Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

I can do anything. I'm an expert

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BKorP55Aqvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cât de des vi se întâmplă ceva de genul?


Mie nu mi s-a întâmplat cu manageri & co până acum, însă mi s-a întâmplat să mă lupt cu morile de vânt cu colegi de breaslă la anumite genuri de probleme.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Rar, dar cu management, nu cu echipa.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da. Am intalnit situatia. Numai ca in alt domeniu. Depinde de caz si situatie. Expertul poate foarte bine sa intre in jocul lor, daca tot nu reuseste sa le explice caposilor si sa o scoata la capat cu ei. Adica sa faca si el pe prostu. Asta bineinteles daca situatia nu va avea urmari nedorite.

Edited by MembruAnonim, 02 September 2017 - 10:21.


#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu nu sunt pe domeniul vostru.
Însă,cum a spus și colegul @Steaua2006,nu este ceva stric legat doar de programare.
Tinde să fie universal.
Peste tot sunt "bătuți în cap".Căpoși.Copii ca maturitate în gândire și înțelegere.

Soluții?
Sau răbdare,sau ocoliți,sau manipulați și tocați de bani,sau(în cel mai rău caz-depinde de persoană):
"I am groot!"

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
99 % din managerii din RO se impart in doua categorii:

1. cei care se pricep doar sa traga linii.
(dar relatia dintre linii si altceva le scapa printre degete)

2. cei care nu se pricep nici macar la asta.

Unii le trag scurte de vineri seara pana luni dimineata si firma contractata are furnizori care nu lucreaza in weeckend...
Sunt si unii care nu stiu sa le traga nici scurte, nici medii, nici lungi...

Restul de 1% sunt buni si 0,002% sunt extraordinar de buni.

Edited by loock, 02 September 2017 - 10:40.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sefii, cu cat sunt mai prosti, cu atat se cred maid estepti.
Vine unul la mine, nu eram pe aceeasi felie, dar na, era superior. Imi spune ca trebuie sa conectam ceva wireless la retea, alea-alea. Bun. Il intreb de ce are nevoie, imi spune (atentie, este sef pe retelistica) ca vrea sa "se lege" la router. il intreb (la misto), daca ii trebuie cablu (sa se lege, cu nod, eu stiu). Imi spune ca nu, vrea doar sa poata intra pe net, "fara bani" (inca o data, este platit ca meserias in retelistica). Bun. Pun exceptie cu MAC, ii spun numele retelei pentru ca era ascunsa, nu stie cum sa-l scrie, ii cer tableta, spune ca nu mi-o poate da (gekados '), cu chin, reuseste sa scrie numele retelei si acum vine bomba. Ca idee, are un salariu de trei ori cat al meu. Haideti ca nu va mai tin. Ii spun parola retelei si el ce face?! Intoarce tableta ca sa nu vad eu cand tasteaza parola...data de mine. A fost fenomenal. Am facut o remarca privind faptul ca siguranta primeaza si mi-a zis ca da, trebuie sa fim atenti. Cam, atat. Si asta e doar una.

Edited by YOUR_GOD, 02 September 2017 - 10:42.


#7
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Pe mine m-au chemat ca nu le merg calculatoarele ... Aveau monitoarele oprite din buton. Bine, astia nu erau manageri.
Managerii au chichite tampite rau gen, fa-mi buton sa stea on-top sa vad cand scriu cu casp-lock... sau personalizare profil baterie, lumina ecran ... :|

#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de ce nu dai si un exemplu? ce ti s-a cerut si ai considerat ca e imposibil?

comedia aia se aplica la ambele parti.
exista programatori "conditionati", fixisti, care nu vad lucrurile in ansamblu, sau care au un mod religios de a lucra si nu pot sa se uite la ceva cu ce ei nu-s obisnuiti.
in domeniul asta rar intalnesti ceva imposibil de implementat.
si in toate meseriile e la fel. de cate ori ati dat peste un dinozaur care isi face treaba in acelasi fel de cateva decenii si nici nu vrea sa auda altfel?

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Pentru toti palmasii care fac misto de sefii "prosti":

- seful unei echipe trebuie sa stie management, planificare si bugetare, nu sa stie parole pe de rost
- niciodata sa nu faci sef pe cel mai bun tehnician din echipa, Pune sef pe cel mai bun manager.
- nu este obligatoriu ca seful sa aiba cel mai mare salariu din echipa.
- desigur ca exista exceptii de la regulile de mai sus

O data ce intelegeti chestiile astea, o sa dispara si frustrarile.

LE: Eu sunt palmas. Am fost si sef, nu mi-a placut. Acum sunt contractor.

Daca lucrurile se intampla altfel in firma unde lucrezi, cauta alta.

Edited by LukRo, 02 September 2017 - 11:18.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Eu sunt aici, atentie la limbaj si la off-topic.

#11
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 LukRo, on 02 septembrie 2017 - 10:58, said:

Pentru toti palmasii care fac misto de sefii "prosti":

- seful unei echipe trebuie sa stie management, planificare si bugetare, nu sa stie parole pe de rost - doar ca in majoritatea cazurilor nu stiu asta, stiu doar sa zica "fa aia" sau "vreau aia", de multe ori "aia" fiind o linie rosie trasata cu cerneala verde
- niciodata sa nu faci sef pe cel mai bun tehnician din echipa, Pune sef pe cel mai bun manager. - sau pe cel care are mai multe pile
- nu este obligatoriu ca seful sa aiba cel mai mare salariu din echipa. - haahahahahaaaahaaa... haahahahahahaaaa! Da, nu este obligatoriu, dar cate exemple ai de genul asta? 1 la 10.000 in afara si 1 la 1 milion in Romania?
- desigur ca exista exceptii de la regulile de mai sus - regulile de mai sus SUNT exceptiile, in realitate este fix pe dos fata de ce-ai spus tu, intr-o majoritate covarsitoare a cazurilor

O data ce intelegeti chestiile astea, o sa dispara si frustrarile. - frustrarile vor disparea cand vor disparea si sefii cretinoizi; sau cand vor intelege ca daca-i spui ca nu se poate ceva, se prea poate sa fie asa, si daca nu te crede, sa analizeze el problema in detaliu si sa vada daca-i adevarat sau nu, nu sa zica ca esti lenes si nu vrei sa faci idiotenia ceruta de el.

Edited by dasvik, 02 September 2017 - 11:25.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 LukRo, on 02 septembrie 2017 - 10:58, said:

Foarte frumos spus.
AM lucra insa cu corporatii, nu, pentru corporatii imense, in care nici sefii cei mai de sus nu se stiau. Acolo am invatat ca cine nu stie, nu se baga. punct. Seful departamentului iti cere sa faci X. El nu are pregatirea in crearea aleui X, prin urmare iti spune ce vreau, nu si cum s faci. Numai la noi se pricep la orice, desi nu stiu nimic.
Nu ma frustreaza salariul lui, nu neaparat. AM un contrat de ...colaborare, pot sta departe la ei, dupa ce fac ce am de facut, sunt liber, telefonul nu mai suna de la munca. nici pentru de trei ori salariul meu (calculat full), nu as accepta sa fiu deranjat 24/24.

Am lucrat la o firma engleza unde am vazut cum se face treaba cu adevarat. Seful tau fusese unul ca tine. Stia si ce stii tu, dar stia si imaginea per ansamblu, asa ca nu mai realiza produse finite (fie ele soft sau orice), doar coordona, pentru ca invatase sa o faca bine. Analiza ce produceai, daca intrunea conditiile enuntate, nu auzeai de el. La noi, e nebune, sefisorii vor sa fie ei in mijlocul actiunii, spun prostii mai mari decat ei, lucruri care afecteaza mersul departamentului pentru c anoi, cei care nu suntem 100% dependenti, renuntam rapid daca sefii nu ne impun respect. Repet, nu ma astept sa faca ce fac eu, asta ar anula rolul meu. Ma astept insa sa nu intervina cu sfaturi tampite.
Si inca ceva: eu nu rad la comanda sau glume proaste. Am putini prieteni aici si multi dusmani. Majoritatea ma invidiaza pentru ca ma cosnidera arogant. Poate sunt, desi am fost crescut sa arat respect, dar nu pot respecta o domnisoara care se imbraca la birou c ape trotuar sau ale carei unghii prea mari, nu permit sa tasteze rapid la PC, secretara fiind. Nici pe Y care este baiatul domnului Z si in afara de Fcaebook, nu face, desi are 5 facultati.
Sunt asa de multe de zis...ideea este ca din 200 angajati, inclusiv conducerea, doar vreo 30 fac ceva si sunt necesari. Restul sunt interschimbabili...si stiti ce este nostim?! Nici nu stii cand lispesc de la munca.

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu nu cred ca exista sef care sa angajeze persoane care sa-i spuna ca nu se poate. Aia stie si el, de ce ar plati pe cineva sa-i spuna acelasi lucru?

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 OriginalCopy, on 02 septembrie 2017 - 10:05, said:

Cât de des vi se întâmplă ceva de genul?
Mie nu mi s-a întâmplat cu manageri & co până acum, însă mi s-a întâmplat să mă lupt cu morile de vânt cu colegi de breaslă la anumite genuri de probleme.

Se intampla frecvent. Am lucrat deseori cu sefi absolut imbecili, preocupati sa se auda vorbind, argumentand.  Acesti oameni vin cu propuneri imbecile, dificil de realizat si in neconcordanta cu obiectivele si cu ce trebuie de fapt intreprins.
De asta urasc mediul corporatist. E plin de idiotzi cu costum si cravata (in general manageri romani, lipsisiti de coloana vertebrala - niste slugi), preocupati strict de imaginea de sine si de bani cu care sa-si achite ratele si sa-si creasca progeniturile de kkt.

Astfel de sefi lasa problemele importante pe seama angajatilor, nu vor sa auda de ele si se ocupa de probleme marunte si sunt muti de admiratie cand rezulta lucruri meschine cu efort minim si tam-tam maxim. De asta, angajatii tip sluga, cu gura mare, care pot transforma "rahatul in margaritar", au succes pe langa astfel de oameni.

Edited by rosix, 02 September 2017 - 11:21.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 LukRo, on 02 septembrie 2017 - 10:58, said:

Pentru toti palmasii care fac misto de sefii "prosti":

- seful unei echipe trebuie sa stie management, planificare si bugetare, nu sa stie parole pe de rost
- niciodata sa nu faci sef pe cel mai bun tehnician din echipa, Pune sef pe cel mai bun manager.
- nu este obligatoriu ca seful sa aiba cel mai mare salariu din echipa.
- desigur ca exista exceptii de la regulile de mai sus

O data ce intelegeti chestiile astea, o sa dispara si frustrarile.

Frustrarile nu sunt doar din partea palmasilor, ci si din partea clientilor, din partea altor manageri, din partea romanilor in general care vad ca majoritatea managerilor din RO sunt cei mai prosti manageri din lume.
E vorba despre faptul ca nu sunt performanti si nu manageriaza bine, se cred cei mai buni si sunt ridicol de prosti - ca manageri ca altceva nici nu intereseaza aici.

Apropo de subiect, poti avea 3 linii perpendiculare intre ele daca sunt linii curbe in plan, dar nu mai mult de 3, si se poate si cu mai multe linii drepte dar numai in spatiu poli/multiplu curbat / poli/multipla distorsiune spatio-temporala...
Daca e vorba doar de intersectare fie ea si aproape perpendiculara, si linia poate fi multiplu curbata, si intersectarile pot sa fie si in locuri diferite prin prelungirea liniilor, atunci pot si fie si 4 linii, si tras de par pot sa fie si mai multe...

Edited by loock, 02 September 2017 - 11:33.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 danvlas, on 02 septembrie 2017 - 11:15, said:

Eu nu cred ca exista sef care sa angajeze persoane care sa-i spuna ca nu se poate. Aia stie si el, de ce ar plati pe cineva sa-i spuna acelasi lucru?
Da, dar daca ti-ar spune: vreau chestia aceea, pusa dincolo. Hai, in 10 minute e gata. Dar pentru asta iti trebuie cel putin 30 (este un exemplu), insa pentru el este usor.

 loock, on 02 septembrie 2017 - 11:20, said:

Ideea este ca daca lucrezi cu firme respectabile din afara si vezi ce inseamna acolo un manager, te scarbesti si mai tare.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Din video inteleg ca subiectul in sine este despre cum sa ignori parerea unui expert.
Acum daca omul este profesionalist, incearca pe cat de mult posibil sa-ti explice ca cerinta este imposibila.
In caz contrar se preface ca executa aceasta munca imposibila si iti cere bani.

Edited by MarianG, 02 September 2017 - 11:28.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Managerii sunt de doua feluri:
- aia care s-au nascut cu functia in mana
- aia care au inceput de jos si au trecut prin toate etapele si treptele ierarhice pana sa ajunga sus.

 Alucard, on 02 septembrie 2017 - 10:52, said:

Pe mine m-au chemat ca nu le merg calculatoarele ... Aveau monitoarele oprite din buton. Bine, astia nu erau manageri.
Managerii au chichite tampite rau gen, fa-mi buton sa stea on-top sa vad cand scriu cu casp-lock... sau personalizare profil baterie, lumina ecran ... Posted Image


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate