Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

I can do anything. I'm an expert

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 02 septembrie 2017 - 11:21, said:

Da, dar daca ti-ar spune: vreau chestia aceea, pusa dincolo. Hai, in 10 minute e gata. Dar pentru asta iti trebuie cel putin 30 (este un exemplu), insa pentru el este usor.
Moment in care ii spui,
NU, nu este gata in 10 minute, cel tarziu in doua ore, cel mai devreme intr-o ora.

View PostMembruAnonim, on 02 septembrie 2017 - 11:30, said:

Managerii sunt de doua feluri:
- aia care s-au nascut cu functia in mana
- aia care au inceput de jos si au trecut prin toate etapele si treptele ierarhice pana sa ajunga sus.
cei din urma se impart din nou in doua, cei stiu de unde au plecat, si cei care au uitat.

Eu totusi cred ca OC era interesat daca se intampla asta si cu colegii de breasla, nu doar cu management.

Edited by MarianG, 02 September 2017 - 11:35.


#20
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017
de abia la sfarstiul clipului si-a dat seama tipul de ce trebuia sa faca la inceput Posted Image)
Dap, se intampla deseori.De aceea eu tot timpul cand imi vin cu propuneri de la management, intotdeauna zic ca se poate insa fac ca mine
Pai ai zis ca se poate . Da, am zis ca se poate , dar n-am zis ca se poate doar ca  tine , ci se poate insa doar ca mine , muhahaha =))

Edited by Qupidqu, 02 September 2017 - 11:50.


#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMarianG, on 02 septembrie 2017 - 11:28, said:

Din video inteleg ca subiectul in sine este despre cum sa ignori parerea unui expert.

Sceneta este foarte bine facuta.

Desi este intitulata "The expert" si personajul principal este omul tehnic, el reprezinta normalitatea. Genialitatea se regaseste in portretizarea celorlalte caractere.

Sedinta, desi putin fortata prezenta sefului cel mare la o intalnire de lucru, reda cu acuratete modul de lucru. Dialogul caricaturizat arata clar prioritatile fiecaruia si evidentiaza tertipuri clasice de evitare si redirectare a discutiei catre subiectul de interes propriu... "Oh cmon, what do we got here... kindergarten?"

Munca cea mai plictisitoare o are PM-ul care este de fapt o secretara mai tehnica.

Monumental:

"-So what exactly is stopping us from doing this?
- Geometry...
- Just ignore it..."

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Omul a fost prezentat ca "expert in drawing red lines ... to share his professional opinion"

#23
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Exact!

Imagineaza-ti ca ii spui unui client non-tehnic care vrea un website ca ai adus la sedinta expertul in ... "insereaza aici o tehnologie la moda". Pentru client vorbesti chineza.

Dar daca el cere un website albastru, ii spui ca ai adus la sedinta expertul in webite-uri albastre. Asa se vorbeste cu un client si se castiga contractul.

#24
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Japonia este una dintre economiile de top ale lumii. Sunt la un nivel la care noi nici nu putem visa vreodata.

Ei bine, una dintre caracteristicile culturii organizationale japoneze este reprezentata de faptul ca ei niciodata nu spun "nu".

Ca o fi vorba de respectul fata de interlocutor sau de un lucru adanc inradacinat in mentalitatea lor, e discutabil.


Cert e ca avand acest atribut, de a nu spune niciodata un "nu" direct si transant cand ti se spune sau cere ceva, au ajuns unde au ajuns. Sigur, pe langa multe alte lucruri.


Ganditi-va in plus la un lucru. Toti sefii si oamenii ajunsi in pozitii manageriale tin de functie. Tin de salariul bun, de respectul pe care il detin acum, de pozitia sociala si in cadrul companiei.

Lor nu le va conveni niciodata sa auda un refuz concis din partea subordonatilor. Acest refuz il vor asocia, constient sau nu, unui sentiment de clatinare a pozitiei de conducere detinute.

Seful nu vrea sa isi piarda postul, si vrea ca tu, ca subordonat, sa faci tot posibilul ca el sa il pastreze. Nu il intereseaza starea companiei, evolutia, indicatorii de performanta, astea sunt vorbe seci care mascheaza singurul lucru pe care il vrea de fapt- pastrarea pozitiei, care crede ca i se cuvine .

#25
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostDamascus77, on 02 septembrie 2017 - 12:15, said:

Seful nu vrea sa isi piarda postul, si vrea ca tu, ca subordonat, sa faci tot posibilul ca el sa il pastreze. Nu il intereseaza starea companiei, evolutia, indicatorii de performanta, astea sunt vorbe seci care mascheaza singurul lucru pe care il vrea de fapt- pastrarea pozitiei, care crede ca i se cuvine .

Attached Files



#26
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostLukRo, on 02 septembrie 2017 - 11:53, said:

"-So what exactly is stopping us from doing this?
- Geometry...
- Just ignore it..."
Chestia asta era valabila si in epoca lui Ceasusescu.
-Tovarasi facem podul asta aici, si secam raul asta si ala
-Nu se poate tovarase.Arhimede nu ne lasa.
-Sa fie chemat la mine ,tovarasul Arhimede asta.Cine se crede el ?!

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Totodata nici ei nu cer chestii de genul o 'line rosie de culoare verde trasparent'.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMarianG, on 02 septembrie 2017 - 11:35, said:

Moment in care ii spui,
NU, nu este gata in 10 minute, cel tarziu in doua ore, cel mai devreme intr-o ora.
Stii cum e? Eu imi permit sa le spun lucrurilor pe nume, intelegi? Am alt loc de munca principal si stresul face toti banii (desi daca as lucra la al doilea, full, as castiga mult mai mult).
Totusi, eu ii evidentiez ca trebuie sa-mi ceara informatii atunci cand inainteaza termene limita pentru mai sus, altfel, tot el va trebui sa le explice de ce nu s-a ajuns unde trebuia. De doua ori l-am lasat sa o faca. De atunci, este foarte precaut. "Avem de facut asta, cam cat ar dura?". Si eu ii spun, totul merge bine, toata lumea este multumita, mai putin stres. Dar asa face cu mine, cu altii, stabileste cu de la el putere termene fanteziste gen "faceti un spit de 90 secunde pentru clientul X, cu domeniul de activitate Y, in atata timp. Dauna totala. Nu-ti spune pe ce sa te axezi, ce produs trebuie evidentiat, daca este cazul, ce info primesti de la client, pentru ca na, reclama trebuie personalizata. El nu stie astea si cei de sub el, nu comenteaz ca deh, e greu sa gasesti loc de munca (tipul e genul care iti da liber daca nu te place, chiar daca esti bun. Acum un an i-a dat liber unui meserias in HTML. I-am zis ca-i va parea rau, ca omul e grozav si ste meserie, el ca nu-l respecta, ca alte prostii, l-a pus pe cumnatul lui si uite asa am ajuns de fac si ceva HTML-desi mi-e greu pentru c anu am experienta).
Au ajuns de vin oamenii la mine, ca poate vorbesc cu seful, ca nu au suficiente date si produsul finit va iesi prea generic (cum au facut un spot pentru cineva care avea crescatorie de pui, promovand oua eco, desi clientul avea nevoie de ajutor pentru carne- a fost funny atunci), apoi va trebui refacut in acelasi termen si alea. Eu, daca gasesc loc, ii spun, dar nu o fac prea des. Ma priveste felia mea, ca doar nu-s consultant si nici vreun mare sef.
Vreau sa spun ca multe merg prost pentru ca toti se pricep la toate.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Ca lumea este polivalenta nu vad sa fie un lucru rau, din cand in cand mai ceri o parere. Imporant este sa-ti asumi decizia.

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Mie îmi place cum în clip sunt evidențiate tertipurile managerilor de a îl face pe omul competent să fie submisiv.

Un exemplu de tertip care nu e în clip: avem un nou coleg cu să zicem 20 de ani de experiență, și șeful îl cheamă pe cel cu 5 ani experiență pentru a îi cere părerea, deși și cel cu 20 știe și e deja de față cu șeful, pentru a îl face pe cel cu 20 să nu creadă că nu poate fi concediat oricând și să îi micșoreze sau să îi țină sub control pretențiile la o eventuală mărire de salariu.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Studiu de caz - Vodafone Romania

Inainte vreme, prin anii 90 majoritatea managerilor erau straini - exista o cultura corporatista, sedintele erau pe bune, creative si aduceau rezultate. Managementul strain stia sa asculte, sa inteleaga si sa noteze argumentele.  Dupa 2000 au inceput inlocuirile masive cu manageri romani, mai ieftini, cu gandire ingusta si multa infatuare, carora li s-au trasat obiective de reducere de costuri.

Nimic mai gresit, sa pui tzaranii, care n-au mai lucrat in viata lor in multinationala, si care nu inteleg interdependentele, sa reduca costurile - o vor face cu orice pret, de dragul ratelor pe care le au de platit si a copchiilor pe care ii au de crescut, pe credit, cu riscul de a pune departamente si sisteme pe chituci.  

Rezultatul s-a vazut - in special in relatia cu angajatii companiei (majoritatea oamenilor buni au plecat din firma, fiind inlocuiti cu cioflingari fara nicio experienta adusi pe bani putini), in calitatea serviciilor si in relatiile cu clientii. Lucruri care altadata mergeau durabil au fost inlocuite cu altele de slaba calitate care trebuie reglate permanent...

Edited by rosix, 02 September 2017 - 14:39.


#32
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostOriginalCopy, on 02 septembrie 2017 - 13:53, said:

Un exemplu de tertip care nu e în clip: avem un nou coleg cu să zicem 20 de ani de experiență, și șeful îl cheamă pe cel cu 5 ani experiență pentru a îi cere părerea, deși și cel cu 20 știe și e deja de față cu șeful, pentru a îl face pe cel cu 20 să nu creadă că nu poate fi concediat oricând și să îi micșoreze sau să îi țină sub control pretențiile la o eventuală mărire de salariu.
La 20 de ani de experienta, tipul in cauza nu ar trebui sa-si faca probleme, deaorece fiind in sine o capacitate isi permite oricand o discutie tehnica cu oricine.
Ar trebui sa se bucure ca seful nu-l baga in seama cu toate tampeniile si astfel este lasat sa-si faca treaba asignata.

#33
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
S-a intamplat de multe ori sa ma lovesc de astfel de bizoni,  am nimerit la un moment dat intr-o companie in care aproape toti cei din proces erau fie rude fie prieteni de familie, partea cu abilitatile tehnice fiind absenta la ei. Prin alte parti cei de la calitate veneau cu tot felul perle.
Am avut si un manager de genul, prin multinationale se practica plasatul cateilor pe post de manager din simplul fapt ca musca bine si sunt obedienti.

#34
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sefii ar trebui totusi sa inteleaga ca atunci cand le zici "Nu se poate"  poate stii si de ce  sau sa deschida urechile bine si sa binevoiasca sa te creada!
Na un exemplu stupidissim pana dincolo de tampenie. Am zis sefei ca nu merge ca sa se poata folosi niste formulare gata tiparite.. Nu , nu si nu! Ca reusesc eu sa fac cumva ...
Am pierdut ceva timp (destul) insa asa cum ziceam : nu mergea! Ca nu ai cum sa pozitionezi milimetric o foaie de hartie A4 intr-o imprimanta (ai putea incerca cu ceva suces daca hartia ar avea gauri pe margine si imprimanta ar avea dinti de antrenare)
Ca realmente sunt lucruri imposibile - de ex sa faci un Trabant sa fuga cu 250 km/h

Apoi "dinozaurii" stiu si ei ceva. Au experienta in spate. Ce nu se gandeste este ca au si experienta gherlelor .. Si daca ceva din propunere ii aduce aminte de o gherla de acu 15-20 de ani nu va vrea sa aibe din nou insucces! (gherla -table.. esti la gherla, adica ai un puc scos. Iti trebe sa dai 2,3 sau 6.. si tu dai o prefurmoasa dubla 5-5!! asta inseamna sa dai o gherla)
Na .. colegi de institut... Unu care a facut 20 de ani programe de teste hard si a condus contracte de la cap la coada. Plus alte domenii si la fel de la coada la cap.  Al doilea a fost "asistenta tehnica" si in gnl a instalat ce faceau altii.
Al doilea a ajuns seful primului . Director. Primul ii zice la un moment dat ca "asa o sa iasa un cacat" . In +25 de ani omu a avut part de de vreo 2 rahaturi (alea care le stiu eu) , plus ca in domeniul nou omu' avea vreo 4 ani de contracte duse cu brio la capat.
Ntz. Directorul se incapataneaza ca nu ca nu ca atitudinea e negativista si sfidatoare . Se gaseste o juna dornica de parvnire care zice "directore bine zici io fac!".. Ea este pusa sefa pe contractu ala, primul zice ca sa i se dea altceva de lucru ... Dupa 6 luni erau in RAHAT , Very Big Sheet . Contractu' a intarziat cu 2 luni , firma (nu zic care.. emportantica ) si-a vazut blazonul patat (importanctica in Romania caci specializata. In lume e din alea de te ridici de pe scaun cand auzi ca sistemul de programe a fost realizat de ea) Primului i se face atmosfera, pleaca. Directorul ramane ..
Aia mai juna a castigat experenta . Pesemne ca este pe cale sa se "dinozaurieze"  caci sigur nu doreste sa mai intre inca o data in asa incurcatura ....


In fine.. Azi , de multe ori un ins cu 20 de ani de exeprienta este "periculos" si trebuie alungat tocmai ca are experienta! Adica zice prea usor "nu! Ca am mai facut prostia asta!" , poate vrea si niste bani in plus, poate vrea recunosterea meritelor sub forma de post de sefulet  sef de birou sau asa ceva ....
AFARA!!!
Sa nu mai zic ca unii prea juni manageri (26-29) cu un titlu proaspat de master au din scoala ideea ca omu la 45 de ani e cam epuizat deci trebe carne noua si frageda .. desi nu e manager de casa de tolerantal!)

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGhita_Bizonu, on 10 decembrie 2018 - 11:51, said:

Ca realmente sunt lucruri imposibile - de ex sa faci un Trabant sa fuga cu 250 km/h

Cred ca mai degraba nu ai tu viziune...

https://www.promotor...lveaza-15126853

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostQupidqu, on 02 septembrie 2017 - 12:29, said:

Chestia asta era valabila si in epoca lui Ceasusescu.
-Tovarasi facem podul asta aici, si secam raul asta si ala
-Nu se poate tovarase.Arhimede nu ne lasa.
-Sa fie chemat la mine ,tovarasul Arhimede asta.Cine se crede el ?!

Si continuarea cred ca ar fi:

Quote

Ba, trimiteti pe cineva sa zica ca e Arhimede. Isi face nebunu' numarul si gata. Nu putem sa-i spunem ce e cu Arhimede, ca il apuca pandaliile.

:D

Am intalnit din astia da. Trebuie ocoliti, mai ceva ca haitele de caini vagabonzi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate