multe moduri de lucru, cu injectare in retea sau fara. Exista modele uzuale pana in 10Kw care se pot conecta in paralel (3 bucati pentru 30Kw trifazat sau monofazat).  Ziua energia produsa de panouri merge in baterii + consumatori, iar daca nu se doreste injectarea in grid se produce cat este necesar pentru consum fara injectie. Optional se poate si injecta. Conectarea se face dupa contor la bransamentul actual.
Noaptea consumul se poate face din baterii sau din grid. Problema este ca sunt costuri destul de ridicate pentru implementare si nu scapi de baterii. Fara baterii se poate doar cu injectie si la asemenea putere este greu de controlat surplusul(pentru o eventuala redirectare a energiei si a evita injectia), deci eu personal nu vad alta cale decat cea oficiala, ca si producator (pana se termina cu relgelmentarea pentru producatorii casnici).

#36
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
dakota - multumesc
deci tu ma sfatuiesti ca cel mai ok ar fi sa astept sa apara astia cu reglementarea aia pt casnici si atunci sa ma apuc
am citit ieri ceva pe topicul ala cu .....ongrid si am inteles ca inca nu e gata cu reglementarea asta
ca un lucru e clar , NU vreau baterii sub nici o forma

ai zis asta--Fara baterii se poate doar cu injectie si la asemenea putere este greu de controlat surplusul, inseamna ca poate exploda ceva daca panourile produc si nu e consumat, corect ?
eu sunt constient ca enel nu va face schimb de watt pe watt , ci vor cumpara de la tine cu mult mai putin fata de cat ti-l vand
acum ca cat de cat mi-am facut o idee, cred ca idealul ar fi ca sa folosesti tu cu injectie directa tot ce produci , iar daca ai momente cand produci si nu consumi , numai aia sa se duca la enel ----exista asa ceva , presupunand ca legea aia cu consumatorul casnic este data

oare pana la anul in vara , vor da astia legea aia ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate