Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Presa Romaneasca de Gaming - mai exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nostrimo

nostrimo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.08.2017
Fostul Level, renascut ca Nivelul 2 - mort din nou

Go4Games - transformat intr-un clickbait ca si  Mediafax

WASD - la fel

Computer Games - nu s-au mai publicat recenzii de 4 ani, iar stirile sunt traduse dupa VG247 care constau numai in ce s-a mai vandut in Marea Britanie.  Imi amintesc ce placut era pana acum 5-7 ani cand erau redactori ca devilschoice, zuluf, Tartorul, Assassin, H0stile care ne inseninau serile cu recenzii proaspete la jocuri si stiri de calitate cu ceva tenta umoristica. De forum nu mai zic- e total pustiu.

Zona IT - candva, mai publica recenzii de jocuri, acum baga tare numai despre telefoane.

Console Games - mai nou cere donatii doar ca siteul/forumul sa-si continue existenta

De curand a aparut IGN.ro de unde se traduc stiri de pe IGN.com, dar publica si recenzii si stiri televizate autentice. Progreseaza, dar cam lent si e cam pustiu.





Acum nah, nu m-ar deranja sa ma refugiez pe site-urile americane de gaming, dar....pana mea, atata lene pe romani sa nu aiba si ei un site de gaming decent?

Candva, visam sa devin redactor/editor la vreun site de gaming, pana am aflat ca salariile sunt enorm de mici, ca in regim de Part-Time, singurele beneficii fiind jocuri gratuite.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 nostrimo, on 31 august 2017 - 23:24, said:

Console Games - mai nou cere donatii doar ca siteul/forumul sa-si continue existenta

Consolegames cere de mult donatii. Ideea este ca doneaza fraierii cate 2-3 euro, iar la sfarsit vin baietii destepti si completeaza suma. Consolegames este pe moarte, ii numeri pe degete pe aia care mai posteaza acolo, asta au vrut, asta au. Au ales si acum culeg. Apropos, mi-am tras ieri ban definitiv acolo. In conditiile cand intru de 2 - 3 ori pe luna si postez odata la 3-4 luni. S-au razbunat pe mine! Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema se rezuma la bani, dar mai precis lipsa lor.

Presa scrisa s-a dat duhul de multa vreme. Au rezistat putin mai mult revistele, dar internetul "free" a ucis totul.

Multi cumparau revistele de IT/Jocuri pentru CD/DVD, pt ca conexiunea la net era un lux, iar sa iei un joc/demo pe dial-up, era o aventura.
Acum ai gigabit si acces la N site-uri de reviews, Youtube, piraterii etc

Jocurile ce aduc foarte multi bani sunt subscription based.

Pur si simplu lucrurile au evoluat, iar piata locala nu duce un asemenea fenomen.

#4
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Presa adevarata de jocuri era pe la sfarsitul anilor '90, atunci imi luasem eu prima data calculator si cumparam reviste ca Game Over, Level, Computer Games, etc.  Game Over-ul era cea mai tare, cu articole si recenzii foarte bune si amuzante, dar apoi s-a desfiintat iar pe la inceputul anilor 2000 a scazut calitatea si la celelalte reviste si cum Internetul s-a raspandit nu mai avea rost sa cumpar asa ceva...

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 nostrimo, on 31 august 2017 - 23:24, said:

Acum nah, nu m-ar deranja sa ma refugiez pe site-urile americane de gaming, dar....pana mea, atata lene pe romani sa nu aiba si ei un site de gaming decent?

Candva, visam sa devin redactor/editor la vreun site de gaming, pana am aflat ca salariile sunt enorm de mici, ca in regim de Part-Time, singurele beneficii fiind jocuri gratuite.  

Halucinant mod de gandire si ciudata perspectiva asupra societatii in care traiesti!
Poate pana la urma iti dai si tu seama de contradictiile din enuntul TAU de mai sus.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Singura revista de pe piata (cel putin ce vad eu) e CHIP, si apara doar simpla (fara cd sau dvd). Motivul? Demo-urile sau programele in sine se gasesc pe internet. Nu-si mai au locul. Cum zicea si Adm, timpul lor a trecut. Unde e un calculator/laptop, e si conexiune la internet. Asta era scopul acestor reviste. Acum ai Steam pentru jocuri (si e multi platforma, nu mai terbuie sa cumperi ceva pentru Windows, ceva pentru Mac si altceva pentru Linux).

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Pololica, on 01 septembrie 2017 - 08:19, said:

Cum zicea si Adm, timpul lor a trecut. Unde e un calculator/laptop, e si conexiune la internet. Asta era scopul acestor reviste.
Poate in Romania lui "vreau gratis" si "de ce (oare) sunt platit prost?!" (flotare logica pe care unii nu o inteleg, se pare). In rest, in vest inca exista bine-mersi. Inclusiv editii digitale "pe bani".

#8
nostrimo

nostrimo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.08.2017
Da, au americanii, englezii, francezii, spaniolii si germanii la site-uri bune si reviste de gaming.....e ceva de speriat.
Pana si polonezii concureaza.  

Chiar si in epoca canalelor de gaming independente  de pe YT gen  Angry Joe  sau Pewdiepie , lumea inca se mai bazeaza pe site-urile de specialitate de tip IGN sau Gamespot.


Pana una alta, noi nici nu avem o piata de gaming foarte dezvoltata:  avem ceva dezvoltatori care mai dezvolta mici jocuri simpliste, ca in rest, avem doar companii unde doar se testeaza jocurile , nu  se dezvolta la initiativa unor romani.

Iar in privinta presei,  jurnalistii de la noi mai mult traduc informatiile  din surse straine decat sa redacteze ceva original.
Cred ca si de aia CG, Level  si multe alte bloguri si site-uri de stiri din  gaming  au murit , romanul de rand  care stie o boaba de  engleza nu mai vrea stiri traduse/copiate, ci se duce direct la sursa straina.

Problema e ca toata presa romaneasca scrisa de orice domeniu (sport, cotidian, politica externa, tehnologie, cultura si cam tot ce tine de afara)  sufera de sindromul "Google Translate & Copy-Paste".


Singurele articole autentice pe care le pot scrie jurnalistii romani sunt cam tot ce tine de Romania, de la stiri cu  babe violate , meciurile cu FCSB si silicoanele Danielei Crudu la articole despre manastiri din Moldova, despre ceva istorie cu domnitori , despre saracia din Romania  si cat mai fura PSD-ul, ca in rest, pe partea de productie , suntem praf (n-avem nici tehnologie autohtona, cultura autohtona e la pamant, industrie nu mai avem, agricultura- doar stiri despre ce ravagii a mai facut vremea asupra recoltelor de prune si grau).

Restul stirilor externe  sunt 100% copiate sau traduse din alta parte.

Edited by nostrimo, 01 September 2017 - 16:18.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 01 septembrie 2017 - 06:46, said:

Problema se rezuma la bani, dar mai precis lipsa lor.
Presa scrisa s-a dat duhul de multa vreme. Au rezistat putin mai mult revistele, dar internetul "free" a ucis totul.
Mi se pare normal, o gramada de reviewuri sunt pe net, producatorii si distrbuitorii de jocuri au inteles ca daca vorbesc pe net atrag mult mai usor tineri... si nu mai au rost sa plateasca reviste, iar de soft chiar n-are rost sa mai atasezi cd/dvd in reviste intrucat totul gasesti pe platforme online gen steam, ubiplay/uplay, origin etc...
Era si culmea ca in ziua curenta sa tii o revista pentru a promova IT cand o poti face direct cu calculatorul.

Edited by andreic, 02 September 2017 - 08:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate