Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Homo Agressivus

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
E o carte stiintifica scrisa de Dorian Furtuna. Un psiholog, etolog. Zice ca creierul este programat sa fie agresiv la barbati, indiferent de educatie. A citit-o cineva? Ce parere aveti? Are 700pg mari, oh boy!

Attached Files


Edited by cyberpunk2070, 04 September 2017 - 09:31.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu zic ca da. Dupa 3-4000 de ani in care ne-am tot omorat, mi se pare normal. Noroc ca s-au inventat jocurile pe calculator ca avem unde sa ne desfasuram.

#3
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
o alta solutie pasnica care ar fi?

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?
Sa ne facem toti LGBT.

Dar eu unul nu-mi doresc asta.

Edited by Erwin_Rommel, 04 September 2017 - 09:39.


#5
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:27, said:

E o carte stiintifica scrisa de Dorian Furtuna. Un psiholog, etolog. Zice ca creierul este programat sa fie agresiv la barbati, indiferent de educatie. A citit-o cineva? Ce parere aveti? Are 700pg mari, oh boy!
Am citit-o eu. E de fapt o compilatie, insa ideile in sine sunt foarte bune...si adevarate.
Poti sa-i citesti direct pe Edward Wilson, John Tooby, David Buss, Edward Hagen, Robin Dunbar, Philipe Rushton, Richard Dawkins, Darwin, daca nu vrei sa citesti cartea moldoveanului. :)

#6
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?


[ https://res-2.cloudinary.com/dostuff-media/image/upload//c_fill,g_faces,f_auto,w_800/v1483640010/event-poster-7215757.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Afrikaner76, 04 September 2017 - 09:40.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?
sa lasam roboatii sa ne mane, ca pe vite

#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostCristi_E, on 04 septembrie 2017 - 09:39, said:

Am citit-o eu. E de fapt o compilatie, insa ideile in sine sunt foarte bune...si adevarate.
Poti sa-i citesti direct pe Edward Wilson, John Tooby, David Buss, Edward Hagen, Robin Dunbar, Philipe Rushton, Richard Dawkins, Darwin, daca nu vrei sa citesti cartea moldoveanului. Posted Image
Cartea e buna fiindca are toate ideile lor transpuse intr-un singur volum, nimeni nu vrea sa cumpere 10 carti (iar de unele cred ca nici nu se gasesc in tara) daca nu are un scop.

Deci ramanem la una. :D

Edited by Erwin_Rommel, 04 September 2017 - 09:43.


#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:27, said:

Zice ca creierul este programat sa fie agresiv la barbati, indiferent de educatie.
Poate pe vremuri, omul a mai evoluat azi, de la Homo Agressivus, la Homo Sexualis.

#10
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?
Nu exista.
Echilibrul terorii, eventual.

View PostBursul, on 04 septembrie 2017 - 09:30, said:

Si eu zic ca da. Dupa 3-4000 de ani in care ne-am tot omorat, mi se pare normal. Noroc ca s-au inventat jocurile pe calculator ca avem unde sa ne desfasuram.
Pai vezi ca stii?
Noi albii da, impuscam extraterestri pe calculator.
Meanwhile, altii se antreneaza sa ne impuste pe noi in viitorul apropiat.

Edited by grrrrr, 04 September 2017 - 09:50.


#11
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
As putea sa pun citate din ea? Da nu acuma, mai incolo. Asta ar trebui sa fie biblia! Nu biblia cea devarata.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgrrrrr, on 04 septembrie 2017 - 09:50, said:

Pai vezi ca stii?
Noi albii da, impuscam extraterestri pe calculator.
Meanwhile, altii se antreneaza sa ne impuste pe noi in viitorul apropiat.
Nici aici nu scap discutia cu imigrantii.

Da tu ce crezi ca fac rusii, turcii si americanii in zona? Joaca pe PC?

#13
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View PostErwin_Rommel, on 04 septembrie 2017 - 09:42, said:

Cartea e buna fiindca are toate ideile lor transpuse intr-un singur volum, nimeni nu vrea sa cumpere 10 carti (iar de unele cred ca nici nu se gasesc in tara) daca nu are un scop.

Deci ramanem la una. Posted Image
Da, plus ca autorul aduce o groaza de argumente istorice, sociale, politice, economice, care dovedesc  ca Homo Sapiens este de fapt Homo Agressivus.

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?
Nu exista. De fapt ar fi una, autorul vorbeste pe larg despre ea, insa nu cred ca e cazul sa discutam despre asa ceva pe aceasta arie.
Iti trimit pe mesaj privat. ;)

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E discriminatorie discutia de pana acum, deoarece exista si femei agresive, unele chiar mult mai agresive decat sunt in general barbatii, si cu mult mai putin autocontrol.

Din cauza instabilitatii emotionale insa, care poate varia extrem si spre agresivitate activa dar si spre ignorare a realitatii, rupere de ea, non-agresivitate in sitatii care ar solicita agresivitate si agresivitate in situatii care nu cer asta, unele femei agresive nu sunt eficiente sau de incredere in caz de razboi si doar unele din ele sunt apte, sau chiar unele uzual ne-agresive dar cu autocontrol mai bun sunt chiar mai apte de lupta daca au totusi calitati de stapanire si autocontrol compatibile cu un tip anume de combativitate, sau cu mai multe.

Pe de alta parte o invazie masiva a Europei, facuta la pas de migranti, miliardul+ de chinezi, miliardul+ de indieni, 2+ miliarde de musulmani, sute de milioane de africani sau cati sunt ca nici ei nu stiu..., nu se poate stopa cu arme clasice si nici cu toata agresivitatea si combativitate femeilor si barbatilor.
Pt. asa ceva e nevoie de solutii noi, cu eficienta devastator mai mare si utilizabile inclusiv in aria locuita deja de europeni, americani, etc.

Edited by loock, 04 September 2017 - 10:14.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003
Test: faceti un copil si asteptati 1-2 ani. Cine nu are chef sa gaseasca unu printre cunoscuti.

Construiti un turnulet cat mai inalt (exista jucarii) si lasati copilul sa-l doboare. Observati-i satisfactia cum distruge turnuletul. Construiti din nou turnuletul. Copilul se va distra de minune daramand turnuletul.

Edited by Bursul, 04 September 2017 - 10:13.


#16
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:35, said:

o alta solutie pasnica care ar fi?

Sexul.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostBursul, on 04 septembrie 2017 - 10:12, said:

Test: faceti un copil si asteptati 1-2 ani. Cine nu are chef sa gaseasca unu printre cunoscuti.

Construiti un turnulet cat mai inalt (exista jucarii) si lasati copilul sa-l doboare. Observati-i satisfactia cum distruge turnuletul. Construiti din nou turnuletul. Copilul se va distra de minune daramand turnuletul.

Da, dar se educa - si in f. de inclinatii se poate separa un razboinic de un normal.
Il pui sa faca el turnuletul, si cand e satisfacut ca a reusit, i-l dobori inanintea lui....
Daca e razboinic asta il formeaza sa fie si mai razboinic.
Daca e pasnic asta il invata sa separe binele de rau si sa fie si mai pasnic.

Glumesc desigur... Posted Image
Nu e asa de simplu, si e nevoie de o evaluare psihologica mai complexa inainte de modelarea comportamentala, deoarce asa cum am mentionat deja exista si persoane instabile, la ambele sexe, care pot fi afectate negativ daca sunt supuse iresponsabil unor astfel de actiuni.

Edited by loock, 04 September 2017 - 10:27.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcyberpunk2070, on 04 septembrie 2017 - 09:27, said:

Eu consider ca femeile sunt mult mai agresive decat barbatii. Pune doua femei una langa cealalta si sansele sa se inteleaga bine sunt infime. Doi barbati insa, procedeaza exact invers.
Lumea a fost dintotdeauna condusa de femei. Nu spun ca ele sunt dracul gol, dar cand vine vorba de ambitii fara scrupule, femeile ne dau clasa. Poate ele ne ajuta sa mergem mai departe, pentru ca noi suntem mai delasatori, noi barbatii.
Bottom line: omul, la modul general, este o fiinta violenta, si nu barbatul. Asta ar insemna ca testosteronul ne face nebuni, ceea ce este fals.

View PostBursul, on 04 septembrie 2017 - 10:12, said:

Bursule, viziunea ta este prea limitata. Copiii invata de la parintii lor si pe baza zestrei genetice dobandite. Obtinerea satisfactiei prin distrugerea lucrurilor reprezinta o nevoie primordiala care de regula, consuma energii negative. Aceasta caracteristica nu este limitata de varsta, dar se poate observa mai lesne in cazul copiilor, intrucat comportamentul lor nu este foarte nuantat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate