Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O agentie de ticketing cu comisioane mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Salut! Am niște rude pe care le-am ajutat sa-si cumpere bilete de avion ieftine si acum nu mai scap de ele. As vrea sa le recomand un agent de ticketing care sa ma scape politicos de povara asta :) Zboară mult prea des si nu am timpul necesar sa le caut toata ziua bilete de avion iar internetul e o mare necunoscuta pt persoanele respective. Stiu ca vola.ro au 15 euro (minim) comision. Stiti si alte agenții care sa practice comisioane mai mici? De obicei ei iau cate 3 bilete odată si 45 de euro doar comision se simt. Mentionez ca oamenii nefiind fani ai internetului se duc la poștă pt a primi prin fax biletele iar legatura cu agentul de ticketing ar trebui sa o tina exclusiv telefonic. E greu de inteles dar asa sunt cate unii. Scot capul din pământ mai greu.

#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Sa ajuti oamenii este un gest foarte frumos din partea ta. Dar sa stii un lucru: Nu ii putem ajuta pe toti, nu putem fii buni cu toti. Nu avem timpul necesar sa ii ajutam pe toti. Iar cei ajutati, daca continua sa apeleze la tine cu toate ca vad ca si tu ai treaba, probleme etc... asta nu inseamna decat un singur lucru, ca sunt nerecunoscatori si isi vad doar interesul propriu.

Le poti spune simplu, imi pare rau dar am niste proiecte la munca, trebuie sa plec in cutare loc, sunt ocupat etc. Spune'le de vola si cu asta basta. Ca le convine sau nu comisionul, este strict treaba lor.

le: Asta ca sa nu spun: las-o dracu de treaba. Ca nu este mare filozofie sa intri pe blue air/tarom/wizz air/ryan air sa setezi data plecare sosire, numar de persoane, destinatia. Daca nu se descurca, sa invete. Nevoia te invata.

Si nu, nu sunt rau.

Edited by andreiMembruAnonimut, 04 September 2017 - 10:47.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
eu folosesc o platforma de comparatie precum Momondo si/sau Checkfelix. Dupa ce vad care sunt cele mai ieftine zboruri pentru data respectiva, intru direct pe pagina companiei respective si comand prin ei. In general ies cu 10-25eur mai ieftin decat pe platforme.

#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Exista si skyscanner.ro

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@Initiator - dar pe tine ce te-a retinut sa le cumperi biletele direct de la Wizz, Ryanair etc? Cred ca stii ca de fiecare data ai dat in plus cate 15 euro pe pasager la scarbele astea de intermediari, nu?

Dupa descrierea personajelor in cauza imi imaginez ca e fie Italia, fie Spania, deci e vorba de Ryanair / Wizz / Blue Air. Low-costurile astea se vand cel mai ieftin pe pagina proprie, niciodata printr-un intermediar.

Imi imaginez si ca veniturile lor nu sunt stralucite, asa ca zic sa continui sa le faci binele respectiv, evident pro bono, si sa le rezervi numai si numai direct de la companiile aeriene.

De cate ori pe an zboara de te simti asa de agasat?

Edited by cattavencu, 04 September 2017 - 13:16.


#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006

 cattavencu, on 04 septembrie 2017 - 13:14, said:

te simti asa de agasat?

Omul are o problema explicata frumos si cu rugamintea de a primi un sfat.
Iar tu incepi sa tipi la el si sa-l porcaiesti.
Care-i problema ta?
Daca n-ai nimic de spus sau te plictisesti fa o plimbare in parc dar lasa oamenii in pace.

On.
@ands
Mergi pe principiul ca mai bine sa se enerveze ei decat sa te enervezi tu!
Deci, in cazul in care nu sunt parintii tai, le spui odata ca nu mai poti sa ii ajuti ca ai alte probleme si gata.
Ai sa vezi, prima data e greu, dupa aia nici nu mai conteaza!

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
In locul tau as lua eu 15 euro pe fiecare bilet in propriul buzunar pentru persoanele alea si gata, la ce sa mai apelezi la intermediari ? Daca-s rude hai merge un 10 euro la superoferta.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 danaciu, on 04 septembrie 2017 - 13:42, said:

Omul are o problema explicata frumos si cu rugamintea de a primi un sfat.
Iar tu incepi sa tipi la el si sa-l porcaiesti.
Care-i problema ta?
Daca n-ai nimic de spus sau te plictisesti fa o plimbare in parc dar lasa oamenii in pace.

On.
@ands
Mergi pe principiul ca mai bine sa se enerveze ei decat sa te enervezi tu!
Deci, in cazul in care nu sunt parintii tai, le spui odata ca nu mai poti sa ii ajuti ca ai alte probleme si gata.
Ai sa vezi, prima data e greu, dupa aia nici nu mai conteaza!

Unde e "tipatul"? Mai mult, unde e "porcaiala"? Ca eu nu le vad.

Si raspunsul tau la obiect este....? Caci a recomanda cuiva atitudinea de flituire a altei/altor persoane nu e greu de loc. Dar e constructiv?

Edited by cattavencu, 04 September 2017 - 14:29.


#9
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Pt cei care simt nevoia să-mi atragă atenția asupra faptului ca nu vreau sa mai ajut oamenii respectivi. Tocmai ăsta e scopul acestui topic. Incerc sa-i ajut recomandând la randul meu pe cineva care are timpul necesar sa le caute oferte bune si sa se ocupe de tot procesul acesta de rezervare si check-in, eventual unui comision, ideal ceva mai mic decât vola. Eu nu le-am cumpărat prin intermediari. Tot timpul le-am luat direct de pe site-urile companiilor dupa ce studiam ofertele pe site-urile gen momomondo. Practic cum fac pt mine, procedez si pt ei. Așadar, sa ne calmăm. I-am ajutat, îi ajut si in continuare până le gasesc o alternativă. Nu asta era ideea topicului. Si tot pt cei care consideră ca e bine sa-i ajut la nesfârșit pe acesti oameni: E frustrant cand vezi ca in 2017 unora le e mai simplu sa-ti ocupe timpul pe care de multe ori nu-l ai in loc sa încerce sa se ajute singuri, ei avand si mult mai mult timp la dispoziție. Sa cauți un bilet de avion nu e ca si cum trimiti rachete pe lună. Trebuie doar sa vrei sa te imprietenesti putin cu tehnologia.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 ands, on 04 septembrie 2017 - 17:41, said:


On
Skyscanner.ro este un motor de cautare zboruri pentru "toate" liniile aeriene. Acesta iti indica pretul cel mai mic. Apoi te trimite pe siteul mama al operatorului unde poti rezerva biletul fara cost suplimentar. Este alternativa la a cauta pe fiecare site in parte. Este o alternativa excelenta pt ei, nu mai platesc acel comision. Daca nu au card, platesc prin op la banca sau la sediul operatorului etc etc.

-----------
Eu sunt 100% de acord cu tine in ceea ce priveste ajutatul. Atat timp cat nu sunt mama, tata, frate, sora etc (ruda apropiata), nu ai nicio obligatie sa ii ajuti 20 de ani de acum incolo. Ok, i-ai ajutat de 2,3,6,7,9 ori. Este de ajuns. Daca solicita si dupa ajutorul, asta nu inseamna decat ca profita. Ai si tu viata ta, treburile tale, jobul tau, timpul tau liber.

Si este destul de solicitant sa stai sa te invarti prin toate siteurile pana gasesti oferta potrivita in ceea ce priveste data zborului, ora, pretul, check-in, rezervare loc, bagaje cala, bagaje de mana etc. Vorbesc din propriie experienta.

Daca tot faci acte de caritate, te rog sa imi cauti si mie un zbor luna viitoare, dar te rog pretul cel mai mic, da? Si loc la geam, ok? Auzi, vezi ca nu vreau sa platesc locul, deci nu stiu cum faci dar vezi sa fie gratuit. E greu? Hai, las' ca te descurci tu. Hai merci, esti de nota 10 pt ca ma ajuti! Posted Image Iti trimit PM cu detaliile zborului. Este in regula, da? Posted Image

Edited by andreiMembruAnonimut, 04 September 2017 - 20:00.


#11
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
De ce nu folosesc o agentie de turism care vinde si bilete de avion?
Adica ma gandescu cum era acum mai bine de 15-20 de ani cand multi nu aveam nici macar card de credit iar cumpararea de bilete online era idee SF.
Luam bilete de avion de la agentie. Ma duceam si le spuneam ce vreau si ei imi cautau zborul si imi cumparau biletul. Pentru un comision oarecare.

PS: va aduceti aminte cum era cand calatoreai cu bilet normal, nu electronic? primul meu bilet asa a fost. Si stateam plecata in strainatate pentru 7 luni. Mai aveam un pic si puneam biletul in rama foto de frica sa nu il pierd :))

#12
Tarom

Tarom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.12.2017
Salut,
Recomandarea mea, pt. ca sa-ti simplifici viata pune-i in legatura cu compania aeriana care efectueaza zboruri spre destinatiile pe care zboara de obicei, nu trebuie decat sa le dai numarul de telefon si mai departe dau ei telefon si vorbesc, rezerva etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate