Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hi-fi pana in 4500 ron ..

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Salutare ,    vreau sa achizitionez  un  receiver stereo  si 2  boxe  , buget maxim 4500 ron.
Am ascultat  cum suna un receiver multi-canal  si un amplificator stereo   si prefer  stereo  , suna mult mai bine .   Totusi vreau si capacitati de conectare gen Wi-fi  pentru internet radio ,  intrare optica  ,   asa ca as merge pe  un receiver stereo  .  
Sistemul il vreau pentru muzica in special ,  camera are  20 mp  .
Voi ce  credeti ca s-ar incadra ?

#2
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Asta e destept
https://www.avstore....-8150/#argintiu
Sau iti alegi de aici ce iti place

https://www.avstore....ceivere-stereo/

Nu ai spus ce fel de boxe vrei, recomand de podea

https://www.avstore....r-supreme-2002/
Posibil sa le găsesti mai ieftin la alte magazine.

#3
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Da , voi merge pe  boxe de podea in principiu..   O sa fac comparatie intre MMS 2002   si Heco Victa prime 502 .

#4
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
yamaha rn602

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Parere personala este ca un amplificator Panasonic, Technics, Pioneer, Kenwood de acum 20 de ani cu boxele originale, se aude mult mai bine decat cele din ziua de astazi.
Daca vrei ceva nou, atunci gasesti sigur. Parerea mea e sa te duci in magazin si sa le asculti. Important e sa introduci semnal audio de calitate, un CD original ar fi indicat.
Legat de conexiunea BT, WI-FI si altele sincer sa fiu ai sa observi o mare diferenta de calitate audio comparativ cu optic sau line-in asta in cazul in care introduci acelasi semnal audio.

Si inca o chestie care ar trebui sa o ai in vedere este depanarea. Sistemele astea audio care sunt acum pe piata au totul procesat. Au in ele o uzina intreaga de procesare. Nu iti doresc sa ti se strice ca ai sa plangi langa ea....ti-o spune unul care a avut de reparat un Harman Kardon, ONKYO..
Cele mai vechi nu au asa multa electronica in ele iar daca au rezistat 20 de ani...vor mai rezista. Ca sa nu mai spun de calitatea componentelor din ziua de astazi comparativ cu cele de acum 20 de ani.

Mai degraba iti iei un amplificator simplu la care sa legi diferite surse de semnal.
Si apropo, Hi-Fi nu se mai fabrica...acum e Dts,Dolby, THX, ProLogic etc.. :)

Edited by tehnics, 01 September 2017 - 08:04.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
In principiu bugetul se duce 2/3 spre boxe ,de departe cel mai important element al sistemului audio. Boxele e bine sa fie noi. La amplificatoare se poate merge si pe un SH serios ,daca e luat din sursa sigura.
Cat priveste facilitatile moderene gen blutooth ,wireless ,acesta din pacat nu prea au mare lucru in comuin cu o calitate la nivel HI-FI . daca se vrea totusi asa eva ,exista receivere stereo ce au implementate toate aceste facilitati. Si probabil chiar unele amplificatoare.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Zic si eu      http://www.harman-au...nkardon-hkts-9/    ...

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postericmario, on 01 septembrie 2017 - 09:40, said:

Ala nu e sistem HI-FI, ci sistem multicanal A/V. Iar boxele sunt cam penibile.
De evitat produsele mai noi de la Harman. Desi suna bine ,sunt lucrate sub orice critica cu grave probleme de fiabilitate.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am zis si eu...
Oricum nu as da atatia bani pe un sistem audio veac.

#10
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Vreau ceva de calitate  pentru ca n-o sa cumpar in fiecare zi .  Probabil astea o sa fie pe urmatorii 10 ani  :)   M-am uitat un pic pe specificatiile unor receivere stereo ,   multe au servicii gen  Pandora, Spotify ,  care insa nu merg in tara noastra  .  Va trebui sa gasesc o solutie  , n-as vrea sa tin tot timpul laptopul conectat sau telefonul pentru radio .

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postct10dre, on 01 septembrie 2017 - 12:05, said:

Vreau ceva de calitate  pentru ca n-o sa cumpar in fiecare zi .  Probabil astea o sa fie pe urmatorii 10 ani  Posted Image   M-am uitat un pic pe specificatiile unor receivere stereo ,   multe au servicii gen  Pandora, Spotify ,  care insa nu merg in tara noastra  .  Va trebui sa gasesc o solutie  , n-as vrea sa tin tot timpul laptopul conectat sau telefonul pentru radio .
Pai acolo mai pui niste banuti si iti iei si un media-box separat de amplificator. Ca defapt astea mai noi cam asa sunt...media-box+amplificator..

#12
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Postct10dre, on 01 septembrie 2017 - 12:05, said:

Vreau ceva de calitate  pentru ca n-o sa cumpar in fiecare zi .  Probabil astea o sa fie pe urmatorii 10 ani  Posted Image   M-am uitat un pic pe specificatiile unor receivere stereo ,   multe au servicii gen  Pandora, Spotify ,  care insa nu merg in tara noastra  .  Va trebui sa gasesc o solutie  , n-as vrea sa tin tot timpul laptopul conectat sau telefonul pentru radio .

Să știi că dacă ai pretenții foarte mari, bugetul e cam micuț...
Uite poți încerca să începi audițiile de aici :
Uite un receiver decent la 2300 de lei : https://www.avstore....-n602/#argintiu
Uite aici niște boxe decente la 2200 de lei (dacă ai spațiu destul) : https://www.avstore....e-702/#espresso

#13
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postinstabilu, on 01 septembrie 2017 - 06:05, said:

Asta e destept
https://www.avstore....-8150/#argintiu
Sau iti alegi de aici ce iti place

https://www.avstore....ceivere-stereo/

Nu ai spus ce fel de boxe vrei, recomand de podea

https://www.avstore....r-supreme-2002/
Posibil sa le găsesti mai ieftin la alte magazine.

vai de capul meu ce marci i-ai recomandat

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
De ce?
Receiverul ala de la Onkyo e chiar decent.
Intr-adevar boxele sunt extrem de entry level ,dar la banii aia alte boxe de podea? cam greu.

Edited by edigee, 01 September 2017 - 15:33.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttehnics, on 01 septembrie 2017 - 07:58, said:


Cele mai vechi nu au asa multa electronica in ele iar daca au rezistat 20 de ani...vor mai rezista.Posted Image

mai puțin condensatoarele electrolitice.

#16
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Orice componenta imbatraneste  , capacitorii electrolitici se usuca , rezistorii  isi modifica rezistenta ,  tranzistoarele cedeaza  .    Partea buna e ca sunt mai usor de reparat si mai ieftin  fata de amplificatoarele actuale  ,  cu enspe mii de smd-uri  si cipuri  + software .

Ma uitam la Yamaha  R-N602  dar se pare ca nu pot folosi acele servicii de streaming in Romanica , si nu as vrea sa-mi pun Vpn pe rooter doar pentru asta .  Practic as da banii pe acele dotari degeaba  , din ce spune un user merge doar Vtuner dar acesta transmite la calitate de mp3 .
Victa prima 702 (sau 502)  le-am ascultat acum ceva timp si mi s-au parut destul de ok  ,   sunet mai echilibrat decat magnaturile care aveau un sunet mai infundat.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Curios ,Magnaturile MMS sunt unanim recunoscute ca fiind boxe stridente ca sunet,

#18
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nu mi s-au parut , le-am ascultat acum 2 ani  si inca mai tin minte  bassul   care la un moment dat te obosea . Desi imi place sa fie bass, parca era o tenta prea puternic .   Nu mai stiu exact care serie am ascultat-o  , trebuie sa caut agenda sa vad ce am scris in ea .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate