Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Card de cumparaturi garantat cu depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 rosix, on 04 septembrie 2017 - 17:24, said:

Cardul e pentru cheltuieli neprevazute de pe o luna pe alta... De ex: mi se scoala sambata dimineata sa plec la mare si n-am bani nici sa trec strada, ca i-am termina a doua zi dupa salariu... scot cardul, alimentez masina, cumpar una-alta si am taiat-o... Luna viitoare ii pun inapoi. Pentru asta e bun cardul de credit.  Precum si pentru plata in rate bunuri de folosinta indelungata (TV, frigider, gresie si faianta.. din astea).


Doar in Romania se foloseste cardul de credit pentru trait pe credit.

In tarile spalate cu salarii mai serioase si cu oameni mai educati  financiar, cardul de credit este un instrument tampon prin care te folosesti de banii bancii, 100% garantati anti frauda cu o suma maxima ce poate fi pierduta prin frauda, in niciun caz  nu utilizezi cardul tau de debit conectat la contul curent cu toata agoniseala pe viata ta. La sfarsit de luna trage banca cat ii trebuie astfel incat sa fii mereu pe dobanda zero.

Credit cardul  este un instrument de garantare a persoanei tale catre alti comercianti cu care tranzactionezi si utilizezi bunuri de valoare foarte mare (masini inchiriate, camere de hotel, etc), in niciun caz nu se foloseste pentru trait pe datorie ca te costa cat nu face.

Edited by izometric, 04 September 2017 - 17:33.


#20
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
M-ai cam iritat putin rosix, trebuie sa recunosc ca deveneam cam irascibil daca erai pe langa mine :)

Prea m-ai luat direct cu curve si bagaboante si platit in rate de parca m-ai cunoaste. Dar daca tot esti arogant, daca erai baiat destept stiai ca un alt baiat destept nu foloseste nimic personal (nr telefon, card, nume, adresa) cand o arde prin anturaje dintr-astea ca e mult mai bine sa fie...discret decat prost.

Au trecut ceva ani de cand n-am mai dat bani sa dau o buca, dar daca tot ai deschis vorba, chiar as putea sa-ti fac niste recomandari, recenzii n-as putea ca se mai schimba marfa, locurile cred ca sunt aceleasi.

Tot sa fie vreo 9 ani 10 de atunci, dar sigur cateva locuri mai cunosc, lux sau low buget si pot sa iti recomand, poate nu mai esti asa pus pe iordane sau braile :) Sunt aproape convins ca prins alea low buget nu ai avea curaj sa te duci singur sau dupa ce se lasa seara :) Stii cum e cu baietii astia e-thugs :)

Legat de partea a doua a postului tau in care ti-ai revizuit atitudinea, normal ca asta aveam in cap, doar nu ce ai scris tu in primul paragraf :) In principiu pentru cateva electronice as vrea, diferite iesiri cum ai dat exemplul cu marea si chestii neprevazute cum mi s-a intamplat in weekend, trebuia sa primesc niste bani si dintr-o eroare online la raiffesen am ramas cu banii agatati si singura varianta era sa imi fie aprobat transferul astazi de dimineata sau alta situatie cum a fost astazi si ieri cand multi oameni au avut probleme la bancomatele raiffesen si n-au putut sa scoata. Unii puteau, altii nu, fix la acelasi bancomat, le-am cerut explicatii, n-au stiut nimic.

Sper ca n-ai luat-o personal, mi-a mai trecut pana am terminat de scris :)

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
De ce ar scoate cineva bani din zid? La mine trec luni de zile in care nu ating niciun ban cash.

Daca fac suma nu cred ca rulez 200 de euro cash intr-un an.

#22
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
* sa nu uit, ca idee, nu era pacat sa distrugi un depozit pentru 500-600 roni ca aveai nevoie? Noroc cu prietena si cu cardul ei de credit.

#23
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ati luat-o pe aratura.Orice postare fara legatura cu subiectul va fi stearsa, iar utilizatorul sanctionat.

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 izometric, on 04 septembrie 2017 - 17:55, said:

De ce ar scoate cineva bani din zid? La mine trec luni de zile in care nu ating niciun ban cash.


Ca la piata nu pot plati cu cardul de exemplu.


Oricum, initiatorului i s-a raspuns la intrebare.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cardul de credit a fost inventat cand s-au gandit desteptii de capitalisti ca, decat sa mareasca salariile muncitorilor si sa le ridice astfel nivelul de trai, mai bine le dau un card de plastic si ii ajuta sa traiasca pe credit, dand curs tentatiilor societatii de consum... In limita banilor castigati prin munca cinstita, viata asta trecatoare, nu este satisfacatoare aproape pentru nimeni, majoritatea oamenior dau bani numai pe mancare, pe facturi si pe rate.  Cardul de credit creaza o iluzie de bunastare pentru ca iti permite sa ai mereu bani la tine... Ca trebuie sa-i pui luna viitoare inapoi, e alta poveste.

Dar, cunosc numeroase cazuri de oameni care au ajuns sa plateasca sume mari la un card de credit, neintelegand exact cum functioneaza acesta, crezand ca pot da banii inapoi cand vor ei.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Si ce?
Ca sa ai card de credit trebuie sa indeplinesti niste conditii minime de venit si varsta. Daca nu ai inteles pana la varsta respectiva ca nu tot ce zboara se mananca, e treaba ta.
Cardul de credit e un bun care vine cu niste reguli de utilizare. Daca vrei sa le intelegi si respecti e bine, daca nu nu.

#27
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Cine spune ca nu ai nevoie de un card de credit in casa,nu a inteles nimic din ce se intampla in viata reala.

#28
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
ING nu accepta cu depozit garantat, Credit Europe Bank pentru Cardul Avantaj accepta, dar termenii nu sunt in favoarea mea deloc, 20% din credit trebuie sa fie extra in depozitul pe care il fac ca garantie pentru banca, iar la sfarsit banii acestia 20% raman bancii.

Raiffeisen au zis da, dar nu am apucat sa vorbesc prea multe, ma dusesem pentru altceva in banca si parcasem aiurea, a trebuit sa plec.

O sa incerc maine la CEC, BCR si BRD, poate accepta sau au vreo oferta buna de rate pentru orice si oriunde.

Primele 2 ma interesau ca au foarte multi parteneri cu care lucreaza.

#29
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
La BCR accepta, cel putin conform site-ului:
https://www.bcr.ro/r...de-plata-faq-03

Ai putea sa intrebi si la Unicredit. Nu am gasit informatii daca acepta sau nu cu depozit, dar au beneficii destul de bune la cardul de credit.
2% inapoi (max 100 lei pe luna) din toate cumparaturile, si pana la 12 rate fara dobanda la cumparaturi peste 300 de lei (cred ca numarul de rate depinde de suma, dar nu am folosit si nu stiu exact). Teoretic ambele sunt promotii pe perioada limitata, dar au tot fost reinnoite de vreo 2-3 ani.

#30
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 adidom, on 04 septembrie 2017 - 16:47, said:

Tocmai ca pot sa pun luna de luna bani, dar spune-mi tu, de ce sa cheltui intr-o luna 5000-10000 de lei pe diverse chestii de care am nevoie si pe urma sa chitzai de foame luna aia, cand pot sa imi fac un depozit de 10.000-20.000 si sa imi cumpar ce vreau, cand vreau, sa platesc in 12 luni cate 850 lei fara niciun cost extra si imi raman si bani de facut alte lucruri.
Genul de card de credit pe baza de depozit se poate face in mai multe locuri, dar nu cred ca e ceea ce vrei tu.

Cam singura logica pentru a face un astfel de card ar fi:
1. sa ai nevoie neaparata de el (gen inchiriat masini sau pentru hotel in afara - desi in principiu ar trebui sa mearga si alea de debit cu multi bani pe ele)
si
2. nu te califici pentru unul obisnuit

Alfel, nu are nicio logica. De ce? Fiindca va trebui sa blochezi niste bani(depozitul) pe care ori nu ti se da dobanda deloc, ori e neglijabila - si care oricum va fi cel putin cat imprumutul total(cu eventuala dobanda) - insa aproape sigur mai mare - poti vedea asta prin conditiile bancilor. Dincolo de asta, vei avea comision de retragere numerar(1-2%, depinde) - in caz ca vei avea nevoie(si probabil vei avea), plus dobanzi mari in caz de intarziere plata - practic ajungi sa platesti dobanda pentru proprii tai bani. Apoi pot fi tot felul de smecherii - de ex. sa te scuteasca de dobanda in perioada de gratie doar pentru cumparaturile la comercianti, dar sa-ti perceapa dobanda in orice caz pentru retrageri de numerar. Si multe asemenea. Apoi o sa ai taxa de administrare card si cine stie cate alte taxe. Pe banii tai, retine. Si creditele alea in rate mai multe, dupa cum a mai zis cineva, se dau doar la anumiti comercianti care au acorduri cu banca emitenta a cardului

#31
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Asadar va voi povesti cateva experiente si va voi spune unde se poate si unde nu ca poate o sa mai fie cineva in situatia mea:

-Raiffeisen desi in prima instanta mi-au zis ca nu e nicio problema, m-a mancat in fund si m-am dus la alta sucursala ca era in drum, iar domnii de acolo se uitau ca vaca in calendar sa nu le atribui alta jignire. M-au cam deranjat maxim, foarte incompetenti, se intrebau unul pe altul si ajunsesera sa discute sa ma verifice la anaf si ca or sa ma sune ei, le-am explicat si mi-au pus tone de intrebari de ma simteam stanjenit in sucursala ca era plin de oameni si toti asteptau la cozi. Le-am spus cu ce ma ocup si ce fac, mi-au zis ca desi merge cu cash colateral, tot trebuie sa ma verifice la anaf sa vada daca sunt angajat. Le-am explicat cu frumosul, ca la depozitul colateral nu mai e nevoie sa fiu verificat, asa veneam cu adeverinta pur si simplu si gata, fara depozit si fara sa mai imi garantez eu singur creditul pe care o sa-l fac. Degeaba, imi pare rau ca nu m-am dus prima data la sucursala de aici de langa mine sa ma ajute doamna de acolo, fara 1000 de intrebari si imi confirmase de prima data cand vorbisem cu ea ca se poate.

-Card avantaj ( Credit Europe Bank ) alta distractie, erau 2 de maxim 25 de ani, un el si o ea, ea nu stiu ce facea pe acolo ca n-a scos un cuvant, el foarte taios si foarte sigur pe el incercand sa imi dovedeasca ca stie despre ce vorbeste, era si cam nervos ca ii deranjasem de la masa, l-a luat pe "nu" in brate si asta a fost, n-aveam cu cine sa ma inteleg, ca omul era sigur ca are dreptate, i-am lasat in pace, simteam cum incep sa ma enervez dupa tonul in care imi vorbea si am lasat-o balta, le-au urat "o zi buna" si am plecat in alta parte(o alta sucursala a bancii), acolo un domn care stia despre ce e vorba, mi se ofera 80% din depozit ca credit, iar restul de 20% e un fel de garantie a bancii, suma pe care la sfarsitul perioadei o pierd. Scurt si la obiect.

- BRD, erau 2 birouri alaturate, un el si o ea, oameni seriosi, trecuti de 40, mi-au explicat ca nu se poate, el se baga peste ea si incepe sa imi spuna o poveste ca se putea prin anii '90 si ca pe vremea creditului cu buletinul samd Posted Image i-am lasat in pace, le-am multumit frumos si o zi buna.

- ING, scurt si la obiect, nu se poate.

- CEC Bank, am avut o discutie cu ei, au zis ca de la inceputul anului trecut ei n-au mai avut situatia asta si ca nu se poate, or sa revina cu un telefon, dar 99% nu se poate. Le-am multumit si o zi buna.

Unicredit, n-am reusit sa ajung la ei, sunt cam singurii la care nu aveam cont si am zis sa ii las la sfarsit in cazul in care nu reusesc la bancile la care am deja conturi.
Transilvania aceeasi situatie, n-am fost la ei ca citisem ca fara adeverinta nu stau la discutie, am vrut sa ii las la sfarsit.

Acum sa ajungem si la BCR, banca unde am reusit sa fac cardul de credit.


A trebuit sa merg in zone unde sunt mai multe banci sa nu fac prea multe drumuri, asta ca o paranteza, ajung in sucursala asta, o doamna de acolo careia ii multumesc, m-a lamurit exact cu tot ce tine de cardurile de cumparaturi, de zile de gratie, de comisoane si care sunt conditiile de acordare a creditului, 95% din depozit plus diferite comisoane la inceput si sfarsit + zilele cand depozitul e blocat 30-45 de zile pana imi dau depozitul in cazul in care vreau sa inchid cardul de credit. Si-a cerut scuze si mi-a spus ca nu poate sa ma ajute ca pleaca in concediu saptamana care vine si sunt mai multe de trimis, de semnat si daca vreau sa ma transfere la o colega.

Nefiind BRD in zona sa scot banii de acolo ca nu voiam sa ma plimb cu banii dupa mine pana gasesc ce caut, am decis sa ma duc intr-o zona unde e si BRD si BCR apropiate.
Avand lectiile facute, ma duc direct la BRD sa scot banii si pe urma la BCR.
Aici numai lucrurile stateau si mai bine, mi se acorda 100% din depozit, rate cum trebuie, imi explica ce si cum, conditii samd. Pana la urma ii spun, am fost la alta sucursala si mi-au zis ceva de 95% din depozit, nu prea intelegea ce incerc sa ii spun, se scuza ca de anul trecut n-a mai facut un contract de genul asta si se decide sa sune pe altcineva si afla ca de fapt e 90% din depozit, nici 95% nici 100% cum stia ea. ( facepalm ) (mi-am zis in gand ca bine ca i-am zis :) )

Pana la urma am lasat-o asa, am depus banii in contul pe care il aveam la BCR si mi-a garantat ca procentul de 10% din depozit va ramane la mine cand decid sa termin contractul si ca n-or sa fie altfel de probleme de genul sa-i opreasca banca.


Dupa alergaturile astea, am realizat ca lucrurile pe care poti sa le faci la o banca sunt direct proportionale cu competentele oamenilor care lucreaza in ele si conteaza mult ce noroc ai sa dai peste ei. N-o sa laud pe nimeni, n-o sa denigrez pe nimeni, e doar o afirmatie bazata pe experienta.

Trebuie incercat, umblat si pana la urma gasesti omul potrivit sa iti rezolve nevoile. Din pacate pierzi mult timp cautand.
Nu trebuie sa luam primul raspuns in brate pe care il auzim ca nici ei nu le stiu pe toate si asta o cred cu tarie.

Va multumesc tuturor celor care ati scris aici.

Edited by adidom, 09 September 2017 - 02:58.


#32
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 adidom, on 09 septembrie 2017 - 02:51, said:

Pana la urma am lasat-o asa, am depus banii in contul pe care il aveam la BCR si mi-a garantat ca procentul de 10% din depozit va ramane la mine cand decid sa termin contractul si ca n-or sa fie altfel de probleme de genul sa-i opreasca banca.

[...]

Nu trebuie sa luam primul raspuns in brate pe care il auzim ca nici ei nu le stiu pe toate si asta o cred cu tarie.



Si nu ai pus-o pe tanti sa garanteze de 2-3 ori? Mai ales dupa ce a dat cu batul in balta cu procentul de garantare de 90-100%?

"Garantarea" daca nu e scrisa pe contract, e apa de ploaie. Sigur ai citit ce ai semnat? Ca in Romania nu se prea citesc contractele cu banca.

Edited by izometric, 09 September 2017 - 10:32.


#33
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Luni sau marti semnez ca trebuie o aprobare din centrala si atunci ma voi uita cum trebuie la tot ce scrie acolo.

#34
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Ti s-a spus si despre Bancpost. De ce nu ai încercat și la ei? 0800110200

#35
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Adidom, ai mare dreptate referitor la competentele celor care lucreaza in banca. Eu n-as fi convins ca toate bancile pe care le-ai citat nu dau card de credit cu cash collateral si de asemenea nu pot sa cred ca la Credit Europe ti-ar fi oprit 20% din suma la final.
Sa citesti cu atentie ce scrie in contract, sa intrebi inca o data exact cum e cu perioada de gratie si suma minima si cu calculul dobanzii daca nu acoperi toata suma pana in scadenta.


#36
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
La Transilvania, cardul are limita 4000 de lei, depozitul e constituit pe 4500 (parca). Nu pierzi diferența aia la sfârșitul contractului. Asta pe Flying Blue. Depinde de ce funcționari dai, ca unii nu înțeleg nimic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate