Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Card de cumparaturi garantat cu depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Va salut in primul rand.

Am un job care nu e trecut in nomenclator asa ca nu pot sa fac credite, carduri cumparaturi etc desi declar la ANAF an de an sume importante de bani raportate la salariul minim-mediu pe economie si bineinteles ca orice cetatean platesc taxe.

Oficial am carduri cacalau si culmea chiar le folosesc, dar sunt de debit toate.

3 brd (euro usd ron)
2 raiffeisen (euro usd)
2 ing (euro usd)
1 card skrill (euro)
1 card ron bcr, card pe care mi l-au bagat pe gat fara sa ma intrebe, nici macar nu mi l-au dat fizic, mi-au zis ca e by default dupa ce mi-am facut 2 conturi la ei euro/ron pentru achizitionarea unei masini, sa le-o trag ca m-au spart la schimbul valutar, maine ma duc sa inchid conturile astea 2 si retrag ce mai e pe acolo.

Asadar, intrebarea mea e simpla, vreau sa fac un card de cumparaturi, gen 12 rate fara dobanda, de la raiffesen de exemplu, pot sa il garantez cu un depozit pe care il fac la ei la banca fara sa am nevoie de adeverinta de salariu? sau exista posibilitatea asta pe la vreo banca?

Multumesc in avans

#2
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Aproape nici o banca nu mai cere adeverinte de salariu. Au acces la bazele de date ale ANAF si se poate verifica pe loc ce venituri s-au declarat pentru tine. Tu doar trebuie sa semnezi un formular prin care iti exprimi acordul pentru verificarea in baza de date a ANAF. In ceea ce priveste garantarea cu un depozit, trebuie sa intrebi la banca unde vrei sa-ti faci card de credit.

#3
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Orice banca iti face card de credit daca il garantezi cu depozit.

Banuiesc ca nu o arzi mult prin strainatate cu masini inchiriate si hoteluri de nu ai card de credit pana la ora asta.

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Am o curiozitate : afirmi ca "declar la ANAF an de an sume importante de bani" , ca "ai carduri cacalau atat in ron cat si in eur/usd" + depozit cu care vrei sa garantezi, avantaje care-ti confera posibiltatea de a achizitiona cam orice iti doresti, cash sau cu cardul.Ca doar nu ti-ai umplut portofelul cu carduri degeaba, doar ca sa te lauzi pe forum.
Daca as fi consilier bancar, te-as intreba de ce ai vrea sa-ti faci un card de cumparaturi destinat in general saracilor, celor cu venituri mici si sa mai cumperi si in 12 rate fara dobanda ? Care e logica ? Ai de gand sa tragi vreo teapa cuiva ??

Edited by primuministru, 04 September 2017 - 07:05.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adidom, on 04 septembrie 2017 - 01:24, said:

Asadar, intrebarea mea e simpla, vreau sa fac un card de cumparaturi, gen 12 rate fara dobanda, de la raiffesen de exemplu, pot sa il garantez cu un depozit pe care il fac la ei la banca fara sa am nevoie de adeverinta de salariu? sau exista posibilitatea asta pe la vreo banca?
Multumesc in avans

Binenteles ca poti... dar ce treaba are banca cu jobul si cu nomenclatorul cat timp din interogarea ANAF reiese ca ai venituri ??? Te doare mintea.
Se poate face cu depozit colateral, dar sumele din depozit vor fi blocate la banca, ca si garantie, pana renunti la card.

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 primuministru, on 04 septembrie 2017 - 07:00, said:

Am o curiozitate : afirmi ca "declar la ANAF an de an sume importante de bani" , ca "ai carduri cacalau atat in ron cat si in eur/usd" + depozit cu care vrei sa garantezi, avantaje care-ti confera posibiltatea de a achizitiona cam orice iti doresti, cash sau cu cardul.Ca doar nu ti-ai umplut portofelul cu carduri degeaba, doar ca sa te lauzi pe forum.
Daca as fi consilier bancar, te-as intreba de ce ai vrea sa-ti faci un card de cumparaturi destinat in general saracilor, celor cu venituri mici si sa mai cumperi si in 12 rate fara dobanda ? Care e logica ? Ai de gand sa tragi vreo teapa cuiva ??
Cardul de credit nu este destinat saracilor, este vandut abuziv saracilor. Cardul de credit arata ca ai o capacitate de indatorare (mai mare sau mai mica) cu o banca si de aceea poti sa il folosesti ca si harangue, de asemenea prin plafonul de 5-8 salarii iti permite sa ai acces la venturi viitoare sau la sume care sunt temporar blocate.

On-topic, daca declari venituri la ANAF, nu iti trebuie deposit colateral, eu am avut mai multi credite pe baza de venituri nesalariale.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mi se pare oarecum ilogic sa-ti fac un card de cumparaturi/credit, in timp ce ai deja bani pusi deoparte, intr-un depozit sau mai multe.
la fel va gandi orice consilier bancar cu ceva experienta si fler si este posibil sa fii refuzat tocmai pentru ca, desi te califici cu succes pentru a primi un card de credit, istoricul tau financiar/situatia de la ANAF spune altceva.
de ce ai vrea sa te complici cu asa ceva, in loc sa-ti cumperi ce ai nevoie, cand ai nevoie ? doar pentru sistemul de rate, dobanda zero, comisioane mici sau zero daca rambursezi la timp suma minima ?
ai deja destule carduri de debit, la ce iti va fi de folos cel de credit ?

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 primuministru, on 04 septembrie 2017 - 07:00, said:

Daca as fi consilier bancar, te-as intreba de ce ai vrea sa-ti faci un card de cumparaturi destinat in general saracilor, celor cu venituri mici si sa mai cumperi si in 12 rate fara dobanda ? Care e logica ? Ai de gand sa tragi vreo teapa cuiva ??
Nu, nu si nu!
Daca ai fi consilier bancar ai sti ca, cardul de credit nu e pentru cei care nu pot plati 100% creditul angajat intr-o luna.
Un credit de nevoi personale are dobanda mult mai mica.

Am card(uri) de credit de un an jumate si inafara de comisionul anual nu am platit nimic. In plus acel comision a fost acoperit 100%+++ de punctele acumulate.

@adidom, Bancpost are card(uri) de credit garantat cu depozit colateral. Daca zbori cu WIZZ poti lua cel Wizz de la ei, la 60 lei pe an ai acces la Wizz Discount Club (care in mod normal e 60E pe an) + aduni puncte, pe care le poti folosi pe siteul Wizzair si ai rate fara dobanda la 2000+ comercianti.

#9
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 corinadaniela, on 04 septembrie 2017 - 08:45, said:

mi se pare oarecum ilogic sa-ti fac un card de cumparaturi/credit, in timp ce ai deja bani pusi deoparte, intr-un depozit sau mai multe.
la fel va gandi orice consilier bancar cu ceva experienta si fler si este posibil sa fii refuzat tocmai pentru ca, desi te califici cu succes pentru a primi un card de credit, istoricul tau financiar/situatia de la ANAF spune altceva.
de ce ai vrea sa te complici cu asa ceva, in loc sa-ti cumperi ce ai nevoie, cand ai nevoie ? doar pentru sistemul de rate, dobanda zero, comisioane mici sau zero daca rambursezi la timp suma minima ?
ai deja destule carduri de debit, la ce iti va fi de folos cel de credit ?
Mi se pare implauzibila aceasta ipoteza.
Repet, cardul de credit este folosit pe scara larga la rezervari si daca cineva are un depozit de 100000 lei si vrea sa-si ia o haina de blana de 10000 lei, tu vrei sa astepte sa-i expire depozitul, sa faca transferuri prin internet banking in contul de card de debit?

Dai cu cardul de credit si reglezi ulterior, mai ales ca ai costuri zero.

Nu e deloc ciudat, asa e normal.

De ce credeti ca exista carduri Gold/Platinum/Black? Pentru oameni foarte foarte saraci?

#10
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017

 Fantasio, on 04 septembrie 2017 - 06:05, said:

Aproape nici o banca nu mai cere adeverinte de salariu. Au acces la bazele de date ale ANAF si se poate verifica pe loc ce venituri s-au declarat pentru tine. Tu doar trebuie sa semnezi un formular prin care iti exprimi acordul pentru verificarea in baza de date a ANAF. In ceea ce priveste garantarea cu un depozit, trebuie sa intrebi la banca unde vrei sa-ti faci card de credit.

Da, stiu asta, de fiecare data cand am incercat am facut procedura asta. Problema e ca veniturile mele, fiind dintr-o sursa netrecuta in nomenclator ca meserie se considera sursa nesigura de venit si care exista posibilitatea sa nu fie constanta. Aici e problema mea.

Daca pe anul fiscal 2015 am declarat venituri de peste 50.000 ron, ai sa razi, in 2016 nici macar credit de 1000 ron nu mi s-a dat din motivul asta, ca nu sunt venituri "sigure" nefiind angajat la o firma x fara un venit stabil si o meserie in nomenclator.

 izometric, on 04 septembrie 2017 - 06:43, said:

Orice banca iti face card de credit daca il garantezi cu depozit.

Banuiesc ca nu o arzi mult prin strainatate cu masini inchiriate si hoteluri de nu ai card de credit pana la ora asta.

Am inteles, e perfect. Nu prea o ard prin strainatate cu masini inchiriate, hoteluri si bling blinguri Posted Image

 primuministru, on 04 septembrie 2017 - 07:00, said:

Am o curiozitate : afirmi ca "declar la ANAF an de an sume importante de bani" , ca "ai carduri cacalau atat in ron cat si in eur/usd" + depozit cu care vrei sa garantezi, avantaje care-ti confera posibiltatea de a achizitiona cam orice iti doresti, cash sau cu cardul.Ca doar nu ti-ai umplut portofelul cu carduri degeaba, doar ca sa te lauzi pe forum.
Daca as fi consilier bancar, te-as intreba de ce ai vrea sa-ti faci un card de cumparaturi destinat in general saracilor, celor cu venituri mici si sa mai cumperi si in 12 rate fara dobanda ? Care e logica ? Ai de gand sa tragi vreo teapa cuiva ??

Am prea multe mustrari de constiinta sa trag tepe, am fost in multe situatii in viata asta sa trag tepe, dar nu m-a lasat constiinta. Sa-ti faci o idee, cred ca au fost minim 60 de persoane carora puteam sa le trag teapa ca nu-i vazusem niciodata si sanse mici sa ne vedem vreodata, nici macar nu erau romani si tot n-am facut-o. Nici daca ma gaseau tot n-ar fi putut sa ma constranga cumva sau sa ma bata la cat box am facut Posted Image

E vorba de a fi om cu caracter, coloana vertebrala, de cuvant, de a fi crescut dupa un anumit tipar, de a avea frica de Dumnezeu. Nu sunt multi oameni in lumea asta carora sa poti sa le dai o suma de bani fara sa ii vezi si sa ai certitudinea ca ii primesti inapoi. Cine esti in viata asta daca n-ai cuvant?

Legat de problema cu creditul, e mai usor sa cumperi mai multe chestii pe care sa le platesti esalonat, decat sa platesti o suma intreaga o data.

Plus ca depozitul e al tau, sunt banii tai si iti raman acolo, chiar primesti si dobanda pe el din ce am citit, ii ia banca doar daca nu poti sa-ti platesti darile catre banca Posted Image



 rosix, on 04 septembrie 2017 - 07:11, said:

Binenteles ca poti... dar ce treaba are banca cu jobul si cu nomenclatorul cat timp din interogarea ANAF reiese ca ai venituri ??? Te doare mintea.
Se poate face cu depozit colateral, dar sumele din depozit vor fi blocate la banca, ca si garantie, pana renunti la card.

Am explicat mai sus de ce nu pot sa iau credit desi am venituri la ANAF, pentru ca veniturile mele, nefiind dintr-o meserie trecuta in nomenclator, sunt considerate venituri nesigure, variabile, fluctuante Posted Image deci nu ma doare mintea Posted Image

Excelent atunci, multumesc.

Edited by adidom, 04 September 2017 - 11:27.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007

 corinadaniela, on 04 septembrie 2017 - 08:45, said:

mi se pare oarecum ilogic sa-ti fac un card de cumparaturi/credit, in timp ce ai deja bani pusi deoparte, intr-un depozit sau mai multe.
la fel va gandi orice consilier bancar cu ceva experienta si fler si este posibil sa fii refuzat tocmai pentru ca, desi te califici cu succes pentru a primi un card de credit, istoricul tau financiar/situatia de la ANAF spune altceva.
de ce ai vrea sa te complici cu asa ceva, in loc sa-ti cumperi ce ai nevoie, cand ai nevoie ? doar pentru sistemul de rate, dobanda zero, comisioane mici sau zero daca rambursezi la timp suma minima ?
ai deja destule carduri de debit, la ce iti va fi de folos cel de credit ?

Simplu. De ce sa dau 10.000 lei o data cand ii pot da in 12 transe de exemplu, fara sa platesc dobanda. Si de ce sa umblu la depozite?
Cardul de credit NU este pentru saraci, cum zicea cineva pe aici. Nu este un instrument bancar ca sa ai fonduri pentru supravietuire.

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Bancile nu sunt societati de binefacere sa acorde credite cu dobanda zero ! Cine crede asa ori e naiv, oti nu are nici cele mai elementare notiuni de educatie financiara. Intotdeauna exista niste costuri, comisioane, mai mici sau mai mari, in functie de banca.
Folosesc carduri de debit, nu am overdraft, nu ma imtereseaza sa cumpar nimic in rate, ma intind cat mi-e plapuma.
De vreo 15 ani detin card si niciodata nu n-am.primit mesaj de "Fonduri insuficiente"
Like a Boss !


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007
Bravo tie. Nici eu nu am primit mesaj de fonduri insuficiente, fiindca stiu cate am.
Pe de alta parte cardul de credit l-am facut din motive de rezervari pe la hoteluri din strainatate care nu accepta carduri de debit. A venit la pachet si posibilitatea de face plati in rate.

Edited by AlexEn, 04 September 2017 - 12:39.


#14
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Am fost la raiffesen si se poate, un prieten mi-a recomandat cardul avantaj de la credit europe bank, voi ce card de cumparaturi recomandati ?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bancile sunt forme de crima organizata iar cardul de credit are rolul de a suplini, de la luna, la luna, veniturile salariale mici care nu ajung la dimensiune dorintelor pe care le au angajatii de la viata.
Multinationalele s-au gandit ca, decat sa ofere salarii ceva mai mari, mai bine ii ajuta pe salariati sa se imprumute, astfel incat sa castige si bancile cu care au parteneriate.

Dar ideea, expusa mai sus de cineva mai sus, ca trebuie sa fii in stare sa rambursezi tot creditul angajat, luna urmatoare, e corecta.

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 adidom, on 04 septembrie 2017 - 15:16, said:

Am fost la raiffesen si se poate, un prieten mi-a recomandat cardul avantaj de la credit europe bank, voi ce card de cumparaturi recomandati ?

Daca nu esti in stare sa pui lunar o suma oarecare deoparte, esti sigur ca vei putea achita ratele pe card ?
Nu recomand niciun card de cumparaturi, mai bine strangi bani si cumperi atunci cand ai strans suma necesara.Nu exista nimic pe.lumea asta care dispara peste noapte.


#17
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Tocmai ca pot sa pun luna de luna bani, dar spune-mi tu, de ce sa cheltui intr-o luna 5000-10000 de lei pe diverse chestii de care am nevoie si pe urma sa chitzai de foame luna aia, cand pot sa imi fac un depozit de 10.000-20.000 si sa imi cumpar ce vreau, cand vreau, sa platesc in 12 luni cate 850 lei fara niciun cost extra si imi raman si bani de facut alte lucruri.

Cati oameni cunosti care au 10 mii de lei in mana lunar? Eu n-am (deocamdata sper Posted Image ) si nici nu am multe cunostinte. As putea sa zic ca e un prieten al unui prieten, dar in situatia asta toti cunoastem, ma refer la apropiati, oameni cu care tinem legatura.

Edited by adidom, 04 September 2017 - 16:48.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adidom, on 04 septembrie 2017 - 16:47, said:

cand pot sa imi fac un depozit de 10.000-20.000 si sa imi cumpar ce vreau, cand vreau, sa platesc in 12 luni cate 850 lei fara niciun cost extra si imi raman si bani de facut alte lucruri.

Nu poti sa cumperi orice in 12 rate... ci numai de la Dedeman, Altex si altii care vand anumite chestii... exclus mancare, femei si cazinouri... Nu vei putea sa dai la buci cu cardul platind in 12 rate, daca la asta te gandesti...

Cardul e pentru cheltuieli neprevazute de pe o luna pe alta... De ex: mi se scoala sambata dimineata sa plec la mare si n-am bani nici sa trec strada, ca i-am termina a doua zi dupa salariu... scot cardul, alimentez masina, cumpar una-alta si am taiat-o... Luna viitoare ii pun inapoi. Pentru asta e bun cardul de credit.  Precum si pentru plata in rate bunuri de folosinta indelungata (TV, frigider, gresie si faianta.. din astea).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate