Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ac Cooper&Hunter

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Acel produs care l-am cumparat are acelasi pret ca la sfarsitul lunii septembrie, in dolari, pretul nu-l pot afisa public respectand politica firmei importatoare.

#146
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Acel produs pe care l-ai cumparat are o promovare foarte buna, pe principalele motoare de cautare apare la pretul spus de mine https://www.compari....T0aAliZEALw_wcB, pe siteul importatorului Unicomp este imposibil sa afli vreun pret https://www.unicomp.ro/. Ca sa afli preturile trebuie sa cauti pe Google dupa codul de produs. Interesanta "politica firmei". Stiu ca sunt useri pe acest forum care vand CH dar daca ar fi aparut si pe Google era si mai bine pentru ei.
Probabil au oferit un discount de 10% fara de pretul afisat (asa mi-au pripus si mie) pe un site, pretul de vanzare fiind undeva pe la 1700-1750 de lei. Ce o fi mare secret pretul unui AC nu pricep.

Edited by danghetau, 10 December 2017 - 09:20.


#147
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Sa presupunem ca pretul se bazeaza pe cerere si oferta, cat si pe negociere sau volum. In cel din urma caz cand ai distribuitori cat si clienti finali pretul difera , si nu apare public, este o practica des folosita in piata ca la poarta fabricii pretul sa fie mai mare ca la distribuitori,

#148
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Corect doar ca eu spun ca promovarea acestei marci este deficitara si defectuoasa. Cum poti tu ca importator sa nu ai pe siteul tau macar un pret aproximativ, chiar in vreo valuta?

#149
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007

View Postcrispolux, on 09 decembrie 2017 - 16:43, said:

Noul CH-S12FTLXA(WIFI) beneficiaza de filtre cu CH 7-SKY Technology. Ce face am gasit aici http://www.cooperhun...erandHunter.htm si arat ca cele din poza colorate in punga. E clar e bun de toate , in afara de apa calda, dar avind in vedere ca il voi monta in acesta saptamana(AC)  cum si unde se folosec acele filtre minune ?
PS. nu dati cu parul despre filtre, le-am gasit in cutie si ce fac cu ele ?
Ridici  capacul  frontal al UI , scoti  prin  ridicare filtrele . Pe  partea de jos  interior o  sa  gasesti  casetele unde  se  insereaza respectivele  filtre "minune" , in  care  eu  nu  cred  deloc .  Drept  urmare  am  renuntat  definitiv la  ele  inlocuindu-le cu niste  semifiltre subtiri de  hota  care  le-am  pozat pe  jumatatea  superioara  a  filtrelor  originale . Micsoreaza  oarecum  debitul  de  aer , cred  ca  nesemnificativ , dar  mai  ales  pentru  functia  de  racire este  foarte  bine  venit fiindca  nu  se  mai  incarca  atat  de  mult tolele vaporizatorului si  reduce  numarul  operatiilor de curatare  fizica.

Edited by steliangheorghiu, 10 December 2017 - 10:48.


#150
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Multumesc , am gasit locasul, in rest filtrele 10% adevar, 90% marketing dar trebuie sa recumostem sunt colorate frumos Posted Image
Ma incanta ideia cu filtru de hota mai ales ca va fi montat tocmai in bucatarie, chiar daca o sa fie oprit in timpul procesului de gatire pentru a evita aburul si vaporii de grasime

Edited by crispolux, 10 December 2017 - 11:05.


#151
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Daca-l instalezi  in  bucatarie,  se  schimba  datele  problemei . Riscul  de  colmatare a radiatorului (lamelele schimbatoare de  caldura) este  foarte  mare, cu  scaderea  drastica a randamentului . Unii au aplicat un  filtru  exterior deasupra  gridei de  absorbtie a  UI . Gresit , fiindca  suprafata de  absorbtie va  fi  mai  mica  decat  suprafata totala  a  filtrelor interioare si  va  frana  mult  debitul  de  aer . Eu am  aplicat deasupra fiecarui filtru interior cate  o  bucata de  filtru  subtire de  hota  taiat  la  dimensiune  si  forma  doar  pana  la  filtrele acelea  speciale ,la  care  am  renuntat . In  felul  acesta , in  partea  de  sus (orizontala) pe  unde  intra  aerul  in  viteza  praful  este  retinut  de  catre filtrul  suplimentar  iar  pe  partea  verticala  are  acces  liber  asigurandu-se  astfel  debitul  necesar  de  aer .
PS. Eu am  un  Hitachi ,  dar  este  acelsi  lucru.

View Postdanghetau, on 10 decembrie 2017 - 09:19, said:

Acel produs pe care l-ai cumparat are o promovare foarte buna, pe principalele motoare de cautare apare la pretul spus de mine https://www.compari....T0aAliZEALw_wcB, pe siteul importatorului Unicomp este imposibil sa afli vreun pret https://www.unicomp.ro/. Ca sa afli preturile trebuie sa cauti pe Google dupa codul de produs. Interesanta "politica firmei". Stiu ca sunt useri pe acest forum care vand CH dar daca ar fi aparut si pe Google era si mai bine pentru ei.
Probabil au oferit un discount de 10% fara de pretul afisat (asa mi-au pripus si mie) pe un site, pretul de vanzare fiind undeva pe la 1700-1750 de lei. Ce o fi mare secret pretul unui AC nu pricep.
@danghetau
Nu  cred  ca  te  poti  erija intr-un fel de  Alexandru  Graur . Nu-i  o  crima  de " lezmajestate " . Nu  suntem pe  un  forum "vorbim  corect romaneste" .  Daca  te  uiti in  posturile  tale  anterioare o  sa  gasesti  cu  siguranta  mai  multe  greseli si  mai  ales  de  topica . Sigur este bine  sa  vorbim si  sa  scriem  corect , dar si  corijarile  ar  trebui  facute  fara  ostentatie.

Edited by steliangheorghiu, 10 December 2017 - 14:03.


#152
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Te invit sa prezinti acele greseli.
Unii găsesc in asta o scuza, ei se fac de ras...
Si nu le caut, "sar in ochi".

Si cum sa nu te simti atins când faci aceeasi grseala, nu stii când se scrie care si când pe care. Si sa nu îmi spui ca te-ai grăbit sau ca ai tastat gresit, nu intra in categoria aia de greseli.

In rest succesuri.

Edited by danghetau, 10 December 2017 - 14:23.


#153
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
"In rest succesuri." . Lasa , lasa , nu cred  ca  tu  nu  ai mai format pluralul  gresit , mai  ales  de cand  cu  exprimarea  accea  nefericita  marca Eba.

#154
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Nu trebie sa fim suparati, cand nu stim tehnic  o dam in literatura , nu merge fotbalul de vina este arbitrul, nu stim economie avem poezie si uite asa ne apropiem de 12000 posturi din care maxim 5% la obiect.  Acest post este un pamflet si polueaza topicul !

#155
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postdanghetau, on 09 decembrie 2017 - 18:26, said:

Acelasi produs nu cu mult timp in urma era doar 1760 de lei. Atat am avut de spus.
Pretul la C&H 12kbtu are o plaja intre 1700-2200, depinde de la cine cumperi.
Cred ca cel mai jos pret la ITGalaxy, pe site-ul asta gasesti orice, dar habar nu au ce vand, cred ca de aici si preturile mici.
Iar pretul e si in functie de mai multi factori: curs valutar, pret transport, costuri cu manipulare, depozitare etc.
In plus daca iei 2-3-4 bucati poti negocia un discount, daca faci instalarea cu un partener agreat inca un discount...si tot asa.
De exemplu eu daca le aduc din Bulgaria, ca nu sunt in Romania, platesc transport in plus, iar pretul ptr 25 bucati nu e la fel ca cel pentru un container.
Iar mai mult decat atat, pentru un trafic bun pe site unele magazine afiseaza cele mai mici preturi chiar daca nu au produsul respectiv in stoc si nici nu il vor avea vreodata, dar te atrage cu un produs si iti recomanda altceva sau se agata de tine ceva ca deh e la "promotie" o pereche de ochelari de citit universali la doar 39.99 lei :)
Am dat doar exemple ca sa intelegeti ce este cu diversitatea preturilor.

#156
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostT_ciprian, on 11 decembrie 2017 - 09:29, said:

Iar mai mult decat atat, pentru un trafic bun pe site unele magazine afiseaza cele mai mici preturi chiar daca nu au produsul respectiv in stoc si nici nu il vor avea vreodata, dar te atrage cu un produs si iti recomanda altceva
Asta cam asa este, dar se cam stiu site-urile astea.
La fel mai sunt unele care umfla preturile si e clar ca nu cumpara nimeni de la ele.

#157
gabipet6

gabipet6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2018
Chiar nimeni din cei care au cumparat aceasta marca de AC-uri nu a pus un filmulet sa vedem si noi cat de galagioase sunt?
Am de ales intre aceste doua marci (versiunile 9000 si 12000 BTU) ca system complementar de incalzire:
Aer Conditionat Midea Blanc - 9000 Btu - MA-09NXD0 / MA-09N8D0, Inverter WiFi
Aer Conditionat Cooper&Hunter ARCTIC - 9000 Btu - CH-S09FTXLA-NG Inverter, WiFi Inclus,A+++

Din pacate am tot auzit ca C&H e galagios, sa nu se puna in dormitor.
Cum eficienta energetica e ce ma intereseaza cel mai mult, sunt putin nedumerit
La C&H  
Consum la incalzire:                      610(200-1450) W/h
Clasa energetica incalzire:            Clasa A+++

La Midea
Consum la incalzire: 100-1200 W/h
Clasa energetica incalzire: Clasa A+

Poate cineva sa ma lanmureasca care-i treaba ? totusi A + si A+++ .. ma astept sa vad niste cifre mult diferite la consum

#158
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgabipet6, on 22 februarie 2019 - 10:58, said:

Poate cineva sa ma lanmureasca care-i treaba ? totusi A + si A+++ .. ma astept sa vad niste cifre mult diferite la consum
Pe un alt topic ti-am mai raspuns cum e cu certificarea eurovent.
Cauta si tu si documenteaza-te ce este si cu ce se mananca.

Pierde cateva ore cu documentarea si cumperi un lucru in cunostinta de cauza.

Dupa cum probabil ai auzit despre scandalul noxelor la auto diesel.
Cu valori care nu reflecta realitatea.
Acelasi lucru e si industria asta, se folosesc agresiv niste termeni ca e trendy.
Omul modern nu mai are timp sa se documenteze. Are in schimb timp sa stea pe retele de socializare, si vanzatorii profita de asta.

Un aparat A+++ (pt clima noastra vorbim) nu poate costa 1700lei, ca asa nu ar mai cumpara nimeni Daikin de 4000lei.

#159
dorinkawasaki

dorinkawasaki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2017
aveti idee cum se seteaza wifi la C&H Arctic 18000 btu?

#160
b69cxu

b69cxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2009
Buna, ma intereseaza sa incalzesc casa de vacanta cu aer conditionat iar C&H Arctic mi s-a parut o alegere buna. Am citit topicul postare cu postare dar mi se pare ciudat ca dupa multe dezbateri in 2017 toata lumea a amutit si au mai aparut 3 postari in 2019. De ce, s-a lamurit toata lumea? In 2017 nu se prea gasea C&H Arctic in Romania, era coada la ele. Dupa ce lumea a cumparat nu s-a mai spus nimic. Ce sa inteleg, ati fost dezamagiti? Macar spuneti sa nu mai luam si noi teapa daca este asa...

Multumesc!

#161
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Care "toata lumea"? Au fost 3-4 colegi, nu mai multi

#162
b69cxu

b69cxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2009
Iarna trecuta a fost slabuta dar, pana la urma, sunteti multumiti de C&H?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate