Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Huawei mate 9 PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
In Buc canci.

#38
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014

View PostKurinkita, on 10 ianuarie 2018 - 20:32, said:

Aaaaaand, it's here:
Attachment Screenshot_20180110-202520.png
Salut esti fericit sau nu.
Ce imbunatatiri a adus cum e cu bateria si ............... povesteste ceva tii numai pt. tine
Te rog

In Buc canci. In continuare

#39
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Vine functie de IMEI, zona. Rabdare. Imi aduc aminte ce surexcitat eram pe vremuri cand asteptam update-urile la sistemele de operare... (la Android 4, 5, 6, 7 sau la Windows 95, Me, 7,8,10)
Daca la Windows apareau imbunatatiri sau modificari vizibile, la Android in general sunt insesizabile. Cateva gadgeturi in plus, actualizari de securitate, interfete modificate. Totul are, ca si la Apple - Ios, un pret iar acesta poate insemna o incetinire a sistemului sau consum crescut al energiei bateriei.
Asa ca stii cum se spune, uneori fereste-te de ceea ce iti doresti. Posted Image
Recomand update prin OTA, cu sistemul de operare "de la mama lui" adica nativ cu care a venit telefonul, fara root si sa faceti actualizarile la zi oficiale, atat ale sistemului de operare cat si ale aplicatiilor.
Restul sunt mofturi sau fetisuri pentru pasionati. Parerea mea, evidement.

#40
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012

View Postzapptorres, on 20 ianuarie 2018 - 07:50, said:

Salut esti fericit sau nu.
Ce imbunatatiri a adus cum e cu bateria si ............... povesteste ceva tii numai pt. tine
Te rog

In Buc canci. In continuare
Nu tin pentru mine, doar voiam inca sa mai experimentez putin cu noul update. E primul terminal care, desi exceptional, are un suport de custom ROMS din partea comunitatii aproape inexistent si asa nu am putut compara cum se misca fata de un AOKP/Lineage/etc/ ROM.
Revenind la oile noastre, noul update e foarte OK din toate punctele de vedere.
Bateria tine chiar mult mai bine ca pe Nougat, pe Nougat, dupa o zi de lucru in care mai stateam si pe tel destul de multisor, la finele zilei mai aveam in jur de 30-35% baterie, acum inca nu am prins zi sa am sub 50%.
O alta chestie misto e noul framework de autofill pentru credentiale, care ma mira ca a durat atat de mult sa fie implementat in Android si usureaza foarte mult logarea in aplicatii si site-uri de pe telefon.
Alta chestie utila ar fi hold for actions pe aplicatiile de pe home-screen, care aduce un mic pop-up cu diferite functionalitati are aplicatiei (quick actions). E o chestie care poate trece neobservata si la inceput putin cam neintuitiva, fiind ceva mai nou, dar daca te obisnuiesti cu ea e chiar misto (mi-e familiara de ceva timp via Nova Launcher).
De asemenea, cand esti pe homescreen si swipe-ui spre dreapta, ti se aduce Google Now idem precum pe Pixel Launcher, ceea ce e misto, mai ales daca te folosesti de informatiile oferite (eu folosesc functia asta des si ma bucur sa o vad implementata).
Alta chestie utila ar fi PiP (Picture-in-Picture), dar eu inca nu am utilizat-o (momentan existand un numar destul de mic de aplicatii care stiu utiliza functia, i.e.: VLC).
Singura chestie nasoala la noul update e restructurarea Settings-ului, care mi se parea mult mai intuitiva in versiunile anterioare de Android, aici, practic, trebuie sa scormonesti mai mult prin meniuri pentru a gasi anumite setari care anterior le gaseai usor.
Overall, telefonul se misca mai bine, bateria tine vizibil mai mult si nu am dat de buguri, deci pot sa zic ca este un update foarte reusit.

Edited by Kurinkita, 20 January 2018 - 23:19.


#41
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
xhermesx,
la telefoanele pe care le-am avut 2 allview si mate 9 pro updateuri oficiale au avut efect bunicel asupra aparatului.
kurinkita,
mai bine mai tarziu

Merci la amandoi.

Oreo nu in BUC cf. tarii de .......................

Edited by zapptorres, 21 January 2018 - 19:23.


#42
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Actualizare OTA. Deocamdată nimic spectaculos. Voi analiza.

#43
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Dacă nu descria mai sus kurinkita noutățile, multe sincer nu le observam. În fapt, multe noutăți ale lui ore sunt pentru entuziaști.

#44
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
KURINKITA  ""Singura chestie nasoala la noul update e restructurarea Settings-ului, care mi se parea mult mai intuitiva in versiunile anterioare de Android, aici, practic, trebuie sa scormonesti mai mult prin meniuri pentru a gasi anumite setari care anterior le gaseai usor.""


Te sfatuiesc sa te obisnuiesti cu search settings, eu asa procedez cand nu gasesc din prima.Sunt de acord e cam peste mana.

Acum am primit OREO emui 8.studiez

Edited by zapptorres, 25 January 2018 - 15:17.


#45
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Salut.
Consum optimizat bine de tot. Greu de gasit toate setarile. Maruntisuri inutile.Ceva schimbari la setari camera , cred ca a scazut si calitatea foto.Disparitie wheather widget pe screenlock. Hicare functioneaza dupa updateul apk ffffffffffff prost. Cica are volte si vowifi   unde? zice hicare.Eu nu le-am gasit.

#46
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
ce am scris mai sus despre baterie a fost valabil pt.cca doua zile , dupa la fel s-au mai rau ca inainte. camera s-a transformat intr-o mizerie care nu mai focuseaza iar zoomul electronic merge infect. culorile s-au schimbat spre raciturile (culori nenaturale) de la samsung. nu volte nu vowifi.nu weather widget pe lockscreen. am contactat huawei si cica sa ma duc la service , un singur service aglomerat cu program de alaptare si in centru fara parcare . CHINEZARII. F OFF. resetari la greu degeaba. oreo si e   muiiiiiiiiiii 8 un c.......... de ce la banii astia nu pot lasa SO curat fara chinezarii.. degeaba pui o baterie cica cat casa (4000 ) dac bagii mizerii care nu se opresc cand esti cu ecran stins. ce este huawei home. ce este..........
mai este un subforum pt. acelasi tel in softpedia. nici un admin nu a observat???????????
am uitat notificarile merg de tot c.... indiferent ce incerci . NU TRECETI LA OREO SI CRED CA PROBLEMA E NU NTRECTI LA EMUI 8.


daca nu mai scrie nimeni stergeti-l pe acesta . vad cei care mai scriu pe aici mai bine scriu pe xda. unde este la fel de ................

Edited by zapptorres, 11 February 2018 - 08:15.


#47
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postzapptorres, on 11 februarie 2018 - 08:02, said:

ce am scris mai sus despre baterie a fost valabil pt.cca doua zile , dupa la fel s-au mai rau ca inainte. camera s-a transformat intr-o mizerie care nu mai focuseaza iar zoomul electronic merge infect. culorile s-au schimbat spre raciturile (culori nenaturale) de la samsung. nu volte nu vowifi.nu weather widget pe lockscreen. am contactat huawei si cica sa ma duc la service , un singur service aglomerat cu program de alaptare si in centru fara parcare . CHINEZARII. F OFF. resetari la greu degeaba. oreo si e   muiiiiiiiiiii 8 un c.......... de ce la banii astia nu pot lasa SO curat fara chinezarii.. degeaba pui o baterie cica cat casa (4000 ) dac bagii mizerii care nu se opresc cand esti cu ecran stins. ce este huawei home. ce este..........
mai este un subforum pt. acelasi tel in softpedia. nici un admin nu a observat???????????
am uitat notificarile merg de tot c.... indiferent ce incerci . NU TRECETI LA OREO SI CRED CA PROBLEMA E NU NTRECTI LA EMUI 8.


daca nu mai scrie nimeni stergeti-l pe acesta . vad cei care mai scriu pe aici mai bine scriu pe xda. unde este la fel de ................

Sincer, nu ma nici o neplacere cu Oreo si EMUI 8. Bateria tine la fel, plusurile precizate mai sus nu ma prea afecteaza, camera e aceeasi, etc. Ciudat ce spui ca se intampla. Este adevarat ca nu stau sa il caut in strafunduri ca voi, mie imi merge ok si sunt la fel de multumit ca inainte de actualizare.

#48
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Iar volte nu ofera digi pentru huawei mate 9 pro (in fapt doar pentru putine telefoane) deci nu pot testa. Weather widget e tot acolo unde trebuie si a fost initial. Vezi poate ai instalat vreun loader care iti creeaza aceasta problema, eu merg cu cel implicit. Da eventual o resetare la telefon.

#49
pedro2767

pedro2767

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 19.02.2011
Dupa ani si ani Posted Image ...am parasit tabara Samsung si am devenit fericitul posesor al unui Huawei Mate 9 Pro. Deocamdata un singur cuvant : ''Fantastic''.

#50
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012
Update nou pentru cei cu Oreo, 366. Ce e schimbat, probabil doar security patchul (nu exista changelog), e la cel de Februarie 2018. Dar am observat ecran negru cand incerc sa deblochez telefonul cu amprenta.

Edited by Kurinkita, 07 March 2018 - 09:08.


#51
pedro2767

pedro2767

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 19.02.2011
Și la mine la fel s-a manifestat la deblocare... Când puneam degetul pe senzor pentru deblocare nu se întimpla nimic... rămânea ecranul negru. Era ca un fel de "lag" de  vreo 40 de secunde și după aceea se deschidea telefonul...
Eu astăzi am înregistrat din nou o amprenta noua și vad ca  nu mai face asa... Nu știu pină  cind. De azi dimineață nu a mai făcut figuri... E singura problema întimpinata.

#52
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012
Workaround la problema respectiva e sa opresti Always on Display.

#53
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Pedro poate nu ai inregistrat bine prima amprenta.

Nimeni nu a observat scaderea calitatii camerei photo pe OREO.
Eu am downgradat la NOUGAT, pt. camera veche.

#54
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Aseara si-a facut iarasi update LON... (C432). La mine ultima actualizare a fost acum cca 2 saptamani la C422 parca. Am sperat ca rezolva problema cu amprenta dar nu s-a intamplat. Am rezolvat-o doar prin dezactivarea functiei de "always on" (multumesc kurinkita) din pacate, deoarece mie mi se parea util sa am mereu pe ecran informatiile de ceas, vreme si stare baterie. Reinregistrarea amprentei nu a folosit la nimic.
Sa speram ca se va rezolva intr-un viitor update. Macar exista actualizari relativ dese comparativ cu alte telefoane Android ne-dedicate Google (Samsung, HTC, LG, etc).
La poze tot nu am sesizat vreo problema, zapp. Acuma nu m-am dus sa cercetez fiecare pixel la 100% in photoshop, dar face poze relativ bune in continuare. Pentru poze intradevar bune folosesc totusi DSLR. Or fi aparut probleme doar pe anumite telefoane.
Raman in continuare foarte multumit de acest telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate