Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Recomandare banca pentru depozit pana in 100.000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pentru un depozit pana in 100000 ron, care este cea mai buna banca din punct de vedere a dobanzilor/comisioanelor?
Ma intereseaza sa nu fiu pe minus atunci cand retrag banii.

Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Daca faci un depozit de 100.000 lei, automat vei fi verificat pt spalare de bani.

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Libra.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 dorin_2k, on 03 septembrie 2017 - 16:46, said:

Daca faci un depozit de 100.000 lei, automat vei fi verificat pt spalare de bani.
Detalii!? Vandut masina, facut cont in banca, suma peste 100000 depusa, deci spal bani?

Edited by arab, 03 September 2017 - 16:54.


#5
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 25.04.2007
Vezi aici: http://www.conso.ro/...depozite/pagina .
Alegi durata, suma si apesi pe "recalculeaza".

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 dorin_2k, on 03 septembrie 2017 - 16:46, said:

Daca faci un depozit de 100.000 lei, automat vei fi verificat pt spalare de bani.
Cam off-topic, dar totusi detaliaza. Crezi ca bancile lucreaza cu depozite de 1.000 ron si o sa fie luati prin surprindere? Ma indoiesc.

P.S.: As aprecia daca m-ati indruma cat de cat spre ce tip de depozit sa ma indrept.

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Pai depinde ce perioada de timp nu ai nevoie de acei bani. Ca principiu, cu cat e mai lunga perioada depozitului, cu atat e mai mare dobanda.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Am spus ca sunt verificate. Nu interzise.

#9
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Intra pe Conso postat de colegul de forum, doar ca trebuie atentie cu depozitele astea ca bancile cele mai necunoscute Tbi, Intesa Sanpaolo Bank, Patria Bank, astia sunt care conduc la procent depozit si nu stiu daca intre un BCR si TBI ai alege TBI ca iti ofera 2% si BCR iti oferta 0.5%.
Trebuie sa ai curaj sa bagi 100000 lei intr-o banca mai putin cunoscuta.
Imparte suma pe din doua si baga depozite la BCR etc...

O suma asa de mare avuta in banca o sa insemne ca trebuie sa platesti CASS daca nu ai job si daca Doamne Fereste o sa ai vreodata nevoie de somaj, nu o sa primesti ca ai depozit in banca.

Edited by MateiEvi, 03 September 2017 - 17:00.


#10
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
La saltea.

#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
1. Nu vreau sa bag banii intr-o banca "necunoscuta"
2. Sper sa nu am niciodata nevoie de somaj, daca e sa se intample, asta este ...

 MateiEvi, on 03 septembrie 2017 - 16:59, said:

Imparte suma pe din doua si baga depozite la BCR etc...
Aici n-am prea inteles ...

 Uteib, on 03 septembrie 2017 - 17:02, said:

La saltea.
NU!

#12
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Are putina importanta daca banca e cunoscuta sau mai putin cunoscuta; important este ca depozitele sa fie garantate de fondul de garantare din Romania. La TBI Bank de exemplu, depozitele sunt garantate de fondul din Bulgaria (banca este inregistrata acolo). Si chiar in acest caz, tot o sa-ti recuperezi banii in cazul unui ipotetic faliment, doar ca mai greu.
De fapt asta este si ideea: bancile mici/noi intrate pe piata au nevoie de bani ca sa creasca si sa capete cota de piata; pentru asta vor oferi dobanzi mai mari decat marile banci - este o oportunitate atat pentru ele, cat si pentru tine- de a castiga mai multi bani din dobanzi.

Edited by l_dan, 03 September 2017 - 17:07.


#13
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 honeymik, on 03 septembrie 2017 - 17:03, said:

1. Nu vreau sa bag banii intr-o banca "necunoscuta"
2. Sper sa nu am niciodata nevoie de somaj, daca e sa se intample, asta este ...

Aici n-am prea inteles ...
Bancile importante ofera dobanda foarte mica la depozit, dobanda care se impoziteaza.
Nu este chiar asa, omul se pregateste pentru cel mai rau si se bucura cand lucrurile merg bine.

Adica imparte suma pe din doua si depoziteaza la 2 banci, in felul asta daca o pica vreuna nu stai dupa "garantia" statului roman, nu alergi cu dosarul si etc...
Este o suma mare dar la dobandele oferte de bancile din Romania nu o sa te alegi cu nimic, poate cu mai multa durere de cap daca te hotarasti sa retragi suma la scurt timp dupa depunere.

Edited by MateiEvi, 03 September 2017 - 17:06.


#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Din pacate dobanzile sunt ireal de mici. Daca stai si le compari cu rata inflatiei, constati ca ai, de cele mai multe ori, o dobanda reala negativa. Dilema asta o am si eu. Am o suma de pana in 100.000 de lei si nu prea stiu ce sa fac cu ea.. acu' zace intr-un cont curent..

#15
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
In contul curent sau in cont economii poti scoate oricand si nu platesti vreun comision.
La depozite este mai complicat, mai ales in cazul anumitor banci si a cecului ca trebuie ridicat intr-o anumit zi sa fie fara comisioane si altele.

Deci contul curent si contul de economii(atentie nu depizit) este decizia inspirata daca vrei acces fara comisioane la sumele tale.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As cumpara 2 lucruri:
1. Seif
2. Franci elvetieni/ dolari/ euro

#17
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Stie cineva care este suma maxima pe care nu o poti justifica? Exista asa ceva? Auzisem ceva de 50,000 ron....

#18
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
La ce dobanda ofera depozitele din Romania? Cred ca a mai buna decizie este aia cash, leu sau valuta.
Depozitele astea tinute la dobanda de nimic iti aduc mai mult probleme, controale, cine stie ce tampit de prin guvern mai aproba vreo lege si te prinde descoperit.

Problema cu sumele cash este ca necesita ceva sisteme de securitate.

 MKdens24kw, on 03 septembrie 2017 - 17:15, said:

Stie cineva care este suma maxima pe care nu o poti justifica? Exista asa ceva? Auzisem ceva de 50,000 ron....
Am avut peste 50 de mii de lei in banca si nu m-a intrebat nimenea nimic, deci banuiesc ca este vorba despre o suma mult mai mare.
Eu fiind la o banca self banc a trebuit sa incarc cate 5 mii de lei la bancomat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate