Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

program legal de munca

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

View Postantiqque, on 31 august 2017 - 13:47, said:

Detaliile astea sunt la intelegere cu angajatorul. Eu de exemplu am pe contract 10-16 si ghici de cate ori am respectat Posted Image) M-am inteles cu angajatorul ca atat timp cat imi fac treaba vin cat si cand vreau eu si asta a fost. Nu te verifica nimeni daca se si respecta orele din contract, e doar o formalitate.

Si daca la ora 11, cand ar trebui sa fi la job, te calca masina in centrul orasului? Si n-ai nici delegatie. E accident de munca, sau nu?

#20
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,812
  • Înscris: 29.11.2008

View Postyo9hrb, on 01 septembrie 2017 - 07:03, said:

Si daca la ora 11, cand ar trebui sa fi la job, te calca masina in centrul orasului? Si n-ai nici delegatie. E accident de munca, sau nu?

Nu este accident de munca.
Se considera accident de munca doar daca te calca pe traseul de dus/intors de la munca (eu parca am facut unul acum ceva timp).
De aia intreb si eu, poate are dreptate doamna de la resurse. :)

#21
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,812
  • Înscris: 29.11.2008
Am dat mail la ITM, sa vedem cum interpreteaza ei si daca primesc raspuns. :)

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcilibiu, on 31 august 2017 - 10:15, said:


Compania este de acord si noi suntem de acord.
Trebuie sa vb. cu doamna de la personal sa facem act aditional la contract? Acolo sunt trecute 8 ore/zi si nu scrie ca am program flexibil.
Probabil este complicat pentru ea si o tot da ca nu se poate, ca este interpretabil.
Ma puteti ajuta cu ce sa ii zic ca trebuie sa facem?
Pentru ea este mai simplu sa nu facem nimic...

Și eu am aceeași problemă doar că dpdv al unui angajator: vreau să ofer program flexibil angajaților iar noua lege mă obligă să țin o condică de pezență conform unui program stabilit anterior și bătut în cuie.Nu știu nici o rezolvare legală la această problemă, orice sugestii sunt binevenite.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
De unde ai dedus ca trebuie stabilit anterior? Trebuie doar sa inregistrezi momentul sosirii si al plecarii.

Quote

Art. 119.
Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de incepere si a celei de sfarsit al programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.


#24
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,812
  • Înscris: 29.11.2008
Se bat cap in cap. Posted Image
Cf. codului muncii trebuie sa afisezi/stabilesti un program pentru lunca care urmeaza.
Tot codul muncii iti ofera posibilitatea unuit program flexibil, am dat exemplu art. 118.
Cum poti sa anticipezi la ce ora sosesti si la ce ora pleci? Inseamna ca nu poti sa ai un program flexibil. Posted Image

PS: revin cu raspunsul celor de la ITM, daca o sa primesc.

Edited by cilibiu, 01 September 2017 - 12:32.


#25
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
La programul de 8 ore nu e problema, marea problema e la partial ca acolo nu ai voie sa efectuezi ore suplimentare. Stiu firma care are si 2 ore dar care nu are in contract trecute orele, dar are in regulamentul intern niste prevederi iar acolo se intocmeste o planificare care este mereu cu o saptamana in viitor completata. Acuma la control depinde cat de flexibil sau cap de lemn e inspectorul ca la cate virgule are legea iti poate da si ca nu ai hartie la toaleta in momentul respectiv chiar daca tocmai a iesit unul si ala a folosit ultima bucata. Deci solutii se gasec.

Edited by marius_optimist, 01 September 2017 - 13:52.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcilibiu, on 01 septembrie 2017 - 12:32, said:

Cum poti sa anticipezi la ce ora sosesti si la ce ora pleci?
Pai unde spune sa anticipezi? Spune sa notezi cand ajungi si cand pleci. Nu stiut dinainte.

La fel cu timp partial, important e sa nu stai mai mult decat durata ai stabilit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate