Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Disperat,nu imi gasesc job ok

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 Karhu, on 05 septembrie 2017 - 08:33, said:

Prostii! Voi faceti confuzii intre munca asistentilor, a infirmierilor si a celor din cleaning.
Nu, nu facem.
A sterge la cur, literar inseamna ce zici tu.
Noi ne referam la faptul ca a ingriji oameni batrani este foarte greu, curatarea rahatului fiind cea mai simpla dintre sarcinile cerute.
Iar a da cu mopul, este iarasi ultima treapta pe care un om trebuie sa se aseze pentru o bucata de paine amara.
Nu ai fost la scoala? femeia de seviciu nu era inamicul tau public nr.1? Mama ta nu a dat niciodata cu mop-ul? Dar sotia?
Stii, nu toti traim in palate de clestar, nu toti am avut parinti profesori universitari.
Sunt chestii care te marcheaza, care lasa urme adanci.

#38
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
http://allnurses.com...ent-425180.html
http://allnurses.com...ill-387000.html

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

 tiupedix, on 05 septembrie 2017 - 09:36, said:

Noi ne referam la faptul ca a ingriji oameni batrani este foarte greu, curatarea rahatului fiind cea mai simpla dintre sarcinile cerute.
Nu am zis ca-i usor, dar aici se vorbea de munca de asistent, nu de cea de infirmier/ ingrijitor batrani.

 tiupedix, on 05 septembrie 2017 - 09:36, said:

femeia de seviciu nu era inamicul tau public nr.1?
Nuuuu. nici vorba!
Profu' de mate era :scared: :lol:

#40
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
eu cu mateescu, ala de muzica aveam cosmaruri

#41
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 MooF2010, on 04 septembrie 2017 - 18:28, said:

Asistent medica... frumos cu salariul minim pe economie....

Ai cam ramas in urma cu lefurile bugetarilor din ultima vreme.

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ati terminat cu sfaturile de orientare in cariera si ati dat-o-n salariile asistentelor.

Edited by -Diana-, 06 September 2017 - 08:13.


#43
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 izometric, on 04 septembrie 2017 - 17:59, said:

Aviator, chirurg, arhitect. Lui cred ca i-ar placea multe, dar tu pui intrebarea gresit.

Nu i-ar plăcea neapărat nici alea, este din nou o formulare greșită. Arhitectura și chirurgia multora cred că le place, dar de fapt le place doar ce văd din vârful iceberg-ului. Cu cât s-ar imersa mai adânc, cu atât și-ar da mai mulți seama că nu le place tot ce ar semnifica cariera.
Asta am evidențiat doar ca și mod de gândire, fiindcă mulți trăiesc cu regretul că ar vrea să fie X și Y, dar nu sunt, când de fapt nici nu știu ce constituie în totalitate să fii X și Y.

De altfel, cu privire la educație : nu lipsa unei diplome constituie un dezavantaj critic, ci lipsa creativității, încrederii de sine, disciplinei, etc. - multe lucruri care țin de autoeducare.

Mentalitatea din România este la fel de limitată precum sistemul de învățământ, adică nu vede peste orizonturile sale și de asta nu își poate imagina o viață diferită și rezultate diferite față de ce vede la majoritatea. Și ce vede la majoritatea ? Vede oameni care fac facultăți, iar cei care nu fac sunt pierduți. Atunci pare că nu există altceva în afară de asta.
În schimb România este praf la capitolul de antreprenoriat și la crearea unui stil de viață liber, creativ, logic.

Până și titlul postării tale este tipic românesc ”Disperat” - așa este românul. Dacă stai prost cu nervii, nu te mai poți gândi la ce vrei să faci, nu poți face planuri, nu poți calcula.
Și mai vin și alți disperați și distruși pe tine cu ” Lasă taică, așa este la noi, conformează-te ! ”
Elimină mentalitatea românească, că altfel n-ai șanse.

Edited by AL_DRAGON, 06 September 2017 - 10:26.


#44
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 OriginalCopy, on 04 septembrie 2017 - 18:19, said:

Te duci la scoala generala si la liceu, care au scopul de a te ajuta sa-ti gasesti vocatia.

*cu conditia sa le faci intr-o alta tara decat Romania.

#45
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 jamesanthony, on 04 septembrie 2017 - 17:38, said:

Lucrez in momentul asta dar nu e un domeniu de viitor si nici nu il agreez.Cum imi descopar vocatia,eu in scoala eram cu materiile umaniste,problema e ca nu am facut vreo facultate deci cam greu.Ce ma sfatuiti,simt ca trece viata si eu nu realizez nimic.
Gigolo,
sau daca esti capabil, iubeste pe cineva care sa te iubeasca asa cum esti tu: "trece viata si eu nu realizez nimic".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate