Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Placa de baza si procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
Salutare comunitate. Revin si eu cu o intrebare.  Am un pc vechi spre foarte vechi ( in comparatie cu ce e acum pe piata): placa de baza  BIOSTAR: NF61S-M2 TE(http://www.biostar.c...on.php?S_ID=313 ) , CPU: Amd Sempron 3600+ caruia i-am facut ceva OC din bios la 2.5GHz , 3 Gb ram 667MHz , o placa video care nu mai stiu cum se cheama xD , ceva cu 256 mb or something...Eu as vrea sa ii fac un mic upgrade pe partea de procesor , si anume sa ii iau de pe EBay/Aliexpress etc un procesor mai bun decat ce am eu acum. Ma gandeam la un AMD Athlon x2 6000+. Intrebarea mea este: Pot pune acel procesor pe aceasta placa de baza? Socketul permite din cate vad eu , dar pe site-ul placii de baza la Supported CPU, scrie pana la modelul 5600+. Atentie insa , nici procesorul pe care eu il am acum nu este listat acolo!  Deci? Va merge daca il cumpar? Va trebui sa fac ceva update de bios sau ceva ?



PS: IMI CER MII DE SCUZE DACA NU AM POSTAT CUM SI/SAU UNDE TREBUIE!!!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Care din "AMD Athlon x2 6000+" vrei sa-l iei ? Ca e unul cu nucleu Windsor ( 125W TDP ) si unul Brisbane ( 89W TDP ). Primul s-ar putea sa nu-l duca placa de baza ( VRM-ul cel putin ) ca oficial nici unul nu e suportat.

#3
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
https://www.ebay.com...cessor/74074556 Pe acesta as vrea sa-l iau. Din cate vad are 89W TDP deci cred ca-i Brisbane. Anyway , daca as lua modelul 5600+ ar fi o investitie buna? Adica stiu ca tot va fi mai bun ca ce am acum , dar mna..

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Da, bineinteles ca saltul de performanta va fi urias, treci de la un single-core la dual-core. Daca aveai inainte 100% utilizare CPU acum ai 50% sau pe acolo.

#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
Nu-i mai aproape de aici?

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Din cate vad placa suporta procesoare cu tdp 89 w, deci ar trebui sa mearga.Daca il cumperi sa nu ii faci OC si la cel nou ca poate faci scrum din ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate