Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cineva poate experimenta chestia asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Bafta.

#38
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
A deci nu? ok pana la urma tot gasesc eu o intrebuintare pentru chestia asta. Uite ceva gen sonar in aer.

la drept vorbind un sonar poti face si cu un simplu accelerator sau ceva care accelereaza particule.

#39
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Am revenit. Ce pot sa spun. Multa ura rau de tot pe forumul asta.

#40
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu te lua dupa ei.
Construieste un prototip functional si masoara de cata energie ai nevoie pt a-l pune in functiune si cata energie produce si daca e rentabil.
Daca consuma mai multa energie decat produce macar il poti vinde armatei romane sau americane.
Faci frumos o licitatie si care ofera mai mult castiga

#41
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
N-am posibilitati sa fac un asa experiment. In rest daca cineva vrea sa incerca sau sa imi spuna daca functioneaza e bine venit. Daca nu...whatever putem inchide topicul

#42
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posthigh_energy, on 02 septembrie 2017 - 20:17, said:

Scopul este doar sa vedem daca miscarea aerului devine mai ampla odata cu cresterea voltajului. De acolo vreau sa vad cum se poate face un sistem inchis din un aparat din asta , un transformator si o turbina de eoliene.

Pai devine mai ampla, dar cum cresti progresiv voltajul?

Efinal = Einitial - pierderi

Daca vrei un sistem care sa se autointretina, un fel de oscilator, pentru fiecare ciclu cantitatea de energie din sistem va fi mai mica iar in final sistemul se va opri. Cu fiecare ciclu, energia se pierde, iar cea rezultanta va fi mai mica decat cea de la ciclul precedent.

Ia ca exemplu un pendul. Fiecare miscare va avea amplitudinea din ce in ce mai mica, pierderea de energie are loc prin frecare. In cazul tau ai multiple pierderi: pierzi la producerea curentului electric, pierzi prin frecarea moleculelor de aer, etc. Pierzi foarte mult.

#43
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Well asa e, incat, case closed, sa se inchida topicul

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
N-am prea inteles eu ce doresti da' daca vrei sa produci energie cu jucaria asta ai putea sa te bazezi pe vant.
Ionizezi aerul, astepti vantul sa-ti ia ionii si pe cand ajung ei sa se intalneasca cu pamantul, o sa ai o diferenta de tensiune intre jucaria ta si pamant mult mai mare decat cea cu care ai ionizat atomii.
Transformi potentialul in energie, o parte o folosesti la ionizare si ramai si tu cu ceva. Fara nici o elice or smth. Solid state cum s-ar zice.

#45
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Nu merge , pentru ca energia necesara ionizarii aerului este egala sau mai mica decat cea care va determina transferul de energie in dispozitiv. Singurul caz in care ar merge ar fi ala in care un proces anume ar elibera o unda ionizanta mai mare decat ar putea elibera electronii energie. Sper ca ai inteles. Nu stiu cum sa ma exprim mai bine sa iti explic. Daca ai in sistem eliberare de unde si absorbtie de unde prin intermediul aceluiasi tip de particule si prin intermediul aceluiasi proces nu  se realizeaza niciodata un excedent de energie. Nu e rentabil si ar fi doar in cazul in care triggerul energiei initiale pentru ionizare ar fi in un sistem de referinta total izolat. Pentru ca triggerul are nevoie intotdeauna de o energie cantitativ egala. Sa iti dau un exemplu: ai un explozibil care e detonat de o capsa detonatoare. Ca masa capsa aia care reprezinta triggerul este infim fata de explozibilul in sine. Insa diferenta sta in viteza (adica energia) lui care detoneaza explozibilul + pierderi. Ca atare intrebarea apare : de unde face rost triggerul (capsa) de energie? Si uite asa te invarti in o chestie gen "cine a fost primul , oul sau gaina".

#46
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

View Posthigh_energy, on 02 septembrie 2017 - 21:56, said:

N-am zis nicaieri ca se produce energie noua sau ceva. Ci doar un transformator care creste voltajul (sau amperajul depinde de ce e dependent aerul) fata de energia primita de la turbina.
Transformatorul electric  nu  este  un consumator  de  energie ? Ce  produci  prin  turbina  ,consumi  prin  transformator ,  plus  pierderile  din sistemul  fizic  si  ce  obtii?

Edited by scanteitudorel, 07 October 2017 - 17:06.


#47
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Daca bagai un quote eram si eu anuntat si poate vedeam raspunsul tau mai devreme :)

View Posthigh_energy, on 21 septembrie 2017 - 19:00, said:

Nu merge , pentru ca energia necesara ionizarii aerului este egala sau mai mica decat cea care va determina transferul de energie in dispozitiv.
Hm.... Asta e un fel de "Mi se pare ca cred ca cam asa ar trebui sa poata sa fie".

View Posthigh_energy, on 21 septembrie 2017 - 19:00, said:

Singurul caz in care ar merge ar fi ala in care un proces anume ar elibera o unda ionizanta mai mare decat ar putea elibera electronii energie. Sper ca ai inteles. Nu stiu cum sa ma exprim mai bine sa iti explic.
N-am inteles da' o sa-ti explic pe scurt cam cum vine treaba.

Din capacitanta unui condensator scoatem relatia dintre capacitanta si tensiune care e constanta cand nu se modifica sarcina detinuta :
(1) C = q/V => q = C*V
Avem energia continuta in acel condensator :
(2) W = (1/2)*C*V^2  

Cand condensatorul nostru e labartat (adica sarcina pleaca la plimbare) scade capacitatea lui dar pt. ca sarcina e cea care este, creste tensiunea.
Tensiunea creste liniar cu scaderea capacitatii (relatia (1)), energia continuta scade liniar cu capacitatea dar creste cu patratul tensiunii (relatia (2)).
In concluzie energia avuta in ionul plimbat de vant creste pana cand ajunge la celalalt electrod (sa zicem pamantul).

Sigur, e ceva de spart capul pana obtii un sistem functionabil din teoria asta dar stiintific vorbind, ar fi perfect posibil sa faci o eoliana "solid state".

ps - energia pt. ionizare ti-o recuperezi cand recuperezi ionul si ramai cu cea primita de la vant minus pierderile

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postr_murphy, on 02 septembrie 2017 - 21:11, said:

suuuuuuu-perb!
imi plec rusinat privirea in fata spiritului tau intreprinzator, pentru faptul ca nu mi-a trecut prin minte punerea asta inopera, numa' sa-mi spui cum faci ca freonul degajat sa nu faca praf stratul de ozon, care cica-i perforat mai ceva decit mileul de macrame , pe care-l am pe televizor, sub pestele de sticla de murano ...
Se observa fara urma de dubiu rezultele eliminarii examenului de admitere in facultati!!!

Si asta este ormarea faptului ca termina licelul fiinte care nu ar fi trebuit sa treaca de clasa a patra!

Edited by tytysor, 20 October 2017 - 18:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate