Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

problema de laborator

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dana1984

Dana1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2017
Cati ml de HCl 37% se iau pt a obtine  o solutit de 12 mol/l?Multumesc.

Edited by Dana1984, 05 September 2017 - 12:45.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
18.3 ml

#3
Dautzz

Dautzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2017
"Astea 3 probleme imi stau pe creier pt ca nu-mi dau ...
1) Sa se calculeze randam transformarii  CH4 in HCN, stiind ca reactantii se introduc in raport molar CH4:NH3:O2= 1:1:2, si ca dupa ce amestecul de reactie a fost racit la temperatura camerei , amestecul final gazos are M= 27,657 g/mol. Unde gresesc?
CH4 +NH3 +  3/2O2 ---> HCN +3H2O
In 4 moli amestec initial avem .... .........................1mol CH4 ........................................ .................1mol NH3 ............................1,5 moli O2
Daca "a" e nr de moli de CH4 care reactioneaza......x.......................................y
x=a moli si y=1,5a moli
Deci in amestecul final rezultat dupa reactie amestecul gazos va fi : (1-a) moli de CH4 nereact +(1-a) moli de NH3 nereact + (2-1,5a) moli O2 nereact =(4-3,5a)
Mamestec final = (1-a)16+(1-a)17+(2-1,5a)32= 27,657*(4-3,5a)  => a si apoi aflu  randamentul dar nu-mi da acelasi rezultat ca autorul.
Unde gresec? raspunsul lor e 90%.
La început am crezut că e ceva în genul distilării reactive (http://static.olimpi...biectebarem.pdf), mai ales că aţi precizat despre absorbţia amoniacului în apă. Numai că şi aici ar fi apărut o problemă, şi anume că hidroxidul de amoniu (o bază), ar fi reacţionat cu acidul cianhidric şi cine ştie ce ar fi rezultat.
În plus, Alina, m-am folosit de ceea ce ai rezolvat până acum cu o mică excepţie. Am considerat temperatura camerei ceva mai mare decât 26 grade Celsius şi atunci HCN este gaz, deci nr total de moli de gaz la finalul reacţiei este (4-2,5a). Dacă foloseşti acest amestec gazos vei obţine a=0,8999... moli CH4 transformat."


Salut! Poate sa ma lamureasca cineva si pe mine cum de nr de moli de gaz la finalul reactiei este (4-2.5a)? Multumesc anticipat.

#4
Lilo123

Lilo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2017
Ajutor va rog !
Pentru oxidarea cantitativă a unui amestec alcatuit din alchenele cu 3 si 4 atomi de carbon, se consuma  30 de litri solutie acida de dicromat de potasiu 1 M. Stiind ca raportul molar al produsilor de oxidarea , acid acetic:dioxid de carbon: acetona:acid propionic este de 6:5:1:1 , să se determine masa amestecului de compusi organici rezultați.  
R: 1476 g

#5
criscristina83

criscristina83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.06.2016

View PostDautzz, on 11 septembrie 2017 - 14:02, said:

"Astea 3 probleme imi stau pe creier pt ca nu-mi dau ...
1) Sa se calculeze randam transformarii  CH4 in HCN, stiind ca reactantii se introduc in raport molar CH4:NH3:O2= 1:1:2, si ca dupa ce amestecul de reactie a fost racit la temperatura camerei , amestecul final gazos are M= 27,657 g/mol. Unde gresesc?
CH4 +NH3 +  3/2O2 ---> HCN +3H2O
In 4 moli amestec initial avem .... .........................1mol CH4 ........................................ .................1mol NH3 ............................1,5 moli O2
Daca "a" e nr de moli de CH4 care reactioneaza......x.......................................y
x=a moli si y=1,5a moli
Deci in amestecul final rezultat dupa reactie amestecul gazos va fi : (1-a) moli de CH4 nereact +(1-a) moli de NH3 nereact + (2-1,5a) moli O2 nereact =(4-3,5a)
Mamestec final = (1-a)16+(1-a)17+(2-1,5a)32= 27,657*(4-3,5a)  => a si apoi aflu  randamentul dar nu-mi da acelasi rezultat ca autorul.
Unde gresec? raspunsul lor e 90%.
La început am crezut că e ceva în genul distilării reactive (http://static.olimpi...biectebarem.pdf), mai ales că aţi precizat despre absorbţia amoniacului în apă. Numai că şi aici ar fi apărut o problemă, şi anume că hidroxidul de amoniu (o bază), ar fi reacţionat cu acidul cianhidric şi cine ştie ce ar fi rezultat.
În plus, Alina, m-am folosit de ceea ce ai rezolvat până acum cu o mică excepţie. Am considerat temperatura camerei ceva mai mare decât 26 grade Celsius şi atunci HCN este gaz, deci nr total de moli de gaz la finalul reacţiei este (4-2,5a). Dacă foloseşti acest amestec gazos vei obţine a=0,8999... moli CH4 transformat."


Salut! Poate sa ma lamureasca cineva si pe mine cum de nr de moli de gaz la finalul reactiei este (4-2.5a)? Multumesc anticipat.

1 mol CH4 .................................................1 mol HCN
a moli CH4 care react................................a moli HCN se obtine

Numarul total de moli de gaz de la sfarsitul reactiei este (4-3,5a + a) = (4-2,5a). Acest "a" pe care l-am adunat este numarul de moli de HCN care rezulta in urma reactiei ( HCN este considerat gaz si el).

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostDautzz, on 12 septembrie 2017 - 18:52, said:

Eu am copiat un mesaj intreg, nu ma intereseaza celalalte 2 probleme ci doar sa inteleg cum influeneaza HCN numarul de moli si de ce ajunge sa fie (4-2.5a). Daca nu poti sa ma ajuti nu mai comenta.
Eu glumeam, n-ai inteles ?!
La fel ca si primul mesaj Posted Image
Toata lumea vrea s ate ajute, nu vezi ce s-au inghesuit ?!

Edited by buyonevideo, 13 September 2017 - 09:19.


#7
Dautzz

Dautzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2017
Multumesc! Cum se poate obtine 1,2 - propandiol din propena, in afara de oxidare balnda cu KMnO4?

#8
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

View PostDautzz, on 18 septembrie 2017 - 18:43, said:

Multumesc! Cum se poate obtine 1,2 - propandiol din propena, in afara de oxidare balnda cu KMnO4?
Prin oxidarea propenei cu oxigen pe catalizator de Ag la 250oC, urmată de hidroliză.
Sau
Tratarea propenei cu un peracid (peracetic sau perbenzoic) - se obţine oxidul de propenă, ca şi mai sus - şi din nou hidroliză.

#9
Dautzz

Dautzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2017
1)O cantitate de 0.05 Kmoli hidrocarbura A formeaza prin ardere 6,72 m3(c.n) CO2 si 2,7 Kg apa. Aceiasi cantitate de hidrocarbura formeaza prin nitrare cu 60 Kg amestec nitrant,care contine acid azotic si acid sulfuric in raportul molar 1:3,compusul B.Stiind ca raportul de masa dintre apa din solutia intiala si solutia finala este de 0,7049 si ca tot acidul azotic si toata hidrocarbura A se consuma,sa se indice:
a)structura hidrocarburii A si a compuslui B
b)masa de compus B obtinuta,daca la separare din amestec au loc pierderi de 10%
c)concentratia procentuala a solutiei apoase finale,dupa separarea compusului B.
P.S. am aflat hidrocarbura  A si este C6H6(benzenul)

Compusul B este m-dinitrobenzenul (raspunsuri). Daca puteti s-o rezolvati mai detaliat as ramane recunoscator.

#10
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View PostDautzz, on 08 octombrie 2017 - 16:21, said:

1)O cantitate de 0.05 Kmoli hidrocarbura A formeaza prin ardere 6,72 m3(c.n) CO2 si 2,7 Kg apa. Aceiasi cantitate de hidrocarbura formeaza prin nitrare cu 60 Kg amestec nitrant,care contine acid azotic si acid sulfuric in raportul molar 1:3,compusul B.Stiind ca raportul de masa dintre apa din solutia intiala si solutia finala este de 0,7049 si ca tot acidul azotic si toata hidrocarbura A se consuma,sa se indice:
a)structura hidrocarburii A si a compuslui B
b)masa de compus B obtinuta,daca la separare din amestec au loc pierderi de 10%
c)concentratia procentuala a solutiei apoase finale,dupa separarea compusului B.
P.S. am aflat hidrocarbura  A si este C6H6(benzenul)

Compusul B este m-dinitrobenzenul (raspunsuri). Daca puteti s-o rezolvati mai detaliat as ramane recunoscator.
Attached File  O cantitate de 0.doc   36.5K   3 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate