Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sibiu-Campulung - cum e drumul?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Stie cineva daca drumul Sibiu-Campulung pe la Brezoi-Calimanesti-Curtea de Arges e ok? Adica, se circula decent, fara gropi sau alte "româneli"? E drum pe la munte si de-aia intreb...
  Daca nu e ok, ce alt traseu recomandati? E ok daca se adauga 1-2 ore, dar sa fie drumul bun.
  Multumesc!

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
De la Valcea la Campulung e groaznic drumul....
Eventul folosesti Valcea - Dealu' Negru - Pitesti - Campulung

#3
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
DN 73C este praf si pulbere, o sa iti blestemi zilele. Nu pot sa recomand alt drum ca nu stiu zona, dar am trecut acum 2 saptamani pe el si nu il recomand. Plin de gropi peste tot.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai bine o iei pe fagaras. dar e si acolo drumul 73A o necunoscuta. si mai sunt si lucrari intre bran si campulung.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Mai degraba prin Fagaras-Codlea-Bran-Rucar, decat prin Calimanesti.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
am fost acum o luna de la Curtea de Arges pana la Valcea. Drumul nu e ca pe masa, dar nici groaznic nu pot spune ca e. Oricum, nu e mai rau ca pe Transfagarasan(jud. Arges) E o portiune de vreo 500 de metri mai naspa, in rest se circula cu 6-70 km/h. De la Curtea sprea Campulung nu stiu cum e, dar auzeam ca e nasol..
Te poti uita pe street view. Chiar daca imaginile sunt din 2014, nu s-au schimbat foarte multe.

Edited by dan1980_25, 31 August 2017 - 12:16.


#7
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Drumul intre Valcea si Campulung e groaznic. Am trecut sapt trecuta pe acolo, strada este facuta din placi de alea din beton (de pe timpul lui Ciuruitu') si e plin de gropi. Are si cateva portiuni in care strada a luat-o la vale..

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
eu cred ca voi nu ati umblat pe drumuri rele. Valcea-Curtea de Arges e parfum pe langa drumul din dealul Cerghidului(Tarnaveni-Tg Mures) sau pe langa Blaj-Copsa Mica.

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Hunor_66, on 31 august 2017 - 10:53, said:

Mai degraba prin Fagaras-Codlea-Bran-Rucar, decat prin Calimanesti.
Stii cate ore stai de la Bran pana la Campulung ?
Se lucreaza si e plin de semafoare....

#10
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Am ales drumul pe la Pitesti. Multumesc! :)

#11
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Ocolește Curtea de Argeș - Câmpulung. 2 arcuri rupte pe bucata aia de drum, acum 2 săptămâni cu o viteză medie de 45- 50 km/h

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 xJully, on 31 august 2017 - 19:29, said:

Am ales drumul pe la Pitesti ...

Ăla e drumul cel mai bun dacă vii de la Sibiu. Totuşi, vei avea parte de semafoare şi între Stâlpeni şi Câmpulung. Însă nu atât de multe ca pe Rucăr - Bran, şi dacă nu e program de lucru e posibil să prinzi doar unul sau două.

Pe cei care spun că e prost drumul 73C îi rog să nu mai dezinformeze. Informaţia dată de ei este incompletă, adică drumul e prost doar între Domneşti şi DN73, în rest, de la C.de Argeş la Domneşti asfaltul e bun spre foarte bun.
Există destule bretele nord-sud bine asfaltate ca să ieşi într-unul din drumurile Pieşti - Câmpulung sau Piteşti - Curtea de Argeş, însă într-adevăr, dacă mergi la Câmpulung nu ai ce face, ori parcurgi cu ceva atenţie bucata Domneşti - Schitu Goleşti, ori te expui la câteva semafoare între Stâlpeni şi Schitu Goleşti. Oricum, ambele variante sunt preferabile drumului prin Rucăr.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 September 2017 - 15:12.


#13
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012

 OvidiuNS, on 01 septembrie 2017 - 15:11, said:

Ăla e drumul cel mai bun dacă vii de la Sibiu. Totuşi, vei avea parte de semafoare şi între Stâlpeni şi Câmpulung. Însă nu atât de multe ca pe Rucăr - Bran, şi dacă nu e program de lucru e posibil să prinzi doar unul sau două.

De catre Sibiu am venit, da. Nicio problema cu drumul pe la Pitesti, semafoarele nu au fost o problema. Ne-am intors astazi pe Rucar-Bran-Brasov (am vrut sa evitam aglomeratia infernala din intersectiile de pe langa Pitesti, foarte agitati oamenii), drum de care am fost foarte multumiti datorita celebrului peisaj. Pe alocuri, scurte ambuteiaje din cauza giratoarelor sau trecerilor de pietoni, mici portiuni de drum foarte uzat, in rest...a meritat. ^_^ Multumesc tuturor pentru ajutor! Seara faina!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate