Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calatorii bebelus UK - alte state europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
elfisherman

elfisherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.05.2017
Salutare, am si eu o nelamurire si daca se poate sa ma luminati in privinta aceasta..
In scurt timp voi fi un tatic mandru, copilul se v-a naste in UK, prietena mea este de origine slovaca, eu roman.
Inteleg ca dupa nastere, vom primi certificatul copilului de nastere de aici din UK..

Insa daca dorim sa calatorim in alte state europene, gen Slovacia si Romania, ce acte ne vor trebui?
Precizez ca nu suntem casatoriti inca!

Prietena mea a auzit unele chestii gen ca daca paraseste UK si ajunge in tara sa natala, nu se v-a mai putea intoarce decat dupa 3-4 luni.. nu stiu si nu vreau sa cred ca este adevarat.
Cine ar putea sa imi de-a si mie mai multe detalii...

Multumesc anticipat

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Copilul ce cetatenie va avea: Romana, slovaca sau britanica?

In general minorii pot calatoriii in strainatate numai daca au pasaport, iar pasaportul se face in tara de care apartii (deci depinde de nationalitate) sau la consulatul tarii natale.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 elfisherman, on 31 august 2017 - 12:40, said:


Cine ar putea sa imi de-a si mie mai multe detalii...


Cei mai indreptatiti sa o faca:reprezentatii autoritatilor din UK.

ps.
Sanatate multa lu' ala micu'.Si voua,binenteles.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Uite aici un ghid care pare ok, dar mai caută:
http://romaninuk.net... PARINTELUI.pdf

Quote

Copilul dumneavoastra poate sa obtina pasaportul britanic dupa nastere doar daca dumneavoastra sau sotul dumneavoastra aveti rezidenta permanenta (Indefinite Leave to Remain )

Tu va trebui să înregistrezi nașterea lui la consulat, ca să-ți dea certificat de naștere românesc. Dup-aia îi poți face pașaport românesc. Dacă ai rezidența în UK / pașaport CRDS să-i faci și lui pașaport CRDS.

Uite încă un link util:
https://noiromani.co...erea-in-anglia/

#5
elfisherman

elfisherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.05.2017

 Soulstream, on 31 august 2017 - 12:47, said:

Copilul ce cetatenie va avea: Romana, slovaca sau britanica?

In general minorii pot calatoriii in strainatate numai daca au pasaport, iar pasaportul se face in tara de care apartii (deci depinde de nationalitate) sau la consulatul tarii natale.

pai presupun ca va avea dubla cetatenie, romana si slovaca.. britanica nu cred, deoarece noi parintii trebuia sa avem rezidenta.. si inca nu o avem.

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 elfisherman, on 31 august 2017 - 13:27, said:


pai presupun ca va avea dubla cetatenie, romana si slovaca.. britanica nu cred, deoarece noi parintii trebuia sa avem rezidenta.. si inca nu o avem.

Atunci trebuie mers la consulatul/ambasada romana si/sau slovaca pentru a obtine un certificat de nastere si un pasaport pentru copil.

#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Daca voi vreti sa iesiti din UK imediat dupa nasterea prichindelului/lei tre buie sa mergeti la una din cele 2 ambasade si sa cereti o foaie de calatorie (nu mai stiu cum se numeste exact), problema este ca asta e valabila doar vreo 30 de zile, deci mare atentie ce data de valabilitate puneti pe ea... si alta nu se mai elibereaza. In principiu foaia asta o iei sa mergi repede cu copilul in tara de bastina si acolo sa ii faci documentele: certify nastere, pasaport etc (in principiu mai rapid si mai ieftin decat prin ambasada)...

Nu stiu cum e cu ambasada slovaca dar la Ambasada Romaniei e rromie multa si stress....

#8
elfisherman

elfisherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.05.2017

 Engineer_xxl, on 31 august 2017 - 13:42, said:

Daca voi vreti sa iesiti din UK imediat dupa nasterea prichindelului/lei tre buie sa mergeti la una din cele 2 ambasade si sa cereti o foaie de calatorie (nu mai stiu cum se numeste exact), problema este ca asta e valabila doar vreo 30 de zile, deci mare atentie ce data de valabilitate puneti pe ea... si alta nu se mai elibereaza. In principiu foaia asta o iei sa mergi repede cu copilul in tara de bastina si acolo sa ii faci documentele: certify nastere, pasaport etc (in principiu mai rapid si mai ieftin decat prin ambasada)...

Nu stiu cum e cu ambasada slovaca dar la Ambasada Romaniei e rromie multa si stress....

dar nu se poate face absolut totul prin ambasada, ca sa nu mai alergi alea 30 de zile? chiar daca este mai scump si dureaza mai mult...

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 elfisherman, on 31 august 2017 - 13:57, said:

dar nu se poate face absolut totul prin ambasada, ca sa nu mai alergi alea 30 de zile? chiar daca este mai scump si dureaza mai mult...
Ba da, și nu e mai scump.
Înscrierea certificatului britanic/obținerea certificatului românesc e gratuită iar pașaportul e 53 de lire, cu puțin mai mult decât în țară. Oricum nu cred că vor să-l ducă de la maternitate direct în excursii, în max. 3 luni au ce  le trebuie.

 Engineer_xxl, on 31 august 2017 - 13:42, said:

In principiu foaia asta o iei sa mergi repede cu copilul in tara de bastina si acolo sa ii faci documentele: certify nastere, pasaport etc (in principiu mai rapid si mai ieftin decat prin ambasada)...
Titlu de călătorie se numește foaia aia, dar în țară nu rezolvă mai repede o lună cu certificatul românesc și cu pașaportul.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint sigur ca se poate totul rezolva si la ambasada, se putea rezolva si pe vremea lu' Ceasca, inclusiv pentru aia fugiti... Apropo acum s-au scos si taxele consulare deci dati bice pina nu le baga inapoi. De durat dupa aia dureaza.

De notat ca pentru a scoate minorul din tara daca-i cetatean roman trebuie procura de la parintele/parintii care nu-s prezenti.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 f300, on 31 august 2017 - 14:12, said:

De notat ca pentru a scoate minorul din tara daca-i cetatean roman trebuie procura de la parintele/parintii care nu-s prezenti.
Dacă are pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate nu-i trebuie, poate ieși fără declarația acord a părintelui care nu-i prezent.

#12
elfisherman

elfisherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.05.2017
da va multumesc frumos pentru reactii. ramane ca la intoarcerea in UK (suntem in vacanta in RO), sa sune prietena mea la ambasada slovaca, sa fie sigura ca demersurile sunt la fel ca la noi.

Va multumesc enorm, m-ati luminat. Si multumesc pentru gandurile frumoase. O saptamana deosebita

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 althea, on 31 august 2017 - 14:22, said:

Dacă are pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate nu-i trebuie, poate ieși fără declarația acord a părintelui care nu-i prezent.

Pe asta n-o stiam, corect cu o steluta ... "atunci când minorul, cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în această țară. Dacă minorul respectiv călătorește în altă țară decât cea în care își are domiciliul sau reședința, însoțit de către un părinte sau un alt însoțitor major, este necesară declarația care să cuprindă acordul părintelui / părinților / reprezentantului legal cu privire la călătoria minorului."

https://www.politiad...-minori-59.html

Acum nu ma intrebati ce se intimpla daca vrei sa treci in Ungaria si zici ca destinatia e UK (unde are domiciliul copilul).

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 f300, on 31 august 2017 - 15:06, said:

Acum nu ma intrebati ce se intimpla daca vrei sa treci in Ungaria si zici ca destinatia e UK (unde are domiciliul copilul).
Treci, ce să se întâmple, dar pare că trebuie să minți că mergi în UK.
Totuși, dacă te întorci în aceeași zi n-au ce să-ți facă.

Minorul cu domiciliul în străinătate are voie să iasă din țară doar cu un părinte, atât ar trebui să fie treaba autorităților române, nu și unde merge. E o absurditate să pui așa ceva în lege:

Quote

Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. B) şi d), declaraţia celuilalt părinte nu este necesară atunci când minorul cetăţean român cu domiciliul sau reşedinţa în ţara de destinaţie se deplasează însoţit în condiţiile prezentului articol, în această ţară
Dacă vreau să merg în Bulgaria trebuie să mint că merg în UK și am ales s-o fac pe-acolo :D Cum pot ei să mă oprească? Nu pot, n-au voie să-mi facă ruta.  
Și cum am zis, nici nu mă pot opri să intru în țară dacă în timpul concediului în România am vrut să stau 3 zile și-n Bulgaria.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"nu ma pot" pina cind dai de niste timpiti. Stiu caz in care au blocat-o pe mama cu procura de la tata pentru ca procura era prea lunga. Adica era de 6 luni si trebuia de 3 sau 12 si trebuia de 6 sau o timpenie de genul asta. Ca valabilitate maxima, oricum nerelevanta procura fiind veche de citeva zile. Dar nu, daca-i prea lunga nu-i buna deloc. Si pe vremea aia se opreau procurile, nici macar nu era sa zici ca s-au ofuscat ca nu le mai dau de treaba la notari facind procura mai rar.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
021 9590

Quote

Acest serviciu functioneaza non-stop la nivelul Inspectoratului General apeland 021.9590.
Aceasta masura are si scopul de a preveni si combate actele de coruptie, in situatia in care este conditionata in vreun fel trecerea frontierei romane sau este lezata propria persoana, prin comportament ori mod de adresare, orice calator putand sesiza Politia de Frontiera Romana la telefonul de urgenta.


#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006
Sa citesti astea, asa ca sa vezi cum sta treaba cu tara asta (UK):

http://www.independe...e-a7919146.html
si
http://www.independe...6-a7923506.html

Dar mai ales trebuie sa-ti spun ca e o idee foarte proasta sa calatoresti cu un bebe.
Cred ca nu va dati seama la ce va inhamati si mai ales implicatiile asupra sanatatii atat a lui bebe dar si pentru voi.
Eu personal cred ca ar trebui interzisa deplasarea unui copil de pana in 3 ani cu mai mult de 100 km fata de domiciliu.
Dar voi sunteti parintii voi hotarati, numai ca sper sa nu fie pe principiul: eu l-am facut, eu il omor!

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am si eu o curiozitate: avand in vedere Brexitul, in viitorul apropriat se intrevad schimbari in privinta calatoriilor din UE (Romania) in UK?
Conform mae.ro  se poate calatori cu pasaportul sau CI valabil.
Pasaportul meu are mai putin de 6 luninde valabilitate iar cel al mamei este expirat.
Ma pot baza pe faptul ca se poate merge doar cu CI ? Attached File  Screenshot_2018-03-27-12-14-00.png   61.7K   4 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate