Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transformator sau invertor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Vasimateut

Vasimateut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.09.2017
Ce parere aveti despre STANLEY IPER E181 calitate/pret... 75 euro, varianta mai buna in aceeași bani? Asta cred ca ii transformator.
Sau gasesc ceva invertor mai accesibil in 400 ron.

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Ia-ti un invertor. E mai usor, sudezi mai bine, mai multe tipuri de electrozi(rutilici, inox, bazici, etc). Eu am asa ceva : http://e-sudura.ro/i...mpact-160s.html si sunt extrem de multumit.

#3
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
https://www.dedeman....160bd/p/1035306
Il gasesti si pe OLX cu 450 lei aproape nou!

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Il iei de pe amazon? Cat te costa transportul?

#5
Vasimateut

Vasimateut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.09.2017
Am ceva legaturi si ii gratis, dureaza pana ajunge in tara.
Dar ii pret bun la Transformatoru Stanley si ma atrage tare.... Ma întreb daca pe lângă kg in plus ce dezavantaje mai are față de un invertor?


#6
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Avantaje fata de un invertor nu are, doar de pret...., a , ar mai fi "frica" de a se defecta pentru invertor dar daca ti-l amortizezi asta pica si sa nu uiti ca nici trafurile nu sant nemuritoare, mai ales aste ieftine...
In rest, invertorul e mai eficient energetic, cu mult mai usor ca si greutate, poate suda in curent continuu adica poti folosi cam toate tipurile de electrozi uzuali, amorsarea mai buna + alte "mici bonusuri"

#7
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Sigur are transformator pentru ca la 16,5kg nu are cum sa fie cu invertor. Am unul asemanator, de 160A, chinezesc, Steinhaus pro-ew160p, si are carcasa diferita dar cred ca au "motoarele" la fel sub capota dupa cum arata. Daca nu stii sa sudezi (cum e si cazul meu) dureaza ceva pana prinzi ideea si o sa ai tendinta sa cresti curentul. Daca ai un prelungitor cu fire cat firul de par o sa ai probleme cu mentinerea arcului iar sudurile o sa iasa proaste. O sa remarci ca ventilatorul nu este foarte eficient iar carcasa o sa fie calda tot timpul chiar daca sudezi chiar daca nu. Atentie ca manerul atasabil se va rupe la prima sau a doua ridicare asa ca eu nici nu l-am mai pus, il car clasic prin ridicare (al meu are cu 1kg mai mult). Indicatorul nu cred ca va arata curentul real reglabil ci mai degraba unul informativ si mai mult in minus asa ca nu puneti baza in acel indicator. Cablul de masa are 2m iar cablul de la portelectrod (cleste) are 2,5m, ambii de 16mm2. Cablul de alimentare are 2,5m lungime. Clestele pare mai bine construit decat al meu pentru ca la mine deja are reparatie la el pentru  ca a crapat ebonita de la surubul de fixare ( este cleste "mini" fara parte mobila expusa ci in interior). Peria de sarma se va "ciufuli" repede iar "batatorul" nu are varf asa ca improvizati si unul cu varf. Masca de sudura pare ok, este simpla si isi face treaba. Electrozi nu am avut ca accesoriu asa ca nu stiu cum sunt aceia pe care ii are.
Oricum, daca reusesti sa stapanesti bestia o sa remarci apoi ca un invertor va fi o joaca de copii la folosire. Am folosit "OK 43.33" care ar fi echivalenti cu 6011 si pot sa zic ca pe teava profilata relativ ruginita se comporta decent. Daca reglezi curentul  peste jumatatea cursei indicatorului poti taia tabla/profil de 2mm foarte usor, de exemplu.
Am observat o chestie interesanta la al meu. Curentul de lucru depinde de lungimea de electrod ramas in cleste si daca reglezi curentul la inceput este posibil sa taie tabla cand se micsoreaza electrodul la minim. Instalatia electrica este ok asa ca nu depinde de aceasta.
Aparatul este destul de greu si putin manevrabil iar din cauza lungimii mici a cablurilor nu puteti lucra decat la sol sau maxim 2,5m inaltime. In plus bazaie.

Ca fapt divers, acesta se poate converti in curent continuu (adica sa se poata folosi cu "bazici") cu ajutorul unei punti de diode si al unei inductante. Puntea de diode se poate obtine din 4 diode de 200-250A  sau 4-5 punti de 50A in paralel iar inductanta se obtine din cateva zeci de spire pe un miez de trafo de cuptor cu microunde. Al meu are garantie si nu pot sa-l "operez" dar exista posibilitatea, mai complicata, sa se poata adauga si pe exterior fara interventie in interior. Dar la pretul materialelor, per total cu transformare pentru curent continuu, luati unul cu invertor decent.

PS: teoria ca teoria dar practica ne omoara cu aceste aparate de sudura cu transformator si de aceea se prefera invertorul. Oricum este mai greu de ars decat unul cu invertor pentru ca are rezerva de putere dar este mai ieftin decat un invertor cu aceeasi capabilitate in curent. La 280 de lei ce sa cer mai mult... oricum si-a facut treaba.

#8
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-i da sperante desarte, nu poti transforma acest tip de transformator intr-o sursa de sudura in CC.......de fapt se poate, personal nu am incerat metoda, dar e destul de complicat, bobine si condensatori pentru a ridica tensiunea etc etc sau rebobinarea trafului dar sigur nu mai incap fire iar la sfarsitul operatiunii o sa constate ca se incalzeste rapid..., asa ca mai bine invertor.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Vasimateut, on 05 septembrie 2017 - 10:43, said:

Ce parere aveti despre STANLEY IPER E181 calitate/pret... 75 euro, varianta mai buna in aceeași bani? Asta cred ca ii transformator.
Sau gasesc ceva invertor mai accesibil in 400 ron.
Cauta invertor, chiar si o chinezarie ieftina e mai buna decat un transformator. La ce preturi au acum invertoarele nu prea mai merita sa iei transformator. Un transformator care sa mearga cat de cat ok se ridica la 350 de lei. Un invertor ieftin care merge mai bine decat transformatorul ala e pe la 400. Se strica si transformatorul. La un Telwin de 160A i s-a dus ventilatorul, am luat altul de la service si tot nu merge, probabil problema e din alta parte., Fara ventilator intra in protectie dupa 2 electrozi de 2.5 deci e inutilizabil daca ai de lucru.
https://www.emag.ro/...reviews-section
https://www.emag.ro/...2/pd/DRMD3DBBM/
Asta la o cautare rapida, mai sunt si altele. Invertor chinezesc sa fie de minim 130-140A ca de fapt puterea lui e mai mica decat aia scrisa. Dar alea de 130-140 deja merg bine.
Mai mare de 200 A nu are sens, ca nu are 200, doar platesti mai mult pentru ca scrie 200 si chiar daca are nu prea il folosesti. Al meu e de 140 si rar il folosesc peste 120.

Edited by PoeOvidiu, 06 September 2017 - 07:07.


#10
Vasimateut

Vasimateut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.09.2017
Bun am înțeles cum sta treaba, mersi pt sfaturi.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mai pune ceva banuti deoparte. Invertoarele dar si transformatoarele ieftine au cablurile scurte. Chiar daca la inceput il folosesti asa e mai bine sa le schimbi cu cabluri mai lungi pentru comoditate. E mai usor sa te invarti cu un cablu dupa lucrare decat cu tot aparatul.

#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@NickRvl: Nu se umbla la trafo ci se adauga inca un "drosel" adica o bobina separata de traf.

Deja invertoarele s-au ieftinit mult asa ca se iese mai ieftin cu unul din acesta dar daca calitatea acestuia este slaba, adica fara marja de putere, cedeaza mai repede. Cele cu transformator parca sunt o idee mai robuste.

#13
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 The Stressmaker, on 08 septembrie 2017 - 19:07, said:

@NickRvl: Nu se umbla la trafo ci se adauga inca un "drosel" adica o bobina separata de traf.
.................

Prin "bobine si condesatori" la asta ma refeream, numai ca nu e la indemana oricui.....

Si nu e indeajuns un drosel...., sau daca spui tu ca merge.....

Edited by NickRvl, 08 September 2017 - 20:34.


#14
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Ma poate ajuta cineva? Mă bate gândul să cumpăr invertorul asta. A folosit cineva asa ceva? Vreun sfat....
Mulțumesc anticipat.

#15
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Sincer nu recomand Telwin.Am unul cumpărat de fratele meu si e praf a adugat cablurirle si nu mergea bine a fost trimis in service a zis ca aparatul e ok.Nu sudează bine am schimbat clestele de masa dar deageaba.Bani aruncati,mai bine luam o chinezarie.Asta e Made in Italy.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Au ajuns si astea sa platesti doar eticheta oare? Adica il iau ca e de firma dar e la fel cu celelalte ? Nasol.  Eu am o chinezarie de invertor de vreo 4-5 ani si trag de el in ultimul hal, i-am schimbat cablurille cu unele de 4 m la masa si 7m la cleste si merge fara probleme. Acum i-am facut prima reparatie, am schimbat un potentiometru care a costat 2.5 lei.

#17
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 techmaster35, on 01 octombrie 2017 - 21:18, said:

Sincer nu recomand Telwin.Am unul cumpărat de fratele meu si e praf a adugat cablurirle si nu mergea bine a fost trimis in service a zis ca aparatul e ok.Nu sudează bine am schimbat clestele de masa dar deageaba.Bani aruncati,mai bine luam o chinezarie.Asta e Made in Italy.
Tu probabil ai cumparat ceva din gama Force care e gama Telwin pentru utilizatorii casnici. Aparatul de care intreba @tatuc este mai mult decat OK.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 The Stressmaker, on 05 septembrie 2017 - 20:44, said:

. Am folosit "OK 43.33" care ar fi echivalenti cu 6011 si pot sa zic ca pe teava profilata relativ ruginita se comporta decent.

Ok 43.33 sint rutilici nu celulozici, echivalent supertit, nu supertit fin deci un E 6013 sau clasificarea ISO 2560A E38 0 RR 12.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate