Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

program legal de munca

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Este legam sa ai un program flexibil, angajatorul sa-ti ofere libertatea sa-ti alegi orele de plecare/sosire, in functie de treaba pe care o ai?
Am citit in codul muncii, art. 118, ca se poate face dar nu stiu cum se procedeaza iar doamna de la personal nu este de acord deoarece zice ca legea este interpretabila.
Trebuie sa fac o anexa la contractul individual de munca in care sa se specifice acest lucru?
Doamna de la personal a zis ca este interpretabil si ca trebuie sa afiseze un program cu orele de program iar eu i-am spus sa afiseze programul meu fix, o sa am o perioada fixa, si restul o sa mi-l aleg eu si ma pontez in functie de cum vin la munca.
Am sustinerea conducerii pentru un program flexibil, daca exista o cale legala in acest sens, si mie imi convine acest program.
Se poate face asa, avand in vedere ca ambele parti sunt de acord?
Eu nu vad de ce nu este legal si din moment ce fac act aditional in care sa specificam acest lucru, nu vad ilegalitatea si nu vad abuzul asupra mea (in cazul unui control), din moment ce mi se ofera posibilitatea sa vin cand doresc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Este legal dar mai trebuie si acordul ambelor parti.

#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

View Postneagu_laurentiu, on 31 august 2017 - 09:53, said:

Este legal dar mai trebuie si acordul ambelor parti.

Compania este de acord si noi suntem de acord.
Trebuie sa vb. cu doamna de la personal sa facem act aditional la contract? Acolo sunt trecute 8 ore/zi si nu scrie ca am program flexibil.
Probabil este complicat pentru ea si o tot da ca nu se poate, ca este interpretabil.
Ma puteti ajuta cu ce sa ii zic ca trebuie sa facem?
Pentru ea este mai simplu sa nu facem nimic...

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Este legal atat timp cat programul este stipulat in Contract, Regulamentul Intern sau act aditional (obligatoriu in cel putin intrun document din cele enumerate). Trebuie facuta distinctia dintre timpul de munca si timpul liber. Poate fi specificat in anumit interval orar (daca, de exemplu ai 4 ore, se stabileste ca programul sa se desfasoare intre 10-16)

#5
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Eu doresc sa facem in felul urmator:

Program fix: 10 sau 12  ore o data la 2 zile;
Program variabil: restul orelor le efectuez in cele 2 zile libere, cand este nevoie. Aici nu intelege doamna de la personal, nu are cum sa-mi afiseze un program deoarece eu nu stiu cand am treaba si cand vin la munca. Ma pontez cand vin si cand plec, eu o sa-mi aleg orele iar conducerea este de acord sa aplicam art. 118, sa-mi aleg eu orele cand vin si cand plec.

Cum interpretati articolul 118?

Art. 118. [programul de lucru individualizat]
(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.
(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
(4) Programul individualizat de munca poate functiona numai cu respectarea dispozitiilor art. 112 si 114.

Edited by cilibiu, 31 August 2017 - 10:28.


#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
ITM cere sa se specifice in contract exact orele. Dar accepta 'in functie de ture' sau ceva de gen. Cel mai bine e sa suni si sa intrebi la ITM.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Afisarea unui program - in mod normal e obligatorie la firmele care lucreaza cu publicul - se fiseaza un astfel de program si se notifica la primarie programul de functionare al unitatii.

Tu lucrezi cu publicul ?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcilibiu, on 31 august 2017 - 10:15, said:

Compania este de acord si noi suntem de acord.
Trebuie sa vb. cu doamna de la personal sa facem act aditional la contract?
Trebuie aditional. Si nu-i dupa cum vrea doamna cat timp legea iti permite.

View Postcilibiu, on 31 august 2017 - 10:27, said:

Cum interpretati articolul 118?
Exact cum spune la  alin. (3).

#9
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

View Posteiffel, on 31 august 2017 - 10:31, said:

Afisarea unui program - in mod normal e obligatorie la firmele care lucreaza cu publicul - se fiseaza un astfel de program si se notifica la primarie programul de functionare al unitatii.

Tu lucrezi cu publicul ?

Nu.
Eu nu am treaba cu pubicul...
Au fost niste controale in zona si s-a speriat. Posted Image
Sincer, avem multi colaboratori si nu am vazut program afisat la sediile acestora. Posted Image
Activitatea firmei respective este complexa si noi nu avem treaba tot timpul, se intampla uneori sa am treba doar 2 ore, de la 19:00 la 21:00. De ce sa stau sa joc bilute doar pentru orele alea? Prefer sa fiu liber si sa ma duc atunci, cand am treaba (eu castig timp liber iar firma eficientizeaza treaba/diminueaza costurile, nu am nevoie sa fiu platit suplimentar, prefer sa am mai mult timp liber).

Edited by cilibiu, 31 August 2017 - 10:38.


#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postneagu_laurentiu, on 31 august 2017 - 10:36, said:

Trebuie aditional. Si nu-i dupa cum vrea doamna cat timp legea iti permite.
Dupa ce vede aditionalul semnat de conducerea firmei, doamna va trebui sa gaseasca o cale de a il pune in practica. Sau se va gasi alta doamna care sa faca asta in locul ei, dar nu e bine.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posteiffel, on 31 august 2017 - 10:31, said:

Afisarea unui program - in mod normal e obligatorie la firmele care lucreaza cu publicul - se fiseaza un astfel de program si se notifica la primarie programul de functionare al unitatii.

Tu lucrezi cu publicul ?
E vorba de contractul de munca. Noi am avut control si am primit avertizment (1500 lei) pentru ca nu aveam in contracte programul de lucru, doar X ore pe zi.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanvlas, on 31 august 2017 - 11:06, said:

Dupa ce vede aditionalul semnat de conducerea firmei, doamna va trebui sa gaseasca o cale de a il pune in practica.
Sper ca stie sa opereze in Revisal.

#13
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Detaliile astea sunt la intelegere cu angajatorul. Eu de exemplu am pe contract 10-16 si ghici de cate ori am respectat :)) M-am inteles cu angajatorul ca atat timp cat imi fac treaba vin cat si cand vreau eu si asta a fost. Nu te verifica nimeni daca se si respecta orele din contract, e doar o formalitate.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcilibiu, on 31 august 2017 - 10:37, said:

Nu.
Eu nu am treaba cu pubicul...
Au fost niste controale in zona si s-a speriat. Posted Image
Sincer, avem multi colaboratori si nu am vazut program afisat la sediile acestora. Posted Image
Activitatea firmei respective este complexa si noi nu avem treaba tot timpul, se intampla uneori sa am treba doar 2 ore, de la 19:00 la 21:00. De ce sa stau sa joc bilute doar pentru orele alea? Prefer sa fiu liber si sa ma duc atunci, cand am treaba (eu castig timp liber iar firma eficientizeaza treaba/diminueaza costurile, nu am nevoie sa fiu platit suplimentar, prefer sa am mai mult timp liber).
Poti sa ai program flexibil, se practica la noi, insa trebuie sa se stie din mare cat si cand, altfel poate duce la abuzuri.

#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pai la mine nu are cum sa duca la abuzuri, este foarte limpede.
Se face un act aditional in care se stipuleaza timpul fix de munca, cf. art. 118, 120 de ore, iar tot. cf. articolului respectiv salariatul isi alege timpul de sosire/plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.

Eu nu stiu cum interpreteaza cei de la ITM acest lucru dar mie mi se pare ok asa.
Nu m-am uitat in contractul meu dar tin minte ca am 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
ITM e interesat sa nu existe abuzuri, sa nu fii exploatat etc. In rest e treaba angajatorului daca in schimbul banilor ii oferi prestatia adecvata. Statul zice multumesc ca-si ia impozitele aferente, tu poti sa nu vii deloc la munca daca si angajatorul e de acord.

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2017 - 15:19.


#17
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Nu este chiar asa, important este sa fim in regula.
O sa mai vb. cu dna de la personal sa vad ce zice.

#18
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Concluzie: daca o sa-mi modific contractul de munca si trec program fix si program flexibil, cf. art. 118, sunt in regula in cazul unui control? Doamna de la resurse nu are cum sa afiseze programul deoarece nu stiu cand vin si cand plec, ma refer la programul flexibil.
Sunt pasibili de amenda in cazul unui control? Sunt in regula?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate