Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Care configuratie - cpu+mb+video?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Salutare,
am vazut o promotie la PCG (SSD gratuit) si am facut 2 configuratii.

Attached File  var1.jpg   91.7K   58 downloads

Attached File  var2.jpg   88.59K   54 downloads

La prima varianta mai trebuie cooler deci ajunge la pretul celei de a doua. Celelalte componente (RAM, sursa, carcasa) sunt alese, nu sunt dubii cu ele.
Calculatorul va avea prima destinatie jocurile. Ideea e ca astea sunt pentru cineva care are un pc mai de multisor (q9600+hd7850) deci jocurile nu sunt cine stie ce. Dar, o data cu astea noi, nu stiu ce sa zic spre ce se va indrepta. De aceea as vrea sa stiu pareri despre care dintre cele 2 variante e mai echilibrata si versatila (si eventual, mici ajustari).
Bun, tastatura si mouse se pastreaza, un HDD gasesc. Monitorul, deocamdata, este unul de 1280x1024, dar se va schimba cu prima ocazie.
Legat de monitor, as inclina spre prima varianta, monitoarele cu FreeSync fiind mult mai ieftine decat cele cu G-Sync, dar mai vedem.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mie mi se pare mult pentru o placa video.
Comparatii, nu m-am uitat pe ele: https://www.google.r...iw=1917&bih=866

#3
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, si mie mi se par scumpe, dar astea sunt preturile acum si nu cred ca vor scadea prea curand.
Stiu ca 1070 ar fi peste 580, dar ma refer si la combinatia video+procesor, daca sunt echilibrate configuratiile, adica de ex. daca acel R5 1500x nu e frana pentru ce poate 1070, sau 1600x nu e prea mult pentru 580 (nu stiu, zic si eu) si care s-ar preta la o gama mai larga de jocuri (orientate mai spre cpu sau mai spre placa grafica).

Edited by radu000, 02 September 2017 - 18:58.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am vrut sa zic scumpa in raport cu ce ofera si in raport cu ce ai avea tu nevoie.
Daca ai nevoie de o placa video de 2500 de lei, baga.
Daca merge si una de 1900, si mai bine.
Daca merge una si mai ieftina, cu atit mai bine Posted Image
Te-ai uitat pe comparatiile acelea?

De exemplu, RX 580 cu 4 Gb, in loc de 8: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UT7at2ufEac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai ieftina cu vreo 320 de lei, adica vreo 20%
Performanta scade cu maxim 8%
Poti sa joci cu ceva detalii reduse si tot acolo ajungi cu fps.

De curiozitate, celelalte componente care ar fi - ram, sursa, carcasa ?!
Cu SSD te-ai scos Posted Image

Edited by buyonevideo, 02 September 2017 - 19:12.


#5
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Ideea promotiei pt ca sa primesti acel SSD e ca astea 3 sa valoreze 3500. Deci, daca scad ca sa iau video cu 4G in loc de 8G, nu mai iau SSD, deci toata asta cade.
RAM-ul va fi un Corsair 16G, sursa un Seasonic de 550W, iar carcasa un Modecom Oberon 2F.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Asi opta pentru varianta cu Ryzen 5 1600x, e mai echilibrata.Si varianta cu 1500x  ok, dar cumperi un procesor mai slab .La placi video, desi 1070 e mai puternica, Rx 580 va duce oricum orice joc.

#7
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
La AMD pe primul loc la raportul pret performanta e 1600 fara X, plus ca are cooler inclus. Nu cred ca merita 1600x, daca e vorba se poate face un mic OC la 1600 si e tot acolo ca performanta. Preturile pt 580 sunt nejustificat de mari (idem la 1060 cu 6Gb), daca sunt bani merita 1070, daca nu sunt nu stiu, pret real are 1050Ti si se apropie de normalitate 1060 cu 3Gb. Totul depinde de buget. R5 1060 fara X cu GTX1070 e alegerea optima.

#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
OK, multumesc, atunci raman cu GTX1070.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postradu000, on 02 septembrie 2017 - 19:30, said:

Ideea promotiei pt ca sa primesti acel SSD e ca astea 3 sa valoreze 3500. Deci, daca scad ca sa iau video cu 4G in loc de 8G, nu mai iau SSD, deci toata asta cade.
RAM-ul va fi un Corsair 16G, sursa un Seasonic de 550W, iar carcasa un Modecom Oberon 2F.
Da, stiu cum e promotia.
Ia un procesor mai baban.
Procesorul ajuta calculatorul per total, pentru orice joc/aplicatie.
Placa video e doar pentru jocuri (ma rog, poate si randare, minerit, dar astea sint exceptii....)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate