Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Usa si geam pivniță

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Bună! Pe aproape de jumătate din căsuța ce o construim am făcut o pivniță. Pana acum (inca santem in șantier) sunt foarte mulțumit, fiind foarte răcoare pe timpul caniculei, fara a avea ușă sau fereastra  (asta ochiometric, nu am măsurat). Pivnița e făcută din boltari in care am turnat beton.
Întrebarea este in legatura cu usa si fereastra de lumina, se recomanda din termopan, sau nu contează? Peste pivniță am pus extrudat de 5 (in care un "meșter" a reușit sa dea câteva gauri se vreo 6mm),iar peste placa va fi doar polistirenul acela cu canale pentru încălzirea in pardoseala.
Va mulțumesc și va doresc o duminica frumoasa in continuare!

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Usa daca da spre un spatiu incalzit din locuinta , poate fi o usa izolanta .
Pt geam , termopan este inutil . Pivnita trebuie sa fie in permanenta ventilata , deci nu se justifica .
Ce sistem de ventilatie ai gindit ?

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca e pivnita in care depozitezi legume/zarzavat si muraturi e de preferat sa fie intuneric. O simpla aerisire sau doua de 10/10 cm sunt suficiente.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 03 septembrie 2017 - 17:32, said:

Daca e pivnita in care depozitezi legume/zarzavat si muraturi e de preferat sa fie intuneric. O simpla aerisire sau doua de 10/10 cm sunt suficiente.
Eventual la nivelul solului , si gata ...aerisire canci !
Nu asa se face , dar acum este tirziu , daca deja este construit .

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Spre deosebire de casa, pivnita unde se tine zarzavatul peste iarna nu trebuie sa fie foarte uscata. Putina umezeala ajuta zarzavatul sa ramana mai proaspat, la fel si fructele. De aceea e recomandat nici sa nu se betoneze jos sau macar sa se lase o portiune nebetonata, doar cu pamant. Doar ca in era moderna se confunda destinatia pivnitei si se vrea uscata, cu gresie, faianta, si luminoasa pe deasupra.
Aia nu e nici pe aproape pivnita. E doar un spatiu de depozitare sub casa.
La mine am pavat in pivnita lasand rosturi de 2cm intre caramizi si am umplut rosturile cu nisip. Iarna las si o galeata cu apa in pivnita care scade la jumatate in cateva zile.
Am doar 2 aerisiri de10/10cm pozitionate pe 2 pereti diferiti pe care le deschid prin noiembrie si le inchid prin mai.

Edited by PoeOvidiu, 03 September 2017 - 18:31.


#6
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
A nu se confunda umiditate , care este benefica fructelor si legumelor cu infiltratiile de apa, iar fara aerisire avem parte de mucegai si igrasie, trebuie gasit un compromis intre umiditate si aerisire, eu tin si florile ( muscate) iarna in beci, intuneric, udate la doua saptamani si primavara le scot la aer cam galbene dar isi revin repede. Usa , ferestra sa izoleze  incit sa nu scada sub temperatura de inghet.

#7
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 18.12.2011
pune usa de lemn la pivnita cu 1 cm mai mica in partea de sus decat tocul, un vecin a pus de termopan si toata primavara, vara si toamna o tine larg deschisa.

#8
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Va mulțumesc mult pentru feedback.
Aerisire nu am prevazut pentru pivniță, așa că va trebui gândit ceva la usa,pe care intenționez sa o pun din metal, mai ales ca din ce spuneți nu e nevoie de termopan.
O zi buna!

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007

View Post86-APP, on 03 septembrie 2017 - 18:11, said:

Nu asa se face
Dar cum?

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@PoeOvidiu, ce temperatura aveti constant in acea pivnita fara geam?
In primavara vreau sa ma apuc si eu de un beci iar acum incerc sa aflu cat mai multe "secrete".

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Iarna am 8-10 grade. Vara creste din cauza ca e practic o compartimentare a garajului la demisol iar intre garaj si pivnita e doar un perete de 10cm de BCA de 2.2m inaltime si 4m lungime. Dar nici asa nu creste vara peste 16-17 grade. Ma gandeam sa izolez peretele acela si tavanul care da in casa. Practic alea sunt puntile termice. Probabil iarna va fi la fel dar vara e posibil sa mai scada 3-4 grade. Nu mi-am batut capul ca oricum prin mai cand da caldura nu prea mai am mare lucru in pivnita decat borcane cu diverse care stau oricum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate