Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Preturi placute RAM in ultimii 2 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Nu sunt deloc in tema cu preturile placutelor ram in ultimii 2 ani. Uitandu-ma dupa achizitionarea unora, pretul de ~350 lei pt 8GB DDR4 (1x8GB) am crezut ca este unul corect.  Mi-a atras insa atentia un wishlist din ianuarie-februarie 2016. Placuta costa 208 lei. Acum, acelasi model, costa ~350 lei.

Asa s-au dus in sus preturile la ram? A fost vreo criza ca cea a hard'urilor ( inundatiile care au facut ca preturile hardurilor sa explodeze)?

Atasez print

Attached File  ram ddr4 pret.jpg   171.53K   80 downloads

Edited by andreiMembruAnonimut, 02 September 2017 - 00:38.


#2
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Eu am tot HyperX si am dat pe ea ~300 de lei anul trecut. Deci ceva nu se leaga.

#3
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 open-your-eyes, on 02 septembrie 2017 - 00:38, said:

Eu am tot HyperX si am dat pe ea ~300 de lei anul trecut. Deci ceva nu se leaga.

In ianuarie 2016, acea placuta de 8 GB DDR4 Hyperx fury black la 2166Mhz costa 208 lei. Acum daca ne uitam la pcgarage, placuta costa 338 lei redus de la 348 lei.

https://www.pcgarage...33mhz-cl14-12v/

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Hehe in ianuarie am prins 16 Gb la 350 de lei Crucial DDR4. S-a scumpit mult.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ramii-s ca vinul, cu cat se invechesc le creste valoarea.

#6
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Eu am luat in august 2016 o placuta Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz CL14 1.2 cu 181 lei si in ianuarie 2017 aceeasi placuta cu 243 lei redus de la 280 lei.
Deci preturile cresc...

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andrei_ionut, on 02 septembrie 2017 - 00:33, said:

Nu sunt deloc in tema cu preturile placutelor ram in ultimii 2 ani. Uitandu-ma dupa achizitionarea unora, pretul de ~350 lei pt 8GB DDR4 (1x8GB) am crezut ca este unul corect.  Mi-a atras insa atentia un wishlist din ianuarie-februarie 2016. Placuta costa 208 lei. Acum, acelasi model, costa ~350 lei.

Asa s-au dus in sus preturile la ram? A fost vreo criza ca cea a hard'urilor ( inundatiile care au facut ca preturile hardurilor sa explodeze)?

Furnizorii IT online urmaresc ce se cere, inclusiv cautarile pe net, dupa diverse produse, apoi majoreaza preturile la ceea ce se cauta.  De aceea cautarile ar trebui facute cu cookies dezactivate si nimeni nu ar trebui sa posteze wish-listuri. In functie de ele vanzatorii majoreaza nejustificat preturile la produsele cu cerere buna. Criza la HDD-uri a fost una artificiala, facute sa umfle conturile distribuitorilor IT.  

Si eu am luat un SSD in 2015 la un pret. In prezent, acelasi SSD e la un pret semnificativ mai mare. Unii zic ca are legatura cu cursul de schimb, dar diferenta de pret nu poate fi pusa doar pe seama cursului de schimb, plus ca distribuitorii nu ar trebui sa schimbe pretul produselor in stoc ca in cazul combustibililor, la pompa.

Parerea mea este ca se sare calul cu specula in Romania.

Edited by rosix, 02 September 2017 - 04:23.


#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E vorba de specula... mai ales cand e vorba de produse ce au iesit din fabricatie si se vand la preturi cu megadiscount de catre producator.
Contrar opiniei populare, in Romania functioneaza sistemul maresti pretul pana la cer sa iasa profitul gros, desi primesc discounturi pentru volum uriase de la producatori/furnizori acestia pun adaosuri uriase...

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Da, romanilor li se intampla toate nedreptatile.

Luati de aici ca e mai ieftin https://www.amazon.c...dp/B01D8U27YU/r

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rosix, on 02 septembrie 2017 - 04:21, said:

De aceea cautarile ar trebui facute cu cookies dezactivate si nimeni nu ar trebui sa posteze wish-listuri. In functie de ele vanzatorii majoreaza nejustificat preturile la produsele cu cerere buna.

Fleosc, acum poate nu mai trebuie nici sa se posteze review-uri bune ca maresc astia preturile! De parca le-ar trebui sa troleze dupa wishlisturi nu vad ca au nu stiu ce produs si nu se vinde de citeva luni la pretul ala. Sau ca altul nu reusesc sa-l tina pe stoc.
Iar cu cookie-urile stii tu ceva dar nu se aplica la noi (si chiar pe afara nu prea e cazul la hardware, poate la bilete de avion sau alte chestii mult mai fluide). Ca interes general insa e putin relevant pentru magazin ca are (de exemplu) 400 view-uri de la 150 IP-uri diferit pe produsul cutare si stie sau nu din cookie-uri ca sint de fapt ceva mai multe sau mai putine browsere in spatele IP-urilor alora (spre exemplu daca cineva si-a schimbat IP-ul intre timp si il prind dupa cookie ca e acelasi).

#11
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
E o criza de RAM pe glob, s-a subestimat nevoia de RAM, iar aceleasi chipuri DDR4 sunt folosite si la tablete si telefoane mobile, si a aparut astfel o penurie. De asemenea unii producatori de memorii au trecut pe productia de SSD-uri pentru ca sunt mai profitabile si astfel s-a adancit criza.
S-a inceput constructia unor fabrici noi de RAM, dar o sa mai ia un an sau doi pana vor intra in functiune, estimarile arata ca abia pe la sfarsitul lui 2018 ar putea sa scada preturile la RAM.

#12
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Da, preturile au crescut mult si foarte multe la memorii si dispozitive de stocare flash (SSD, bete USB). In toata lumea , nu numai un Romania.

De exemplu :
SSD (acelasi model, acelasi vanzator) :
- 10 octombrie 2016 : 71.89 Euro
- 2 septembrie 2017 : 92.14 Euro

Memorie RAM DDR3 8GB (acelasi model , acelasi vanzator)
- 10 octombrie 2016 : 55.29 Euro
-  2 septembrie 2017 : 98.63 Euro

USB Flash drive 32GB (acelasi model , acelasi vanzator)
- 10 octombrie 2016 : 10.99 Euro
-  2 septembrie 2017 : 15.65 Euro

Memorie RAM DDR3 16GB (acelasi model , acelasi vanzator)
- 19 noiembrie 2015: 81.09 Euro
-  2 septembrie 2017 : 125.28 Euro

Preturile sunt de pe Amazon.de asta excluzand ideea de specula din Romania.

#13
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In mai 2016 am cumparat Kingston 4GB, DDR3, 1600MHz cu 75.81 lei
Acum costa 139.99Posted Image

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Luati RAM second hand, nu are nicio problema, nu se strica mai repede ca alea din magazin. Exemplu https://www.olx.ro/o...html#773d53b685

#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 diZy, on 02 septembrie 2017 - 00:52, said:

Hehe in ianuarie am prins 16 Gb la 350 de lei Crucial DDR4. S-a scumpit mult.
Inca mai exista acelasi kit la acelasi magazin cu 688 de lei. Posted Image

#16
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Mizu, on 02 septembrie 2017 - 09:35, said:

Luati RAM second hand, nu are nicio problema, nu se strica mai repede ca alea din magazin. Exemplu https://www.olx.ro/o...html#773d53b685
Alea-s memorii ECC adica pentru servere, nu merg pe placi de baza normale, iar daca vrei sa iti faci un sistem nou cu ele te costa o caruta de bani placa de baza si procesorul, asa ca nu ai rezolvat nimic.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 andrei_ionut, on 02 septembrie 2017 - 00:33, said:

Asa s-au dus in sus preturile la ram? A fost vreo criza ca cea a hard'urilor ( inundatiile care au facut ca preturile hardurilor sa explodeze)?
Cam asa ceva ... cererea de DDR4 a crescut mult peste capacitatile mondiale de productie si ca in orice economie de piata unde balansul (sau, in cazul de fata, dezechilibrul) intre cerere si oferta face pretul, uite ca ne confruntam cu o crestere artificiala a preturilor.
Acelasi lucru e valid pentru placile video unde mineritul a creat o cerere imensa de moment, cerere care nu a putut fi acoperita cu stocurile existente, asadar toate preturile s-au dus in sus.

Problema pe care o vad eu este ca preturile o sa stea sus o perioada chiar si dupa rebalansarea cererii cu oferta ... din pura inertie.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006

 Memeito, on 02 septembrie 2017 - 11:38, said:

Alea-s memorii ECC
Nu observasem acel detaliu, le-am dat rapid ca exemplu pentru ca erau noi. Dar mai sunt destule pe olx:
https://www.olx.ro/o...2v-ID9axtn.html
https://www.olx.ro/o...33-ID9aDw3.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate