Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#109
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 silvyu_1987, on 16 aprilie 2018 - 20:54, said:

Posted Image Posted Imageproiect de succes un proiect care nu este finalizat ? poate dupa 2-3 ani de la finalizare poti sa zici ca un proiect e de succes...
daca ai fi citit cu atentie nu mai gaseai motive de ironii gratuite. citez:"daca aceasta hiba de fabricatie va ramane singura"
e logic ca unele probleme pot aparea dupa o perioada de utilizare nu la data predarii.

ai gasit tu altul sau doar postam o replica la 10 saptamani si consideram ca aducem plus-valoare forumului ?

#110
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

 searchman, on 17 aprilie 2018 - 09:38, said:

daca ai fi citit cu atentie nu mai gaseai motive de ironii gratuite. citez:"daca aceasta hiba de fabricatie va ramane singura"
e logic ca unele probleme pot aparea dupa o perioada de utilizare nu la data predarii.

ai gasit tu altul sau doar postam o replica la 10 saptamani si consideram ca aducem plus-valoare forumului ?

repet ce am zis...ceva care inca nu e ridicat/terminat  nu poate fi numit proiect de succes.....cand vad cata falsa reclama faci proiectului si cata antireclama faci altor complexe pe threadurile respective am simtit nevoia sa intervin Posted Image......saracii din One Herastrau si One Floreasca plang acuma de ce teapa si-au luat...au dat milioane de euro pe ceva mai slab fata de proiectul din Drumul Taberei

Edited by silvyu_1987, 17 April 2018 - 11:17.


#111
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 silvyu_1987, on 17 aprilie 2018 - 11:15, said:

repet ce am zis...ceva care inca nu e ridicat/terminat  nu poate fi numit proiect de succes.....cand vad cata falsa reclama faci proiectului si cata antireclama faci altor complexe pe threadurile respective am simtit nevoia sa intervin Posted Image......saracii din One Herastrau si One Floreasca plang acuma de ce teapa si-au luat...au dat milioane de euro pe ceva mai slab fata de proiectul din Drumul Taberei
cred ca interpretezi gresit. nu fac reclama ci argumentez decizia mea de a cumpara aici. am inca posibilitatea de a renunta pt ca am platit doar 10% avans. dar pt asta am nevoie de motive temeinice iar doua gauri nu sunt suficiente.
si da, sunt argumente pro care sunt de remarcat aici in comparatie cu alti dezvoltatori (daca la problema rezervarii te referi vs. GVL). dar dupa cum ai face bine sa vezi nu vorbesc decat despre locatii unde m-am interesat sau in care am locuit.


p.s. daca ai promunta numele meu in biroul de vanzari de la MRP cred ca ai fi uimit de reactia angajatilor de acolo deoarece i-am chinuit destul de mult pana am semnat si o fac cam la 2-3 saptamani cand mai trec pe la ei.

Edited by searchman, 17 April 2018 - 11:42.


#112
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 pushtiu_t10, on 16 aprilie 2018 - 20:54, said:

O vorba din popor,inu te pune cu prostu', ca are mintea odihnita ,si te bate cu exerienta. De ce sa de-a lumea bani, sa se inhame la un jug pentru 30-35 de ani,pentru o casa,unde proiectantul/executantul au facut o INEPTIE?Gaurile alea pot fi astupate, si regandita bucataria, este inca timp la dispozitie.Aceasta este parerea mea. Este un forum, si spun ce gandesc, atata vreme cat cred ca am dreptate. Porstia trebuie platita, dar este prost, cand este platita de altii decat cei vinovati. Repet, gaurile alea NU AU CE CAUTA ACOLO!

Mai jos blocul A1, cu gaurile la vedere, in toata splendoarea lor.

[ https://imagizer.imageshack.com/v2/1024x768q90/924/qh9RCN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ai auzit de Nicolae Iorga ? in fericitul caz cand raspunzi pozitiv, uite ce a scris la un moment dat : "Prost nu e cel ce nu înțelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înțelege pe toate pe dos". va stiti dinainte sau dupa..

stiu si una din acelasi popor: retardul moare de grija altuia.

cu constatarile si sfaturile te-ai trezit cam tarziu pt ca deja am fost avertizati. ai face un bine tuturor daca te-ai opri la cele 26 de ineptii postate in 12 ani.

Edited by searchman, 18 April 2018 - 09:38.


#113
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

 searchman, on 18 aprilie 2018 - 09:37, said:

stiu si una din acelasi popor: retardul moare de grija altuia.

Retardul sau retardatul, ca matale confunzi cuvintele?!
Sau e totuna in capatana domniei voastre?

 searchman, on 18 aprilie 2018 - 09:37, said:

ai face un bine tuturor daca te-ai opri la cele 26 de ineptii postate in 12 ani.

Pai, vezi tu, am o veste proasta sa-ti dau: aici nu e tarlaua ta sa dictezi matale cine sa scrie, ce sa scrie si cat sa scrie.
Asa ca omul va scrie cat va vrea si ce va considera.
In rest, sa-ti stapanesti sanatos cosmelia!

#114
pushtiu_t10

pushtiu_t10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006

 searchman, on 18 aprilie 2018 - 09:37, said:

ai auzit de Nicolae Iorga ? in fericitul caz cand raspunzi pozitiv, uite ce a scris la un moment dat : "Prost nu e cel ce nu înțelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înțelege pe toate pe dos". va stiti dinainte sau dupa..

stiu si una din acelasi popor: retardul moare de grija altuia.

cu constatarile si sfaturile te-ai trezit cam tarziu pt ca deja am fost avertizati. ai face un bine tuturor daca te-ai opri la cele 26 de ineptii postate in 12 ani.
Adica postez experiment de laborator,format video, pentru tot prostu sa inteleaga,in video  se vede cla un incepe prima crapatura,in partea de jos a grinzii, iar tu imi zici ca eu inteleg prost problema?

Eu vad problema altfel, ori esti prea mandru, ori orb ca sa intelegi problema. Repet, cu gaurile acelea, nu se intampla nimic, in conditii normale de folosinta, cladirea este dreapta, arata bine, din punct de vedere structural. Emotii sunt la cutremur mai puternic, Doamne fereste de unul ca in 77.Am intelels ca sunt multe complexuri in Bucuresti, un oras, din punctul meu de vedere putred de corupt.

Va prezit mai jos, o poza de pe Facebook, o mandrie de constructie, cica avizata de Inspectoratul In Constructii, Bucuresti.

Constructia este in Grozavesti.


[ https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/i1gce0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pushtiu_t10, 18 April 2018 - 20:46.


#115
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva!! Cum se numeste ansamblul, macar sa stim si noi?
E strigator la cer! Posted Image

#116
pushtiu_t10

pushtiu_t10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006

 leusteanul, on 18 aprilie 2018 - 21:15, said:

Nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva!! Cum se numeste ansamblul, macar sa stim si noi?
E strigator la cer! Posted Image
Stiu ca  este in GROZAVESTI, Bucuresti.

#117
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 leusteanul, on 18 aprilie 2018 - 19:11, said:

Retardul sau retardatul, ca matale confunzi cuvintele?!
Sau e totuna in capatana domniei voastre?



Pai, vezi tu, am o veste proasta sa-ti dau: aici nu e tarlaua ta sa dictezi matale cine sa scrie, ce sa scrie si cat sa scrie.
Asa ca omul va scrie cat va vrea si ce va considera.
In rest, sa-ti stapanesti sanatos cosmelia!
asa cum bine am precizat , este o vorba din popor nu din DEX si trebuie transmisa precuma fost receptionata.

legat de dictarea sau dictatura mea nu am facut decat o recomandare personala . am voie ???
despre notiunea de tarla stiu doar din carti pt ca sunt orasean insa am constatat ca s-au umplut orasele si nu numai de toti taranii iar daca forumul a ajuns o tarla cred ca este alarmant pt initiatori si administratori.

#118
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Pai muta-te pe forumul matale privat si lasa "taranii" sa discute aici. Ti-ai luat cosmelie deja ciuruita in cunostinta de cauza, ce mai vrei sa dovedesti?

 pushtiu_t10, on 18 aprilie 2018 - 21:48, said:


Stiu ca  este in GROZAVESTI, Bucuresti.

ISC-ul doarme! Vai de locatari la un cutremur!
Cum e posibil sa faci o structura de rezistenta in asemenea hal? Niste inconstienti!
Blocul ala ar trebui pus la pamant si refacut de la zero!

#119
pushtiu_t10

pushtiu_t10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006

 leusteanul, on 19 aprilie 2018 - 09:26, said:

Pai muta-te pe forumul matale privat si lasa "taranii" sa discute aici. Ti-ai luat cosmelie deja ciuruita in cunostinta de cauza, ce mai vrei sa dovedesti?



ISC-ul doarme! Vai de locatari la un cutremur!
Cum e posibil sa faci o structura de rezistenta in asemenea hal? Niste inconstienti!
Blocul ala ar trebui pus la pamant si refacut de la zero!
Sunt si eu consternat. Dirigintele de santier ce dracu face????NU trebuie daramat, se supradimensioneaza stalpii, astfel incat sa  se suprapuna cat de cat .Eu ma bucur ca sunt  forumuri, iar viitorii cumparatori sa verifice oarecum astfel de dezvoltatori.Din pacate, nu se respecta normele de proiectare si executie in Romania, mai ales bucuresti. Am vazut proiecte terminate de dezvoltatori in provincie, unde au fost mult mai transparenti. Eu unul caut sa cumpar ceva in Bucuresti, sa investesc banii, dar multi dezvoltatori sunt reticenti sa imi dezvaluie anumite informatii. Asgta nu este OK pt mine, este un semn clar, ca au ceva de ascuns.

#120
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@pushtiu_t10

Am mai vazut buleli, dar astia sint campioni? Pina la diriginte, unde a fost inginerul de santier? Zici ca e construit cu necalificati.
Iar camasuire stilpi la constructie noua...
Unde naiba sint distinsii domni de la mlpat cind se intimpla d'astea? Ca doar au avut faze determinante la structura aia.

#121
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018

 silvyu_1987, on 16 aprilie 2018 - 20:54, said:

Posted Image Posted Imageproiect de succes un proiect care nu este finalizat ? poate dupa 2-3 ani de la finalizare poti sa zici ca un proiect e de succes...


#122
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 pushtiu_t10, on 18 aprilie 2018 - 20:45, said:

Adica postez experiment de laborator,format video, pentru tot prostu sa inteleaga,in video  se vede cla un incepe prima crapatura,in partea de jos a grinzii, iar tu imi zici ca eu inteleg prost problema?

Eu vad problema altfel, ori esti prea mandru, ori orb ca sa intelegi problema. Repet, cu gaurile acelea, nu se intampla nimic, in conditii normale de folosinta, cladirea este dreapta, arata bine, din punct de vedere structural. Emotii sunt la cutremur mai puternic, Doamne fereste de unul ca in 77.Am intelels ca sunt multe complexuri in Bucuresti, un oras, din punctul meu de vedere putred de corupt.

Va prezit mai jos, o poza de pe Facebook, o mandrie de constructie, cica avizata de Inspectoratul In Constructii, Bucuresti.

Constructia este in Grozavesti.


[ https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/i1gce0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Felicitari inspectorilor DE STAT in constructii dar mai ales dirigintilor de santier. Ar fi interesant cum au trecut fazele de executie determinante pentru rezistenta si stabilitate.
Intr-adevar o realizare monumentala !
Asta pica la 5 grade , la 7 deja isi ia zborul!

Edited by M0sGerila, 21 April 2018 - 11:03.


#123
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 pushtiu_t10, on 18 aprilie 2018 - 20:45, said:

Adica postez experiment de laborator,format video, pentru tot prostu sa inteleaga,in video  se vede cla un incepe prima crapatura,in partea de jos a grinzii, iar tu imi zici ca eu inteleg prost problema?

Eu vad problema altfel, ori esti prea mandru, ori orb ca sa intelegi problema. Repet, cu gaurile acelea, nu se intampla nimic, in conditii normale de folosinta, cladirea este dreapta, arata bine, din punct de vedere structural. Emotii sunt la cutremur mai puternic, Doamne fereste de unul ca in 77.Am intelels ca sunt multe complexuri in Bucuresti, un oras, din punctul meu de vedere putred de corupt.

Va prezit mai jos, o poza de pe Facebook, o mandrie de constructie, cica avizata de Inspectoratul In Constructii, Bucuresti.

Constructia este in Grozavesti.


[ https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/i1gce0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu ca pare ciudat pentru un neavizat, dar nu este nimic in neregula cu structura de rezistenta a acestei cladiri, iar daca ar sesiza cineva ISC-ul raspunsul lor ar fi ca totul e ok.Stalpii din imagine nu fac parte din structura de rezistenta, ci reprezinta "inramarea" zidariei executata intr-o consola. Desi constructorul putea lucra mai "estetic" stalpisorii aia nu trebuie sa fie continui, rolul lor fiind de a sustine peretele de zidarie.

#124
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 rockemon, on 21 aprilie 2018 - 22:53, said:


Stiu ca pare ciudat pentru un neavizat, dar nu este nimic in neregula cu structura de rezistenta a acestei cladiri, iar daca ar sesiza cineva ISC-ul raspunsul lor ar fi ca totul e ok.Stalpii din imagine nu fac parte din structura de rezistenta, ci reprezinta "inramarea" zidariei executata intr-o consola. Desi constructorul putea lucra mai "estetic" stalpisorii aia nu trebuie sa fie continui, rolul lor fiind de a sustine peretele de zidarie.
Cerinta A1 inseamna Rezistenta si stabilitate.
Executia stalpisorilor de inramare reprezinta un criteriu esential pentru asigurarea stabilitatii constructiei, mai ales pentru starile limita de serviciu (cele asociate unor cutremure moderate, ce pot avea implicatii preponderent economice si nu de natura de a creea victime omenesti).
In concluzie, probabil nu pica blocul de la acesti stalpisori facuti aiurea, dar acele zidarii vor avea avarii semnificative cu implicatii economice importante, deci cerinta nu este asigurata si cineva trebuia sa se sesizeze (RTE-ul executantului primul, Dirigintele al doilea, Proiectantul, verificatorul si ISC-ul in al treilea rand). Si foarte important, daca sunt stalpisori de inramare si confinare a zidariilor, acestia se executa dupa realizarea zidariilor, nu inainte, pentru a asigura conlucrarea cu restul structurii.

#125
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 leusteanul, on 19 aprilie 2018 - 09:26, said:

Pai muta-te pe forumul matale privat si lasa "taranii" sa discute aici. Ti-ai luat cosmelie deja ciuruita in cunostinta de cauza, ce mai vrei sa dovedesti?



ISC-ul doarme! Vai de locatari la un cutremur!
Cum e posibil sa faci o structura de rezistenta in asemenea hal? Niste inconstienti!
Blocul ala ar trebui pus la pamant si refacut de la zero!
"taranii" ar trebui sa stie sa citeste si ei mai atent inainte sa bata campii.
eu mi-am evaluat riscul intr-o masura cat se poate de corecta din pct meu de vedere (unul financiar), platind avansul inainte de ridicarea primilor stalpi. pot sa reactionez in 3 feluri: accept unele "erori" de fabricatie daca sunt neimportante (cum sunt cele 2 gauri) si platesc diferenta la livrare, reclam documentat erorile importante privind calitatea executiei si solicit returnarea avansului sau consider banii pierduti la poker si merg mai departe (in cazul in care nu ma incadrez la una din optiunile anterioare).

PS. opriti dezbaterea privind un alt cartier (din zona Grozavesti ) pe acest topic daca nu are legatura cu MPR.

#126
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 searchman, on 23 aprilie 2018 - 09:09, said:

"taranii" ar trebui sa stie sa citeste si ei mai atent inainte sa bata campii.
eu mi-am evaluat riscul intr-o masura cat se poate de corecta din pct meu de vedere (unul financiar), platind avansul inainte de ridicarea primilor stalpi. pot sa reactionez in 3 feluri: accept unele "erori" de fabricatie daca sunt neimportante (cum sunt cele 2 gauri) si platesc diferenta la livrare, reclam documentat erorile importante privind calitatea executiei si solicit returnarea avansului sau consider banii pierduti la poker si merg mai departe (in cazul in care nu ma incadrez la una din optiunile anterioare).

PS. opriti dezbaterea privind un alt cartier (din zona Grozavesti ) pe acest topic daca nu are legatura cu MPR.
Pai cum vine asta? Mai sus era "proiect de succes" si acum are erori de fabricatie? Deja?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate