Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LEGEA 50/1991 Constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 30.07.2007
Se vede treaba ca n-ai citit cu atentie prima fraza.

#20
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Multumesc pentru raspunsuri .! chiar si celor care au raspuns la "caterinca"

Daca nu reusim pana la finalul anului sa intram in legalitate  vom merge in instanta Posted Image

Invocand ~~~ Accesiune imobiliara  - intr-un fel sau altul o scoatem la capat  .

Multumesc juristilor  si desigur sper ca cei care se vor confrunta cu astfel de  problema sa deschida bine ochii  sau   portofelul !


O zi /seara placuta!.

Edited by d1nte26, 05 September 2017 - 20:00.


#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 30.07.2007
Accesiunea aia iti poate stabili dreptul de proprietate. Amenzile la legea 50 vor veni in continuare.

#22
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
577 c civil :
„(1) Constructiile, plantatiile si orice alte lucrari efectuate asupra unui imobil, denumite in continuare lucrari, revin proprietarului acelui imobil daca prin lege sau act juridic nu se prevede altfel.
(2) Cand lucrarea este realizata de proprietarul imobilului cu materialele sale sau cu materialele altuia, dreptul de proprietate asupra lucrarii se naste in favoarea proprietarului imobilului din momentul inceperii lucrarii, pe masura realizarii ei, daca prin lege sau act juridic nu se prevede altfel.”

Intr-un astfel de litigiu, se constată existența a două planuri distincte: primul plan îl constituie nașterea dreptului de proprietate asupra imobilului edificat prin efectul accesiunii, iar un altul gravitează în jurul exercitării dreptului.

Măsura autorizării nu este o condiție a nașterii dreptului de proprietate și nu are nicio înrâurire asupra conținutului acestuia.

Daca casa a fost intabulata nu mai trebuie autorizatie de constructie  in schimb da pana primesc acest aviz  voi fi nevoit sa platesc  amenda.Cand v-a aparea CF v-a fi alta discutie

Sau poate ma luminati d-voastra ? ce unde cat si cum

in fine oricum m-am interesat si ne vor rezolva ei cumva  pana la urma   oricum edificiile ridicate in zona respecta regulamentul urbanistic  din zona .


La un moment dat stiu ca era si un senator care a avut aceiasi problema  prin CLuj parca    si intr-un fel sau altul i-a fost rezolvata problema   eh :-j

Oricum este o tampenie   treaba aceasta cu extravilan / intravilan   de eram la comuna   un doi primeam autorizatie asa cand esti in municipiu toti vor "regulamentul"sa le fie respectat

Edited by d1nte26, 05 September 2017 - 21:24.


#23
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postd1nte26, on 05 septembrie 2017 - 21:36, said:

Daca casa a fost intabulata nu mai trebuie autorizatie de constructie  in schimb da pana primesc acest aviz  voi fi nevoit sa platesc  amenda.Cand v-a aparea CF v-a fi alta discutie

Lasand la o parte restul, care m-as mirea sa stea in picioare in instanta, cum te-ai gandit sa faci intabularea? Deocamdata singura portita pe care o ai si este discutabila, este cea din Legea 50 actualizata, care-ti permite sa faci intabularea pe baza certificatului de atestare a edificarii constructiei, parte care este in contradictie cu Lega 7/1996.
Presupunand totusi ca autoritatea se hotareste sa emita acest certificat, care legea spune "să confirme situația juridică actuală a construcțiilor și respectarea dispozițiilor în materie și a unei documentații cadastrale". Pe tine te doare partea cu respectarea dispozitiilor in materie, punct care inca nu este clar la ce anume se refera (autorizare, norme de constructie etc.).

#24
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Ok si dumneavoastra cum vedeti o scapare  la problema cu care ma confrunt?  

Sa dau 10k euro sa bag in intravilan ?
Sau sa dau 10k euro la avocat sa mearga daca este nevoie si pana la cedo ?
Sa astept pana cand  baga el in intravilan sa imi elibereze autorizatia?

Alte solutii ?

In pielea mea sunt destui prin Romanica   ei ce fac ? Cumva le demoleaza casa ?  nu am auzit inca de asa ceva  decat pe vreamea lui Nea Ceasca

#25
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postd1nte26, on 06 septembrie 2017 - 11:18, said:

Sa dau 10k euro sa bag in intravilan ?

Sau poti sa faci cum ti-a sugerat bowpack si nu faci pentru un hectar. Daca primaria o sa-ti emita autorizatie asa, e cea mai buna solutie.

View Postd1nte26, on 06 septembrie 2017 - 11:18, said:

Sau sa dau 10k euro la avocat sa mearga daca este nevoie si pana la cedo ?

O sa piarda, mai bine strici banii pe altceva.

View Postd1nte26, on 06 septembrie 2017 - 11:18, said:

Sa astept pana cand  baga el in intravilan sa imi elibereze autorizatia?

Dupa cum ti-am spus, nu sunt obligati ei sa faca acest lucru.

View Postd1nte26, on 06 septembrie 2017 - 11:18, said:

In pielea mea sunt destui prin Romanica   ei ce fac ? Cumva le demoleaza casa ?  nu am auzit inca de asa ceva  decat pe vreamea lui Nea Ceasca

Au fost cazuri, s-a scris si in presa de unele. Insa faptul ca te bazezi pe laxa aplicare a legii in constructii este lucrul care te-a adus in aceasta situatie in primul rand. Ceva de genul "las ca merge si asa".

#26
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostStickyFingaz, on 06 septembrie 2017 - 12:12, said:

Sau poti sa faci cum ti-a sugerat bowpack si nu faci pentru un hectar. Daca primaria o sa-ti emita autorizatie asa, e cea mai buna solutie.

O sa piarda, mai bine strici banii pe altceva.

Dupa cum ti-am spus, nu sunt obligati ei sa faca acest lucru.
Omul spune ca i-a promis ca vor baga ei pamantul in intravian.
Mie mi se pare ceva anormal cand primaria sau consiliul promit ca vor incadra in intravilan , iar apoi ii trimite amenda acasa in fiecare an.

Ca sa aiba valoare in instanta , daca nu ma insel trebuie sa aiba ceva scris de la primaria cum ca au promis asta.

Edited by Benderbut, 06 September 2017 - 16:44.


#27
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
ar trebui sa ii multumesc lui Udrea ca a schimbat din 1000m2 in 10000m2   ca nah  a fost blonda la volan :-j  

E ok cumva o vom scoate la capat  intr-un fel sau altul .

#28
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu prea gasesti sfaturi bune pe acest forum in legatura cu problemele legale, probabil nu sunt foarte multi in domeniu sa ajute pe cineva cu un raspuns sau poate nu vor pentru ca in lumea reala iau bani pentru asta.

Totusi sfatul meu este sa ii povestesti  situatia unui avocat cu experienta  sa vedeti cum rezolvati situatia si sa ne spui si noua ce rezolvi .

Edited by Benderbut, 06 September 2017 - 19:08.


#29
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Sa inteleg ca initiatorul a construit o casa, fara autorizatie, bazandu-se pe o promisiune (verbala) a cuiva ca, la in moment dat, terenul va fi intravilan?
Dirigintele de santier n-a avut nimic de obiectat? Caci, fara autorizatie, nu e santier. Fara santier... nu e nici diriginte.
Totusi, de vreo 2 ani, din cate stiu, dirigintele de santier este un "must have".
Poate gresesc, nu-s de specialitate. Cineva sa ma corecteze/ combata, daca este cazul.

#30
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBenderbut, on 06 septembrie 2017 - 16:20, said:

Omul spune ca i-a promis ca vor baga ei pamantul in intravian.
Mie mi se pare ceva anormal cand primaria sau consiliul promit ca vor incadra in intravilan , iar apoi ii trimite amenda acasa in fiecare an.

Zici ca nu ai trait in Romania pana acum. De cand a inceput lumea sa creada in promisiunile politicienilor?

View PostBenderbut, on 06 septembrie 2017 - 16:20, said:

Ca sa aiba valoare in instanta , daca nu ma insel trebuie sa aiba ceva scris de la primaria cum ca au promis asta.

Si daca ar fi hartie cu promisiunea primarului, cu parafa de la presedinte, valoarea ei este egala cu 0. Faptul ca cineva promite ca se va face un lucru nu inseamna ca initiatorul trebuie sa se apuce de constructie prin incalcarea prevederilor legale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate