Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#559
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postnarcis_65, on 09 septembrie 2021 - 18:05, said:

Atasez foto Moghiros Residence august 2021
Arata a favela braziliana.
Nici asa zisele "cutii de chibriuturi" comuniste nu erau inghesuite in halul asta.

Dar nu conteaza, atata timp cat sunt la mare cautare vor fi si la mare pret.

Edited by Hamutovski, 05 December 2021 - 12:41.


#560
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Astea capitaliste sunt cele mai mici cutii de chibrituri bagate unele in altele de nu ai aer, soare, spatii verzi, trotuare, nimic........decat betoane unele langa altele.
Mai e mult pana la civilizatie in tara asta.

#561
FoghornLeghorn

FoghornLeghorn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2021
Salut! A mai primit cineva apartamentul?
Cum sunt facute finisajele si in alte cazuri fata de colegul ce ne-a trimis poze?
Ce noi termene de predare v-au dat?
Doar pe mine m-au amanat pana in iunie?

#562
FoghornLeghorn

FoghornLeghorn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2021
Deci in aproape o luna si jumatate nu a mai primit nimeni apartamentul, sa inteleg? Stie cineva ce se intampla?

#563
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Ai mai fost pe la fata locului? Mai fac ceva sau au fugit cu banii de avans si au lasat proiectele moarte?

#564
SiesRadu

SiesRadu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2018

View PostFoghornLeghorn, on 23 februarie 2022 - 17:40, said:

Deci in aproape o luna si jumatate nu a mai primit nimeni apartamentul, sa inteleg? Stie cineva ce se intampla?

S-au predat foarte multe apartamente in ultimul timp, dar nu prea sta lumea sa posteze update-uri regulate pe un forum. Eu am apartament predat in faza 2 si desi inca nu sunt mutat, vad pe zi ce trece din ce in ce mai multi curieri care vin cu electrocasnice (+altele) si din ce in ce mai multi oameni mutati in bloc.

Cat despre finisaje, nu pot vorbi in numele tuturor, dar eu am optat pentru finisajele premium si au fost montate foarte bine si cu atentie. Mai exista si mici crapaturi ici colo pe care nu le-am vazut la predare, si care oricum nu cred ca puteau fi reparate (trebuia scoasa prea multa faianta/gresie pt a repara o crapatura amarata si nu merita riscul in plus). Norocul meu este ca sunt in zonele unde va veni mobila peste deci nu ma deranjeaza.

#565
jaffu

jaffu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2012
Buna ziua! Am cont de ceva timp, insa pana acum n-am gasit de cuviinta sa scriu vreo postare; acum insa, ma surprinde putin faptul ca nimeni nu pomeneste de prelungirea promisiunii de vanzare. Concret, am achizitionat o garsoniera in C3 care trebuia sa fie gata la 31 septembrie 2021, insa abia luna trecuta m-au chemat sa prelungim termenul promisiunii care initial a fost propus in septembrie 2022 (!), pentru ca in final (dupa o convorbire telefonica notar - imputernicit firma si in contextul unei nemultumiri evidente din partea mea) sa fie trecuta luna iunie 2022 in document. Se mai confrunta cineva cu aceasta situatie? Altfel, exact aceeasi  problema descrisa mai sus - nota minima la capitolul comunicare.

#566
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
In contract nu sunt prevazute penalitati de intarziere la livrare?
Cand ai semnat contractul si cu ce pret promis?
Au clauza de inflatie inclusa in contract si pot majora pretul dupa achitarea avansului?

#567
jaffu

jaffu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2012
Contractul a fost semnat in data de 03.03.2021, nu are prevazute penalitati de intarziere la livrare (in afara de referirile la articole din Codul Civil) si nici clauza de inflatie (nu scrie nicaieri ca se poate majora pretul dupa achitarea avansului).

#568
dexxxx15

dexxxx15

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.09.2019
o sa adresez cateva din problemele ridicate mai sus:
-am preluat apartamentul cu o intarziere de 9 luni fara determenul initial (martie, primit in decembrie) - am facut prelungire de promisiune in timpul asta. in contract nu exista pemalizari la intarzieri
-se predau apartamente zilnic, chiar si in C-uri, adica ultimile blocuri ridicate. nu prea mai ai timp de forum dupa ce te apuci de amenajare
-nu a fugit nimeni :) se lucreaza zilnic la turatie maxima
-finisajele sunt ok montate
-orice problema am avut dupa predare, am rezolvat o cu ei fara probleme

#569
FoghornLeghorn

FoghornLeghorn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2021
@jaffu Pai spusesem eu ca m-au amanat, doar ca nu a reactionat nimeni...
Imi spui, te rog, prima data iti propusese iunie+90 de zile, sau septembrie+90 de zile? Si pana la urma ti-au dat iunie+90 sau martie+90? Merci!

@dexxxx15 In ce bloc ai primit apartamentul? Merci!

#570
jaffu

jaffu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2012
@FoghornLeghorn: "Partile au convenit, de comun acord, sa prelungeasca termenul de semnare a Contractului de vanzare - cumparare in forma autentica, de la data de 30.09.2021 la data de 30.06.2022. Restul prevederilor din Promisiunea etc. raman neschimbate" scrie in ultimul document semnat la notariat, deci inteleg ca este iunie + 90.
@dexxxx15: Multumesc de info, nu mi-am facut probleme ca ar fugi cineva, ideea este ca am cumparat casa pentru copil, care va incepe in toamna facultatea si, in contextul actual, preturile cu amenajarea cresc semnificativ de la o zi la alta; in plus, sper sa n-ajung in situatia de a-i cauta cazare la toamna in varianta in care nici acest termen nu va fi respectat.
Una peste alta, eu raman optimist.

#571
FoghornLeghorn

FoghornLeghorn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2021
@jaffu Pai atunci ce sa intelegem din asta? Ca ti-au propus septembrie+90, iar dupa insistentele tale ti-au dat iunie+90? Eu sper ca nu sunt nebuni sa impinga predarile spre sfarsitul anului! pt ca daca intrec masura, o sa folosesc optiunea de a primi posesia in instanta, asa cum e specificat si in contract (nu ca ar face o diferenta ca au pus prevederea aia in contract... legea e lege!)! oricum ma gandeam la optiunea asta, dar daca ei abuzeaza de rabdarea mea, atunci in mod cert o voi folosi!

Merci pt informatii!
O zi buna!

#572
dexxxx15

dexxxx15

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.09.2019
@FoghornLeghorn in B4
@jaffu ei zic ca termina pana in toamna dar sunt sceptic

#573
marianpetre1991

marianpetre1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2022
Pareri de la cei care s-au mutat in C1-C2? Calitatea finisajelor si modul cum au fost executate e in regula? Multumesc!

#574
jaffu

jaffu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2012
Good news! Se pare ca lucrurile intra pe făgaș normal - casa promisa este aproape gata, se lucreaza la finisaje. De la cei care au preluat sunt posibile cateva sfaturi (sugestii) inainte de semnarea actelor la notariat? Multumesc anticipat.

#575
narcis_65

narcis_65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2008
Revin cu impresii dupa predare. Apartamentul este bine finisat, cu mici exceptii, in baie este un luft destul de mare intre ventilatorul de baie si perete, s-au gandit sa monteze robinet de alimentare pentru masina de spalat dar nu si scurgere asa ca a trebuit sa modific sifonul de la chiuveta, usa la balcon nu a fost montata corect asa ca a trebuit sa chem echipa sa o monteze dinnou, plasele de tantari le am facut eu, faianta la bucatarie am montat-o eu, nu am avut montat kitt ul pentru aer conditionat ci numai scurgerea de condens, asa ca a trebuit sa dau alte gauri sa le montez eu, am curatat toate scurgerile inclusiv cele de pe balcon pentru ca aveau moluz in ele, usa de la intrare nu este foarte bine antifonata, avea un scartait la inchidere de la bolturile de rigidizare care intra in tocul usii, iar cheia mergea cam greu, iarasi am chemat echipa au largit gaurile de la bolturile ce intra in tocul usii, au curata broasca au uns-o ( dupa care mi-au scris m...e pe usa pe exterior) . Cred ca faza cu "muia " era importanta pentru ca acum sa inchide perfect usa !Posted Image
  Usile interioare in schimb sunt de foarte buna calitate si bine antifonate.
  In general blocul este foarte bine antifonat si izolat termic, iar asta sa luati in calcul  ! conteaza foarte mult la o casa, izolarea termica buna m-a scos din iarna cu un cost destul de mic, iar izolarea fonica foarte buna ma apara de vecinii scandalagii sau melomani ( am un vecin meloman perete in perate si nu aud muzica decat cand trec prin fata usii lui, odata ce am intrat la mine si am inchis usa nu se mai aude nimic.
  Instalatia electrica este ok, toate prizele si intrerupatoarele sunt de calitate si montate acolo unde trebuie, centrala termica SunierDuval cu termostat wireless programabil, acum ne monteaza si al doilea lift pe scara, casa scarii liftul si finisajele sunt ok inclusiv interfonul.
  Eu locuiesc la etaj superior asa ca mai vad ceva soare, dar cei de la primele etaje sunt cam in umbra toata ziua, datorita distantei relativ mici dintre blocuri.

#576
narcis_65

narcis_65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2008
Daca va uitati in istoricul topicului am postat si fotografii cu fazele constructiei.

Edited by narcis_65, 28 August 2022 - 13:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate