Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomadare telefon : allview vs lenovo

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Mai moto G5+ Android curat și ieftin
https://www.pcgarage...-sim-4g-grey-1/


#20
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Salut . se para ca este telefon cu capacitate mare a bateriei si pentru inpatimiti Samsungului , dar si brandul costa , nu ?  motorola g5 plus are bateria cam mica , comparativ cu samsung j7 2017 . cum am intrebat si despre j7 , cat poate sa faca fata aceasta baterie ? . moto e4 plus . este o varianta , pret mai mic , dar si performate mai scazute :( .
Momentan lenovo p2 find cea mai buna varianta , desi imi face cu ochiul si samsung a9 pro . doar ca diferenta de pret este cam maricica

Samsung A9 PRO     motorola moto e4 plus    MOTOROLA G5 Plus     Lenovo P2
6"                                  5.5"                                 5.2"                                  5.5"
octacore(1.8-1.4)         quadcore 1.3                   octacore 2.0                    octacore 2.0
32gb-4gb ram              16/31gb - 3gb ram           32gb-3gb ram                 64gb-4gbram
16mpx - 8mpx              13mpx-5mpx                   12mpx-5mpx                  13mpx-5mpx
5000map                      5000map                        3000map                         5000map
1640 lei                         914lei                             1300lei                            1300lei

1417lei
mobileshop.eu

ca si o mica intrebaer . aveti idee cat de serios este siteul mobileshop.eu ? si in caz de garantie ?

#21
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
de ASUS Zenfone 4 Max ce ziceti ?
5.5"
octacore 1.5
32gb-3gb ram
13+8mpx dual camera  -5mpx
5000map
1064lei

#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostHondarul_21, on 04 septembrie 2017 - 01:05, said:

doar asa ca si completare. allview nu ofera garantie decat dupa 3-4 reclamatii la opc
Nu mai spune minciuni p-aici ca poate unii te iau in serios. Garantia Allview este la fel ca cea a samsung, lg, huawei, lenovo etc.
Restul tine doar de alegerea ta, du-te intr-un magazin si uita-te la amandoua, butoneaza-le, vezi si tu cum se misca si alege. In afara de cineva care a avut ambele telefoane nu-ti poate zice nimeni care e mai bun.


Cat despre telefoane sunt asemanatoare ca specificatii doar procesorul e diferit. Cica ar fi mai bun Snapdragon 625 (lenovo) https://www.quora.co...n-625-processor

Edited by heinz, 04 September 2017 - 15:54.


#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postheinz, on 04 septembrie 2017 - 15:47, said:

Ha ha, da, Samsung e fruntea. Am fost la ei la service oficial si m-au mintit ca au schimbat componente din telefon. L-am luat cu acelasi defect. Telefon de 3200 Lei. Dar, na, e Samsung, astia au garantie.
Dupa cum ai spus si tu, se ocupa de garantie ca oricine altcineva, haideti sa nu exageram. Si inc aun plus: un amic a tinut ani de zile un P5. Si a functionat bine mersi. Mie, Note 4 mi-a crapat definitiv la un an si jumatate.

Totusi, exista riscuri mai mari in cazul Allview.

#24
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Uite, cand se intampla chestii basoale la samsung nu zice nimeni nimic pe cand la Allview...

#25
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postheinz, on 04 septembrie 2017 - 15:47, said:

Nu mai spune minciuni p-aici ca poate unii te iau in serios. Garantia Allview este la fel ca cea a samsung, lg, huawei, lenovo etc.
Restul tine doar de alegerea ta, du-te intr-un magazin si uita-te la amandoua, butoneaza-le, vezi si tu cum se misca si alege. In afara de cineva care a avut ambele telefoane nu-ti poate zice nimeni care e mai bun.


Cat despre telefoane sunt asemanatoare ca specificatii doar procesorul e diferit. Cica ar fi mai bun Snapdragon 625 (lenovo) https://www.quora.co...n-625-processor
cu telefonul meu dus in service pentru un pixel mort si intors cu sim-tray-ul stricat (nu mai poate fi introdus sim) ce facem ?pai iti zic eu ce facem, spunem cumparatorului ca l-a stricat el  si in plus ii cerem si 50 de lei sa ii returnam telefonul stricat

Attached Files


Edited by nick5roo, 05 September 2017 - 07:28.


#26
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Lenovo P2 e un model aparut anul trecut pe vremea asta, are deja 1 an, putin probabil sa mai primesca vreun update si slabe sanse sa-ti incante ochii cu Android 8.
Moto E4 Plus a aparut acum 1 luna, va primi sigur update la Android 8.


Asus in niciun caz, e plin de bloatware.

#27
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008


View Postprimuministru, on 04 septembrie 2017 - 19:04, said:



Asus in niciun caz, e plin de bloatware.

Nu mai vorbiți în necunostinta de cauză!
De la trecerea la android 6, Asus au renunțat la bloatware și chiar dacă au instalat câteva, se pot dezinstala, nu mai sunt rezistente.
Vorbim să ne aflăm în treabă, știm să dezinformam.

#28
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostHondarul_21, on 04 septembrie 2017 - 18:25, said:


cu telefonul meu dus in service pentru un pixel mort si intors cu sim-tray-ul stricat (nu mai poate fi introdus sim) ce facem ?pai iti zic eu ce facem, spunem cumparatorului ca l-a stricat el  si in plus ii cerem si 50 de lei sa ii returnam telefonul stricat
Daca citeai pe certificatul de garantie vedeai ca "nu se considera display defect display-urile care au intre 1 si 4 pixel morti conform blablabla..."
Si daca mai cuteai putin aflai ca "Allview Mobile are dreptul de a anula garantia daca defectul specificat de tine nu a fost descoperit in service"
Prin urmare tu ai trimis in service un telefon degeaba, problema cu diplayul nu exista iar conform certificafului de garantie aveau dreptul sa-ti anuleze garantia.
Ce nu este corect pentru tine este intr-adevar faptup ca ti-au stricat telefonul(daca zici ca e adevarat).
Cand duci telefonul la service cei care ti-l preia trebuie sa verifice daca telefonul nu are niciun alt defect decat cel mentionat de tine. Daca ar mai descoperi ei in service vreun defect in afara de cel memtionat de tine din nou iti pot anula garantia (o tampenie ilegala dupa parerea tuturor!) dar din cate am vazut eu asa scrie pe orice certificat de garantie.
Deci, daca tu zici ca ai dus telefonul la service doar cu problema acelui pixel mort (care e o problema minuscula ce nu avea nevoie de reparatie dar ai vrut tu neaaparat s-o faci) iar el s-a intors cu slotul sim defect trebuia sa dai in judecata firma. Daca, sa zicem ca tu ai trimis telefonul si cu slotul sim defect iar cel care ti-a preluat produsul (magazinul/curierul) n-a observat asta, e greseala lui. Si greseala se plateste!


*Ca o miCA COmpletare, tie "garantia" ti-a fost oferita de "Sfinx Telecom" cel mai probabil. Service-ul asta are mari probleme cu garantiile, nu numai la Allview ci si la alte marci (sony de exemplu). E problema cu service-ul, nu cu Allview.
Mie telefonul mi-a fost reparat de Diangi grup, se pare ca au renumtat la colaborarea cu Sfinx Telecom...din fericire!

#29
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postheinz, on 05 septembrie 2017 - 12:04, said:

Daca citeai pe certificatul de garantie vedeai ca "nu se considera display defect display-urile care au intre 1 si 4 pixel morti conform blablabla..."
Si daca mai cuteai putin aflai ca "Allview Mobile are dreptul de a anula garantia daca defectul specificat de tine nu a fost descoperit in service"
Prin urmare tu ai trimis in service un telefon degeaba, problema cu diplayul nu exista iar conform certificafului de garantie aveau dreptul sa-ti anuleze garantia.
Ce nu este corect pentru tine este intr-adevar faptup ca ti-au stricat telefonul(daca zici ca e adevarat).
Cand duci telefonul la service cei care ti-l preia trebuie sa verifice daca telefonul nu are niciun alt defect decat cel mentionat de tine. Daca ar mai descoperi ei in service vreun defect in afara de cel memtionat de tine din nou iti pot anula garantia (o tampenie ilegala dupa parerea tuturor!) dar din cate am vazut eu asa scrie pe orice certificat de garantie.
Deci, daca tu zici ca ai dus telefonul la service doar cu problema acelui pixel mort (care e o problema minuscula ce nu avea nevoie de reparatie dar ai vrut tu neaaparat s-o faci) iar el s-a intors cu slotul sim defect trebuia sa dai in judecata firma. Daca, sa zicem ca tu ai trimis telefonul si cu slotul sim defect iar cel care ti-a preluat produsul (magazinul/curierul) n-a observat asta, e greseala lui. Si greseala se plateste!


*Ca o miCA COmpletare, tie "garantia" ti-a fost oferita de "Sfinx Telecom" cel mai probabil. Service-ul asta are mari probleme cu garantiile, nu numai la Allview ci si la alte marci (sony de exemplu). E problema cu service-ul, nu cu Allview.
Mie telefonul mi-a fost reparat de Diangi grup, se pare ca au renumtat la colaborarea cu Sfinx Telecom...din fericire!

in jurul pixelului mort s-a facut o pata galbena, nu ma deranja un pixel (este precizata pata in fisa de preluare,se observa in poza)

eu telefonul l-am dus la service deoarece dupa fiecare apel de voce,datele nu mai reveneau si trebuia sa dau restart.

sa dau in judecata firma sa ce? platesc avocat undeva la 1000+ lei pentru un telefon care valora in momentul acela undeva la 400 lei ?

m-am impacat cu gandul si am zis sa il iau asa,sa il vand pe net cu 100 de lei ,pentru cine are nevoie de display sau baterie, insa nu au vrut sa mai mi-l dea inapoi daca nu plateam 50 de lei taxa de constatare service .
Aceasta taxa nu este precizata NICAIERI pe nici un act al telefonului si nici macar nu mi-a fost comunicata verbal.Singura precizare din contract (vizibila in poze) ,este aceea ca daca produsul a suferit soc mecanic , consumatorului ii v-a fi prezentat in mod INFORMATIV (scrie din nou pe fisa de predare) costul de reparatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate