Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Putin ajutor legat de Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Va salut !
Am si eu o intrebare despre Ubuntu. De fapt, mai multe.
1. merita Ubuntu in locul windows ?
2. Gasesc marea majoritate de programe facut pentru windows pe Ubuntu ?
3. Care e diferenta dintre Ubuntu si Linux ? Ce este linux-ul de fapt ?

Sau ce sistem de operare e bun de pe linux sau cat mai asemanator cu windows ? Am citit ceva de Linux Mint ? Ce este ?
Rog comentarii doar din partea persoanelor care au folosit asa ceva si au ceva habar.
Va multumesc !

Edited by SSitarus, 03 September 2017 - 20:45.


#2
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
offtopic:

View PostSSitarus, on 03 septembrie 2017 - 20:39, said:

Am citit ceva de Linux Mint ?
Nu stiu, ai facut-o?
ontopic:
Pentru ce folosesti tu calculatorul in general?

#3
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View PostMrPufuletee, on 03 septembrie 2017 - 20:47, said:

offtopic:

Nu stiu, ai facut-o?
ontopic:
Pentru ce folosesti tu calculatorul in general?

Da am vazut ceva de MInt, voiam sa intreb de fapt ce este :))

Pai pentru activitati pe browser ( facebook, youtube, diferite site-uri, filme in browser ), pentru a ma uita la filme, poze, editari de documente din cand in cand. Si rar sa ma joc cate ceva de pe platforma Steam. Deci, lucruri obisnuite, nu editari video, foto, sau mai stiu eu ce.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pe Steam functioneaza jocurile pentru SteamOS, care e o distributie Linux.

Deci si pe Ubuntu functioneaza (doar) jocurile pentru SteamOS.

Ubuntu, Mint, Debian, ArchLinux, Gentoo, etc, sunt distributii Linux.

Linux e doar kernelul, adica acel program care manageriaza driverele si abstractizeaza resursele hardware.

Pe langa kernel, ai nevoie si de alte programe.

Exista mai multe interfete grafice, mai multe editoare, etc: din toate tipurile de programe "mai multe".

Ei bine, o distributie Linux e o anumita combinatie de programe: un anumit editor, o anumita interfata grafica, etc.

Dar cum Linux e Linux, poti instala ulterior instalarii unei distributii Linux orice alt program.

Asa se face ca poti instala Ubuntu, si ulterior il poti face sa arate ca Mint, de exemplu.

#5
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Am inteles. De exemplu pot vedea undeva o lista cu programe compatibile cu linux ? Vreau sa fiu sigur ca merita sa-l instalez si sa nu regret dupa Posted Image)

Edited by _-_, 04 September 2017 - 07:55.
Nu era neviie sa dai quote la intregul citat anterior (Regulament, pct. 3, lit. d).


#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Poti trece pe linux fara mari probleme de "acomodare (n-ai spus despre ce jocuri este vorba, in ultimul timp, jocurile au inceput sa ofera suport pentru linux). Browserele mari (chrome, Firefox etc.) le ai si pe Linux. Ca editor de text, microsoft office nu e disponibil pe Linux (dar poate fii totusi instalat prin wine), poti folosi LibreOffice in schimb. Diferenta dintre Ubuntu si Linux Mint tine mai de graba de gusturi. Ubuntu este o distributie Linux (un fel de "varianta").

View PostSSitarus, on 03 septembrie 2017 - 21:09, said:


Am inteles. De exemplu pot vedea undeva o lista cu programe compatibile cu linux ? Vreau sa fiu sigur ca merita sa-l instalez si sa nu regret dupa :))
Poti cauta pe net programele pe care le folosesti si vei gasi cele care sunt compatibile Linux, dar exista oricum alternative bune (eventual poti scrie aici se programe folosesti).

Edited by Zinus, 03 September 2017 - 21:10.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O lista mare aici
https://wiki.archlin...of_applications

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSSitarus, on 03 septembrie 2017 - 21:09, said:



Am inteles. De exemplu pot vedea undeva o lista cu programe compatibile cu linux ? Vreau sa fiu sigur ca merita sa-l instalez si sa nu regret dupa Posted Image)
Nu exista "programe compatibile", programele sunt complet diferite, ca doar e un sistem de operare complet diferit - chiar daca unele arata la fel: chrome, VLC, Firefox - le gasesti in linux dar sunt compilate special pentru linux.

Poti rula programe compilate pentru windows sub linux fie in masina virtuala (VirtualBox), fie prin mai-sus mentionatul wine.

Renunta la ideea de "vreau la fel ca windows" daca vrei un alt OS, e un alt OS, deci totul e diferit. Acele programe care sunt la fel trateaza-le ca pe bonus din partea producatorilor de software: cei care au ales sa isi compileze programele si pentru Linux exista.

Pentru SteamOS, foloseste cautarea de pe Steam.

Pentru diferite programe destinate anumitor probleme (player de muzica, filme, browser, desen a.k.a. paint, etc), vezi de exemplu https://wiki.archlin...of_applications

Asta e pentru ArchLinux, dar dupa cum am zis, linux e linux, numele sunt fie aceleasi si in alte distributii, fie foarte asemanatoare.

#9
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Am inteles, multumesc pentru lista de programe :)

Ce imi recomandati sa instalez ? Ubuntu sau Linux Mint ? Cum se instaleaza ? Precum windows, prin USB Bootabil ? Si ma refer, pot sa-mi pastrez documentele din laptop nu ? adica cu partitii sau asa ?

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai bine instalezi la inceput Ubuntu in dual boot cu windows, mai citeste si tu:

http://ubuntu.ro/par...lare/dual-boot/

http://forum.ubuntu....forum.php?id=28

sau poti instala ubuntu in VirtualBox sa vezi cum e

sau poti instala ubuntu in interiorul windowsului [ce versiune de windows ai?] cu wubi : How To Install Ubuntu Inside Windows 10 Using WUBI With UEFI Support

Edited by cristirg, 03 September 2017 - 21:57.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cel mai bine incerci cateva distributii si decizi singur ce functioneaza cel mai bine pentru tine.

Nu folosi aspectul ca criteriu de departajare, ci cat de usor poti face toate dispozitivele sa functioneze optim (camera web, microfon, placa video, placa retea, tastatura/mouse daca ai dispozitive mai de moft).

Da, exista partitii, doar ca nu au nume precum C sau D, ci ai o singura ierarhie de fisiere si directoare, si poti face directoare goale in care montezi (mounting) partitiile pe care le vrei.

Dar, fiind incepator, ti-as recomanda pasii acestia:

1. incearca cateva distributii Linux in VirtualBox in windows, invata cum functioneaza instalarea si acomodeaza-te cat de cat cu interfata
2. fa backup la toate fisierele pe care vrei sa le pastrezi. Hard diskurile externe sunt ieftine
3. incearca cateva distributii pe calculatorul fizic; daca intampini probleme, intreaba pe forum, deseori rezolvarile sunt banale pentru cei care se pricep, chiar daca pentru tine par dificile

Nu da click sau comenzi fara a intelege ce faci, in lucrul cu linux trebuie sa fii putin Computer-Literate.

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postxxvirusxx, on 03 septembrie 2017 - 21:10, said:


Si in Ubuntu.
https://apps.ubuntu.com/cat/

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcris_ncs, on 03 septembrie 2017 - 22:10, said:

https://apps.ubuntu....y/web-browsers/

#14
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
Din Windows poți descărca și apoi instala Puppy Linux care nu-ți va afecta în niciun fel structura laptop-ului, fișierele și setările rămânând intacte.
După ce-l înveți și-l stăpânești Bine sau Foarte Bine vei ști cum să folosești orice altă distribuție Linux.

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Nu există "merită să instalez Ubuntu?" sau "să nu regret". Dai cumva vreun ban? Ce să regreți?
Tu ştii cel mai bine dacă merită sau nu să instalezi Ubuntu. Dacă te apuci să-l instalezi aşa, ca să fii "cool", n-are nici un sens.



#16
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
O sa incerc programul Puppy Linux sa vad care-i treaba de fapt. Am avut toate windows-urile de la XP in sus si in ultimul timp am trecut de la 10 la 7 iar. Si de ceva timp mi se tot inchide si imi apare BlueScreen-ul si as vrea sa renunt la windows, si de aia am intrebat daca merita. Deoarece e ceva nou si nu vreau sa dau gres.

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Puppy nu e un program, e-o distribuție Linux.
Descarcă o distribuție live, pune-o pe-un stick sau dvd și vezi în sesiune live cum se comportă. BSOD-urile pot semnala probleme hardware.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iar ma potcinesc la instalarea in mod dual boot cu Win7
[ https://s17.postimg.org/l712skt7z/Screenshot_from_2018-02-04_09-15-47.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am instalat in trecut asa si mi-a sters bootarea de Win.

Cum sa procedez sa imi accepte laptopul modul dualboot?
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate