Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nelamuriri extras CF Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017
Buna, am o situatie mai speciala, daca cineva s-a confruntat cu asa ceva, va rog luminati-ma si pe mine. Apartamentul pe care vreau sa il cumpar este intr-o vila interbelica, iar cota-parte de teren (de sub locuinta) este de 20,5 mp - apar in CF la descrierea imobilului. Domnii de la Fond doresc ca acesti 20,5 mp sa fie intabulati separat, sa aiba CF separat, ceea ce ni s-a explicat de la ANCPI ca nu se poate, deoarece cartea funciara a imobilului este colectiva si este inchisa.
Aceste explicatii fiind transmise Fondului, mi se cere un referat de la ANCPI in care sa se specifice cele zise mai sus. Adica exact lucrurile care reies din CF (ca cei 20, 5 mp sunt inclusi in cartea imobilului si nu pot aparea separat). ANCPI nu elibereaza astfel de referate. Ce mai pot face???
Mi se pare mie sau este totusi putin absurd?
Nu mai zic de timpii de asteptare, de antecontracte expirate, de telefoane, rugaminti...

#2
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017

View Poststefimihalache, on 29 august 2017 - 17:00, said:

Buna, am o situatie mai speciala, daca cineva s-a confruntat cu asa ceva, va rog luminati-ma si pe mine. Apartamentul pe care vreau sa il cumpar este intr-o vila interbelica, iar cota-parte de teren (de sub locuinta) este de 20,5 mp - apar in CF la descrierea imobilului. Domnii de la Fond doresc ca acesti 20,5 mp sa fie intabulati separat, sa aiba CF separat, ceea ce ni s-a explicat de la ANCPI ca nu se poate, deoarece cartea funciara a imobilului este colectiva si este inchisa.
Aceste explicatii fiind transmise Fondului, mi se cere un referat de la ANCPI in care sa se specifice cele zise mai sus. Adica exact lucrurile care reies din CF (ca cei 20, 5 mp sunt inclusi in cartea imobilului si nu pot aparea separat). ANCPI nu elibereaza astfel de referate. Ce mai pot face???
Mi se pare mie sau este totusi putin absurd?
Nu mai zic de timpii de asteptare, de antecontracte expirate, de telefoane, rugaminti...
Terenul este in indiviziune. Nu are cum sa deschida carte separtat pentru fiecare cota de teren. In extras nu este specificat fiecarui apartament cat ii revine? Eu am primit completare tot din cauza terenului si vreau sa depun extras pe intreg

#3
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 29 august 2017 - 19:04, said:

Terenul este in indiviziune. Nu are cum sa deschida carte separtat pentru fiecare cota de teren. In extras nu este specificat fiecarui apartament cat ii revine? Eu am primit completare tot din cauza terenului si vreau sa depun extras pe intreg
Ba da, este specificat. In extras la categoria "descrierea imobilului".
Ce inseamna extras pe intreg? Pe intregul imobil? Si cum se poate face asta?

#4
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017

View Poststefimihalache, on 29 august 2017 - 19:16, said:


Ba da, este specificat. In extras la categoria "descrierea imobilului".
Ce inseamna extras pe intreg? Pe intregul imobil? Si cum se poate face asta?
Extras de Carte funciara pentru terenul care ii corespunde cladirii in care se afla apartamentul...sper ca la asta se refera..(lucrez in cadastru si daca ai inteles tu bine ce vor ei e absurd.. nu exista asa ceva)

View Postberceni_5_oare, on 29 august 2017 - 21:19, said:

Pe site-ul fondului la acte necesare pt prima casa zice asa:

"pentru beneficiarii care achizitioneazã o singurã locuinþã în regim individual:
(i)   solicitarea de garantare semnatã ºi ºtampilatã de finantator, dupa aprobarea finantarii;

(ii) documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum ºi al soþului /soþiei, dacã este/sunt cãsãtorit/cãsãtoriþi, în copie certificatã;

(iii) declaraþia pe propria rãspundere a beneficiarului;

(iv) antecontractul de vânzare-cumpãrare autentificat, în copie certificatã;

(v)   extras de carte funciarã privind locuinþa ce urmeazã sã fie achiziþionatã din finanþare, eliberat cu cel mult 15 zile înainte de data solicitãrii de garantare, în original, actualizat în ceea ce priveºte datele de identificare ale imobilului;

(vi) certificatul de eficienþã energeticã pentru una dintre clasele A, B sau C de eficienþã energeticã, începând cu data intrãrii în vigoare a prevederilor art. 23 din Legea nr. 372/2005, cu modificãrile ulterioare, în copie certificatã pentru conformitate cu originalul."

De ce le ia asa de mult timp sa analizeze solicitarile noastre????? Adica toate actele astea fac un dosar cat o caramida?
Pai si la banca de ce vor toate actele din spate daca la fond nu sunt necesare?

Edited by LenutaC, 29 August 2017 - 21:54.


#5
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017

View Poststefimihalache, on 29 august 2017 - 19:16, said:


Ba da, este specificat. In extras la categoria "descrierea imobilului".
Ce inseamna extras pe intreg? Pe intregul imobil? Si cum se poate face asta?
Am vorbit acum cu consilierul si nu ai inteles tu ce ai nevoie. Depune de extras pentru tot terenul de sub bloc, asta vor ei defapt

#6
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 30 august 2017 - 08:05, said:

Am vorbit acum cu consilierul si nu ai inteles tu ce ai nevoie. Depune de extras pentru tot terenul de sub bloc, asta vor ei defapt
pai si se poate solicita asa ceva? proprietarul trebuie sa ceara extras pt tot terenul de sub bloc? tu vei depune asa ceva? si cat dureaza pana iese si ala, Doamne iarta-ma? NU inteleg de ce nu se specifica clar ce se doreste? Am pierdut trei saptamani umbland dupa cai verzi pe pereti si ajungand la disperare.
Multumesc pentru lamuriri.

Edited by stefimihalache, 30 August 2017 - 08:22.


#7
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017
Poti sa te duci la orice firma de cadastru sa le ceri asta. Dureaza doua zile la regim normal si o zi la urgenta. La normal e 20lei, la urgenta 100. Eu am depus azi la urgenta

#8
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 30 august 2017 - 08:46, said:

Poti sa te duci la orice firma de cadastru sa le ceri asta. Dureaza doua zile la regim normal si o zi la urgenta. La normal e 20lei, la urgenta 100. Eu am depus azi la urgenta
Deci nu la ANCPI trebuie sa cer? Si la firma de cadastru cu ce ma duc? Cu ce acte? Poti, pls, sa-mi dai toate detalii. Multumesc de mai multe ori. :)

#9
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017
Poate la Ocpi... Dar din cate am mai auzit, poate nu e o regula, alt fel baga in seama o persoana autorizata decat o persoana fizica, poti sa mergi cu orice act de proprietate in care este specificat nr.cadastral al apartamentului sau de preferat daca mai ai vreo copie a extrasului apartamentului ca sa il poata gasi

Edited by LenutaC, 30 August 2017 - 08:54.


#10
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 30 august 2017 - 08:53, said:

Poate la Ocpi... Dar din cate am mai auzit, poate nu e o regula, alt fel baga in seama o persoana autorizata decat o persoana fizica, poti sa mergi cu orice act de proprietate in care este specificat nr.cadastral al apartamentului sau de preferat daca mai ai vreo copie a extrasului apartamentului ca sa il poata gasi
aha, multumesc.

#11
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 30 august 2017 - 08:46, said:

Poti sa te duci la orice firma de cadastru sa le ceri asta. Dureaza doua zile la regim normal si o zi la urgenta. La normal e 20lei, la urgenta 100. Eu am depus azi la urgenta
buna din nou,

ai primit ceva de la cadastru? pe tot terenul blocului si sa fie specificata si cota care revine ap. pe care il cumperi? la mine se pare ca nu exista nimic inregistrat la ANCPI (OCPI).

#12
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017
Buna. Am depus. L-am si dat la banca si a fost in regula. Erau descrise toate apartamentele din bloc(e bloc nou, abia anul asta a fost intabulat).Ce anume ai cerut si nu este inregistrat la Ocpi?

Edited by LenutaC, 02 September 2017 - 17:59.


#13
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017

View Poststefimihalache, on 02 septembrie 2017 - 16:53, said:


buna din nou,

ai primit ceva de la cadastru? pe tot terenul blocului si sa fie specificata si cota care revine ap. pe care il cumperi? la mine se pare ca nu exista nimic inregistrat la ANCPI (OCPI).
Odata ce apartamentul are cadastru.. nu are cum sa nu aiba si terenul. Poti sa imi zici Numarul cadastral al apartamentului si localitatea si caut si iti zic ce sa ceri

#14
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 02 septembrie 2017 - 18:12, said:

Odata ce apartamentul are cadastru.. nu are cum sa nu aiba si terenul. Poti sa imi zici Numarul cadastral al apartamentului si localitatea si caut si iti zic ce sa ceri
pai aia e, ca de la OCPI ne da certificat teren cu NULL. cica nu e inregistrat terenul. uite, nr. cadastral apartament este: 219685-C1-U5, Bucuresti, sector 3. Chestia e ca e o vila veche de prin 40 si pare-se ca asa s-a facut intabularea. cota de teren e descrisa in apartament, dar nu intabulata separat cum se fac la astea noi.

Si culmea, pe releveul apartamentului scrie ca nr. 219685-C1-U5 e nr. cadastral al terenului. eu nu mai inteleg nimic.

Edited by stefimihalache, 03 September 2017 - 10:38.


#15
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View Poststefimihalache, on 03 septembrie 2017 - 10:31, said:

pai aia e, ca de la OCPI ne da certificat teren cu NULL. cica nu e inregistrat terenul. uite, nr. cadastral apartament este: 219685-C1-U5, Bucuresti, sector 3. Chestia e ca e o vila veche de prin 40 si pare-se ca asa s-a facut intabularea. cota de teren e descrisa in apartament, dar nu intabulata separat cum se fac la astea noi.

Si culmea, pe releveul apartamentului scrie ca nr. 219685-C1-U5 e nr. cadastral al terenului. eu nu mai inteleg nimic.
dar am mai cercetat si vad ca ap. are si un CF vechi: 20561, poate se gaseste acolo nr terenului?

View Poststefimihalache, on 03 septembrie 2017 - 10:31, said:

pai aia e, ca de la OCPI ne da certificat teren cu NULL. cica nu e inregistrat terenul. uite, nr. cadastral apartament este: 219685-C1-U5, Bucuresti, sector 3. Chestia e ca e o vila veche de prin 40 si pare-se ca asa s-a facut intabularea. cota de teren e descrisa in apartament, dar nu intabulata separat cum se fac la astea noi.

Si culmea, pe releveul apartamentului scrie ca nr. 219685-C1-U5 e nr. cadastral al terenului. eu nu mai inteleg nimic.
nr. cadastral vechi, din cartea funciara nr.20561, este 4310/2005. daca ai putea sa cauti asta, ar fi super. multumesc tare.

#16
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.07.2017

View Poststefimihalache, on 03 septembrie 2017 - 10:31, said:


pai aia e, ca de la OCPI ne da certificat teren cu NULL. cica nu e inregistrat terenul. uite, nr. cadastral apartament este: 219685-C1-U5, Bucuresti, sector 3. Chestia e ca e o vila veche de prin 40 si pare-se ca asa s-a facut intabularea. cota de teren e descrisa in apartament, dar nu intabulata separat cum se fac la astea noi.

Si culmea, pe releveul apartamentului scrie ca nr. 219685-C1-U5 e nr. cadastral al terenului. eu nu mai inteleg nimic.
Din ce an este cadastrul apartamentului? Scrie pe releveu cand a fost facut

View Poststefimihalache, on 03 septembrie 2017 - 11:26, said:


dar am mai cercetat si vad ca ap. are si un CF vechi: 20561, poate se gaseste acolo nr terenului?


nr. cadastral vechi, din cartea funciara nr.20561, este 4310/2005. daca ai putea sa cauti asta, ar fi super. multumesc tare.
Nr cadastral al terenului este 4310. Ar trebui sa ceri extras dupa nr asta. Daca e cadastrul apartamentului inainte de 2005 e posibil sa nu fie intabulat terenul.


Edited by LenutaC, 03 September 2017 - 14:05.


#17
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 03 septembrie 2017 - 14:04, said:

Din ce an este cadastrul apartamentului? Scrie pe releveu cand a fost facut

Nr cadastral al terenului este 4310. Ar trebui sa ceri extras dupa nr asta. Daca e cadastrul apartamentului inainte de 2005 e posibil sa nu fie intabulat terenul.
pe releveu, la cadastrul vechi asta am gasit 4310/2005. se pare ca nu exista nr cadastral al apartamentului - pe releveu zice nr cadastral al bunului imobil: 4310/2005.
si daca nu e intabulat ce se intampla?

#18
stefimihalache

stefimihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.08.2017

View PostLenutaC, on 02 septembrie 2017 - 18:12, said:

Odata ce apartamentul are cadastru.. nu are cum sa nu aiba si terenul. Poti sa imi zici Numarul cadastral al apartamentului si localitatea si caut si iti zic ce sa ceri
am solicitat extras online pentru CF 20561, 4310/2005 si am primit mesaj ca nu se gaseste in arhiva electronica, dar ca, daca doresc sa continui, se va face reconversia la arhiva electronica. am platit si acum astept. Dar oare cat va dura? asta inseamna ca se va cauta in arhiva cartea funciara veche, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate